גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גזר דינו של משה קצב יינתן ב-8 במארס - ביום האישה הבינ"ל

(עדכון) - ‎בדיון בטיעונים לעונש של הנשיא לשעבר, התביעה דרשה מאסר ממושך בפועל וקלון; "דווקא בשל רום מעמדו יש להחמיר עמו" ■ הסנגורים: "קצב הוא מת-חי מהלך; נגרם לו עינוי דין"

גזר דינו של נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, שהורשע לפני כחודשיים בביצוע שני מעשי אונס ובשורת עבירות מין נוספות, יינתן בעוד שבועיים בדיוק, ב-8 במארס, בבית המשפט המחוזי בתל-אביב.

מועד השמעת גזר הדין, הנופל על יום האישה הבינלאומי, הוא שנתיים בדיוק לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה דאז מני מזוז פירסם את החלטתו להעמיד לדין את קצב באשמת אונס.

שופטיו של קצב, ג'ורג' קרא, מרים סוקולוב ויהודית שבח, הודיעו על מועד השמעת גזר הדין בתום הדיון שהתקיים היום (ג') בטיעונים לעונש במשפטו של קצב.

בדיון, שארך 4 שעות, ביקשו התובעים, עורכי הדין רונית עמיאל ונסים מירום, להטיל על קצב מאסר בפועל ממושך - אך לא נקבו במספר מסוים של שנות מאסר שהם מבקשים לגזור עליו.

עוד ביקשה התביעה, שהגישה תסקיר קורבן בעניינה של א' ממשרד התיירות, להטיל על קצב מאסר על-תנאי, קנס, פיצוי לטובת המתלוננות, וכן לקבוע כי בעבירות שביצע יש קלון.

קביעה זו של קלון דרושה כדי שוועדת הכספים בכנסת תוכל לשלול את ההטבות הכספיות שמהן קצב נהנה.

סנגוריו של קצב, עורכי הדין אביגדור פלדמן, ציון אמיר ואברהם לביא, ביקשו להסתפק במאסר על-תנאי, ולכל היותר להטיל על קצב עבודות שירות.

קצב לא הביא עדי אופי מטעמו, ובסופו של דבר גם לא דיבר אל השופטים במסגרת "זכות המילה האחרונה" הנתונה לנאשם.

קצב הגיש לשופטים מכתב שכתבו בניו וכן שני דיסקים המתעדים אירועים שנערכו לכבודו בתקופת כהונתו כנשיא, ובהם נישאו נאומים המתארים את פועלו הציבורי, פרוטוקול ועדת הכספים וכן קטעי עיתונות שונים.

על-פי הוראת בית המשפט העליון, שניתנה אתמול (ב') בעקבות פניית "גלובס" וכלי תקשורת נוספים, פירסם בית המשפט המחוזי לאחר הדיון את תמצית טיעוניהם של הצדדים.

התביעה: להחמיר בשל מעמדו

במסגרת טיעוני התביעה ביקשו אנשי הפרקליטות להתמודד עם הטענה הרווחת, ולפיה אין להחמיר עם קצב מאחר שאיבד את כל עולמו, את מעמדו ואת יוקרתו הציבורית.

עורכי הדין עמיאל ומירום ציינו כי דווקא בשל רום מעמדו של קצב, ששימש כשר בממשלות ישראל ובהמשך כנשיא המדינה, על בית המשפט להחמיר עמו. זאת, בין היתר, מאחר שהוא לא הפנים את הפסול במעשים שביצע בעודו משמש שר התחבורה ושר התיירות, והמשיך לבצע עבירות מין בנשים הכפופות לו גם בעת כהונתו כנשיא המדינה.

לגישתם, דווקא בשל רום מעמדו, והעובדה שקצב שימש כסמל מסמלי המדינה, יש להחמיר עמו.

"התביעה מיקדה את טיעוניה בחומרת העבירות שבהן הורשע הנאשם", נמסר מבית המשפט, "בהדגישה כי אלה מועצמות נוכח רום מעמדו, נוכח עשיית המעשים תוך ניצול סמכותו כלפי הכפופות לו ונוכח פער הגיל והמעמד שביניהם, כמו גם נוכח ריבוי המעשים.

"לטעמה של התביעה, לא עומדים לזכות הנאשם נימוקים לקולא, משלא הודה במעשים המיוחסים לו, ולא חסך מהמתלוננות את הצורך להעיד.

"נטען כי אין לזקוף לזכותו של הנאשם את עברו הנקי, מחמת העובדה שהנאשם כשל במעשים דומים בעבר כלפי נשים נוספות שעניינן התיישן. את נפילתו מ'איגרא רמא לבירא עמיקתא' מבקשת התביעה לזקוף דווקא לחובתו, לאור השוויון בפני החוק, ולאור החרפה שהמיט על מוסד הנשיאות".

לטענת התביעה, גם חלוף הזמן הרב מאז ביצוע העבירות שבהן הורשע איננו משחק לטובתו של קצב. זאת, מאחר שחלוף זמן רב מאז ביצוע עבירות מין בנשים ועד שהדבר נחשף או שהנפגעות מתלוננות הוא דבר מקובל בתחום זה. לא בכדי קבע המחוקק תקופת התיישנות ארוכה בעבירות מין.

ההגנה: להקל בשל עינוי הדין

מאידך, עורכי הדין פלדמן ואמיר ביקשו על-פי ההערכה מבית המשפט לנקוט את מידת הרחמים. לדבריהם, לקצב נגרם עינוי דין, הוא נשפט על-ידי התקשורת, ו"קול ההמון יצא נגדו פה-אחד". לגישתם, קצב הוא "מת-חי מהלך", המסתגר בביתו מאז סיים את כהונתו כנשיא המדינה.

הסנגורים הדגישו בדבריהם את מסכת הפרסומים התקשורתיים השליליים בעניינו של קצב לאורך הפרשה כולה. גם לפני מתן הכרעת הדין על-ידי בית המשפט, ציינו הסנגורים, לא היה אדם "כה משוקץ" בישראל או בעולם כולו. במובן זה, טענו, קצב בא כבר על עונשו.

"הפרסומים בתקשורת", טענו הסנגורים, "ההדלפות המגמתיות, והתבטאויות אנשי ציבור, כולל היועץ המשפטי לממשלה, מצדיקות הקלה מפליגה בעונשו של הנאשם, שלא זכה למשפט הוגן והגיע למשפט כשהוא מפורק, חבול, מבוזה ומוכה. הנאשם הפך מאיש רם ונישא לשבר כלי".

בניגוד לתביעה, שנמנעה מלהגיש לבית המשפט פסקי דין קודמים בעבירות אלה, הגישו הסנגורים אסמכתאות למקרים קודמים, כדי לחזק את טענתם, ולפיה בנסיבות המיוחדות של קצב ראוי לגזור עליו מאסר על-תנאי, ולכל היותר להטיל עליו מאסר בפועל של עד 6 חודשים, שיומר בעבודות שירות.

על-פי ההערכות, עם מתן גזר הדין תבקש ההגנה לעכב את ביצוע העונש לצורך הגשת ערעור לבית המשפט העליון.

בשבוע שעבר נפגשו סנגוריו של קצב עם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לבקשתם. על-פי הפרסומים דחה היועץ את בקשתם שהתביעה תימנע מלדרוש עונש חמור בתמורה להבטחתם שלא לערער. (תפ"ח 1015/09).

עוד כתבות

הטרדה מינית. / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אחריות המעסיק: המעסיק מחויב לטפל תוך שבעה ימים בתלונה על הטרדה מינית

מעסיק שתחתיו יותר מ-25 עובדים מחויב לקבוע תקנון שבו יובאו עיקרי הוראות החוק בדבר הטרדה מינית ויפורטו בו דרכי הגשת תלונות

אופל גרנדלנד / צילום: יח"צ

דור ביניים חביב: הקרוס-אובר של אופל הוא רק שלב בדרך לדגמי 2020

הקרוס-אובר של אופל שנחת בישראל בסוף 2019 שומר על עיצוב אטרקטיבי ותא נוסעים שימושי בתוספת של מערכת הנעה חסכונית, אם תמצאו סולר מוזל

ירון צפדיה / צילום: איל יצהר

"העולם נמצא בקצה הגל הקוריאני, והגל הבא הוא הסיני"

פורטפוליו עם ירון צפדיה, מנכ"ל משותף בניופאן, על גלגוליו של העסק המשפחתי, על הימים בפוליטיקה ועל הקשר העסקי עם הסינים

דונלד טראמפ / צילום:  רויטרס - Mike Segar

טראמפ הגדיל את מכסי היבוא על מוצרים שעשויים מפלדה ומאלומיניום

מכסי היבוא על מוצרים מפלדה יעלו ב-25% והמכסים על מוצרי אלומיניום יעלו בהיקף של 10% ● העלאה תיכנס לתוקף ב-8 בפברואר

מבחר מאכלי דגים משאראק /  צילום: שני בריל

מהים ישר לצלחת: עלייתם של הדגים המקומיים

החורף הוא שעתם היפה של הדגים, ובמסעדות ישראל, בהתאם לטרנד העולמי, מעדיפים אותם מקומיים, עונתיים ופחות מוכרים

צילום: יונתן בלום

דעה: כריך של רִיק

מה בין יום השואה ליום הפרטיות מלבד סמיכות מקרית על לוח השנה? ● דעה

ד"ר ריי ביטון / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

"יש אנשים שיכולים לשאוב כוח מהסיפור שלי"

ד"ר ריי ביטון התגברה על אינספור מכשולים שעמדו בדרכה להיות רופאה ● עכשיו היא מובילה את התארגנות המתמחים

ארז נץ / צילום: כפיר זיו

ארז נץ עזב נוחות וכסף בשביל הרוקנרול

ארז נץ, כבר בן 62 ובלי קוקו, סוגר מעגל עם שלום חנוך כגיטריסט שלו, מופיע בעולם עם "אינפקטד משרום", ובארץ במופע שורשים, וגם מספיק להיות מורה לגיטרה נחשק

הכינרת  /  צילום: איל יצהר

הגיע הזמן לשאול, למה עדיין כל כך אכפת לנו ממפלס הכינרת

אחרי שנים קשות במיוחד, הכינרת באמת מלאה, והמראה שלה ממלא את הלב ● אז למה כל התחזיות מדברות על כך שתוך זמן לא רב נצטרך להזרים אליה מים, והאם עדיין יש חשיבות לגובה המפלס שלה

מתוך הסרט / באדיבות  HBO

שומרים על הסטנדרט: שי גולדן בצפיית בינג' ב"שומרים" של HBO

"השומרים" היא סדרה אוונגרדית תובענית וכמעט מתנשאת, אך כדאי להתנסות בה בזכות שפתה הייחודית

לארוז משהו של מישהו אחר, ולעשות כמה דולרים על הדרך / צילום: shutterstock

5 אפליקציות שכדאי להוריד לפני הנסיעה הבאה לחו"ל

כל כך הרבה אפליקציות, חלק חיוניות יותר וחלק פחות, מציעות לנוסעים לחו"ל לשכלל, לייעל ולסדר את הנסיעה ● אילו אפליקציות לא כדאי לפספס?

משה כחלון/ צילום:  איל יצהר

האם כחלון היה שר אוצר גרוע, או היחיד שראה את האזרחים באמת?

הבטחות הבחירות שלו - להוריד את מחיר הנדל"ן ולהילחם בבנקים לא ממש התגשמו, היחסים העכורים עם פקידי המשרד העיבו על הדרך והחברות עם הטייקון קובי מימון ריסקה את התדמית החברתית שביקש ליצור לעצמו ● האזינו לפודקאסט הצוללת

פרופסור אריק גולדמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

"האינטרנט יעוצב בסופו של דבר על פי החזון של הממשלות, לא על ידי חברות הטכנולוגיה"

חברות הטכנולוגיה לא יודעות איך לשפר את ההתנהלות שלהן, הרגולטורים מנסים להראות שהם קשוחים, והמאבק ביניהם דווקא פוגע בחדשנות • פרופ' אריק גולדמן, חוקר מוביל בתחום המשפט והאינטרנט, משרטט בראיון ל"גלובס" את האתגרים בתחום: "האינטרנט עלול להשתנות לרעה"

מייסדי טריגו דניאל גבאי מימין ומיכאל גבאי משמאל / צילום: עמר הכהן

"אנחנו באים לסופרמרקט המסורתי ומסבים אותו לסופרמרקט אוטונומי"

הסטארט-אפ הישראלי טריגו ויז'ן כבר גייס 34 מיליון דולר, חתם על שיתוף פעולה עם טסקו, אחת מרשתות המזון הגדולות בעולם, ומתחרה ישירות באמזון גו, רשת החנויות האוטומטיות שפיתחה אמזון. כל זאת, בתוך פחות משלוש שנים מאז שהוקמה ב-2017 ע"י האחים מיכאל ודניאל גבאי

בניין אינטל / צילום : צילום: Reuters, Ronen Zvulun

אינטל עקפה את תחזיות ההכנסות והרווח ברבעון: המניה קופצת במסחר המאוחר

פעילות השבבים לחוות השרתים דחפה את אינטל להכנסות של 20 מיליארד דולר - כמיליארד דולר מעל לתחזיות האנליסטים ● ההכנסות הרבעוניות משקפות צמיחה של 8% לעומת הרבעון המקביל, הרווח הנקי עלה ב-1% • מובילאיי סיימה את 2019 עם הכנסות של 879 מיליארד דולר וצמיחה של 26%

דיוויד סולומון. /צילום: רויטרס - Lucy Nicholson

אין נשים, אין הנפקה: ההכרזה המפתיעה של מנכ"ל גולדמן זאקס

מנכ"ל הבנק, דיוויד סולומון, מציג: כך נפעל להגברת השוויון והמגוון בחברה וקידום אג'נדות חברתיות

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע - “רובע החדשנות” בב”ש / צילום: HQ אדריכלים

בחיפה ובב"ש מפנטזים על חדשנות ועסקת ענק לשפיר. כותרות הנדל"ן

בחיפה הציגו השבוע את תוכנית הענק "עמק החדשנות", ובבאר שבע הציגו את "רובע החדשנות", האם יימצאו תקציבים תואמים? שפיר ואוריין ניצחו ארבע קבוצות חזקות וייבנו את מרכזי הלוגיסטיקה העצומים של צה"ל ● ומחיר למשתכן יצאה לדרך בפעם העשירית

איש ביטחון בכביש אגרה בסין בודק את חום גופה של נוסעת, כדי לשלול הידבקות בנגיף קורונה / צילום: Martin Pollard, רויטרס

התפשטות הווירוס המסתורי: מטופלים בישראל בודדו מחשש להידבקות

משרד הבריאות שב על אזהרתו להימנע מלהגיע לעיר ווהאן שבסין בעקבות התפרצות וירוס הקורונה. במשרד עדכנו כי כמה מטופלים שהגיעו מסין נבדקים בבתי החולים שיבא והדסה עין כרם, ואף הוכנסו לבידוד, עד להגעת תוצאות בדיקות המעבדה ● מקרה ראשון של הידבקות תועד גם באוסטרליה ● מניין המתים עומד כעת על 41

שלמה פילבר / צילום: תמר מצפי

הפרקליטות: לאפשר חדירה לטלפונים של אוריך, שלום ואיינהורן

השלושה נחקרו בחשד למעורבות באירוע הטרדת עד המדינה בתיק "4000", שלמה פילבר ● בית המשפט העליון הנחה את בימ"ש השלום לשוב ולערוך בחינה של השפעת תוצרי החיפושים המוקדמים, אשר נפסק לגביהם כי הם פסולים

37 אלף נשים בישראל דיווחו על הטרדה במקום העבודה בתוך שנה / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הגיע הזמן לחשוף את שמות החברות שבוצעו בהן הטרדות מיניות

37 אלף נשים בישראל דיווחו על הטרדה במקום העבודה בתוך שנה ● החברות מצידן מצליחות בחסות בית המשפט למנוע את חשיפתן לאורך ההליכים המשפטיים, בטענה לפגיעה במוניטין - ומשמרות תדמית נקייה ●  "גלובס" מוביל את המאבק לחשיפת החברות המטרידות וליצירת מקומות עבודה נקיים ובטוחים יותר