גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דורסים אחד את השני

אם היינו פחות דורסניים בגישה שלנו, גם הפוליטיקאים שלנו היו מתנהגים אחרת?

בואו נעשה רגע תרגיל קצר במבוא לבודהיזם. נקרא לו - קבלה. אני מבטיחה שזה ייקח רק כמה דקות, ואז נוכל לחזור בדיוק לאותו מקום שבו היינו קודם. אבל במסגרת התרגיל הזה, בואו נקבל את ראש הממשלה שלנו, ביבי נתניהו, כפי שהוא.

בסך-הכול, אנחנו כבר די מכירים אותו, לא? הוא מכור לספינים, הוא לחיץ, הוא מזגזג, הוא מגמגם, הוא מצהיר ומתחרט, הוא מתרוצץ, הוא רוצה רק לשרוד ולא ממש מצליח לנהל שום תוכנית שאורך החיים שלה הוא יותר מיומיים. הנה, אמרנו את הכול.

אבל עכשיו בואו לרגע נעזוב אותו, ונסתכל על עצמנו: האם ייתכן שבהתנהגות שלנו אנחנו רק מקצינים את תכונותיו השליליות של המנהיג שלנו, ולכן, בעצם, פוגעים באינטרס ארוך הטווח של כולנו?

תראו למשל מה קרה השבוע. נתניהו הציג את תוכניתו לפתרון-בזק למחירי הנדל"ן הגואים והמחסור בדירות, ואנחנו מיד ירדנו עליו רצח.

מצד אחד, הגיע לו. לאופן שבו נתניהו ניסה למכור את התוכנית הזו - החל מהשימוש בסיסמה המטופשת של ה"סופרטנקר", דרך כינוס מסיבת עיתונאים משלו בלי לשתף את שר האוצר, וכלה בתוכנית עצמה שמלאה בחורים ושאלות שאין עליהן תשובות - היה ריח חזק של ספין. התקשורת מיד עלתה על זה כי היא כבר מומחית לספינים ומזהה אותם מרחוק, וירתה.

אבל הכותרות מתאדות, ובשטח דבר לא משתנה.

השאלה המתבקשת היא - למה בכלל הציג נתניהו את התוכנית הזאת מלכתחילה?

והתשובה היא, שנראה שהוא עשה את זה כדי לרצות את התקשורת. לא רק נתניהו, אלא כל נבחרי הציבור: מה הם כבר ביקשו? הם בסך-הכול רוצים תקשורת אוהדת. ואילו התקשורת, מצידה, מזהה את האינטרסים, מתייגת אותם כספינולוגים, יורדת עליהם ומשאירה אותם עם חסך הרבה יותר גדול משהיה להם קודם.

תכל'ס, התקשורת צודקת. נתניהו בילה את השנתיים האחרונות בעיקר בלא לעשות כלום, פרט לכניעה לכמה סחטנויות פוליטיות. גם נבחרי ציבור רבים אחרים הם ספינולוגים רדודים שלא באמת מקדמים שום אג'נדה, אלא אם היא צרה ואינטרסנטית. התקשורת באה ואומרת את הדברים האלה כל יום.

הבעיה היא שזה לא משיג את המטרה. נדמה כי התקשורת חיה במציאות משלה שבה היא צועקת ודורשת להפסיק, להתפטר, ללכת הביתה, אבל לא משיגה תהליך של שיפור, אלא רק של הרעה. אז מה בעצם עשינו?

האם ייתכן שאם אנחנו, לאורך זמן, היינו פחות דורסניים בגישה שלנו, גם נתניהו היה מתנהג אחרת? אולי אנחנו צריכים להיות פחות מתלהמים, אולי אנחנו צריכים לתת יותר תשומת-לב לאג'נדות חיוביות שמובילים אישי ציבור לאורך זמן, אולי אנחנו צריכים להציע פתרונות אופרטיביים משל עצמנו, ולא רק לקטול?

נראה כי בחוסר הסובלנות ובאורך הנשימה הקצר, אנחנו מעודדים את חובבי התקשורת לצאת בהצהרות בומבסטיות היום, כדי שיתחרטו מחר.

התוצאה היא שהתשתיות שלנו קורסות, ואף אחד לא באמת מטפל בטווח הארוך. השבוע קידמה התקשורת את מאבק העובדים הסוציאליים - מאבק ראוי מאין כמוהו. אבל הוא רק דוגמה אחת לתשתיות חיוניות שהגיעו לרמת קריסה.

ממערך הכיבוי הכושל כבר שכחנו, ממערך החינוך הבעייתי שמבריח מורים טובים גם לא מי יודע מה אכפת לנו כרגע, ומן הסתם גם מהעובדים הסוציאליים נשכח בעוד שבוע, כדי להתפנות למשבר הבא שידרוש "טיפול אינסטנט" שלא באמת יעבוד.

נדמה שהתמכרנו לדפוס התנהגות הרסני - איש הציבור שלנו שולף, אנחנו מתנפלים וכותשים, וזה רק גורם לו למוטיבציה לרצות אותנו עוד יותר, ולחפש פתרונות קסם יותר מתוחכמים מתחת לאדמה.

הבעיה עם פתרונות קסם היא שהם מתקיימים בדרך-כלל רק בספרי אגדות. במציאות, הדרך היא קשה בהרבה. צריך לתכנן, לגייס ולרתום אנשים לאמונות שלך, להתמודד עם הקומבינות שלהם ועם האגו שלהם והאינטרסים שלהם, ומדי פעם גם לזכור שאתה פה כדי לשרת איזושהי מטרה, שהיא החשובה מכל.

אבל בדרך שבה התקשורת שלנו עובדת, אין מקום לעבודה מהסוג הזה. אנחנו דורשים ריצוי מיידי, תוצאות, הוכחות, ואם אין כאלה? אנחנו מיד כותשים. ככל שאנחנו כותשים חזק יותר - הקתרזיס אולי מספק יותר, אבל אנחנו מותירים מאחורינו רק רסיסים, וממשיכים הלאה לקטול את המהלך הבא.

משהו פה לא עובד. השיטה לא באמת מקדמת את האינטרסים של הציבור. אני לא רוצה שזה יישמע כאילו אני מסנגרת על נתניהו, כי אני לא. הוא לא מוביל שום אג'נדה אלא חי על רגעים של חסד, בין כותרת לכותרת, בלי שום עשייה אמיתית או כיוון, ומסביב התשתיות רק הולכות ומתדרדרות.

השאלה היא במה אנחנו, כמבקרים שלו, תורמים לכך שזה יהיה אחרת? האם נתניהו הוא תוצר מוקצן של מציאות שבה התקשורת רק יודעת לכתוש, אבל גם לה כבר בעצם אין שום מטרה חוץ מהכותרת של מחר?

מישהו חייב לשבור את המעגל הזה. או אנחנו, או הוא. אז בהכירנו את הנפשות הפועלות, ולאחר שעשינו תרגיל זן קצר וקיבלנו אותו כפי שהוא, האם אנחנו באמת סומכים על כך שראש הממשלה שלנו הוא זה שיחזיר אותנו למציאות נורמלית? או שעדיף שאנחנו?

עוד כתבות

התרופה של Silenseed תוקפת את הגן האחראי על התפתחות הגידול בסרטן הלבלב / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

הגיוס של ביופרוטקט גדל מ-7 ל-13 מיליון דולר

חברת ביופרוטקט, שפיתחה מוצר רפואי להפחתת נזקי הקרנות בסרטן, הודיעה על השלמת סבב גיוס בהיקף של 13 מיליון דולר ● ביופרוטקט פיתחה ומייצרת בלון מבוסס פולימר, המוזרק לגוף ומתנפח בתוכו, וכך מרחיק בין רקמות שעומדות לעבור טיפול הקרנה, לבין רקמות אחרות שעלוות להיפגע מכך

אלשטיין. “ישראלים רוצים לדעת את התוכניות שלך מראש ולעשות שורטים" / צילום: כפיר זיו

מימוש באופק? נכסים ובניין מבקשת למכור את חברת הנדל"ן המניב ישפרו ב-900 מיליון שקל

הסכום משקף מכפיל של 1.1 על ההון העצמי האמיתי של ישפרו, אבל ייתכן כי בסוף התהליך תסכים נכסים ובניין לסכום נמוך יותר ● בין המתמודדים על רכישת ישפרו: קרן ריט1 וחברת מגה אור, להב אל.אר ותנופורט

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

הלחץ מצד אמזון, נייק ואיקאה לא עזר: מושל טנסי יחתום על חוק שמונע זכות אימוץ מלהט"בים

החוק מגן על סוכנויות אימוץ ומעונות שלא מעניקים שירות למשפחות להט"בים ● למרות המחאה, החברות לא הודיעו שהן מתכננות לשנות את פעילותן בטנסי בתגובה להודעת המושל

ויקיפדיה / צילום: שאטרסטוק

לאחר שלוש שנים: הוסרה החסימה של ויקיפדיה בטורקיה

לפי פסק הדין של בית המשפט בטורקיה, החסימה מנוגדת לחוקה הטורקית ומפרה את חופש הביטוי ● טורקיה חסמה את האנציקלופדיה המקוונת לאחר שבוויקיפדיה סירבו להסיר תכנים לפיהם ממשלת טורקיה תמכה בקבוצות טרוריסטיות

החלטות גירושים / צילום: שאטרסטוק

האם נטילת כדורים פסיכיאטריים יכולה להביא לביטול הסכם גירושים?

אישה שחתמה על הסכם גירושים השולל ממנה את מרבית הרכוש שהיה לה ולבעלה במהלך הנישואים, עתרה לביה"ד הרבני בבקשה לבטל את ההסכם, בטענה כי חתמה עליו תחת השפעת כדורים פסיכיאטריים ● ביה"ד הרבני הגדול אכן ביטל את ההסכם - אבל מסיבה אחרת לגמרי

לשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

ירידה במשרות הפנויות ב-2019; ואילו מקצועות הובילו את הירידות?

מספר המשרות הפנויות במשק עלה באוקטובר-דצמבר, אך בסיכום שנתי נרשמה ירידה ● בהשוואה ל-2018 חלה עלייה של 17% במספר המשרות הפנויות של מהנדסים; מנגד, חלה ירידה של 23% במספר המשרות הפנויות של מאבטחים ● בדרום נרשמה ירידה בשיעור המשרות הפנויות - ואיפה נרשמו עליות?

אבי גבאי \ צילום: איל יצהר

מנהל הטכנולוגיות של סלקום רון שבילי עוזב

שבילי הודיע על עזיבה לתפקיד חדש שטרם פורסם ● אבי גבאי נכנס היום לתפקידו כמנכ"ל סלקום במקומו של ניר שטרן

איציק שמולי/ צילום: שלומי יוסף

ח"כ שמולי הודיע על עתירתו לפסילת מפלגתה של אשת רוצח ראש הממשלה

טרימבובלר-עמיר הגישה ביום רביעי האחרון את רשימתה לכנסת ואמרה בפני ועדת הבחירות המרכזית: "אנחנו דורשים משפט חוזר ליגאל עמיר" ● שמולי: "אסור שהכתם הזה ידבק בכותלי הבית, ובכוונתי לעתור לפסילתה כדי להסירו"

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

מה הועילו אנשי האוצר בהנפקתם?

בשבוע שעבר ביצעה ממשלת ישראל הנפקת איגרות חוב דולריות לתקופות של 10 ו-30 שנה, בהיקף כולל של 3 מיליארד דולר ● ההנפקה היתה בוודאי מוצלחת עבור הבנקים שליוו אותה, אבל האם גם עבור מדינת ישראל?

טריקים חדשים שמפילים תיירים רבים בפח / צילום: שאטרסטוק

דירת נופש שנעלמה וגניבת פרטי אשראי עם מוט סלפי: הטריקים החדשים להונאת תיירים

שיטות הרמאות החדשות להפיל תיירים בפח משתכללות כל הזמן ● למה אנחנו צריכים להיזהר מאנשים שמצלמים סלפי לידינו, ולמה לפעמים צריך להיזהר גם משוטרים?

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

המוסדיים אמרו כן ללבייב: הבטיח לעצמו החזקה של 92% לפחות במניות אפי פיתוח

ההיענות הגבוהה תאפשר ללבייב לפעול למחיקת מניות אפי פיתוח, הפועלת בשוק הנדל"ן של מוסקבה, מהמסחר בבורסת לונדון ● לבייב הגיש באוקטובר הצעה במחיר של 30 סנט למניה, ובחודש שעבר שדרג את הצעתו ל-39.4 סנט למניה

אדם מקשיב לתא קולי בסלולר / צילום: Shutterstock

מחקר בארה"ב ובריטניה: עשירים חיים בבריאות טובה כעשור יותר מאשר עניים

מגיל 50, הגברים העשירים ביותר יכולים לצפות לעוד 31 שנים של חיים בריאים – לעומת הפחות־עשירים שיכולים לצפות רק לעוד 22-23 שנים של בריאות

דונלד טראמפ / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

זו הכלכלה, טמבלים: 3 שנות נשיאות, 5 מגמות בולטות בכלכלה האמריקאית

בתום שלוש שנים בבית הלבן, הכלכלה האמריקאית נמצאת בנסיקה בפרמטרים רבים: אבטלה, עוני, תעסוקה, מדדי הבורסה ועוד • השאלה המרכזית היא האם הגאות צריכה להיות משויכת לטראמפ שלוקח עליה קרדיט, או שמדובר בהמשך מגמה שהחלה בתקופת אובמה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

טראמפ מתבונן על ליקוי חמה / צילום: רויטרס

פרשנות: הצ'ק השמן שהאנושות תרשום אם טראמפ יבחר לכהונה נוספת

כהונה נוספת של טראמפ משמעותה איבוד זמן יקר, שבו לא רק שפליטות הפחמן של אחת המדינות הכי מזהמות בעולם לא תרד, אלא תעלה, ותבלום את ההתקדמות הגלובלית לעצירת משבר האקלים ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

ג'ף הורינג / צילום: יח"צ

המלך של ההייטק הישראלי והמלחמה של אמזון: השבוע שהיה בהייטק

איך הפכה קרן אמריקאית לשליטה של ההייטק הישראלי, חברת המזרנים קספר מספקת לקח למשקיעי ההון סיכון ולמה המשקיעים של הסטארט-אפ היי-בוב לא מתייחסים להטרדות המיניות שנחשפו בו ● מה קרה השבוע בהייטק

הארי ומייגן. / צילום: רויטרס

הארי ומייגן יפרשו - וישיבו 2.4 מיליון ליש"ט למשלמי המסים הבריטים

הארמון הודיע כי השניים גם לא יקבלו עוד מימון ציבורי, וכי עליהם להשיב כספים שקיבלו לשיפוץ ביתם

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

מנדלבליט מסרב לבקשת נתניהו לקבל את מלוא חומרי החקירה

היועמ"ש לסנגורי רה"מ: "חומרי החקירה הרבים שהועמדו לרשותכם במסגרת ליבת חומרי החקירה מקיפים את כל הנדרש עבור בקשת החסינות" ● מטעם נתניהו נמסר בתגובה: "מי שממשיך להתנהל בחוסר שקיפות, כנראה רוצה להשיג תוצאה ידועה מראש"

שופט העליון עופר גרוסקופף בהשבעה לבית המשפט העליון / צילום: שלומי יוסף

מס שבח ומס הכנסה: היילכו שניים יחדיו?

למרות ניצחונה של רשות המסים, פסק דינו של בית המשפט העליון בעניין החברה הזרה PIV BV עשוי להיות שימושי ביותר דווקא בידי ציבור הנישומים

אלון קצף  / צילום:תמר מצפי

דיוידשילד-פספורטכארד נהפכת לחברת ביטוח - ואייל בן שלוש יכהן בה כיו"ר

החברה, שנמצאת בבעלות אלון קצף וחברת הביטוח האמריקאית White Mountains, קיבלה את אישור רשות שוק ההון ● החברה תפעל ישירות מול הציבור, וגם תמשיך במכירת ביטוח דרך סוכנים

דירות חדשות בבנייה. 20% מהתשלום בעת החתימה על החוזה, ו־80% בכניסה לדירה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

רשות המסים עדכנה את מס הרכישה על דירות מגורים: אלה מדרגות המס החדשות

בהתאם לשיעור עליית המדד רשות המסים עדכנה את גובה מדרגות מס הרכישה על דירות מגורים: בכמה מס יחויב רוכש דירה יחידה במחיר של 2.2 מיליון שקל?