גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

צ'רנוי במשפט וינרוט: לא רוצה שיחשבו עליי כעל אל קאפונה

האוליגרך מיכאל צ'רנוי, העד האחרון במשפט השוחד של עו"ד יעקב וינרוט ושוקי ויטה: "את כל הטיפול בענייני המס שלי עשה רו"ח זאב פלדמן. אחרת מה היה צורך לוינרוט לקחת את פלדמן?"

"את כל הטיפול בענייני המס שלי עשה רו"ח זאב פלדמן. אחרת מה היה צורך לעו"ד יעקב וינרוט לקחת את פלדמן? פלדמן הוא בעבורי מומחה גדול בענייני מס, ויעקב וינרוט מומחה גדול בענייני משפט" - כך העיד היום (א') האוליגרך מיכאל צ'רנוי, העד האחרון במשפט השוחד של הפרקליט הפלילי הבכיר, עו"ד ד"ר יעקב וינרוט, ושל פקיד השומה של גוש דן לשעבר, שוקי ויטה, הנערך בבית המשפט המחוזי בתל-אביב.

צ'רנוי היה מיוצג בידי משרד וינרוט (שהסתייע בשרותיו המקצועיים של פלדמן) מול פקיד השומה ויטה, בנוגע להסדר המס שאליו ביקש להגיע עם רשויות המדינה. במקביל זכה ויטה גם הוא לייצוגו המשפטי של וינרוט, בעניין קידומו ברשות המסים שנבלם באותה תקופה.

לטענת התביעה, הייצוג המקביל של צ'רנוי ואחרים ושכר-הטרחה המופחת שגבה וינרוט מויטה נעשו כחלק ממערכת יחסים מושחתת שנרקמה בין השניים. מנגד, טוענת ההגנה כי לוינרוט לא היתה כל כוונה פלילית בעת שייצג את צ'רנוי וכן את ארקדי גאידמק ולקוחות נוספים מול ויטה. לטענתה, אחת ההוכחות לכך היא שרו"ח פלדמן היה זה שטיפל בכל ענייני המס של משרדו.

בתגובה לדברי צ'רנוי ביחס לחלוקת העבודה בין וינרוט לפלדמן, שאלה אותו התובעת, עו"ד שרון כהנא: "אבל הרי אתה ביקשת פיקוח וליווי צמוד של וינרוט, ושהוא ייצג אותך באופן אישי במכלול העניינים, אז איך אתה אומר היום שרק פלדמן היה מעורב בענייני המס?"

צ'רנוי: "אני לא יודע מי הכניס את הסכם המס, אבל פלדמן טיפל בזה וסיפר לי על זה והביא את ההסכם מרשויות המס. להבנתי, בענייני המס טיפל פלדמן, ומה שהיה קשור משפטית בדק גם וינרוט".

התובעת: "האם וינרוט היה זה ששכנע אותך להגיע להסכם המס?"

צ'רנוי: "לא. כאשר פלדמן הסביר את כל זה יעקב היה נוכח, וברור שהתייעצתי על הצד המשפטי של הסכם המס עם יעקב. הוא יעץ בצד המשפטי בלבד. אני גם לא מאמין שיעקב וינרוט אמר שהסדר המס יכול לעזור בענייני המשפטיים האחרים".

התובעת: "האם כשחתמת על הסכם המס ושלמת למדינה מיליון דולר ואחר-כך כל שנה 150 אלף דולר, הבנת שאתה סוגר את ענייניך עם מס הכנסה בישראל?"

צ'רנוי: "לא חשבתי שום דבר, היה הסכם שלדעתי כיסה הכול".

התובעת: "האם חשבת שמס הכנסה לא יכול לבדוק אותך יותר לגבי נכסיך בחו"ל ושכך גם העיד עו"ד וינרוט בבית המשפט? וינרוט אמר שכאשר יש הסכם שנעשה ברוח טובה עם המדינה, אין סיכויים שרשויות המס יטרטרו אותך".

צ'רנוי השיב כי אינו זוכר, אך אישר כי עד היום הוא משלם מס על-פי ההסכם שנערך עם שוקי ויטה.

במהלך הדיון התייחסה התובעת לדברים נוספים שאמר וינרוט בעדותו, ולפיהם צ'רנוי חשש כי רשויות המס רוצות לעשות לו "תרגיל אל קאפונה" כדי לתפוס אותו על עבירות מס.

"אני לא רוצה שתחשבו עליי כעל אל קאפונה, זה מעליב אותי", השיב צ'רנוי. "אני מבקש לא לצטט את זה יותר כי לא שמעתי זאת מפיו של יעקב. אני מצהיר בפני בית המשפט שאף פעם לא חשבתי את עצמי כעל אל קאפונה".

התובעת הקשתה: "אבל זה מה שוינרוט אמר, שאתה חששת משיתוף-פעולה בין הרשויות".

צ'רנוי השיב: "פניתי לוינרוט כדי לברר איך לפעול מול רשויות המס, ויעקב העמיד לרשותי את רו"ח זאב פלדמן, וזה הכול".

עוד טען צ'רנוי כי במשך שנתיים עד שהגיע לוינרוט, הוא היה נתון בלחץ כבד בלחץ מצד הפרקליטות והמשטרה, שפרסמו בתקשורת שורה של האשמות נגדו, שכללו חשדות במעורבות סמים, הלבנת הון, רציחות ומה לא.

"צריך להפסיק", אמר צ'רנוי. "אני לא הראשון במדינת ישראל שניסו לעשות לו את הדברים האלה. חשתי שיש צורך להסביר הכול ולהשיב על כל השטויות. לצערי לא הפסיקו להשחיר אותי בכל מקום אפשרי, ואז פניתי לוינרוט שייצג מפני השרירות של השלטונות".

במהלך החקירה ביקשה התובעת להצביע על סתירות בגירסתו של צ'רנוי והטיחה בו כי במשפט בזק רצה להוכיח כי לא הסתיר את מעורבותו בעסקת רכישת המניות על-ידי איש העסקים גד זאבי (פרשה שבגינה השניים עומדים לדין), ולכן אמר שכולם ידעו שהוא הבעלים של חברת טנידה ושל יתר החברות שנקשרו בשמו. לעומת זאת, אמרה לצ'רנוי, "במס הכנסה אתה לא רוצה לשלם מס, ולכן אמרת שהכול נוהל בנאמנות. איפה אתה אומר אמת? בבית המשפט, בבזק? או במס הכנסה?"

צ'רנוי השיב: "אני אומר אמת גם פה וגם פה. אמת היא לא שירה שלומדים בעל-פה. אולי ביטאתי את האמת במלים שונות, אבל האמת נשארה אמת. המשמעות היא העיקר ולא מלה זו או אחרת שאמרתי פה ושם".

התובעת: "למרות מה שסיפרת כאן וגם במשפט בזק, במס הכנסה וינרוט הצהיר בשמך כי כל הנכסים והחברות ששמך נקשר בהם לא נשלטים על-ידך ולא מנוהלים על-ידך".

צ'רנוי: "אני נתתי לוינרוט ייפוי-כוח, ואני מקווה שהכול נעשה נכון. בענייני היום-יום אכן לא שלטתי בחברות. לא אמרתי למס הכנסה שום דבר הפוך ממה שאמרתי כאן ובעדותי בפרשת בזק".

עוד אישר צ'רנוי בעדותו כי ב-2002, כששכר את שרותיו של עו"ד וינרוט, הוא סיכם איתו שישלם לו מיליון דולר בתשלום ראשון ולאחר מכן 35 תשלומים חודשיים של 100 אלף דולר כל אחד. בנוסף, הסביר צ'רנוי כי הוא סיכם עם וינרוט כי אם יטהר את שמו - הוא ישלם לו בונוס וכן 3 מיליון דולר נוספים, בכפוף להצלחה בייצוג.

צ'רנוי הוסיף: "עד היום אני ממשיך לשלם למשרד וינרוט 50 אלף דולר בחודש עבור הייצוג המשפטי שלי".

בדומה לעדותו בדיון הקודם הסביר צ'רנוי כי 3 המיליון הדולר הנוספים ששילם לוינרוט לא נגעו לענייני המס בישראל, אלא לטיפול בענייניו המשפטיים בחו"ל.

וינרוט מיוצג בידי עורכי הדין פרופ' דוד ליבאי, דן שינמן, נבות תל-צור, נוית נגב, איריס ניב-סבג, דפנה ליבאי, גרשון גוטובניק, ירון קוסטליץ ועודד גזית. שוקי ויטה מיוצג בידי עורכי הדין אלון רון ומורן כרמון. המדינה מיוצגת בידי עורכי הדין שרון כהנא, יפעת שטיין ורותם שגיא מפרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה).

עוד כתבות

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

ניסנקורן שר המשפטים, אדלשטיין יו"ר הכנסת: המו"מ הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן קרוב להשלמה

שתי המפלגות שואפות להקים את הממשלה לפני חג הפסח ● בין הצדדים יתקיים "מאזן אימה" של זכות וטו על מינויים בכירים

מבודדים בבתיהם בעיר העתיקה של ברצלונה, יוצאים למרפסות להריע לצוותים הרפואיים  / צילום: Emilio Morenatti, Associated Press

הגרף היומי: כמה אנשים ניצלו עד היום כתוצאה מהסגר?

מדענים במכללת אימפריאל בלונדון פרסמו דוח חדש המצביע על כך שההתערבויות הממשלתיות הצילו עד כה את חייהם של כ-59 אלף בני אדם ב-11 מדינות שונות באירופה

מסעדה בשטוקהולם, בשבוע שעבר. מותר להגיש רק לאנשים יושבים  / צילום: David Keyton, Associated Press

ללא בידוד חברתי או הסגר: בשבדיה בונים על רצונם הטוב של התושבים ועל המון תקווה

בממשלה בונים על אמון הציבור ועל גילויי האחריות והבגרות של השבדים ● בעוד כשבועיים נדע אם החלטתה לדבוק בשיטה דומה ל"חיסון העדר", שבריטניה זנחה, הייתה חכמה

בית קפה במשרדים של פייסבוק, עוד בימים שלפני הקורונה / צילום: Elise Amendola, Associated Press

גם ענקיות הטכנולוגיה מתמודדות עם קשיים של עבודה מהבית

עוד לפני שהממשל האמריקאי קרא לריחוק חברתי, חברות כמו פייסבוק וגוגל שלחו את עובדיהן הרחק מהמשרדים ● החברות עדיין מתמודדות עם הצורך לשמור על אבטחה וסודיות

הבורסה בתל אביב נצבעת באדום בצל הקורונה / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

השוק הקונצרני התייבש; "לחברות בעלות איכות אשראי גבוהה יש נגישות לשוק"

S&P מעלות: חמש חברות בלבד הנפיקו במהלך חודש מרץ בהיקף כולל של כמיליארד שקל, ירידה חדה של 84% לעומת גיוסים בהיקף של כ-6.3 מיליארד שקל במרץ אשתקד

עסקים סגורים בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

"האנשים בחל"ת צריכים להתחיל לחפש עבודה עכשיו"

לראשונה מספר חסר תקדים של דורשי עבודה: רבע מהמועסקים במשק רשומים בשירות התעסוקה, רובם עובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום • "ייצאנו משוק מועמדים מטורף לשוק של מעסיקים", אומר סמנכ"ל התוכן של אולג'ובס

ברוקר בבורסה בניו יורק / צילום: Richard Drew, Associated Press

סיטי: זה מה שצריך לעשות כדי להציל את הכלכלה והבורסות

בסקירה שפרסמו בסיטי טוענים הכלכלנים כי חברות דיאגנוסטיקה יוכלו לספק עד סוף אפריל לכ-60% מהעובדים בארה"ב ערכות בדיקה, ואלה שיימצאו בריאים יוכלו לחזור לעבודה ● עד סוף חודש מאי תוכל אספקת הבדיקות לגדול לכ-95% מהעובדים

בית זיקוק של אקסון מוביל בטקסס / צילום: Jessica Rinaldi, רויטרס

הון פוגש שלטון: טראמפ ייפגש עם ראשי חברות הנפט הקורסות

כפי שזה נראה, הסיכויים להנבת תוצאות דרמטיות מהפגישה המתוכנתת בבית הלבן הם נמוכים ● מחירי הנפט בעולם הגיעו השבוע לשפל היסטורי של כמעט 20 שנה

דסק הדל"ן עולה לשידור חי / צילום: אפרת לוי, גלובס

שכר הדירה שלכם והקורונה: מי מוריד מחיר והאם המדינה צריכה להתערב

מעל מיליון ישראלים מובטלים, ורבים מהם מגלים כי תשלום שכר הדירה הוא כבר מעמסה כבדה ● מהצד השני נמצאים בעלי דירות שלחלקם קשיי נזילות משלהם ● איך מתמודדים עם המצב? ומה קורה בתחום במדינות אחרות? הצטרפו לשידור הלייב של דסק הנדל"ן ב"גלובס"

מישל סיבוני, מנכ"ל קבוצת הראל, אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: איל יצהר, ישראל הדרי

הקורונה שולחת את החוסכים לחפש נזילות: משיכות גבוהות בהרבה מהרגיל בקרנות ההשתלמות

המשבר הכלכלי והירידות החדות בשווקים גורמים לתזוזות באפיקי החסכונות של הציבור • בחברות הביטוח ובבתי ההשקעות מספרים על משיכות בהיקף גבוה של אנשים שזקוקים מיידית לכסף, בעיקר בקרנות ההשתלמות ובפוליסות החיסכון, ועל העברת הפנסיה לאפיקים סולידיים

מובטלים בלשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

פוטרתם או יצאתם לחל"ת? כך תיפגע הכנסתכם גם אם תקבלו דמי אבטלה

אם היה מי שחשב שהיוצאים לחל"ת ישתכרו שכר קרוב לזה שהרוויחו ויוכלו לשבת בבית - באים נתוני הביטוח הלאומי ומנפצים את האשליה הזו

יואב כחלון / צילום: תמונה פרטית

"איך יכול להיות שאנחנו משמידים עגבניות וכרוב, והמדינה ממשיכה לייבא?"

יואב כחלון, חקלאי בצפון הנגב, לא מבין מדוע המדינה מאפשרת לרשתות כמו רמי לוי להמשיך לעבוד, אבל סוגרת את השווקים ● "מה הייתה הבעיה לשים פקח בקצוות השוק ולשלוט בכניסה וביציאה, לחלק מסכות וכפפות? זה פגע לנו בפרנסה"

קרקע חקלאית / צילום: גיל ארבל

החלטה תקדימית בעליון צפויה לצנן את שוק הקרקעות החקלאיות הספקולטיביות

קניתם קרקע בציפייה ששוויה יעלה בחדות לאחר אישור תוכנית בנייה, אלא שהתוכנית דווקא הורידה את ערכה? החלטה תקדימית בעליון בנוגע לקרקעות בהרצליה ובחדרה קובעת כי חישוב הפיצוי לבעלים לא יכלול את מרכיב הפוטנציאל במחיר ששילמתם

פרופ' קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל 2018-2013 / צילום: איל יצהר, גלובס

פלוג: לא מבינה למה גם מי שעובד ומקבל משכורת צריך לקבל מהמדינה שי לחג

נגידת בנק ישראל לשעבר אמרה כי הסיוע הממשלתי לטיפול במשבר צריך להיות ממוקד באוכלוסייה שנפגעה מהמשבר – ותוכנית ה"שי לחג" איננה כזאת

רונן גינזבורג / צילום: תמר מצפי, גלובס

אפקט הקורונה ממשיך להכות בענף הנדל"ן: קיצוץ שכר והוצאת עובדים לחל"ת בדניה סיבוס

בנוסף לקיצוצי השכר, ל"גלובס" נודע כי נכון לעכשיו כ-135 מעובדי החברה הוצאו לחל"ת עד כה ● "ניכרת ירידה משמעותית בפעילות ובאתרים", כתב המנכ"ל רונן גינזבורג לעובדיו

הבורסה בתל אביב נצבעת באדום בצל הקורונה / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

שינוי כיוון בבורסה בתל אביב: נמחקו העליות במדד ת"א 35; הדולר מזנק ב-2%

מדד ת"א 35 עבר לירידות של 0.5%, ת"א 90 מוסיף 0.3% ● הדולר מזנק לרמה של 3.63 שקלים ● ירידות במניות הקניונים והנדל"ן: עזריאלי מאבדת 2.4%, אלוני חץ יורדת ב-3.5%, מליסרון צונחת בכ-5.5%

ראש הממשלה נתניהו מחמיר את ההנחיות לציבור בצל איום הקורונה על ישראל / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו: "מענקים בסך 500 שקל לכל ילד, מהדקים את הגבלות התנועה על בני ברק"

הצעדים החדשים של רה"מ על רקע משבר הקורונה כוללים מענק של 500 שקל לכל ילד - עד הילד הרביעי במשפחה ● יוטלו הגבלות תנועה על בני ברק וממנה, ניתנה הנחיה לחבוש מסכות במרחב הציבורי, והוחלט כי כל ישראלי ששב ארצה יוכנס לבידוד במלונית

פרויקט תמ"א 38 / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

תמ"א 38: האם אי-קבלת היתר בנייה הוא כוח עליון?

ביהמ"ש המחוזי בת"א כי אי-קבלת היתר בנייה אינה בגדר כוח עליון - והיזם נאלץ למחוק את הערות האזהרה שרשם על הדירות

איציק שמולי, העבודה–מרצ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם ישראל באמת סובלת משחיקה במספר הרופאות והרופאים?

ח"כ איציק שמולי טוען כי מגפת הקורונה תפסה אותנו בגירעון רפואי - בכסף, במיטות וברופאים. בדקנו ● המשרוקית של גלובס

אילן פז, מנהל ברקליס ישראל  / צילום: יח"צ יוסי זליגר

מנכ"ל ברקליס ישראל: "ישראל עשתה צעד אמיץ; היא מובילה על מדינות אחרות בטיפול במשבר הקורונה"

בנק ברקליס ישראל ליווה את גיוס החוב שהשלימה השבוע מדינת ישראל, בהיקף כולל של 5 מיליארד דולר ● בראיון ל"גלובס" אומר מנכ"ל ברקליס ישראל, אילן פז: "לא יודע לומר אם רואים את סוף המשבר, אבל אני מניח שהרע כבר מאחורינו"