גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכנסיה התערבה לפפסי בקמפיין

מצעד הלייקים הבינ"ל: איפה מעדיפים את טוויטר, ולמה איקאה לא משתמשת בפייסבוק

מלחמת הקודש בדוריטוס

חברת פפסיקו למדה על בשרה את הסיכון שבשימוש ברשתות החברתיות, לאחר שעודדה את הגולשים ליצור פרסומת משלהם לדוריטוס ולפפסי לשידור בסופר בול.

אחד הסרטונים שהועלה לאתר ול-YouTube במסגרת התחרות (שמסתיימת בימים אלה) הצליח לעורר את זעמן של מספר קבוצות קתוליות, שפתחו במחאה ברשת בקריאה להחרמת התחרות.

בעקבות המחאה, הסרטון השנוי במחלוקת, שהציג כומר המציע לקהל המאמינים דוריטוס במקום לחם הקודש ופפסי במקום יין הקודש, הוסר מהתחרות.

המחאה נגד פפסי ופסילת ההשתתפות ממחישות כי למרות שהחברה העבירה את ייצור התוכן לידי הגולשים, האחריות עדיין מוטלת על החברה המפעילה. כך, תוכן גולשים עלול להוביל לתוצאה הפוכה מזו שקיוו לה, מבלי יכולת לשנות או להשפיע -מלבד, כמובן, פסילת השתתפות והפעלת צנזורה.

בקרוב אצלנו?

המגמה לתת אפשרות לגולשים לקחת חלק פעיל בייצור התוכן של המוצר הופכת לנפוצה יותר בארץ. למרות שטרם נרשם מקרה שעורר מחאה נרחבת, נדמה כי בישראל בהחלט ניתן לדמיין תרחיש דומה, שבו חברה נאלצת להסיר תכני גולשים בשל מחאת קבוצה חברתית זו או אחרת.

איתי דוריטוס

איקאה בונה לך חיים טובים יותר

ענקית הרהיטים השבדית איקאה מסיימת בימים אלה קמפיין חברתי, שבו הגולשים בוחרים מי מבין המתמודדים יזכה לשנת שבתון ו-100 אלף דולר, אותם יוכל להקדיש לתרומה לקהילה.

המתמודדים העלו סרטונים ביתיים עם הסבר על פעילותם, בתקווה שיזכו במספר רב יותר של מצביעים. הקמפיין מתבצע במסגרת קמפיין רחב יותר של איקאה, "בניית חיים טובים יותר", במהלכו העלתה החברה מדריכים לגולשים (בדומה להוראות המצורפות לרהיטים להרכבה עצמית), שמטרתם לשפר את חיי היומיום.

למרבה ההפתעה, לחברה אין פעילות שוטפת ברשתות החברתיות (לאיקאה ארה"ב אין עמוד פייסבוק, לדוגמה), אך פעילות זו ממחישה שניתן לקיים אינטראקציה עם הגולשים, בהשראת הרשתות החברתיות, גם ללא חשבון פעיל בפייסבוק.

אמנם, נדמה כי הפעילות היתה זוכה לתהודה רבה יותר אילו התקיימה ברשתות החברתיות, אך עושה רושם שאיקאה בארה"ב אימצה מדיניות סלקטיבית לשימוש ברשתות (ועל כך תעיד הצלחתה ברשתות מבוססות מיקום).

בקרוב אצלנו?

לאחרונה ניתן לראות פעילות מוגברת של חברות ישראליות המפנות את חלק ממאמציהן למטרות חברתיות. עם זאת, בניגוד לאיקאה, מרבית הפעילות המשתפת את הגולשים מתקיימת בפייסבוק, ולפיכך זוכה לתהודה נרחבת (כדוגמת הקמפיין האחרון של בנק לאומי).

איתי איקאה

בוליביה הפוליטיקה עברה לרשתות

הרשתות החברתיות בבוליביה גועשות, לאחר הכרזת נשיא המדינה, איוו מוראלס, על עלייה דרסטית במחירי הדלק. עיקר המחאה מתמקדת בטוויטר, בו הגולשים המקומיים מוחים על עליית המחירים, ומשתמשים ברשתות החברתיות על מנת לארגן הפגנות וצעדות נגד רוע הגזרה.

המחאה איננה בלעדית לרשתות החברתיות, אלא משקפת בצורה נאמנה את הלך הרוח בבוליביה, בה רבים חוששים מהשפעת עליית מחירי הדלק על חיי היומיום.

מעניין לראות כי המחאה מתרכזת דווקא בטוויטר, ולמרות קיומם של מספר דפי פייסבוק בנושא, מרבית המתנגדים לצעדו של מוראלס בחרו להשתמש ברשת החברתית המאפשרת העלאת מסרים קצרים ומיידיים, באופן עצמאי וללא יד מכוונת.

היעדר עמוד פייסבוק חזק המוביל את המחאה יכול להעיד על הקושי שבארגון המתנגדים, שנותרים ללא ארגון חזק, שנמצא בקונצזוס ומסוגל לאגד סביבו את הפעילות ברשת.

בקרוב אצלנו?

בישראל ניתן לראות מדי פעם קמפיין חברתי או פוליטי שמצליח לסחוף אחריו המונים, החל משחרור גלד שליט וכלה במאבק לביטול שעון החורף. המחאה ברשתות החברתיות בארץ צוברת תאוצה לאחרונה, למרות שטרם ראינו מאבק אמיתי שהצליח להניב תוצאות ממשיות.

איתי בוליביה

נוסעים בעקבות המכונית החדשה

יצרנית המכוניות ניסאן השיקה בשבוע שעבר קמפיין המבוסס על שירותי מיקום, במטרה לקדם את מכירות הרכב החדש, Nissan Juke.

החברה משתמשת ברשת SCVNGR, ומציגה למשתתפים ב-4 ערים (ניו-יורק, שיקגו, לוס אנג'לס וסן פרנסיסקו) שורת משימות, אותן הם צריכים להשלים תוך שימוש בשירותי המיקום, כאשר המנצח יזכה במכונית חדשה.

הבחירה ברשת מבוססת מיקום לא נעשתה רק כאמצעי נוסף לקדם ולשווק את המכונית החדשה. הפנייה לרשתות החברתיות בכלל, ול-SCVNGR בפרט, תורמת למאמצי המיתוג של המכונית החדשה, וקורצת לקהל יעד צעיר יחסית, תוך דחיקת קונים פוטנציאליים מבוגרים יותר.

בחירת המדיום, במקרה זה, משמשת כהצהרה על אופי המכונית, ומציגה את הרוכש הממוצע כאדם צעיר ומעודכן טכנולוגית.

בקרוב אצלנו?

חברות ויבואני המכוניות בישראל החלו לאחרונה להשתמש ברשתות החברתיות ככלי שיווקי. עם זאת, כיוון ששירותי המיקום רק החלו לתפוס תאוצה בארץ, ועדיין לא מתקרבים למימוש מלוא הפוטנציאל, נדמה שייקח זמן בטרם נראה קמפיין שמבוסס רובו ככולו על שירותים מבוססי מיקום.

איתי ניסאן

שוופס משנה לך את הפרופיל

הפרופיל החדש של פייסבוק, שהוצג לפני כחודש, נותן לגולשים חירות בבחירת התמונות שיוצגו בפרופיל האישי. לא חלף זמן רב בטרם התחילו הגולשים להשתמש באפשרויות החדשות על מנת ליצור פרופיל מותאם אישית, עם תצוגה גרפית מורחבת.

חברת המשקאות שוופס החליטה להציע לחברים בעמוד הפייסבוק שלה אפליקציה, היוצרת את פריסת תמונת הפרופיל לאורך התמונות.

ההשקעה באפליקציה נראית תמוהה מעט, בעיקר לאור ריבוי האפליקציות השונות ואתרי ההסבר המאפשרים לגולשים להשיג אפקט זהה, מבלי לקשור את עצמם למותג זה או אחר.

נדמה כי שוופס החליטה לנסות לנצל את העניין הרב שנוצר סביב פרופיל הפייסבוק החדש, אך כיוון שאפליקציות רבות הקדימו אותה, ההשקעה לא הוכיחה את עצמה כמשתלמת.

איתי שוופס

הכותב הוא מנכ"ל בן-חורין אלכסנדרוביץ אסטרטגיה ותקשורת הפועלת עבור לקוחותיה גם בזירה הדיגיטלית

עוד כתבות

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

אחרי הפיגוע הרצחני, בגרמניה מאשימים את הימין הקיצוני ב"הרעלת האווירה"

הרוצח פתח בירי בבר, נסע לבר אחר שבו רצח ארבעה בני אדם, ואז המשיך לדירתו, שם רצח את אמו והתאבד ● פוליטיקאים מאשימים את "אלטרנטיבה לגרמניה" ביצירת אווירה המכשירה מעשי טרור מסוג זה

ענת כהן דייג / צילום: רמי זרנגר

קומפיוג'ן מרחיבה את ההסכם עם בריסטול מיירס; יצאו לניסוי נוסף

לחברות שיתוף פעולה שהוביל בעבר להשקעה של 12 מיליון דולר בקומפיוג'ן; במסגרת שיתוף הפעולה הנוכחי יבחן מוצר של קומפיוג'ן עם מוצר של בריסטול שעדיין נמצא בפיתוח

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

ח"כ היבא יזבק / צילום: איציק הררי, ועדת הבחירות המרכזית

עתידות: היום שבו דנה השופטת יזבק בפסילתו של רה"מ יאיר נתניהו

בישראל של 2048 הציבור התרגל לחיות מבחירות לבחירות • אז מי מקבל את ההחלטות בממשלות המעבר, איך המדינה מתפקדת במערכות הבחירות האינסופיות ולמה הוחרב משרד המשפטים • דיסטופיה שכולה פרי הדמיון ● דעה

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה בתל אביב בהובלת הבנקים; טבע עלתה בכ-3%

מדד ת"א 35 איבד 0.5%, מדד ת"א 90 השיל 0.8% ומדד הבנקים נפל ב-1.4% ● אלביט מערכות איבדה 1.9%, ארפורט סיטי ירדה בכ-1% במחזור גבוה ● קומפיוג'ן זינקה בכ-8% על רקע חידוש השת"פ עם בריסטול מאיירס

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

מצבה הקשה של תהל וכישלון ניסיונות המכירה של החברה הובילו להתפטרות המנכ"ל סער ברכה

את ברכה יחליף בינתיים רוני קומר, שמונה למ"מ המנכ"ל בתיאום עם הבנקים נושי החברה ● עפ"י מקורות בשוק, הבנקים ימשיכו לממן את תהל במסגרת תוכנית התייעלות שתאפשר לפרוע כמה שיותר מחובותיה כלפיהם

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

עונש ההשעיה של מנצ'סטר סיטי עוד רחוק מלהתממש

אלופת הפרמייר ליג מבטיחה להילחם באופ"א בכל כוחה וכספה - ויש לה הרבה מזה ● גם אופ"א מבינים שהם לא יכולים לוותר וכל תקנות ה"פייר פליי" עומדות למשפט ● אנחנו רק בצעד הראשון של מלחמה משפטית שעשויה לשנות את עולם הכדורגל

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

סקר הסקרים

סקר הסקרים: אפקט תמלילי אשכנזי וחקירת המימד החמישי? זו מפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

 ג'יי קלייטון, יו"ר ה SEC  / צילום: רויטרס Brendan McDermid

סטארט-אפ הבלוקצ'יין הישראלי אניגמה נקנס בחצי מיליון דולר ויחזיר כסף למשקיעי ה-ICO

החברה הישראלית-אמריקאית, בהובלת המייסד גיא זיסקינד, גייסה ממשקיעים 45 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי ב-2017 ● בהתאם לדרישת ה-SEC, מטבעות הקריפטו של אניגמה יירשמו כניירות ערך והחברה תשיב כספים למשקיעים שהשתתפו ב-ICO

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

פרופ’ מייקל פורטר וניר ברקת   / צילום: רמי זרנגר

קבלו תזכורת: ההיסטוריה הפחות מחמיאה של המנטור של ניר ברקת

וגם: מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר אורנית רז, תפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד ● השיחה

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

משרד המקרקעין נגד האוצר - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילומים: איל יצהר, אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דמרי מפתיע, בלמ"ס מחביאים נתונים והקרב על החול. כותרות הנדל"ן

יגאל דמרי הפתיע את השוק כשהודיע השבוע על מגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ● ברשות המסים מזכירים שההחלטה על העלאת מס הרכישה ל-8% מסתיימת בסוף השנה, ואיזה ראש עיר אישר להרוס את בניין העירייה של עצמו

היקב של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי / צילום: יחצ

רוזה בחורף: מסתבר שזה המשקה האולטימטיבי לעונה

זה הזמן להחזיר למרכז הבמה את יינות הרוזה - הכיף הגדול של עולם היין והמשקה האולטימטיבי לעונה