גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מוכנים? שוק האלגו-טריידינג העולמי נפתח בפני הישראלים

אנדרו צ'ארט, דירקטור בכיר ב-Newedge: "מהניסיון שלנו, מדובר בהזדמנות שיכולה להוות מקפצה ממשית למי שמעוניין ומסוגל לסוג זה של פעילות"

מילת הקסם בשנים האחרונות שנלחשת בין מקצועני שוק ההון היא אלגו-טריידינג. רבים כבר שמעו על אותן מערכות אוטומטיות מבוססות אלגוריתמים מתמטיים, אשר שולחות לשוקי העולם כמויות אדירות של הוראות קניה ומכירה המבצעות הוראות באלפיות שנייה, תוך ניצול עיוותים בשוק או הזדמנויות ברמות המחירים הקיימים בשווקים שונים ובנכסים שונים וגורפות לבעליהן רווחים פנומנאליים. זאת, במידה והאלגוריתם שלהם טוב מספיק ונשען על נתונים עדכניים ורבים ככל הניתן ועל מערכות מסחר וסליקה מתקדמות ביותר.

במערכות המסוגלות לבצע את המסחר בשיטות האלגו טריידינג משתמשים הגורמים המקצועניים ביותר בשוק ההון ובהם בתי השקעות מובילים בעולם, קרנות גידור, שחקני נוסטרו של בתי השקעות וגם משקיעים פרטיים ששמם אינו מתנוסס ברבים, אך היקפי הפעולה שלהם לא היו מביישים כל גוף מוסדי. ההתפתחות האקספוננציאלית של השימוש במערכות האוטומטיות בשנים האחרונות, הביאו לכך שכיום כ-2% מהשחקנים בשוק העולמי אחראיים לביצוען של כ-75% מהעסקאות בעולם - וממספר שכזה כבר אי אפשר להתעלם.

בהנחה שגם אתם רוצים לקחת חלק בעתיד הבלתי נמנע של שוק ההון ובהנחה שיש לכם את השיטה, הידע והאלגוריתמים המוצלחים, השאלה הבאה היא איך מוציאים זאת מן הכוח אל הפועל ומיהו הגוף שייתן לכם את השירותים הנדרשים באופן האופטימלי. נכון, בתקופה האחרונה פורסמו בעיתונות הכלכלית מספר סיפורים מרתקים על חברות הפועלות בתחום בהצלחה מרובה וכבר יש גם מספר גופים ישראלים שלוקחים חלק בעולם האלגו טריידינג , כאשר דוגמא בולטת לכך היא חברת פיינל הפרטית מהרצליה, אך עד היום לא הייתה לשחקנים המקומיים גישה לגוף מוביל המתמחה בסוג זה של פעילות - עכשיו יש.

בית ההשקעות הישראלי קמליה הקים לאחרונה דסק, המתמחה בפתרונות ושירותי ברוקראז' ללקוחות המפעילים אלגוריתמים ורובוטים אוטומטיים בשוק ההון. לצורך כך חברו בקמליה לפריים ברוקר Newedge שהוא הגוף המוביל כיום את התחום בעולם. לא מדובר בעוד ברוקר אינטרנטי, אלא בגוף שהוקם כתוצאה ממיזוג פעילות הברוקראז' בנכסים מרובים (Multi Asset Brokerage) בין שני בנקים צרפתיים מובילים המיוצגים באופן בלעדי על ידי קמליה בארץ, סוסייטה ג'נרל וקרדי אגריקול, אשר נחשבים לבנקים מן השורה הראשונה בעולם (Tier 1) ונהנים מדירוג גבוה מסוכנויות דירוג האשראי (""A+ ו-"-"AA בהתאמה) .

על מנת להבין את העוצמה והיקף הפעילות העולמית נציין כי ב-Newedge התבצעה בשנת 2010 סליקה של 2.2 מיליארד חוזים כאשר פעילותו כחבר בורסה התפרסה על פני 80 מהבורסות המובילות בעולם במסחר במניות, מדדים, אופציות ונגזרים שונים, חוזים עתידיים, אג"חים, מט"ח ריביות ומוצרים מורכבים נוספים. בכך הגיע נתח הפעילות של Newedge לכ-13% מסך פעילות סליקת העסקאות העולמית ב-2010 מה שהפך אותו לפריים ברוקר המוביל בעולם אשר ב- 2010 דורג ראשון מבחינת היקפי הפעילות בבורסות הנגזרים המובילות בארה"ב, CME, CBOT ו-ICE ובמקום הראשון בבורסות הנגזרים האירופיות EUREX ו-LIFFE כמו גם בבורסות הנגזרים המובילות באסיה, OSE, TSE ו-HKFE.

הדלת שפתחה קמליה למסחר העולמי בחצי השנה האחרונה מגובה ביתרונות יחסיים משמעותיים, אשר כבר כיום מושכים אליה לקוחות מקצוענים מישראל כגון שחקני נוסטרו, קרנות נאמנות, תעודות סל וגופים פרטיים. בין הדוגמאות ליתרונות היחסיים שמוצעים כיום למשקיעים, נציין כי עד כה מי שרצה לפעול בתחום, נאלץ לפנות לאחד מהבנקים העולמיים המובילים המשמשים כפריים ברוקר כגון גולדמן זאקס ו-JP מורגן ולהיכנס לתהליך פתיחת חשבון שעשוי לקחת גם שנה, לעומת זאת באמצעות הדסק של קמליה ו-Newedge הליכי בדיקת הלקוח ואישור תנאי הפעילות יימשכו פחות מרבעון. בנוסף, הפריים ברוקרים הזרים דורשים הפקדה ראשונית מינימאליות של כ-2-5 מיליון דולר לעומת זאת תחת המטריה של קמליה יתקבלו גם לקוחות שהונם ההתחלתי עומד על כמיליון שקל (250 אלף דולר).

דוגמה נוספת היא העלות המינימאלית של העמלות להן צריך הלקוח להתחייב. בעוד שאצל הפריים ברוקר הזר יאלץ הלקוח להתחייב לעמלות בסך מינימאלי של כ-25 אלף דולר בחודש, הרי שבאמצעות השת"פ החדש של קמליה עומד המינימום הנדרש על 5-10 אלף דולר בהתאם לסוג הפעילות. יתרון יחסי נוסף הוא מערכות המידע ההיסטורי והשוטף עליהם נשענים הלקוחות אשר עלותן גבוהה בהרבה אצל הברוקרים הזרים. בנוסף נציין כי לקוחות קמליה בישראל נהנים מיתרונות הקרבה לחוות השרתים של Newedge הצמודות לבורסות המובילות בעולם באמצעות השימוש בקווי תקשורת API המקצרים באופן משמעותי את זמן הגישה לבורסה ומגדילים את ההיקפים בהם יכולות המערכות האוטומטיות שהטמיעו הלקוחות במערכות של Newedge לפעול, תוך שמירה מרבית על רמת האבטחה ויציבות המערכת.

מתפעלים מהישראלים

בשבוע שעבר הגיעו לסבב פגישות בארץ שני מנהלים בכירים המנהלים את מחלקת ה-PTG (Professional Trading Group ) של Newedge , אנדרו צ'ארט, ו-וויל דיוויס. השניים קיימו ראיון בלעדי עם "גלובס", אשר מהווה הזדמנות נדירה לשמוע ממקור ראשון על התחום וההתפתחויות בו בעקבות השינויים שחלו בשנים האחרונות בשוק ההון וכן את דעתם על השוק הישראלי וההזדמנות שהם מציעים לשחקנים בו.

כשנשאלו לדעתם על שוק ההון הישראלי אמרו: "תמיד היה מאד מעניין, אך מאד קשה להיכנס לישראל. בעבר לא מצאנו לנכון להיכנס בכוחות עצמנו לשוק כה תחרותי ורווי. כעת, משנוצר הקשר עם קמליה אנו שמחים ומאמינים ששיתוף הפעולה יניב פעילות משמעותית ויעזור להצעיד את השחקנים המקצוענים המקומיים בהצלחה לזירה הבינלאומית. מהניסיון שלנו מדובר בהזדמנות שיכולה להוות מקפצה ממשית למי שמעוניין ומסוגל לסוג זה של פעילות. בשנים האחרונות ראינו הרבה לקוחות מתחילים בקטן עם אלגוריתם מעולה וגדלים למסחר בנפחים של מיליארדי דולרים. אבל חשוב לציין שלא כולם מצליחים".

על הסיכוי להרחבת פעילותה של Newedge בשוק המקומי אמרו השניים כי כיום הם נותנים שירותי ברוקראז' בהיקפים קטנים בשוק נגזרות הדולר- שקל והמעו"ף ויתכן שפעילות זו ואחרות תורחב, אך כעת הם מתרכזים בפיתוח שירותי הפריים-ברוקר לשחקנים ישראלים בשווקים הזרים.

לדבריהם מתאפיינת ישראל "בהון אנושי מן המעלה הראשונה. רמת החינוך הפיננסי פה גבוהה מאד והשילוב של התעוזה והמוח הישראלי עם המיומנות הטכנית והמתמטית של העולים מרוסיה והתחכום הפיננסי של העולים מצרפת מהווה קרקע פורייה להצלחה בתחום. מרות היות ישראל מדינה קטנה עם שוק הון קטן יחסית ועם בעיות גיאופוליטיות רבות, אנו מופתעים לטובה מהרמה שמפגינים הלקוחות הישראלים ומרמת התשתיות הטכנולוגיות הגבוהה פה".

"במקרים מסוימים אנו משמשים כ'סוכנות שידוכים', אשר מקשרת בין מפתחי האלגוריתמים לבין המשקיעים בעלי ההון, אך לרוב סוחרי הנוסטרו, קרנות הגידור או המשקיעים הפרטיים שומרים את האלגוריתם שלהם לעצמם, תוך דרישה לשמירה על סודיות מרבית. מרבית הלקוחות בתחום זה פועלים באמצעות כספם שלהם, תוך שהם נשענים על הפלטפורמה המתקדמת שמספקת Newedge על מנת להטמיע באופן אופטימלי את התוכנות שפיתחו למסחר בשווקים השונים - וזהו אחד מסודות ההצלחה שלנו", אמר דייויס.

על עתיד המסחר העולמי בתחום האלגו טריידינג אמר צ'ארט: "השוק הפך בשנים האחרונות ליותר אינטליגנטי, הטכנולוגיות מתפתחות כל הזמן והשיפורים בעתיד יגיעו מכיוון התפתחות התשתיות והטכנולוגיה. אם בעבר היה מספר מוגבל של קווי תקשורת שרישתו את העולם, הרי שבשנים האחרונות אנו רואים גידול משמעותי בתשתיות הטכנולוגיות, אשר מאפשרות להעביר כמות גדולה יותר של מידע, בזמן קצר בהרבה ובצורה בטוחה בהרבה - מה שהוביל לירידה משמעותית בעלויות כיום ביחס לעבר ומאפשר כניסה של לקוחות מתוחכמים גם אם אין להם המון כסף בהתחלה. אנו מצפים שהתשתיות והטכנולוגיה ימשיכו להתפתח ובכך יאפשרו לבצע עסקאות באופן אופטימלי שאינו מייחס חשיבות למקום ביצוע העסקה ואו למהירות קבלת ההחלטה והביצוע".

יש להתייחס לניהול סיכונים ברצינות רבה מאד

כאשר נשאל צ'ארט על חשיבות ניהול הסיכונים הוא אמר "צריך להתייחס לכך ברצינות רבה מאד, מאחר והמסחר בתוכנות אוטומטיות הנשענות על אלגוריתמים מתבצע בהיקפים גדולים ביותר וכל טעות עלולה לעלות ביוקר".

כשנשאל על מי מוטלת האחראיות על ניהול הסיכונים אמר "האחראיות מתחילה בלקוח, אך גם הברוקר וגם הבורסות אחראיות על הפיקוח על ניהול הסיכונים. אנו עובדים בשיתוף פעולה עם הרשויות הרגולטוריות ולוקחים חלק בגיבוש דרישות הרגולציה, שהוחמרה מאד במיוחד בארה"ב, לאחר המשבר הפיננסי העולמי ועוד יותר מכך לאחר ה"פלאש קראש" שהפיל את וול סטריט בשנה שעברה. לדעתי גם על הבורסות לקחת אחראיות על ניהול הסיכון - כיום אם משהו קורה הבורסות תמיד יצליחו לצאת מזה ולגלגל את האחראיות הלאה".

"הבורסות הן כמו כביש שעליו נוסעות המכוניות שמציע הברוקר ובה נוהגים הסוחרים. אם יש תאונה מי שנפגע זו המכונית ולא הכביש, אך למנהלי הכביש יש אחראיות לתקינותו. הסכנה גוברת מאד כשאנו מעלים על הכביש את הרכב הכי טוב ומהיר בשוק ונותנים ללקוחות לנהוג בו - לכן רמת ניהול הסיכון שאנו דורשים מהלקוחות והפיקוח עליהם היא מקסימאלית. הבעיה היא שלא כולם פועלים לפי אמות המידה שלנו ואז יכול להיות שהמכונית המעולה שהעלנו לכביש תיפגע בגלל השתוללות של מכוניות אחרות. לכן, לדעתי יש להקשיח את הרגולציה בתחום ניהול הסיכון ולחייב בה את כולם". צ'ארט מציין כי לפעמים הלקוחות רואים בדרישות הגבוהות יותר של החברה בתחום ניהול הסיכונים גורם שמפריע ומעכב, "אך אני תמיד מסביר להם שזה לטובתם ולמען שמירה על בטחונם".

בתשובה לשאלה על הבעיה שיצר המסחר באלגו טריידינג, כאשר למעט מאד שחקנים ישנו יתרון בשוק על פני השחקנים האחרים, מציין צ'ארט כי הוא לא רואה בכך שום בעיה מוסרית, מאחר והוא רואה בשחקני האלגו טריידינג את ספקי הנזילות בשווקים העוזרים בצמצום המרווחים וביצירת שוק משוכלל יותר. כדוגמא הוא מציין את הריבית שכמעט ולא זזה בעולם בשנה האחרונה, אך בשוק הריבית ונגזרותיה יש פעילות רבה מאד, כי אנשים פועלים דרך הריבית על מנת לגדר פעולות אחרות.

לדבריו, "שחקני האלגו לא פועלים נגד המשקיעים ארוכי הטווח אשר זווית הראיה שלהם על השוק היא שונה בתכלית והם משקיעים בהתאם למגמות בשוק. למרבית שחקני האלגו בכלל לא חשובה המגמה בשוק אלא רק העיוותים קצרי המועד והכשלים המתמטיים שנוצרים בין מחירי הנכסים השונים בשווקים השונים תוך שאיפה לצמצום החשיפה למגמה. הבעיה הגדולה יותר כיום הן קרנות הגידור אשר גם פועלות בהיקפים גדולים מאד וגם לוקחות כיוון תוך שהן פועלות באופן ממונף".

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה בעליות: סלקום זינקה ב-11%, דלק רכב ב-14%

מגה אור השתתפה בהנפקה של אפי נכסים כשרכשה מניות ב-83 מיליון דולר; ביג רכשה מניות בהיקף של 407 מיליון שקל ● שיכון ובינוי הגישה הצעה לרכישת השליטה בתהל ● גיל אגמון הגיע להסכמות עם קבוצת דלק לרכישת מניות דלק רכב, 7.5% מהון המניות, בכ-135 מיליון שקל

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

מלחמת גרסאות עם וושינגטון: סיפוח הבקעה עלה או לא עלה בשיחה עם פומפיאו?

ראש מחלקת המזרח התיכון בבית הלבן נשאל על כך ביום שישי במסגרת תדרוך עיתונאים בוושינגטון, והכחשתו הייתה גורפת ● למרות זאת, נתניהו מתעקש היום: "והעליתי את הנושא בפני פומפיאו, ואני מתכוון להעלותו בפני ממשל טראמפ"

פרויקט מחיר למשתכן ביבנה / צילום: אייל פישר

הממשלה אישרה: תוכנית מחיר למשתכן תוארך גם ל-2020

זאת בשתי פעימות: בפעימה הראשונה יימשך שיווק הדירות במסגרת התוכנית עד ליוני 2020; לאחר מכן, בכפוף למקור תקציבי ובאישור הממשלה, התוכנית תימשך עד לסוף 2020 ● כיוון שמדובר בממשלת מעבר, ההחלטה טעונה בחינה של היועמ"ש

מדף של מוצרי תנובה/  צלם:תמר מצפי

חגיגת קניות בנובמבר? לא לשוק המזון: קיטון של מעל 100 מיליון ש' במכירות

אף שרשתות המזון הצטרפו למבצעים של חודש נובמבר, ענף מוצרי הצריכה רשם ירידה של 2.7% ביחס לחודש המקביל בשנה שעברה

עם הפנים ל–2030 / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

עם הפנים ל-2030: מה יאפיין את המגמות בשוק הדיור בשנים הקרובות

אחרי שנה בלי ממשלה קבועה, הביקוש לדירות המשיך לעלות, וההיצע לא גדל מספיק ● הריבית הנמוכה מתדלקת עוד ועוד את הביקושים, ונראה שרק ב-2021 יוצגו תוכניות חדשות שיוכלו להשפיע על שוק הדיור

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

לקראת הפתיחה בתל אביב: האם העליות בשוק יימשכו

נתוני תעסוקה חיוביים בארה"ב דחפו את השווקים לעליות ביום שישי האחרון ● אתמול בתל אביב דלק רכב בלטה בזינוק חד על רקע הגדלת ההחזקות הצפויה של בעל השליטה גיל אגמון בחברה כשירכוש 7.5% נוספים מהון מניותיה של דלק רכב מקבוצת דלק

ראובן הריסון (מימין) ורובי כיטוב, מייסדי חברת תופין (Tufin), בבורסת ניו יורק / צילום: יח"צ

הגדילו את המימוש: קרנות ההשקעה המחזיקות בתופין הישראלית מכרו מניות ביותר מ-70 מיליון דולר

שתי הקרנות עשויות להגדיל את היקף המכירה אם חתמי ההנפקה יבחרו לרכוש מהן עוד מניות ● במקרה שמרקר תממש את אופציית החתמים, היא תרד להחזקה של 12.3% מהחברה, וקטליסט תהפוך לבעלת המניות הגדולה בתופין

דונלד טראמפ ובוריס ג'ונסון בפסגת G& / צילום: ארין שאף, רויטרס

חמישה דברים שאתם חייבים להתייחס אליהם לפני ששבוע המסחר מתחיל

תאריך הטלת המכסים של ארה"ב על סין מתקרב בצעדי ענק ● הפד צפוי להכריז על גובה הריבית בעוד הציפיות להפחתתה מתרחקות ● הבריטים שוב ילכו לקלפיות ● והאם בנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח? ● התחזית השבועית של "גלובס"

שריפה בשמן תעשייה בנמל חיפה/ צילום: אילן מלסטר , המשרד להגנת הסביבה

ממש ברגע האחרון: ה"הפתעות" שהחביאו ח. מר טלרד, אחים יעקובי ושמן תעשיות

השריפה בחוף שמן בחיפה הסבה לחברה שמן נזק של יותר מ-10 מיליון שקל ● פרויקט של ח. מר באיים הקריביים שלא הושלם בזמן עלה לחברה בהפסדים ● צמצום פעילות התקשורת של חברת טלדר בארה"ב גבה מחירת ענק בדוחות, ואילו בקבוצת אחים יעקובי הניסיון לשקם את חברת אורתם סהר נגמר בהסדר חוב

ג‘ו ביידן./ צילום: רויטרס Brian Snyder

ביידן: נתניהו פונה ל"ימין הקיצוני" כדי לשמור על השלטון

"הפיכת השטחים הכבושים לשטחים מסופחים – טעות בסיסית, טעות רצינית" ● טוען: שלילת סיוע מישראל – רעיון "מוזר"; זה כמו לומר לצרפת: נוציא אותך מנאט"ו כי יש ביננו חילוקי דעות

הנחה בארנונה? רק בפינוי בינוי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי, צילום: יח"צ

ההכנסות מארנונה ברשויות המקומיות צפויות לצמוח בשנת 2020

הסיבה לגידול הצפוי בהכנסות של הרשויות המקומיות מארנונה, היא נוסחת העדכון של משרדי הפנים והאוצר שלפיה המס המוניציפלי יעלה החל משנת 2020 ב-2.58%

תמיר כהן, יו"ר שיכון ובינוי / צילום: אלון רון

לנוכח ההידרדרות במצבה הפיננסי של תהל: קרן פימי נסוגה מרכישת השליטה, שיכון ובינוי מציעה לרכוש לפי שווי חברה של 12 מיליון דולר

חברת הבנייה והתשתיות מציעה להעמיד לתהל הלוואה של 11.95 מיליון דולר למשך שנתיים, אותה יהיה ניתן להמיר ל-49.9% ממניות החברה ● עוד כוללת ההצעה שתי אופציות נוספות לשיכון ובינוי לרכישת מניות נוספות של תהל ● תמיר כהן, יו"ר שו"ב: "ההשקעה תאפשר לממש את פוטנציאל הסינרגיה הרב בפעילויות שתי החברות"

ראשת הרשות לאיסור הלבנת הון, שלומית ווגמן־רטנר / צילום: יונתן בלום, גלובס

הרשות לאיסור הלבנת הון מציגה: המדריך לזיהוי יעיל של מלבינים מקצועיים

בשנים האחרונות פיתחו עבריינים שיטות מתוחכמות כדי להלבין כספים המגיעים מפשיעה • כדי להתגבר עליהן, נוקטות הרשויות בעולם מגוון אמצעים, ובהם צמצום השימוש במזומן • כעת מפרסמת הרשות הישראלית יחד עם כ–160 רשויות מהעולם מדריך לזיהוי פעילות הלבנת הון מקצועית

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

2019 הייתה שנה טובה לבתי ההשקעות - ובעיקר לאלטשולר שחם

בית ההשקעות, שהנפיק השנה בהצלחה את חברת הגמל שלו, מציג רווחים אדירים של 213 מיליון שקל מתחילת השנה - ונהפך לבעל היקף הנכסים השני בגודלו בשוק ההון הישראלי

אבי ברזילי, מנכ"ל אפריקה נכסים / צילום: אירנה קוסטינסקי

ביג מגדילה את ההימור על אפי נכסים: רכשה מניות נוספות של חברת הנדל"ן המניב ביותר מ-400 מיליון שקל

בעקבות ההשקעה, שבוצעה במסגרת הנפקת מניות, הגדילה ביג את שיעור החזקתה באפי נכסים, המתנהלת ללא גרעין שליטה, ל-20% בהשקעה כוללת של 725 מיליון שקל ● מגה אור, המחזיקה ב-13% ממניות אפי נכסים, שמרה על חלקה בהשקעה של 83 מיליון שקל

שי ניצן / צילום: שריה דיאמנט

שי ניצן משיב לטענות שביצע הפיכה שלטונית: "מסע שיסוי שיביא להפלת יסודות הבית"

"אין זה מתקבל על הדעת שאדם שהקדיש את חייו המקצועיים למאבק המשפטי בטרור; למאבק בשחיתות השלטונית; למאבק בארגוני הפשיעה; למאבק על ערכיה של המדינה היהודית דמוקרטית - יקום בוקר אחד וינסה לבצע 'הפיכה שלטונית'", כך אמר פרקליט המדינה שי ניצן

עמוס לוזון / צילום: איל יצהר

"לא שוכנעתי כי קיים סיכוי כלשהו לשיקומה של דורי בנייה"

כך כתבה היום השופטת איריס לושי-עבודי, לצד החלטתה להוציא צו לפתיחת הליכים לחברת דורי בנייה ● עם זאת, לא נסתם הגולל המשפטי על האפשרות לשיקום החברה

נתניהו וריבלין / צילומים: איל יצהר ורויטרס

המתווה שלא היה: איך הפיל הליכוד על ריבלין הצעה לרוטציה

במערכת הפוליטית שוב עולות הקריאות לכבד את "מתווה הנשיא", וחוזרת המנטרה: שנה-שנתיים-שנה • אלא שריבלין מעולם לא הזכיר רוטציה ולא הציע שנתניהו ישוב לשנת הכהונה הרביעית • כיצד נולד הספין, איך הוא התגלגל, ואיך נראית רוטציה אמיתית? ● המשרוקית של גלובס

מחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות בצרפת / צילום: Jean-Paul Pelissier, רויטרס

נמשכות שביתות התחבורה בצרפת; ביום רביעי תוצג תוכנית הרפורמה בפנסיות

היום ומחר תצומצם תנועת הרכבות ברחבי צרפת בכ-85%, ובפריז 14 קווי מטרו מתוך 16 יהיו סגורים ● הרקע למחאה - הרפורמה המקיפה שמתכננת הממשלה בפנסיות של עובדי החברות הממשלתיות

גל סטאל, יו"ר ובעלים באנטרופי / צילום: יונתן בלום, גלובס

אנטרופי ממליצה לדירקטוריון לאומי על דירקטור בבזק לשעבר שתמך בעסקת בזק-yes

מדוח של אנטרופי לקראת האסיפה הכללית של בנק לאומי בעוד כשבועיים, שהגיע לידי "גלובס", עולה כי יצחק (איציק) אילדמן זוכה לתמיכתה של חברת הייעוץ לכהונה נוספת כדירקטור חיצוני בבנק