גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תעשיית הסלולר: נוקיה - אאוט; הסינים תופסים את מקומה

כנס הסלולר השנתי בברצלונה משך 50 אלף איש, והאווירה השנה אופטימית ■ שיחת היום היא נוקיה, שטוענת עתה כי שילוב הזרועות עם מיקרוסופט יכניס לה מיליארדי דולרים

כ-50 אלף משתתפים, מאות יצרנים גדולים וקטנים, מאות אנליסטים ועיתונאים מכל העולם, מגיעים מדי שנה לתערוכת הסלולרהגדולה בעולם בברצלונה, MWC. התערוכה ממגנטת אליה את תמצית החדשנות של התעשייה הכי משגשגת ומעניינת בעולם. כאן אפשר לדעת באמת לאן היא הולכת בשנים הקרובות.

כאן בברצלונה אומרים המנכ"לים של מפעילות התקשורת הגדולות ביותר את מה שהם חושבים; כאן צופים מה יהיו הטכנולוגיות השולטות בשנים הקרובות; וכאן חברות התשתיות מציגות את הארכיטקטורות של הרשתות הסלולריות שלהן.

הכנס גם משקף היטב את הדומיננטיות של השחקנים הגדולים במפת התקשורת העולמית, והם - חוץ מאפל שמסורתית לא לוקחת חלק בכנס - שוכרים ביתנים גדולים נפרדים כדי להמחיש את עוצמתם.

והשינויים בתעשייה הזו הם דרמטיים: ענקית התקשורת נורטל התאדתה; סימנס תקשורת מוזגה לחברה אחת עם נוקיה (נוקיה-סימנס) ואת מקומן של החברות המערביות תופסות היום החברות הסיניות, כמו Huawei ו-ZTE, שמקבלות לגיטימציה הולכת וגוברת כחברות תשתיות.

האווירה השנה מאוששת ביחס לשנתיים האחרונות, אך סימני המשבר העולמי עוד לא חלפו. מחוץ לתעשיית הסלולר, העיר עדיין מלקקת את פצעיה וניתן לראות חנויות סגורות ומוגפות.

"מיקרוסופט לא רוכשת את נוקיה"

מהתערוכה כבר ברור ששנת 2011 תהיה שנת הטאבלטים, כל היצרניות הגדולות משיקות מוצרים, ובמידה מסוימת הם מאפילים מעט על ההכרזות של מכשירי הסלולר. אך מה שבולט במיוחד הוא המשבר העמוק שבו נמצאת ענקית הסלולר הפינית נוקיה. סטפן אלופ, מנכ"ל נוקיה, שילב ידיים בסוף השבוע עם הבוס שלו לשעבר, סטיב באלמר, מנכ"ל מיקרוסופט, והודיע על שת"פ אדוק עם מיקרוסופט ועל אימוץ מערכת ההפעלה שלה עבור הטלפונים החכמים.

הודעה זו זעזעה את המשקיעים, שכלל לא בטוחים שהיא תוביל את נוקיה החוצה מהמשבר. "היו לנו כמה אופציות", אמר אלופ באירוע של נוקיה בברצלונה. "יכולנו לנסות ולהרים בעצמנו את מערכת ההפעלה, ללכת עם אנדרואיד של גוגל או עם מיקרוסופט. היה ברור לנו שאם נאמץ את האנדרואיד ניצור דואופול שלא יהיה טוב לתעשייה ולצרכנים, של גוגל ואפל. במקביל, אנחנו ממשיכים לפתח את המיגו וזה ייצור מערכת חדשה שתהיה טובה לנו ולמיקרוסופט מכל הבחינות".

אלופ דיבר עוד על הצורך במנהיגות חדשה בנוקיה וציין שהצליח לרתום את הארגון למהלך החדש, שבאופן טבעי מעורר חששות. הוא גם ציין כי לא עלתה כלל אפשרות שמיקרוסופט תרכוש את נוקיה, ובכך הזים שמועות על עסקה כזו. הוא אף ציין כי העסקה תהיה שווה לחברה הפינית מיליארדי דולרים, לא פחות.

נושא מרכזי נוסף בכנס הוא החששות מפני הדומיננטיות של גוגל ושל אפל עם האייפון, שמכרסמים בהכנסות המפעילים מתוכן. מכיוון שהתוכן הוא המלך, קל להבין מדוע התעשייה העולמית רוצה לראות את נוקיה חוזרת לקדמת הבמה עם מערכת הפעלה משלה. אלופ התאמץ בברצלונה כדי לשכנע את הנוכחים שהצעד שלו יוביל למלחמה יותר אפקטיבית בגוגל ואפל. אחרי שנתיים שנוקיה לא מצליחה לייצר אלטרנטיבה ראויה לאנדרואיד ולאפל, זו כנראה התקווה היחידה בשלב זה.

ממזערים אנטנות, המפעילות חוששות

בכנס הסלולר השנה, התעשייה העולמית החליטה להתגייס לראשונה למציאת פתרונות לבעיית האנטנות הסלולריות - מה שיוצר אי-וודאות בקרב המפעילות הסלולריות.

מתברר שבכל העולם, גם בישראל, האנטנות הסלולריות הגדולות יוצרות בעיות, והדרישה של מדינות רבות היא למצוא פתרון יעיל, שיאפשר להקטין את רמות הקרינה, ישמור על הסביבה ויקטין את בולטות האנטנות.

כל היצרניות הגדולות ממזערות את האנטנות כדרך להפיג את החשש הציבורי ממפלצות התרנים הגדולים שמכערים את הנוף. האסתטיקה היא גורם חשוב אבל לא רק היא מניעה את המפעילות אלא העובדה שהרשתות, כפי שהן בנויות היום, יתקשו לעמוד במהירויות ובגידולים בביקושים לאינטרנט סלולרי.

הצרכנים עוברים להשתמש באינטרנט הסלולרי יותר ויותר והמפעילות צריכות למצוא שיטות לייעל את התפוקות ולהפחית עומסים. גם השדרוג של המהירויות אינו פתרון מספק. לאור חשש הציבור, יש למזער את האנטנות עד למינימום, כדי שניתן יהיה להקים מאות אנטנות קטנות ומוחבאות.

כך, אלקטל-לוסנט, אריקסון ונוקיה-סימנס מבצעות מהפכה בתחום הארכיטקטורה של הרשתות החדשות. אלקטל-לוסנט, למשל, מציעה שילוב בין הרדיו לאנטנה, והם נכנסים לקופסה קטנה בגודל של 6 ס"מ לכל כיוון - קובייה קטנטנה שניתן להרכיב על עמודי חשמל ועל תחנות אוטובוס, ותומכת אפילו בדור רביעי.

אנטנות כאלה הן אסתטיות יותר וחוסכות בחשמל למפעילות.

אריקסון, שהיא היצרנית הגדולה בעולם רשתות הסלולר, מציגה פתרון דומה, אבל מזווית אחרת, במסגרת שיתוף פעולה עם יצרנית האנטנות קטריין, שמחברת בין הרדיו לאנטנה.

בנושא המזעור, השנה ובשנים הקרובות לא יהיו יצרן רציני או מפעילה סלולרית שיוכלו להתעלם מפתרונות ה-Femtocell - אנטנות קטנות שנכנסות לבתים, מתחברות לקו ה-ADSL, ומאפשרות להשתמש בסלולר בבית ללא בעיות קליטה.

הפמטוסל, שהשנה מקבל את הלגיטימציה שלו, חוסך למפעילים הצבת עוד ועוד אנטנות, על-מנת שיוכלו להגביר את הקליטה בתוך מבנים מצד אחד, ומצד שני מאפשר להם התייעלות גדולה ברשת.

אלמנט מעניין נוסף בכנס הוא הקיבוע של רשתות הדור הרביעי. אין היום יצרן שאין לו פתרון לדור הרביעי, וכבר אין שאלה למי יש את הפתרון הטכנולוגי, אלא מה עושים איתה. נוקיה-סימנס מציגה עמדה מעניינת בהקשר זה - מנהל חטיבה בכיר בחברה, מארק נילד, אמר בברצלונה שהדור הרביעי כבר לא יוצר הבדל בין המפעילים, ושהטכנולוגיה רק מגבירה מהירות ומייצרת מגה-ביט בפחות כסף מאשר בדור השלישי. אנשים לא עוברים ממפעיל אחד לשני רק בגלל מהירות, לדבריו.

יהיה מעניין לראות השנה את הרשתות הללו הופכות לעובדה בשטח, ואת השינוי שיעוררו גם בתמחור לצרכנים.

הכותב הוא אורח חברת אלקטל-לוסנט בכנס

עוד כתבות

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

בחזרה לתקופת הנייר: האיסור של טראמפ על עיתונאים למניעת זליגת מידע פנים

החל מחודש מארס השנה יאסר השימוש בטכנולוגיה כלשהי על ידי עיתונאים בחדרי הכינוס של מחלקת העבודה האמריקאית לפני פרסום הודעות, וזאת על מנת למנוע זליגת מידע טרם פרסום ההודעה לציבור

סתיו שפיר / צילום: יח"צ

לא מבינים איך סתיו שפיר מצאה את עצמה ללא בעלי ברית ומחוץ לכנסת? זה ההסבר

חברת הכנסת סתיו שפיר, שצמחה במחאה החברתית, הביאה רוח לחימה אקטיביסטית גם לכנסת • אלא שאויבים שצברה מימין ומשמאל טוענים שהיא עסוקה רק בתדמית • למרות שפרשה, שפיר עוד לא אמרה את המילה האחרונה ● ניתוח

דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: Carlos Barria, רויטרס

"גלובס" במסע לסיקור הבחירות בארצות הברית

כדי לראות את הנעשה במראה עיניים ולחוש במגע ידיים, כתבת "גלובס" טל שניידר תמריא לארה"ב ותדווח היישר מהשטח

גליה שילה-סום, לונדון / צילום: אלבום פרטי

להיכנס לחדר לידה ולצאת עם חשבונית של 127 אלף דולר

גליה שילה-סום זוכרת מצוין את האחות הצמודה שנענתה לכל קריאה שלה כשילדה בארה"ב, וגם את זאת שזרקה אותה מהמיטה כשילדה באנגליה ● היום היא חיה בלונדון, מגדלת ילדים בריטיים מנומסים ותוהה איך יסתדרו אם יחזרו פעם לארץ ● האזינו לפודקאסט "דברים שרואים משם"

טראמפ מתבונן על ליקוי חמה / צילום: רויטרס

הצ'ק השמן שהאנושות תרשום אם טראמפ יבחר לכהונה נוספת

כהונה נוספת של טראמפ משמעותה איבוד זמן יקר, שבו לא רק שפליטות הפחמן של אחת המדינות הכי מזהמות בעולם לא תרד, אלא תעלה, ותבלום את ההתקדמות הגלובלית לעצירת משבר האקלים ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

מריה סאלח מחאמיד

האמנית מרובת הזהויות ש"רוצה שיראו את אום אל-פחם אחרת"

תאונת הדרכים הקטלנית, החיים שתרמה לנער אלמוני, מצלמות המעקב והזהות התרבותית המורכבת ● היצירה 'אנא הון' של מריה סאלח מחאמיד במוזיאון הרצליה היא דיוקן עצמי סוחף

טראמפ בעצרת בחירות באריזונה / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

דעה: כשהשקר הופך לחלק אינטגרלי ממערכת ההפעלה של הממשל

בחלוף שלוש השנים הראשונות של דונלד טראמפ בבית הלבן, אנו חייבים להזכיר לעצמנו: לא, זו אינה נשיאות נורמלית ● ברד הכזבים הבלתי פוסק שממטיר טראמפ (15,413 מאז השבעתו על פי ה'שקר-מטר' של "וושינגטון פוסט") עלול להקהות את החושים, וזו אולי המטרה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

פוסום שנפגע בשריפה באוסטרליה / צילום: רויטרס

סיכונים חדשים והקלה אפשרית: גשם וברד באוסטרליה הבוערת

יבשת של קיצון: הממטרים הכבדים הגיעו לאוסטרליה, אך לצד ההקלה בשריפות הם מייצרים בעיות חדשות

אור פירון–זומר/ צילום: דניאל אדרי

מפיקת הלוויות שגייסה כבר 2 מיליון שקל: "מוטל עלינו לחנך את השוק"

אור פירון-זומר הקימה מיזם חלוצי להפקת לוויות, ובתוך ארבע שנים כבר גייסה 2 מיליון שקל ● בארוחת ערב שערכה לחברותיה היא אומרת: "העבודה שלנו כרוכה בשיתוף פעולה עם גורמים שלא תמיד רוצים בקיומנו, כי אנחנו מערערים את המצב הקיים"

ארנסטו ולוורדה / צילום: רויטרס

בין תוצאות להכנסות: גם עונות לא טובות לא עוצרות את התחזקות הקבוצות הגדולות

מעשי שחיתות חמורים או נפילות בשווקים יכולים לזעזע כלכלות של מדינות, אבל את צמיחת ההכנסות של הקבוצות הגדולות באירופה הם לא עוצרים ● דוח של דלויט חושף שכמו בכל השנים האחרונות, גם העונה הן צמחו בשיעור דו ספרתי ● 4 הערות על מכונת הכסף של הכדורגל האירופי

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

המדדים בוול סטריט קפצו לשיא כל הזמנים; אלפאבית חצתה לראשונה שווי של טריליון דולר

הנאסד"ק הוסיף 1.06% לערכו, הדאו ג'ונס עלה ב-0.9% ● מספר התביעות הראשונות לדמי אבטלה עמדו בארה"ב בשבוע האחרון על 204 אלף לעומת צפי ל-216 אלף ● דוחות חיוביים למורגן סטנלי הזניקו את המניה ● מניית יצרנית המטוסים והרכבות בומברדייה קרסה בצל אזהרת רווח

טראמפ בעצרת בחירות בוויסקונסין, השבוע / צילום: רויטרס

פרשנות: שנת הבחירות החלה: האם אמריקה תצביע גם הפעם לפי פנקס הצ'קים

כל מה שאנחנו יודעים על תבניות התנהגות פוליטיות בארה"ב מחייב אותנו להניח שדונלד טראמפ ייבחר מחדש ● "האמריקאים מצביעים בעד פנקס השיקים שלהם", ושנות טראמפ מציינות גאות ותעסוקה כמעט מלאה ● למרות זאת, כל הסקרים חוזים את תבוסתו ● הסיבה: סלידה מהתנהגותו ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

בית חולים אסף הרופא - מיטות אישפוז / צילום: איל יצהר

שווים יותר ושווים פחות: למה נסגרה המרפאה לטרשת נפוצה באסף הרופא ומה זה אומר על הקשר בין הון לרפואה?

בתי החולים מפעילים מרפאות באמצעות קרנות המחקרים, מה שמאפשר הגמשת תקנים והזרמת כספים. אבל מה קורה כשיש הפסדים? סגירת המרפאה לטרשת נפוצה באסף הרופא, כשלא ברור כמה חולים טופלו בה ומה היה מצבה הכלכלי לאשורו, מציגה את הבעיה שבשיטה

לאן נעלם דוח הגירעון באתר משרד האוצר? / צילום מסך של אתר משרד האוצר, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

האם המסמך עם תחזית הגירעון של האוצר הועלם כדי לא לפגוע בסיכויי הליכוד בבחירות?

המסמך, שהוצג השבוע בפני ישיבת הממשלה, נעדר מאתרי הממשל הרשמיים ובניגוד לשנים קודמות אינו זמין לציבור הרחב ● אולי זה קשור לכך שבליכוד רואים בו מסמך פוליטי שיכול לפגוע בסיכויי ההצלחה בבחירות

כנס G7 בקנדה, 2018 / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

"האויב הכי גדול של ארצות הברית": החזיתות והעימותים של טראמפ מול האיחוד האירופי

העוינות הכלכלית שצמחה בין ארה"ב לאירופה בתקופת טראמפ מתרחבת גם לאזורים הביטחוניים והפוליטיים ● אירופה, מצדה, בעיקר מחכה ש"תופעת טראמפ" תעבור ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

רות צ'אנג / צילום אלבום פרטי

פרופ' רות צ'אנג הגיעה לגילוי שיאפשר לנו להיחלץ מהחלטות קשות ומייסרות

נכון שלימדו אותנו להכין טבלה של בעד ונגד, אבל זה לא עוזר במקרה של דילמה קשה באמת ● אז מה עושים כשיש לנו שתי אלטרנטיבות שאי-אפשר להכריע ביניהן? בראיון מיוחד ל"ליידי גלובס" מסבירה פרופ' צ'אנג, מהמומחיות הגדולות בעולם בקבלת החלטות, מה יעזור לנו להיחלץ ממבוי סתום

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 15 בינואר 2020

אתמול באיכילוב: 8 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

דונלד טראמפ, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי / איור: אפרת לוי, גלובס

השמש שוקעת מעל הים: המלצות האזנה לסוף השבוע

אחרי כמה ימים על שמש, הגשם חוזר ואיתו המשפחתיות ● נצלו את ימי הגשם והמנוחה עם הילדים (או לבדכם) בכדי להינות מעוד פודקאסט נהדר מבית "גלובס" ● פודקאסט לשבת ● האזינו

דיוני הוועדה המסדרת בראשות ח"כ אבי ניסנקורן / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

הגשת הרשימות ודיוני חסינות - כמה אתם שולטים בחדשות הפוליטיות?

באיזה מקום גדי יברקן, איזה אותיות יופיעו על הפתק של האיחוד בשמאל וכמה חברים יש בוועדת הכנסת? 10 שאלות מהסיפורים הפוליטיים של השבוע

שדרות בפארק / הדמיה: סטודיו אנטון ברונשטיין, יח"צ

אור ירוק לבניית שכונה בת למעלה מאלף דירות בצפון שדרות

ארבע שנים אחרי שאושרה תוכנית לבניית שכונה חדשה בת למעלה מ-1,000 דירות בצפון העיר, חתמה הוועדה המקומית על מתן היתרי בנייה למאות דירות ● "ראש העירייה: "למרות שגרת חירום של 20 שנה העיר מתפתחת"