ביהמ"ש האריך את מעצרו של החשוד בפשעי מלחמה בבוסניה

אלכסנדר צבטקוביץ', החשוד במעורבות בטבח הסרבי בבוסנים המוסלמים בעיר סרברניצה ביולי 1995, יישאר במעצר לפחות עד 3 במארס, אז ייערך דיון נוסף בעניינו

בבית המשפט המחוזי בירושלים נערך הבוקר (ד') הדיון בעניינו של אלכסנדר צבטקוביץ' בן ה-43, החשוד בביצוע פשעי מלחמה במהלך הטבח הסרבי בבוסנים המוסלמים בעיר סרברניצה. צבטקוביץ' יישאר במעצר לפחות עד 3 במארס, אז ייערך דיון נוסף בעניינו.

בפתח דיונו אמר צבטקוביץ' לעיתונאים: "כבר 40 שעות לא אכלתי כלום, רק שתיתי 3 כוסות מים. אתייעץ עם אשתי באשר לייצוג". אשתו טניה סירבה להגיב לשאלות העיתונאים, והסתפקה באומרה: "אני מאמינה לו".

עורך דינו של צבטקוביץ' מטעם הסניגוריה הציבורית, ניק קאופמן, בעל רקע בהליכים משפטיים מול בית הדין הבינלאומי בהאג, הביע היום ספק רב באשר להסגרת מרשו. "הסיכוי שהוא יוסגר נראה קלוש", אמר קאופמן בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "נטל ההוכחה בסעיף רצח עם בו הוא חשוד קשה מאוד להוכחה. בסעיף זה הורשעו עד היום שני בני אדם בלבד, וגם עניינם נמצא כעת בערעור".

סניגור נוסף של צבטקוביץ', עו"ד ואדים שוב, אמר מצדו: "עד היום ישנם חיכוכים בין בוסניה לסרביה, ואל לה לישראל היכנס בוויכוחים האלה".

קיבל אזרחות לאחר שנישא ליהודיה

חוקרי היחידה הארצית לחשיפת פשיעה חמורה ובינלאומית עצרו אתמול (ג') את צבטקוביץ', שחי בישראל עם אשתו ובתו מאז 2006. הוא קיבל אזרחות ישראלית לאחר שנישא לאזרחית יהודייה.

על-פי חומר החקירה שנמסר למחלקה הבינלאומית בפרקליטות, צבטקוביץ' עצמו לקח חלק פעיל במעשי הרצח בחוות ברנייבו והיה בין 8 החיילים ששימשו ככיתת היורים.

צבטקוביץ' חשוד כי השתתף במעשי הטבח שהתרחשו במזרח בוסניה ביולי 1995. "טבח סרברניצה" ומעשי רצח נוספים הוכרו על-ידי הקהילה הבינלאומית כמעשים של רצח עם.

אלפי אזרחים כפותים ומכוסי עיניים הוסעו לחווה מבודדת, שם נורו על-ידי כיתת יורים בשטח הריגה מסומן. לא, זה לא קרה ב-1940, אלא דווקא ב-1995, במה שנודע כ"טבח סרברניצה" בבוסניה. אחד החשודים שהשתתף בטבח נמצא במפתיע כבר כמה שנים בישראל, ואתמול בבוקר הוא נעצר לבקשת ממשלת בוסניה-הרצגובינה.

7,500 נרצחים בסרברניצה

באוגוסט 2010 התקבלה בפרקליטות בקשה מממשלת בוסניה-הרצגובינה להסגרתו של צבטקוביץ'. לאחר שאנשי הפרקליטות בחנו את חומר החקירה וקיבלו השלמות והבהרות מהרשויות הבוסניות, החליט שר המשפטים על פתיחה בהליכי הסגרה בעניינו.

בקשת ההסגרה היא חלק ממערכה משפטית בינלאומית, המבקשת לחקור ולהעמיד לדין את האחראים, המתכננים והמבצעים של רצח העם.

לאחר המעצר הגישה המחלקה לעניינים הבינלאומיים בפרקליטות המדינה לבית המשפט המחוזי בירושלים עתירה להכריז על צבטקוביץ' כבר-הסגרה. כמו כן, הוגשה לבית המשפט בקשה לעצרו עד מתן החלטה בהליך ההסגרה.

על-פי הערכות הרשויות בבוסניה-הרצגובינה, הנסמכות על בדיקות מומחים של האו"ם ומתבססות על חשיפת קברי אחים שהתגלו באזור החווה, מספר הנרצחים שם מוערך בין 1,000 ל-1,200.

מעשי הרצח בחווה היו חלק ממערכה כוללת שניהלו הכוחות החמושים הבוסנים-סרבים כנגד האוכלוסייה המוסלמית של מובלעת סרברניצה במהלך יולי 1995. הקורבנות של הטבח בחווה מצטרפים לקורבנות באתרים נוספים. בסך-הכול, מספר הנרצחים במעשי הטבח באזור סרברניצה עומד על כ-7,500 אזרחים.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988