גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שמישהו ילמד אותם פיננסים

בין האנגלית לפיננסית ברור איזה שפה יותר חיונית לחיינו ועדיין זו שפה שלא לומדים

ידוע שבחברה המודרנית כסף מנהל את העולם, וכדי לחיות באיכות חיים גבוהה אנו זקוקים ללא מעט ממנו. עצמאות כלכלית היא הדרך למימוש חלומות, להגשמה עצמית ולאיכות חיים - ומי מאיתנו אינו רוצה מנה גדושה מכל אלה?

ברם, בישראל עד גמר השירות הצבאי המגמה של הדור הצעיר הינה לא לחשוב על העתיד. למרות שכל ההתנהלויות שלאחר השירות הצבאי - החל מהנסיעה לחו"ל, לימודי ההשכלה הגבוהה, החתונה, רכישת הרכב והדירה וההשקעה בילדים - דורשות התנהלות כספית מושכלת, עד לאותו מועד אף אחד אינו מכין אותנו לקחת אחריות פיננסית.

מרבית הצעירים חיים את ההווה בלבד. הם אינם חלק אינטגרלי מהתהליכים הכלכליים. הם אינם שותפים לתהליך קבלת ההחלטות בבניית התקציב המשפחתי, הם רשאים לצרוך כמעט ללא הגבלה ואינם ערים לאילוצים הקשורים להכנסות ולהוצאות. מי שדואג בדרך כלל לרווחתם הינם הוריהם.

כך, דור אחר דור גדל בבורות פיננסית, המובילה לעתיד גדוש טעויות כלכליות, שבקלות רבה חלקן הגדול היה יכול להימנע כבר בתחילת מסע חייו.

חישבו מה היה קורה לו התחלנו ללמוד לראשונה אנגלית בגיל 21? נשמע מופרך? זה בדיוק מה שאנו עושים ביחס לשפה הפיננסית. במאזן בין האנגלית לפיננסית ברור שהפיננסית חיונית הרבה יותר לכל אחד מאיתנו, ועדיין זו שפה שרובנו מתוודעים אליה בשלב מתקדם מדי בחיינו, אם בכלל.

רוב רובם של האנשים נחשפים לראשונה להשכלה הפיננסית בעת משבר, כשהם תרים אחר פתרונות. רק אז, לאחר שנים של צריכה בלתי מבוקרת, הם מתחילים ללמוד ולהבין את הנושא, אלא שבעת הזו הם צריכים לעמול הרבה יותר קשה על מנת להגיע לתוצאות.

דמיינו בנפשכם שכל הידע הפיננסי האגור כיום אצלכם, היה נצבר החל מבית הספר היסודי ועד הצבא, איזו השפעה מהותית היתה לכך על איכות חיינו ועל התוצאות הכספיות שלנו?

זהו המצב בעולם. במדינות רבות קיימת מודעות גבוהה הרבה יותר לחינוך הפיננסי. שם כבר קלטו מזמן שאזרחים המבינים בהתנהלות פיננסית תורמים לכלכלה יציבה יותר, פותחים עסקים ומשתמשים במכשירים פיננסיים התורמים לצמיחה כלכלית.

כתוצאה מכך, חלק קטן יותר מהציבור מהווה נטל על המדינה ורק מיעוט קטן נקלע למלכודות כלכליות. מדינות רבות גם מקצות משאבים לטובת הנושא.

בארה"ב, בניו זילנד, בבריטניה ובשוויץ המקצוע משולב בתכניות הלימודים בכל שלבי החינוך; במדינות האיחוד האירופי, באוסטרליה ובקנדה, ניתן דגש על חינוך פיננסי ותוכניות הכשרה לכלל הציבור.

לעומת זאת, אצלנו ההחלטה על שילוב תוכניות לימוד פיננסי התקבלה כחוק רק ב-2005, ואילו ההחלטה על הקמת קרן ציבורית לחינוך פיננסי, שהתקבלה במסגרת רפורמת בכר בשוק ההון, טרם מומשה עד היום.

לאחרונה, לאחר שיהוי רב, עלה לאוויר פיילוט של משרד החינוך לשילוב חינוך פיננסי בבתי הספר התיכוניים. יש לברך על המהלך, שעשוי בעתיד להקנות חינוך ותודעה פיננסית נרחבים לכל רבדי האוכלוסייה. יחד עם זאת יש להבין ולהפנים שהעולם והכלכלה בהתפתחות מואצת, ועלינו להגביר את הקצב על מנת לצמצם את הפערים.

בהוויה המודרנית הילדים הם צרכנים אקטיביים, חכמים ונגישים. ככל שנקדים להקנות להם חינוך כלכלי, נעמיד לרשותם את ארגז הכלים הדרוש כדי להפכם לבוגרים עצמאיים, העומדים ברשות עצמם גם מבחינה כלכלית.

חובתה של המדינה לקחת אחריות ולהנחיל ידע פיננסי במסגרת מקצועות החובה הנלמדים בבית הספר. חינוך פיננסי נבון ומושכל יתרום משמעותית לקידום הכלכלה ולמיצוי הפוטנציאל האישי והחברתי של אזרחי המחר.

רו"ח ראובן שיף הוא שותף מנהל בשיף הזנפרץ ושות'- רואי חשבון. לשעבר נשיא לשכת רואי חשבון בישראל

עוד כתבות

פרשת הצוללות/  צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

"גלובס" מאמ;לק: כל מה שצריך לדעת על פרשת הצוללות ב-5 שלבים

האם שיקולים זרים גברו על שיקולי הביטחון? כיצד מיקי גנור הפך מעד מדינה לנאשם המרכזי? ומה יקרה הלאה? ● "גלובס" מאמ;לק

אנגלה מרקל צילום: רויטרס, Hannibal Hanschke

לראשונה בכהונתה, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מבקרת באושוויץ

מרקל צפויה לבקר  באושוויץ, בו תחלוף מתחת לשער הכניסה הנושא את הסיסמא הנאצית "Arbeit macht frei" ולהניח זר ליד "קיר המוות", ששימש להוצאות להורג ● לאחר מכן תקיים גם סיור בבירקנאו הסמוך

מתוך הסרט "רצח כתוב היטב" / צילום: באדיבות פורום פילם

כתוב היטב: כשכבר ברור לנו באיזה סרט אנחנו, הסרט מבצע פנייה חדה

בדיוק כשברור לנו באיזה סרט אנחנו, "רצח כתוב היטב", שגם ככה עשוי מצוין, מתהפך לחלוטין

אהרון ברק/ צילום: איל יצהר

דעה: "פרשת אפרופים" - לא מחלוקת פרשנות, מלחמה על הנרטיב

הוויכוח בפרשת אפרופים לא היה מחלוקת על פרשנות חוזים אלא מלחמה על נרטיב פוליטי ושבטי • לא במקרה רוב הימין תמך בניתוח שלי, ולא באורח פלא השמאל התנגד לו

מתקן הפקת נפט/  צילום: רויטרס, Axel Schmidt

אופ"ק תצמצם את מחיר הנפט; מחירי הנפט עולים בתגובה

שרי האנרגיה מכמה ממעצמות הנפט הגדולות בעולם הודיעו היום כי נתקבלה הסכמה להעמיק את ההפחתה בייצור הנפט. הכמות המצומצמת הצפויה - 500 אלף חביות ביום

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

נתן דטנר / צילום: כפיר זיו

זורבה מחכה לצ'ק - נתן דטנר עובד ללא הפסקה ורודף אחר הכסף

תיאטרון הבימה חייב לנתן דטנר 200 אלף שקל והוא הפסיק לעבוד איתו, עד שהציעו לו לביים את "זורבה היווני" ● הוא הסכים בתנאי שהתשלום יגיע מתיאטרון ב"ש, השותף לקו־פרודוקציה, וכך היה. וזה רק אחד מהפרויקטים שהוא ממשיך לעבוד בהם בלי הפסקה

ערן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"רשימת הקשיים ארוכה. להיות עצמאי זה לחיות תמיד באי ודאות"

ערן פרץ בעל משרד לייעוץ כלכלי ומימוני, הוא בן 36 וחושב שהוא לא יוכל לדעת לעולם מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

שאול אלוביץ' / צילום: שלומי יוסף

תיק ניירות הערך שחולט הוליד תביעת מיליונים: שאול אלוביץ' ואחיו תובעים את המדינה

אלוביץ, בעל השליטה בבזק לשעבר ואחיו יוסי תובעים מהמדינה 20 מיליון שקל על חילוט תיק ניירות ערך שהחזיקו במשותף ● נגד אלוביץ תלוי ועומד כתב אישום על מתן שוחד בתיק 4000, אחיו יוסי שגם כספו חולט אינו חשוד או נאשם בפרשה

מתוך הסדרה "מראדונה במקסיקו" / צילום: באדיבות פורום פילם

נרקומן של צומי: הסדרה "מראדונה במקסיקו" היא שברון לב

בסדרה "מראדונה במקסיקו", הפער בין דייגו שבתחתית החיים לבין המיתוס שהיה, דוקר בעיניים ומרסק את הלב

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סאקלר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

בניין ימק"א עוטה חג / צילום: יותם יעקבסון

כמעט כמו באירופה: מרי כריסמס, ג’רוזלם

בימק"א ירושלים חוגגים חג מולד כמעט כמו באירופה - עם עץ, סנטה, יין חם וערמונים, אבל בטאץ' מקומי של אוכל מזרחי ומכונת שלג מלאכותי

מורן שוחט שניר

הקוד הגנטי שלנו, האקזיט ב-50 מיליון דולר שלה: ראיון עם מייסדת קליר ג'נטיקס מורן שוחט שניר

מורן שוחט שניר הבינה שאפשר לפתח טכנולוגיה שתיתן לציבור הרחב תמונת מצב גנטית מיידית ● יחד עם בן זוגה היא הקימה את 'קליר ג'נטיקס', פלטפורמה אינטרנטית שמנגישה למטופלים את המידע האישי ● החודש נמכרה החברה ב-50 מיליון דולר ● ראיון בלעדי לליידי גלובס

פריז / צילום: Shutterstock

אלפי ביטולים של טיסות בצרפת - שביתת עובדי התחבורה הגיעה לנמלי התעופה

לפי אתר מעקב הטיסות FlightAware לאורך היום הזה בוטלו 13% מהטיסות המתוכננות בנמל התעופה הגדול של פריז, שארל דה גול ו-30% מהטיסות בנמל התעופה אורלי בפריז

לארי פינק / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

הדחה בצמרת בלקרוק עקב רומן במקום העבודה

מארק ווייזמן, שטיפס מניהול כספי פנסיה בקנדה והפך לבן טיפוחיו של מנכ"ל בלקרוק, הודח בשל הפרת מדיניות החברה

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

דעה: ראשי הערים ממשיכים להתנער מהסכמי הגג, ובצדק

הסכמי הגג בראשון לציון ובקריית ביאליק הם דוגמאות מצוינות לפער שבין הדיבורים המפליגים על פתרון בעיות הדיור לבין המציאות העלובה בשטח

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה