גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תמליל עדות קצב יפורסם; הטיעונים לעונש - בדלתיים סגורות

השופטים קבעו עוד כי גזר הדין יינתן בפומבי, אך הדיון בטיעונים לעונש, שייערך ב-22 בפברואר, יתקיים בדלתיים סגורות - זאת אף שהפרקליטות הסכימה לפתיחת דלתיים חלקית

בית המשפט יפרסם את תמליל עדותו של נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, שניתנה במהלך עדויות ההגנה במשפטו - כך החליטו היום (ב') שופטי בית המשפט המחוזי בתל-אביב, ג'ורג' קרא, מרים סוקולוב ויהודית שבח.

השופטים נענו לבקשת "גלובס" וכלי תקשורת אחרים, שפנו בבקשה לפרסם את הפרוטוקולים של העדויות במשפט.

השופטים קבעו עוד כי גזר הדין יינתן בפומבי, אך הדיון בטיעונים לעונש, שייערך ב-22 בפברואר, יתקיים בדלתיים סגורות. זאת, אף שהפרקליטות עצמה הסכימה לפתיחת דלתיים חלקית של הדיון, למעט בקטעים שבהם יידון היקף הפגיעה במתלוננות.

לפי שעה לא ברור אפוא מתי וכיצד תודיע הפרקליטות לציבור כמה שנות מאסר היא דורשת לגזור על קצב.

‏לאחר שבית המשפט פירסם את הכרעת דינו המלאה של קצב פנה "גלובס", לצד כלי תקשורת נוספים, בבקשות לבית המשפט לפתוח את הדלתיים בדיון הטיעונים לעונש ובמעמד מתן גזר הדין, וכן לפרסם את תמלילי העדויות ומסמכים שונים שהוגשו לתיק בית המשפט.

‏בעניין הטיעונים לעונש קבע בית המשפט כי "חרף עמדתה הנוכחית של המדינה, לא מצאנו לקבל את גישתה, מהסיבה שהמנגנון המוצע על-ידי המדינה אינו מעשי ואינו מבטיח הגנה מלאה מפני פגיעה בפרטיות המתלוננות וחשיפת זהותן. די בטעות בהיסח-הדעת או בפליטת-פה על-ידי מי מהעדים, הצדדים או באי-כוחם, על מנת לגרום לפגיעה קשה למי מהמתלוננות".

‏לצורך הכרעה בבקשה לפרסום הפרוטוקולים, חילקו השופטים את העדים במשפט למספר קטגוריות. באשר למתלוננות בתיק, כולל המתלוננות שתלונותיהן התיישנו ושהעידו במשפט כעדות ל"שיטה" של קצב, הותירו השופטים על כנו את צו איסור הפרסום המלא; בקטגוריה השנייה נכללו העדים התומכים בעדויות המתלוננות, ובהם ירון ארמוזה, דרור ניסן, עו"ד אלי בן-טובים, העיתונאים אדר פרימור ואילנה דיין ואבותיהן של המתלוננות ל' ו-ה' מבית הנשיא.

השופטים קבעו כי ניתן לפרסם את עדויותיהם, תוך השחרת פרטים שעלולים להביא לזיהוי המתלוננות או לפגיעה בפרטיותן.

עדויות שיושחרו רובן ככולן ייאסרו כליל לפרסום, כדי לא להביא לעיוות התמונה הכוללת. עדות הפסיכולוגית איריס ישראלי, שטיפלה ב-א' ממשרד התיירות, תיאסר כולה לפרסום.‏

לעומת זאת, השופטים התירו לפרסם כמעט במלואן, תוך השחרת פרטים המזהים את המתלוננות, את עדויותיהם של עדים שלא היתה להם נגיעה ישירה למתלוננות, בהם עוזרו של היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי; ניצב יואב סגלוביץ'; וחברו של קצב, רמי שקלים.

‏‎‎השחרת קטעים

‏‎‎באשר לעדותו של קצב עצמו, קבעו השופטים כי ניתן לפרסם את "החלק הארי" של עדותו, לרבות קטעים מחקירתו הנגדית.

"לאחר התלבטות", כתבו השופטים, "החלטנו להתיר את פרסום עדות הנאשם, שכן הנאשם מכחיש ממילא כי עשה במתלוננות מעשה כלשהו, כך שהעיוות בתמונה הכוללת לא עולה לממדים המצדיקים את איסור הפרסום".

מאותם טעמים הוחלט לאפשר גם את פרסום עדויות עדי ההגנה מטעמו של קצב, למעט השחרת קטעים שעלולים להביא לפגיעה בפרטיות המתלוננות.

עם זאת, בית המשפט דחה את בקשת ערוץ 10 לשדר את קלטת השמע של עדותו של אורי יואלי, חברו של קצב, ואת הבקשה לאפשר לעיתונאים לעיין בתיק בית המשפט.

‏תהליך בחינת פרוטוקולי העדויות והשחרת הפרטים מתוכם יתחיל לאחר מתן גזר הדין, והפרוטוקולים יפורסמו באופן הדרגתי. ‏‎‎‏

עוד כתבות

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"

אם זה היה נגמר טוב, זה לא היה נגמר / צילום: shutterstock

"התפיסה שאין לבגידה משקל בהכרעת הדין היא שגויה"

כך אמר דיין ביה"ד הרבני הרב סיני לוי במסגרת כנס "מחיר הבגידה" בקריה האקדמית אונו ● בחלוף כשנה מאז שניתן "פסק דין הבוגדת", במסגרתו נשלל מאישה רכוש תוך מתן משקל לבגידה נטענת בבעלה, ממשיכים מומחי דיני המשפחה להתווכח על משמעויותיו של פסק הדין

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

ראש הממשלה נתניהו מסר תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"

מבצעי בלאק פריידיי בחנות במנהטן, ניו יורק / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

טירוף הקניות של נובמבר עשוי להפוך למפגן כוח של ענקיות הקמעונות

המשקיעים במניותיהן של רשתות הקמעונות הגדולות בארה"ב לא צפויים לעשות "קופה", אבל אולי יראו שיפור קל מעל למדד S&P 500 ● מתחילת 2019 רשמו מניות המגזר זינוק פנומנלי, וכעת הן לא מתומחרות במחיר מציאה

היועמ"ש אביחי מנדלבליט וראש הממשלה בנימין נתניהו / צילומים: איל יצהר, תמר מצפי, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

רייטינג יוצא דופן: איזו מהדורה הובילה בסיקור החלטת היועמ"ש ?

המהדורה של החדשות 12 בקשת רשמה רייטינג של 20.3% , בחדשות 13 ברשת עמד הרייטינג הממוצע על 10.3% ובכאן 11 נרשם רייטינג של 6.5%

שרה אהרוני/ צילום: כפיר זיו

"הסיפור ההוא של אמא שלי הפך אותי לסופרת שיושבת מול אמזון הענקית"

הסופרת שרה אהרוני מאוכזבת מההתעלמות של התקשורת מההצלחה הבינלאומית שלה ומספרת על הלקח שלמדה מהעבודה מול אמזון

כנס חדרה לאנרגיה- שומרי הבית / צילום: ענבל בן יעקב

"התנהלות המדינה סביב אסדת לווייתן ממשיכה להיות תמוהה"

המועצות המקומית זיכרון יעקב, פרדס חנה-כרכור, עמק חפר, ג'סר א-זרקא, מגידו ועמותת "צלול" הגישו עתירה לביטול היתר הפליטה של אסדת לוויתן והן דורשות צו מניעה נגד הפעלת האסדה ● גם עמותת "שומרי הבית" פנתה לבית המשפט, ופעיליה שיבשו את נאומו של השר שטייניץ הבוקר בכנס בחדרה

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אמסלם תוקף: "הלוואי ואת שיעור הנאמנות של חברי הבלוק ילמד גם סער"

דוד אמסלם הגיב להודעת גדעון סער, שאמר כי יתעקש על קיום פריימירז בליכוד במקרה של סבב בחירות נוסף: "לא זמן למאבקים פנימיים על-בסיס אגו ואספרציות אישיות" ● ח"כ יואב קיש וח"כ מיכל שיר תומכים גם הם בקיום פריימריז

יצחק בן ישראל  / צילום: איל יצהר

גורמים בממשלה נגד המלצות הוועדה לקידום בינה מלאכותית שנחשפו ב"גלובס"

בעקבות חשיפת חלקים מטיוטת דוח ההמלצות של ועדת ההיגוי הממשלתית ב"גלובס" שלחו גורמים בכירים בות"ת, ברשות החדשנות ובאוצר, מכתב שבו התבטאו נגד הכוונה להקים במשרד רה"מ גוף שירכז את הטיפול בקידום התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות בינה מלאכותית: "מסקנה שגויה" 

אולם בית המשפט העליון./ צילום:ראובן קסטרו

סיר הלחץ של המשבר החוקתי ממשיך להתבשל

הפור נפל השבוע והמועד לדיון בפסילת "חוק יסוד הלאום" נקבע לקיץ ● כעת נותר רק לצפות באסון החוקתי המתרחש למולנו בהילוך איטי ● זה לא חוק יסוד הלאום שמטריד את השופטים ● אלה ההגבלות על כוחם שהם מבקשים למנוע ● ועל הדרך ידרסו את מה שבעבר ראו כקדוש

יניב גרטי אינטל ישראל / צילום: איל יצהר

ההשלכות של מלחמת הסחר, הטבות הענק מהמדינה, הפספוסים וההצלחות: המעסיק הגדול בהייטק מדבר

יניב גרטי, מנכ"ל אינטל ישראל, מספר בראיון ל"גלובס" מה היתרונות התחרותיים של אינטל בתחום הבינה המלאכותית, מתייחס לחשש מהשלכות מלחמת הסחר ומתייחס גם לפספוס מהפכת המובייל: "זה לא רודף אותנו, באותה תקופה זיהינו היטב מהפכות אחרות"

"ZULA" בפיליפינים / צילום: יח"צ

בזמן שישנתם: ההוסטלים הפכו לטרנד לוהט בקרב התיירים והיזמים

יזמים ישראלים כבר מבינים את פוטנציאל פתרונות הלינה המוזלים, והם אפילו מרחיבים את פעילותם בענף בחו"ל ● האם בקרוב מחיר הלינה בישראל יתקרב יותר למחיר הטיסה לארץ?

וול סטריט / צילום: רויטרס

מגמה חיובית בוול סטריט לאחר שטראמפ אמר כי ארה"ב וסין קרובות מאוד להסכמות

כלכלת גרמניה נמנעה מגלישה למיתון ברבעון השלישי ● המשקיעים בכל העולם ממשיכים לעקוב אחרי החדשות בנוגע להסכם סחר אפשרי בין ארה"ב לסין

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

וול סטריט סגרה יום שלישי ברציפות של ירידות על רקע מתיחות הסחר

שלושת המדדים המרכזיים איבדו 0.2%, והדאו ג'ונס רשם את רצף הירידות הארוך ביותר מאז אוגוסט ● מגעים למיזוג בתחום הברוקראז' הבינלאומי בין צ'ארלס שוואב לטי.די אמריטרייד ● דיווח: ארה"ב עשויה לדחות את הטלת המכסים שנקבעה ל-15 בדצמבר

Mee Too / איור: שירי אלגור

מהפכה במשרד: תנועת #MeToo משנה מבפנים את מקומות העבודה אבל יש עוד דרך רבה לעשות

אחרי ששינתה את העולם, תנועת MeToo# מחוללת תמורות גם במקומות העבודה ● כיצד מצליחים במקומות העבודה להתמודד עם התופעה, ועד כמה הם באמת מבינים אותה?

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"

נוני מוזס / צילום: יוסי כהן

ארגון העיתונאים מצטרף לקריאה לנוני מוזס: השעה את עצמך

ארגון העיתונאים: "אנחנו קוראים לכל עיתונאי שחש על בשרו לחצים פסולים או נחשף לצעדים בלתי לגיטימיים לפנות אלינו ולקבל ייעוץ משפטי ואת כל הגב שלו הוא יזדקק"

טלי דביר לבנת / צילום: סתיו עזר

"להקים משרד ממשלתי לעסקים קטנים ובינוניים"

טלי דביר לבנת (39) היא מנהלת משרד פרסום ● "החוק לא דואג לתנאים הסוציאליים של העצמאיים בהמון נושאים" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

אלוביץ', נתניהו ומוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה ניוז, רויטרס ותמר מצפי, גלובס

הנאשמים מגיבים: "הצגת חלק נקודתי מדברי מוזס בשיחה כהצעת שוחד היא פרשנות שגויה"

היועמ"ש החליט היום להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן להעמיד לדין את נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות שוחד ● מטעם בני הזוג אלוביץ' נמסר כי "על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להמנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו"

בני דרייפוס / צילום: כדיה לוי

"הגיע הזמן שמדינת ישראל תמסד את העיקרון של דיור בהישג יד, ולא רק כתגובה למשבר"

מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס עושה בראיון ל"גלובס" חשבון נפש מקיף על התוכנית הלאומית לסיוע למחוסרי דיור • "מחיר למשתכן הוכיחה שהמדינה יכולה להשפיע אם היא רוצה"