גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גזר דינו של משה קצב יינתן ב-8 במארס - ביום האישה הבינ"ל

(עדכון) - ‎בדיון בטיעונים לעונש של הנשיא לשעבר, התביעה דרשה מאסר ממושך בפועל וקלון; "דווקא בשל רום מעמדו יש להחמיר עמו" ■ הסנגורים: "קצב הוא מת-חי מהלך; נגרם לו עינוי דין"

גזר דינו של נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, שהורשע לפני כחודשיים בביצוע שני מעשי אונס ובשורת עבירות מין נוספות, יינתן בעוד שבועיים בדיוק, ב-8 במארס, בבית המשפט המחוזי בתל-אביב.

מועד השמעת גזר הדין, הנופל על יום האישה הבינלאומי, הוא שנתיים בדיוק לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה דאז מני מזוז פירסם את החלטתו להעמיד לדין את קצב באשמת אונס.

שופטיו של קצב, ג'ורג' קרא, מרים סוקולוב ויהודית שבח, הודיעו על מועד השמעת גזר הדין בתום הדיון שהתקיים היום (ג') בטיעונים לעונש במשפטו של קצב.

בדיון, שארך 4 שעות, ביקשו התובעים, עורכי הדין רונית עמיאל ונסים מירום, להטיל על קצב מאסר בפועל ממושך - אך לא נקבו במספר מסוים של שנות מאסר שהם מבקשים לגזור עליו.

עוד ביקשה התביעה, שהגישה תסקיר קורבן בעניינה של א' ממשרד התיירות, להטיל על קצב מאסר על-תנאי, קנס, פיצוי לטובת המתלוננות, וכן לקבוע כי בעבירות שביצע יש קלון.

קביעה זו של קלון דרושה כדי שוועדת הכספים בכנסת תוכל לשלול את ההטבות הכספיות שמהן קצב נהנה.

סנגוריו של קצב, עורכי הדין אביגדור פלדמן, ציון אמיר ואברהם לביא, ביקשו להסתפק במאסר על-תנאי, ולכל היותר להטיל על קצב עבודות שירות.

קצב לא הביא עדי אופי מטעמו, ובסופו של דבר גם לא דיבר אל השופטים במסגרת "זכות המילה האחרונה" הנתונה לנאשם.

קצב הגיש לשופטים מכתב שכתבו בניו וכן שני דיסקים המתעדים אירועים שנערכו לכבודו בתקופת כהונתו כנשיא, ובהם נישאו נאומים המתארים את פועלו הציבורי, פרוטוקול ועדת הכספים וכן קטעי עיתונות שונים.

על-פי הוראת בית המשפט העליון, שניתנה אתמול (ב') בעקבות פניית "גלובס" וכלי תקשורת נוספים, פירסם בית המשפט המחוזי לאחר הדיון את תמצית טיעוניהם של הצדדים.

התביעה: להחמיר בשל מעמדו

במסגרת טיעוני התביעה ביקשו אנשי הפרקליטות להתמודד עם הטענה הרווחת, ולפיה אין להחמיר עם קצב מאחר שאיבד את כל עולמו, את מעמדו ואת יוקרתו הציבורית.

עורכי הדין עמיאל ומירום ציינו כי דווקא בשל רום מעמדו של קצב, ששימש כשר בממשלות ישראל ובהמשך כנשיא המדינה, על בית המשפט להחמיר עמו. זאת, בין היתר, מאחר שהוא לא הפנים את הפסול במעשים שביצע בעודו משמש שר התחבורה ושר התיירות, והמשיך לבצע עבירות מין בנשים הכפופות לו גם בעת כהונתו כנשיא המדינה.

לגישתם, דווקא בשל רום מעמדו, והעובדה שקצב שימש כסמל מסמלי המדינה, יש להחמיר עמו.

"התביעה מיקדה את טיעוניה בחומרת העבירות שבהן הורשע הנאשם", נמסר מבית המשפט, "בהדגישה כי אלה מועצמות נוכח רום מעמדו, נוכח עשיית המעשים תוך ניצול סמכותו כלפי הכפופות לו ונוכח פער הגיל והמעמד שביניהם, כמו גם נוכח ריבוי המעשים.

"לטעמה של התביעה, לא עומדים לזכות הנאשם נימוקים לקולא, משלא הודה במעשים המיוחסים לו, ולא חסך מהמתלוננות את הצורך להעיד.

"נטען כי אין לזקוף לזכותו של הנאשם את עברו הנקי, מחמת העובדה שהנאשם כשל במעשים דומים בעבר כלפי נשים נוספות שעניינן התיישן. את נפילתו מ'איגרא רמא לבירא עמיקתא' מבקשת התביעה לזקוף דווקא לחובתו, לאור השוויון בפני החוק, ולאור החרפה שהמיט על מוסד הנשיאות".

לטענת התביעה, גם חלוף הזמן הרב מאז ביצוע העבירות שבהן הורשע איננו משחק לטובתו של קצב. זאת, מאחר שחלוף זמן רב מאז ביצוע עבירות מין בנשים ועד שהדבר נחשף או שהנפגעות מתלוננות הוא דבר מקובל בתחום זה. לא בכדי קבע המחוקק תקופת התיישנות ארוכה בעבירות מין.

ההגנה: להקל בשל עינוי הדין

מאידך, עורכי הדין פלדמן ואמיר ביקשו על-פי ההערכה מבית המשפט לנקוט את מידת הרחמים. לדבריהם, לקצב נגרם עינוי דין, הוא נשפט על-ידי התקשורת, ו"קול ההמון יצא נגדו פה-אחד". לגישתם, קצב הוא "מת-חי מהלך", המסתגר בביתו מאז סיים את כהונתו כנשיא המדינה.

הסנגורים הדגישו בדבריהם את מסכת הפרסומים התקשורתיים השליליים בעניינו של קצב לאורך הפרשה כולה. גם לפני מתן הכרעת הדין על-ידי בית המשפט, ציינו הסנגורים, לא היה אדם "כה משוקץ" בישראל או בעולם כולו. במובן זה, טענו, קצב בא כבר על עונשו.

"הפרסומים בתקשורת", טענו הסנגורים, "ההדלפות המגמתיות, והתבטאויות אנשי ציבור, כולל היועץ המשפטי לממשלה, מצדיקות הקלה מפליגה בעונשו של הנאשם, שלא זכה למשפט הוגן והגיע למשפט כשהוא מפורק, חבול, מבוזה ומוכה. הנאשם הפך מאיש רם ונישא לשבר כלי".

בניגוד לתביעה, שנמנעה מלהגיש לבית המשפט פסקי דין קודמים בעבירות אלה, הגישו הסנגורים אסמכתאות למקרים קודמים, כדי לחזק את טענתם, ולפיה בנסיבות המיוחדות של קצב ראוי לגזור עליו מאסר על-תנאי, ולכל היותר להטיל עליו מאסר בפועל של עד 6 חודשים, שיומר בעבודות שירות.

על-פי ההערכות, עם מתן גזר הדין תבקש ההגנה לעכב את ביצוע העונש לצורך הגשת ערעור לבית המשפט העליון.

בשבוע שעבר נפגשו סנגוריו של קצב עם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לבקשתם. על-פי הפרסומים דחה היועץ את בקשתם שהתביעה תימנע מלדרוש עונש חמור בתמורה להבטחתם שלא לערער. (תפ"ח 1015/09).

עוד כתבות

תמונה של הרובוט לניקוי בריכות של חברת מיטרוניקס / צילום: יח"צ

מיטרוניקס צומחת, והמניה נושקת לשיא: יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות מהקיבוץ שווה 2.8 מיליארד שקל

מיטרוניקס מציגה עלייה של 10% בהכנסות הרבעוניות, ל-308 מיליון שקל, ויציבות ברווח הנקי, שעמד על 59 מיליון שקל ● תחלק 48 מיליון שקל כדיבידנד לבעלי המניות

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

נעילה חיובית בת"א; בית שמש זינקה 11%, מיטרוניקס ב-8%

מדד ת"א 35 עלה ב-0.24%, ת"א 90 טיפס ב-0.7% ● רבל דיווחה על זינוק ברווח הנקי ברבעון השני ● מנועי בית שמש קופצת לאחר הדוחות ● חלל תקשורת ממשיכה לטפס ● אמת והמלט נופלות לאחר הדוחות

מפלגת כחול לבן

מהחפרפרת לחלה - כמה אתם שולטים בחדשות הפוליטיות?

עם מי חתמה ישראל ביתנו על הסכם עודפים, איך רוצה איימן עודה להחליף את השלטון ועד לאן רוצה בצלאל סמוטריץ' שתגיע הרכבת הקלה של גוש דן?

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

עקרון השוויון של מנדלבליט: פרסם קווים מנחים לאירועים נפרדים

בדיון דחוף שעסק בסוגיית ההפרדה המגדרית באירועי תרבות, קבע היועץ המשפטי לממשלה קווים מנחים ● מנדלבליט עמד על כך שרשות לא תנקוט צעדים להפרדה מגדרית בארועי תרבות, אולם ציין כי ישנם הקשרים מיוחדים בהם תתאפשר הפרדה מגדרית, לתכליות ציבוריות מסוימות ובלבד שההפרדה מקיימת את אמות המידה החוקתיות

אוריאל לין / צילום: תמר מצפי

העיקר הכוונה? לא בטוח: הצצה בחוק איסור אפליה חושפת את מטרתו האמיתית

עיון בהליך חקיקת "חוק איסור אפליה" משנת 2000 חושף את כוונת המחוקקים: לאפשר אירועי תרבות בהפרדה מגדרית עבור הציבור החרדי • ואיך דיוני הוועדה קשורים למחטף חוקי היסוד השנוי במחלוקת? התשובה המפתיעה והבעייתית בספרו של אוריאל לין

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

אחרי הספקים, יינות ביתן מסתבכת גם עם הרגולטור: תשלם את הקנס הגבוה ביותר על חוסר שקיפות במחירים

הרשות להגנת הצרכן דיווחה היום על כוונה להטיל קנסות לעשר רשתות שהפרו את החוק שמחייב שקיפות מחירים בהיקף של 2.6 מיליון שקל, לאחר שהמחירים שלהן לא שודרו לאתרי השוואת מחירים ● מי שספגה את מספר ההפרות והקנס הגבוהים ביותר היא יינות ביתן בהיקף של כחצי מיליון שקל על 13 הפרות שביצעה

סניף קפה של קופיקס / צילום: יחצ

קופיקס מנסה להתייעל תחת רמי לוי וסוגרת בתי קפה; בינתיים ההפסד הרבעוני זינק ל-6 מיליון שקל

ברבעון המקביל ההפסד עמד על כמיליון שקל ● לצד זה ההפסד התפעולי ברבעון התכווץ מ-2.9 מיליון שקל ל-1.7 מיליון שקל ● המנכ"ל אירם גרייבר: "נקטנו בשורה של פעולות ורה-ארגון, הן ברשת הסופרים והן במסגרת פעילות בתי הקפה"

יחיא סינוואר מנהיג חמאס ברצועת עזה/ צילום: רויטרס

בחמאס דוחפים להסלמה כדי לאלץ את נתניהו לוויתורים טרם הבחירות

לפי גורם ישראלי, בחמאס יש ויכוח לגבי התועלת בהפגנות על הגדר, אך יש גורמים בהנהגה שדוחפים להסלמה לפני הבחירות ● עם זאת, כנראה לא מדובר בהסלמת ירי הרקטות ● "גם חמאס לא מוכן עדיין לעימות אמיתי והוא מבקש לדחות עימות כזה ככל שניתן"

סטנלי פישר / צילום: רויטרס

בצל החשש מהאטה עולמית: בכירי הבנקאים המרכזיים מתכנסים לדון ב'צעדים חסרי תקדים'

הפדרל ריזרב יקיים בסוף השבוע את הכנס השנתי שלו בג'קסון הול • עיני המשקיעים יהיו נשואות אל יו"ר הפד פאוול, שמנסה לשמור על עצמאותו מול טראמפ • בכנס יציגו כלכלנים בכירים בראשות סטנלי פישר הצעה לא שגרתית לבנקים מרכזיים • ההאטה העולמית והמדיניות המוניטרית יעמדו במוקד "ועידת הנגידים" של גלובס שתתקיים ב-1.9 בתל אביב בהשתתפות: נגיד בנק ישראל אמיר ירון, סטנלי פישר, קרנית פלוג ויעקב פרנקל

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר הסקרים: קמפיין שתיית המנדטים של הליכוד יוצא לדרך, ימינה כבר לא השלישית בגודלה

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

כרמי גת/ צילום: איל יצהר

השכונות החדשות ריקות והגירעון משתולל: כך הפכה קריית גת לאויבת הכי גדולה של עצמה

השכונות החדשות ריקות מאדם, המרכז נטוש ומטונף, ראש העיר הוא תובע (ומפסיד) סדרתי והמחשבה שמפעל של אינטל יציל את העיר נראית מגוחכת מתמיד ● דרור פויר ביקר בקריית גת בשבוע שבו הודיעה העירייה בפייסבוק על פיטורים של 320 עובדים ומצא עיר שמשוועת לשינוי כיוון

היו זמנים בהוליווד / צילום באדיבות פורום פילם

על המסך: הזחיחות של טרנטינו. מחוץ לפריים: כימיה בין פיט לדיקפריו

"היו זמנים בהוליווד" אינו סוחף כמו סרטיו הגדולים האחרים של טרנטינו, ונראה שהוא פשוט לא מבושל עד הסוף

וול סטריט / צילום: רויטרס

סין החריפה את מלחמת הסחר, טראמפ מפיל את וול סטריט; הנאסד"ק צונח ב-2.5%

מלחמת הסחר מחריפה: סין הודיעה היום כי בכוונתה להטיל מכסים חדשים על סחורות אמריקאיות, בסך 75 מיליארד דולר ● טראמפ הורה לחברות אמריקאיות למצוא אלטרנטיבות לפעילותן בסין ● יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאואל, אמר בכנס השנתי של הבנקים המרכזיים בג'קסון הול כי הפד יעשה כל שביכולתו כדי להמשיך במדיניות ההרחבה הכלכלית הנוכחית

מפעל של רבל / צילום : אתר החברה

רבל: עלייה של 25% בהכנסות ל-65 מיליון אירו; המניה קופצת

רבל שבשליטת קיבוץ רביבים ושמוליק וולודינגר רשמה עלייה ברווח הנקי מ-1.13 מיליון אירו ברבעון השני של 2018, לרווח נקי של 2.4 מיליון אירו ברבעון השני השנה ● ה-EBITDA ברבעון השני של 2019 הגיע לשיא של כ-10.4 מיליון אירו

חסן רוחאני, נשיא איראן, בעצרת האו"ם / צילום: Reuters, Carlo Allegri

תגובה יצירתית להשפלה אמריקאית: נשיא איראן מחק 4 אפסים מהמטבע. איך תושפע הכלכלה?

השפעת העיצומים על המדינה צוברת תאוצה: שער הדולר באיראן הגיע לשיא של 120 אלף ריאל לדולר, שיעורי האינפלציה מזנקים ושוק הדיור קורס • ח’אמנאי מציע לפתח את תחום התרופות ולהפסיק להסתמך על הנפט

איימן עודה/ צילום: רפי קוץ

"הציבור הערבי לא רוצה שהנציגים שלו יישבו בממשלה"

רק לפני כמה חודשים פגשנו את מהא אגבריה, צעירה תל אביבית, במקור מכפר קטן ליד אום אל-פאחם, שסיפרה לנו על ההחלטה של צעירים רבים במגזר להחרים את המשחק הפוליטי בישראל ● שלושה שבועות לפני הבחירות הנוספות, חזרנו אליה לברר מה השתנה בחברה הערבית: "הציבור הערבי לא רוצה שהנציגים שלו יישבו בממשלה; בשבילנו ביבי, ברק וגנץ הם אותו דבר" • האזינו לפודקאסט "הצוללת"

הבניינים ברחוב תש"י רמת גן / הדמיה: מועלם אדריכלות

הבעלים נותן את הקרקע ליזם: כיצד לנווט בין השיקולים

עסקאות קומבינציה, שבהן נותן הבעלים את הקרקע שלו ליזם ומקבל בתמורה חלק מהדירות, הן עסקאות עתירות מס, בין אם מסי מקרקעין כגון מס שבח, רכישה ומסים מוניציפליים, ובין אם מס ערך מוסף ● כיצד לנווט בצורה נכונה בין השיקולים השונים, ואיך להחליט אם להעדיף עסקת "נטו" או "ברוטו"

שוק ברמאללה. / צילום: Shutterstock ס.א.פ קריאייטיב

חבית חומר נפץ? הכלכלה הפלסטינית בגדה דוווקא משגשגת

הקיצוצים במגזר הציבורי שעליהם הכריז ראש הרשות אבו מאזן לא מבשרים את קריסתה של הכלכלה הפלסטינית ● למרות סירובו לקבל את כספי המסים המקוצצים מישראל, לכלכלה הפלסטינית יש מקורות עספיים אחרים ובראש הראשונה עבודת הפועלים בתוך ישראל ובהתנחלויות

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

מדד מנהלי הרכש בארה"ב נפל לשפל של עשור, והאינדיקטור שמזהיר מפני מיתון מופיע שוב

מדד מנהלי הרכש של Markit למגזר הייצור בארה"ב ירד בניגוד לציפיות לשפל שלא נראה מאז שנת 2009 ● התשואה על האג"ח האמריקאי ל-10 שנים משקפת תמורה נמוכה יותר מזו של האג"ח הקצרות, וזאת בפעם השלישית תוך שבוע

אייל לפידות \ צילום: אמיר מאירי

לפידות הותיר חותם: הפסד של 44 מיליון שקל לשיכון ובינוי ברבעון, גם בעקבות עלייה ניכרת בהוצאות שכר הבכירים

את המחצית הראשונה של השנה סיימה קבוצת הנדל"ן והתשתיות ברווח של 465 מיליון שקל, הודות למכירת עיקר החזקותיה בחברת הנדל"ן ADO הפועלת בגרמניה בעיתוי אופטימלי ● על יתרת ההחזקה ב-ADO נרשם ברבעון השני הפסד של כ-45 מיליון שקל