גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מוכנים? שוק האלגו-טריידינג העולמי נפתח בפני הישראלים

אנדרו צ'ארט, דירקטור בכיר ב-Newedge: "מהניסיון שלנו, מדובר בהזדמנות שיכולה להוות מקפצה ממשית למי שמעוניין ומסוגל לסוג זה של פעילות"

מילת הקסם בשנים האחרונות שנלחשת בין מקצועני שוק ההון היא אלגו-טריידינג. רבים כבר שמעו על אותן מערכות אוטומטיות מבוססות אלגוריתמים מתמטיים, אשר שולחות לשוקי העולם כמויות אדירות של הוראות קניה ומכירה המבצעות הוראות באלפיות שנייה, תוך ניצול עיוותים בשוק או הזדמנויות ברמות המחירים הקיימים בשווקים שונים ובנכסים שונים וגורפות לבעליהן רווחים פנומנאליים. זאת, במידה והאלגוריתם שלהם טוב מספיק ונשען על נתונים עדכניים ורבים ככל הניתן ועל מערכות מסחר וסליקה מתקדמות ביותר.

במערכות המסוגלות לבצע את המסחר בשיטות האלגו טריידינג משתמשים הגורמים המקצועניים ביותר בשוק ההון ובהם בתי השקעות מובילים בעולם, קרנות גידור, שחקני נוסטרו של בתי השקעות וגם משקיעים פרטיים ששמם אינו מתנוסס ברבים, אך היקפי הפעולה שלהם לא היו מביישים כל גוף מוסדי. ההתפתחות האקספוננציאלית של השימוש במערכות האוטומטיות בשנים האחרונות, הביאו לכך שכיום כ-2% מהשחקנים בשוק העולמי אחראיים לביצוען של כ-75% מהעסקאות בעולם - וממספר שכזה כבר אי אפשר להתעלם.

בהנחה שגם אתם רוצים לקחת חלק בעתיד הבלתי נמנע של שוק ההון ובהנחה שיש לכם את השיטה, הידע והאלגוריתמים המוצלחים, השאלה הבאה היא איך מוציאים זאת מן הכוח אל הפועל ומיהו הגוף שייתן לכם את השירותים הנדרשים באופן האופטימלי. נכון, בתקופה האחרונה פורסמו בעיתונות הכלכלית מספר סיפורים מרתקים על חברות הפועלות בתחום בהצלחה מרובה וכבר יש גם מספר גופים ישראלים שלוקחים חלק בעולם האלגו טריידינג , כאשר דוגמא בולטת לכך היא חברת פיינל הפרטית מהרצליה, אך עד היום לא הייתה לשחקנים המקומיים גישה לגוף מוביל המתמחה בסוג זה של פעילות - עכשיו יש.

בית ההשקעות הישראלי קמליה הקים לאחרונה דסק, המתמחה בפתרונות ושירותי ברוקראז' ללקוחות המפעילים אלגוריתמים ורובוטים אוטומטיים בשוק ההון. לצורך כך חברו בקמליה לפריים ברוקר Newedge שהוא הגוף המוביל כיום את התחום בעולם. לא מדובר בעוד ברוקר אינטרנטי, אלא בגוף שהוקם כתוצאה ממיזוג פעילות הברוקראז' בנכסים מרובים (Multi Asset Brokerage) בין שני בנקים צרפתיים מובילים המיוצגים באופן בלעדי על ידי קמליה בארץ, סוסייטה ג'נרל וקרדי אגריקול, אשר נחשבים לבנקים מן השורה הראשונה בעולם (Tier 1) ונהנים מדירוג גבוה מסוכנויות דירוג האשראי (""A+ ו-"-"AA בהתאמה) .

על מנת להבין את העוצמה והיקף הפעילות העולמית נציין כי ב-Newedge התבצעה בשנת 2010 סליקה של 2.2 מיליארד חוזים כאשר פעילותו כחבר בורסה התפרסה על פני 80 מהבורסות המובילות בעולם במסחר במניות, מדדים, אופציות ונגזרים שונים, חוזים עתידיים, אג"חים, מט"ח ריביות ומוצרים מורכבים נוספים. בכך הגיע נתח הפעילות של Newedge לכ-13% מסך פעילות סליקת העסקאות העולמית ב-2010 מה שהפך אותו לפריים ברוקר המוביל בעולם אשר ב- 2010 דורג ראשון מבחינת היקפי הפעילות בבורסות הנגזרים המובילות בארה"ב, CME, CBOT ו-ICE ובמקום הראשון בבורסות הנגזרים האירופיות EUREX ו-LIFFE כמו גם בבורסות הנגזרים המובילות באסיה, OSE, TSE ו-HKFE.

הדלת שפתחה קמליה למסחר העולמי בחצי השנה האחרונה מגובה ביתרונות יחסיים משמעותיים, אשר כבר כיום מושכים אליה לקוחות מקצוענים מישראל כגון שחקני נוסטרו, קרנות נאמנות, תעודות סל וגופים פרטיים. בין הדוגמאות ליתרונות היחסיים שמוצעים כיום למשקיעים, נציין כי עד כה מי שרצה לפעול בתחום, נאלץ לפנות לאחד מהבנקים העולמיים המובילים המשמשים כפריים ברוקר כגון גולדמן זאקס ו-JP מורגן ולהיכנס לתהליך פתיחת חשבון שעשוי לקחת גם שנה, לעומת זאת באמצעות הדסק של קמליה ו-Newedge הליכי בדיקת הלקוח ואישור תנאי הפעילות יימשכו פחות מרבעון. בנוסף, הפריים ברוקרים הזרים דורשים הפקדה ראשונית מינימאליות של כ-2-5 מיליון דולר לעומת זאת תחת המטריה של קמליה יתקבלו גם לקוחות שהונם ההתחלתי עומד על כמיליון שקל (250 אלף דולר).

דוגמה נוספת היא העלות המינימאלית של העמלות להן צריך הלקוח להתחייב. בעוד שאצל הפריים ברוקר הזר יאלץ הלקוח להתחייב לעמלות בסך מינימאלי של כ-25 אלף דולר בחודש, הרי שבאמצעות השת"פ החדש של קמליה עומד המינימום הנדרש על 5-10 אלף דולר בהתאם לסוג הפעילות. יתרון יחסי נוסף הוא מערכות המידע ההיסטורי והשוטף עליהם נשענים הלקוחות אשר עלותן גבוהה בהרבה אצל הברוקרים הזרים. בנוסף נציין כי לקוחות קמליה בישראל נהנים מיתרונות הקרבה לחוות השרתים של Newedge הצמודות לבורסות המובילות בעולם באמצעות השימוש בקווי תקשורת API המקצרים באופן משמעותי את זמן הגישה לבורסה ומגדילים את ההיקפים בהם יכולות המערכות האוטומטיות שהטמיעו הלקוחות במערכות של Newedge לפעול, תוך שמירה מרבית על רמת האבטחה ויציבות המערכת.

מתפעלים מהישראלים

בשבוע שעבר הגיעו לסבב פגישות בארץ שני מנהלים בכירים המנהלים את מחלקת ה-PTG (Professional Trading Group ) של Newedge , אנדרו צ'ארט, ו-וויל דיוויס. השניים קיימו ראיון בלעדי עם "גלובס", אשר מהווה הזדמנות נדירה לשמוע ממקור ראשון על התחום וההתפתחויות בו בעקבות השינויים שחלו בשנים האחרונות בשוק ההון וכן את דעתם על השוק הישראלי וההזדמנות שהם מציעים לשחקנים בו.

כשנשאלו לדעתם על שוק ההון הישראלי אמרו: "תמיד היה מאד מעניין, אך מאד קשה להיכנס לישראל. בעבר לא מצאנו לנכון להיכנס בכוחות עצמנו לשוק כה תחרותי ורווי. כעת, משנוצר הקשר עם קמליה אנו שמחים ומאמינים ששיתוף הפעולה יניב פעילות משמעותית ויעזור להצעיד את השחקנים המקצוענים המקומיים בהצלחה לזירה הבינלאומית. מהניסיון שלנו מדובר בהזדמנות שיכולה להוות מקפצה ממשית למי שמעוניין ומסוגל לסוג זה של פעילות. בשנים האחרונות ראינו הרבה לקוחות מתחילים בקטן עם אלגוריתם מעולה וגדלים למסחר בנפחים של מיליארדי דולרים. אבל חשוב לציין שלא כולם מצליחים".

על הסיכוי להרחבת פעילותה של Newedge בשוק המקומי אמרו השניים כי כיום הם נותנים שירותי ברוקראז' בהיקפים קטנים בשוק נגזרות הדולר- שקל והמעו"ף ויתכן שפעילות זו ואחרות תורחב, אך כעת הם מתרכזים בפיתוח שירותי הפריים-ברוקר לשחקנים ישראלים בשווקים הזרים.

לדבריהם מתאפיינת ישראל "בהון אנושי מן המעלה הראשונה. רמת החינוך הפיננסי פה גבוהה מאד והשילוב של התעוזה והמוח הישראלי עם המיומנות הטכנית והמתמטית של העולים מרוסיה והתחכום הפיננסי של העולים מצרפת מהווה קרקע פורייה להצלחה בתחום. מרות היות ישראל מדינה קטנה עם שוק הון קטן יחסית ועם בעיות גיאופוליטיות רבות, אנו מופתעים לטובה מהרמה שמפגינים הלקוחות הישראלים ומרמת התשתיות הטכנולוגיות הגבוהה פה".

"במקרים מסוימים אנו משמשים כ'סוכנות שידוכים', אשר מקשרת בין מפתחי האלגוריתמים לבין המשקיעים בעלי ההון, אך לרוב סוחרי הנוסטרו, קרנות הגידור או המשקיעים הפרטיים שומרים את האלגוריתם שלהם לעצמם, תוך דרישה לשמירה על סודיות מרבית. מרבית הלקוחות בתחום זה פועלים באמצעות כספם שלהם, תוך שהם נשענים על הפלטפורמה המתקדמת שמספקת Newedge על מנת להטמיע באופן אופטימלי את התוכנות שפיתחו למסחר בשווקים השונים - וזהו אחד מסודות ההצלחה שלנו", אמר דייויס.

על עתיד המסחר העולמי בתחום האלגו טריידינג אמר צ'ארט: "השוק הפך בשנים האחרונות ליותר אינטליגנטי, הטכנולוגיות מתפתחות כל הזמן והשיפורים בעתיד יגיעו מכיוון התפתחות התשתיות והטכנולוגיה. אם בעבר היה מספר מוגבל של קווי תקשורת שרישתו את העולם, הרי שבשנים האחרונות אנו רואים גידול משמעותי בתשתיות הטכנולוגיות, אשר מאפשרות להעביר כמות גדולה יותר של מידע, בזמן קצר בהרבה ובצורה בטוחה בהרבה - מה שהוביל לירידה משמעותית בעלויות כיום ביחס לעבר ומאפשר כניסה של לקוחות מתוחכמים גם אם אין להם המון כסף בהתחלה. אנו מצפים שהתשתיות והטכנולוגיה ימשיכו להתפתח ובכך יאפשרו לבצע עסקאות באופן אופטימלי שאינו מייחס חשיבות למקום ביצוע העסקה ואו למהירות קבלת ההחלטה והביצוע".

יש להתייחס לניהול סיכונים ברצינות רבה מאד

כאשר נשאל צ'ארט על חשיבות ניהול הסיכונים הוא אמר "צריך להתייחס לכך ברצינות רבה מאד, מאחר והמסחר בתוכנות אוטומטיות הנשענות על אלגוריתמים מתבצע בהיקפים גדולים ביותר וכל טעות עלולה לעלות ביוקר".

כשנשאל על מי מוטלת האחראיות על ניהול הסיכונים אמר "האחראיות מתחילה בלקוח, אך גם הברוקר וגם הבורסות אחראיות על הפיקוח על ניהול הסיכונים. אנו עובדים בשיתוף פעולה עם הרשויות הרגולטוריות ולוקחים חלק בגיבוש דרישות הרגולציה, שהוחמרה מאד במיוחד בארה"ב, לאחר המשבר הפיננסי העולמי ועוד יותר מכך לאחר ה"פלאש קראש" שהפיל את וול סטריט בשנה שעברה. לדעתי גם על הבורסות לקחת אחראיות על ניהול הסיכון - כיום אם משהו קורה הבורסות תמיד יצליחו לצאת מזה ולגלגל את האחראיות הלאה".

"הבורסות הן כמו כביש שעליו נוסעות המכוניות שמציע הברוקר ובה נוהגים הסוחרים. אם יש תאונה מי שנפגע זו המכונית ולא הכביש, אך למנהלי הכביש יש אחראיות לתקינותו. הסכנה גוברת מאד כשאנו מעלים על הכביש את הרכב הכי טוב ומהיר בשוק ונותנים ללקוחות לנהוג בו - לכן רמת ניהול הסיכון שאנו דורשים מהלקוחות והפיקוח עליהם היא מקסימאלית. הבעיה היא שלא כולם פועלים לפי אמות המידה שלנו ואז יכול להיות שהמכונית המעולה שהעלנו לכביש תיפגע בגלל השתוללות של מכוניות אחרות. לכן, לדעתי יש להקשיח את הרגולציה בתחום ניהול הסיכון ולחייב בה את כולם". צ'ארט מציין כי לפעמים הלקוחות רואים בדרישות הגבוהות יותר של החברה בתחום ניהול הסיכונים גורם שמפריע ומעכב, "אך אני תמיד מסביר להם שזה לטובתם ולמען שמירה על בטחונם".

בתשובה לשאלה על הבעיה שיצר המסחר באלגו טריידינג, כאשר למעט מאד שחקנים ישנו יתרון בשוק על פני השחקנים האחרים, מציין צ'ארט כי הוא לא רואה בכך שום בעיה מוסרית, מאחר והוא רואה בשחקני האלגו טריידינג את ספקי הנזילות בשווקים העוזרים בצמצום המרווחים וביצירת שוק משוכלל יותר. כדוגמא הוא מציין את הריבית שכמעט ולא זזה בעולם בשנה האחרונה, אך בשוק הריבית ונגזרותיה יש פעילות רבה מאד, כי אנשים פועלים דרך הריבית על מנת לגדר פעולות אחרות.

לדבריו, "שחקני האלגו לא פועלים נגד המשקיעים ארוכי הטווח אשר זווית הראיה שלהם על השוק היא שונה בתכלית והם משקיעים בהתאם למגמות בשוק. למרבית שחקני האלגו בכלל לא חשובה המגמה בשוק אלא רק העיוותים קצרי המועד והכשלים המתמטיים שנוצרים בין מחירי הנכסים השונים בשווקים השונים תוך שאיפה לצמצום החשיפה למגמה. הבעיה הגדולה יותר כיום הן קרנות הגידור אשר גם פועלות בהיקפים גדולים מאד וגם לוקחות כיוון תוך שהן פועלות באופן ממונף".

עוד כתבות

שורוק (מימין) וגרמן / צילום: איל יצהר, גלובס

בלי פיגומים: הרובוט מפתח תקווה שרוצה לכבוש את עולם הטיח

הסטארט-אפ הקטן Okibo פיתח רובוט שאמור להחליף חמישה זוגות ידיים עובדות, במה שהם מגדירים אחד התחומים הקשים ביותר לאיוש בתחום הבנייה - עבודות טיח בתוך מבנים

כרמים במונטהלצ'ינו / צילום: יחצ חול

הקיאנטי האמיתי: היינות יוצאי הדופן של טוסקנה

מבין יינות מחוז קיאנטי מתנשאים לטובה היינות של הכפרים מונטלצ'ינו ומונטפולצ'יאנו

מתחם המרכז הקהילתי בשכונת גילה בירושלים - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / הדמיה: איי אל וויופוינט

מאות מיליונים לורטהיימרים, ומה מחפשת הראל בסן פרנסיסקו. כותרות הנדל"ן

רכישה נדל"נית רביעית בחמש שנים לחברת הביטוח הראל בסן פרנסיסקו, מה הם מחפשים שם? איזה אייקון אדריכלי בירושלים עומד לעבור מן העולם, הכתבה הכי מתסכלת שעורכת מוסף הנדל"ן שלנו, הלית ינאי-לויזון, כתבה, והאם התגלה העיוות הגדול ביותר של תוכנית מחיר למשתכן

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

בחזרה לתקופת הנייר: האיסור של טראמפ על עיתונאים למניעת זליגת מידע פנים

החל מחודש מארס השנה יאסר השימוש בטכנולוגיה כלשהי על ידי עיתונאים בחדרי הכינוס של מחלקת העבודה האמריקאית לפני פרסום הודעות, וזאת על מנת למנוע זליגת מידע טרם פרסום ההודעה לציבור

שדרות בפארק / הדמיה: סטודיו אנטון ברונשטיין, יח"צ

אור ירוק לבניית שכונה בת למעלה מאלף דירות בצפון שדרות

ארבע שנים אחרי שאושרה תוכנית לבניית שכונה חדשה בת למעלה מ-1,000 דירות בצפון העיר, חתמה הוועדה המקומית על מתן היתרי בנייה למאות דירות ● "ראש העירייה: "למרות שגרת חירום של 20 שנה העיר מתפתחת"

מאיה גורה / צילום איליה מלניקוב

"החלטתי שבמקום לראיין אסירות וזונות לדוקטורט שלי, אנסה ליצור להן פרנסה"

בגיל 40, מאיה גורה כבר אחרי אקזיט שלישי, עם מכירת הסטארט-אפ שלה מיסביז לענקית האיפור איל מקיאג', וכבר מתכננת את המיזם הבא: "בשלב זה בחיי אני יודעת שמה שמניע אותי הוא הרצון להרים אנשים מלמטה למעלה" ● ליידי גלובס

אור פירון–זומר/ צילום: דניאל אדרי

מפיקת הלוויות שגייסה כבר 2 מיליון שקל: "מוטל עלינו לחנך את השוק"

אור פירון-זומר הקימה מיזם חלוצי להפקת לוויות, ובתוך ארבע שנים כבר גייסה 2 מיליון שקל ● בארוחת ערב שערכה לחברותיה היא אומרת: "העבודה שלנו כרוכה בשיתוף פעולה עם גורמים שלא תמיד רוצים בקיומנו, כי אנחנו מערערים את המצב הקיים"

צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג

שי גולדן נגד אור סיגולי במלחמת תרבות: "1917" - סרט חד פעמי או יצירה גנרית?

"1917" - קלישאה או יצירת מופת? אור סיגולי בטוח שזהו סרט גנרי ושטחי ● שי גולדן משוכנע שזה סרט היסטורי תרתי משמע ● מדור התרבות של G מכריז מלחמה

ארנסטו ולוורדה / צילום: רויטרס

בין תוצאות להכנסות: גם עונות לא טובות לא עוצרות את התחזקות הקבוצות הגדולות

מעשי שחיתות חמורים או נפילות בשווקים יכולים לזעזע כלכלות של מדינות, אבל את צמיחת ההכנסות של הקבוצות הגדולות באירופה הם לא עוצרים ● דוח של דלויט חושף שכמו בכל השנים האחרונות, גם העונה הן צמחו בשיעור דו ספרתי ● 4 הערות על מכונת הכסף של הכדורגל האירופי

דיוני הוועדה המסדרת בראשות ח"כ אבי ניסנקורן / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

הגשת הרשימות ודיוני חסינות - כמה אתם שולטים בחדשות הפוליטיות?

באיזה מקום גדי יברקן, איזה אותיות יופיעו על הפתק של האיחוד בשמאל וכמה חברים יש בוועדת הכנסת? 10 שאלות מהסיפורים הפוליטיים של השבוע

טראמפ בעצרת בחירות בוויסקונסין, השבוע / צילום: רויטרס

פרשנות: שנת הבחירות החלה: האם אמריקה תצביע גם הפעם לפי פנקס הצ'קים

כל מה שאנחנו יודעים על תבניות התנהגות פוליטיות בארה"ב מחייב אותנו להניח שדונלד טראמפ ייבחר מחדש ● "האמריקאים מצביעים בעד פנקס השיקים שלהם", ושנות טראמפ מציינות גאות ותעסוקה כמעט מלאה ● למרות זאת, כל הסקרים חוזים את תבוסתו ● הסיבה: סלידה מהתנהגותו ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

טראמפ בעצרת בחירות באריזונה / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

דעה: כשהשקר הופך לחלק אינטגרלי ממערכת ההפעלה של הממשל

בחלוף שלוש השנים הראשונות של דונלד טראמפ בבית הלבן, אנו חייבים להזכיר לעצמנו: לא, זו אינה נשיאות נורמלית ● ברד הכזבים הבלתי פוסק שממטיר טראמפ (15,413 מאז השבעתו על פי ה'שקר-מטר' של "וושינגטון פוסט") עלול להקהות את החושים, וזו אולי המטרה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: Carlos Barria, רויטרס

"גלובס" במסע לסיקור הבחירות בארצות הברית

כדי לראות את הנעשה במראה עיניים ולחוש במגע ידיים, כתבת "גלובס" טל שניידר תמריא לארה"ב ותדווח היישר מהשטח

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

ברקת על סוכנויות ביטוח של חברות כרטיסי אשראי: "צריך לדעת שאין מדובר רק בתחרות טורפנית לזמן קצר"

לאחר שרשות התחרות נתנה אור ירוק להקמת סוכנות ביטוח בבעלות חברת כרטיסי אשראי, הממונה על רשות שוק ההון, משה ברקת, מבהיר מהם תנאיו ושיתיר זאת רק לסוכנות אובייקטיבית שתפעל מול מגוון חברות ביטוח

דונלד טראמפ, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי / איור: אפרת לוי, גלובס

השמש שוקעת מעל הים: המלצות האזנה לסוף השבוע

אחרי כמה ימים על שמש, הגשם חוזר ואיתו המשפחתיות ● נצלו את ימי הגשם והמנוחה עם הילדים (או לבדכם) בכדי להינות מעוד פודקאסט נהדר מבית "גלובס" ● פודקאסט לשבת ● האזינו

רות צ'אנג / צילום אלבום פרטי

פרופ' רות צ'אנג הגיעה לגילוי שיאפשר לנו להיחלץ מהחלטות קשות ומייסרות

נכון שלימדו אותנו להכין טבלה של בעד ונגד, אבל זה לא עוזר במקרה של דילמה קשה באמת ● אז מה עושים כשיש לנו שתי אלטרנטיבות שאי-אפשר להכריע ביניהן? בראיון מיוחד ל"ליידי גלובס" מסבירה פרופ' צ'אנג, מהמומחיות הגדולות בעולם בקבלת החלטות, מה יעזור לנו להיחלץ ממבוי סתום

מפרץ חיפה / צילום: תמר מצפי

המשרד להגנת הסביבה הוציא צו סגירה למפעל הביטומן של בזן

הצו ייכנס לתוקף רק בחודש אפריל בכדי לאפשר היערכות משקית ● למרות שבז"ן מודעים לדרישות הסביבתיות כבר מ-2016, החברה לא נערכה כיאות והמשמעות כעת היא הפסקת הייצור עד סוף השנה לפחות ● בזן: "נמשיך להשקיע משאבים משמעותיים במטרה לשמור על הסביבה"

עושים סדר עם מארי קונדו / צילום באדיבות נטפליקס

כך כבשה כוהנת הסדר המינימליסטית את לב האגרנים ברחבי העולם

דווקא מארי קונדו, שטוענת שהיא חיה במינימליזם קיצוני, הצליחה כנראה להבין לליבם של הנוטים לאגרנות - יותר טוב מכל מי שהיה שם לפניה ● איך היא עשתה זאת? ● האזינו לפודקאסט "חזית המדע"

ב.מ.וו 118  2020 / צילום: יח"צ

עם הפנים קדימה: ההנעה של סדרה 1 החדשה של ב.מ.וו

הרשת סערה כאשר ב.מ.וו החליטה לצייד את סדרה 1 בהנעה קדמית ולא אחורית ● למרות אובדן הייחוד, מדובר במכונית ספורט נעימה לנהיגה שמציעה תא נוסעים מרווח ● מחיר גבוה ואבזור בסיסי מצומצם יקשו על המכונית לנצח את המתחרים

שמחה רוטמן / צילום: יונתן בלום, גלובס

"נתניהו אשם במצבו. כשמערכת המשפט עזרה לו להיפטר מיריבים, הוא זרם וחיזק אותה"

עו"ד שמחה רוטמן, היועמ"ש של התנועה למשילות ודמוקרטיה, בראיון אישי ● על הילדות בבני-ברק, על התגבשות הרצון לפעול ציבורית בימי אוסלו, על שלטון המשפטנים, על תיקי נתניהו ועל האקטיביזם של בג"ץ: "העליון נוטש את תפקידו כשומר סף. למה שתהיה לו סמכות לקבוע מי יהיה רה"מ?"