גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

את מי מעניינת המיטה הזוגית?

מה נהיה איתנו? תוך 3 חודשים טרפדה התקשורת מינוי של רמטכ"ל, מפכ"ל ורשב"ס

מכיוון שהכול מסביב שקט, ואף אחד לא שומע, תנו לי לשאול משהו שאולי בסיטואציה אחרת לא היה נעים כל-כך לשאול: האם ייתכן שהתקשורת אוהבת "לחפש" את ביבי? לא שביבי נקי מכל רבב - ברוך השם, יש על מה לכתוב ואת מה לבקר. אבל לפעמים נדמה שאנחנו מתעסקים בדברים קצת מוזרים, שלא לומר שוליים. בכלל, לפעמים נדמה שהתקשורת הישראלית קצת איבדה את הכיוון שלה, לא?

השבוע נתניהו הגיש תביעה נגד ערוץ 10 ו"מעריב". זו ממש לא הפעם הראשונה שביבי מסתכסך עם המדיה, ויש להניח שגם לא האחרונה. אמנם רביב דרוקר, שפרסם את התחקיר על הרפתקאות ביבי ושרה בעולם הגדול, הוא עיתונאי מצוין, ועם זאת, קשה לי לעמוד פה ולסנגר בנחישות אוטומטית על כל העיתונות וכל הביקורת שיש לה על ראש הממשלה.

למה? כי זה קצת יותר מורכב. כי לא הכול נקי. רחוק מזה. וכשלא הכול נקי, קשה לקפוץ ולסנגר באופן מיידי. חבל, אבל זאת המציאות.

נדמה כי ככל שעובר הזמן, קשה יותר להאמין שכל מה שמתפרסם בכלי התקשורת הוא "האמת". פעם, כשאדם רצה להוכיח משהו לחברו, הוא היה מצהיר - "אבל היה כתוב בעיתון!", או "אמרו בטלוויזיה!". זה נכון שגם היום משתמשים במשפטים האלה, אבל הכוח שלהם הולך ונשחק. ככל שעובר הזמן, אנשים פחות מאמינים.

אולי זה בגלל ריבוי הסיפורים והסנסציות. כשיש כל-כך הרבה "משברים", כבר קשה להתרגש מכל דבר. סף הגירוי עולה, החושים מתקהים, והציבור מתחיל לתהות: מה, האם באמת כולם פה מושחתים והכול לגמרי רקוב? או שאולי יש פה משהו שאני מפספס?

ומכיוון שאלה מחשבות מבלבלות ומדכאות, הציבור מתחיל להעדיף לזפזפ ולצפות בגמר "האח הגדול" במקום בחדשות. אם כבר תוכן זול ולא אמין, אז אולי עדיף ללכת עם זה עד הסוף.

שימו לב, למשל, למה שקרה פה רק ב-3 החודשים האחרונים: התקשורת סייעה בטירפוד 3 מינויים בכירים במגזר הציבורי. קטלנו רמטכ"ל פוטנציאלי בגלל שיש לו בית גדול מדי, צלבנו מפכ"ל פוטנציאלי בגלל הטרדה מינית לכאורה, והשבוע חיסלנו מועמד לראשות השב"ס בגלל חשדות לטובות הנאה, חוסר יושר, ואולי נזרוק פנימה גם הטרדה מינית - טרם החלטנו. בדרך, כמובן, גם קראנו לאינספור אנשי ציבור להתפטר וללכת הביתה, אבל את זה עשינו בקטנה, על הדרך, ולא מתוך קמפיין מסודר של סיכול ממוקד.

את סיפור ראשונטורס טרם מיצינו, אבל העפנו על זה ראש ממשלה לפני קצת יותר משנתיים, ועכשיו יש לנו את ביביטורס - תחקיר על נסיעות ראוותניות לכאורה של ראש הממשלה ואשתו שתחיה, שלא נעים לומר, אבל זה ממש הדבר האחרון שמטריד אותי לגביהם כרגע.

אותי, למשל, הרבה יותר מטרידה העובדה שכבר למעלה משנתיים יש לנו ראש ממשלה מכהן, שכל מה שהוא מצליח לעשות הוא להתחפר קצת יותר בחול שבו היינו די תקועים גם קודם.

רוצים דוגמאות? באמת שהייתי נותנת בכיף, גם לגבי מדיניות הפנים וגם לגבי מדיניות החוץ, אבל יש לי רק עמוד אחד, ותכף אני צריכה לסיים.

נדמה כי הספורט החביב על עולם העיתונות הוא צלפות: בחר לך מועמד לתפקיד או בכיר מכהן, תכוון, ותירה. האם בצדק? אני קצת מתקשה להאמין שתמיד, או אפילו קרוב לזה.

לפעמים, אין ספק שהביקורת מוצדקת. אבל כשבכל שבוע יש לפחות "עליהום" אחד, קצת קשה לבחור למי להאמין ולמי לא. ואז, כאמור, יש תמיד את אופציית הזיפזופ לעבר נופר ושבעת הגמדים.

כך, בגדול, מתנהל העולם הזה, אבל מדי פעם נוצר מהלך גדול בשוק, מהלך שיכול להיות "גיים-צ'יינג'ר". הבעיה היא שבשנים האחרונות, בכל פעם שזה קרה, זה רק החמיר את המצב.

ה"גיים-צ'יינג'ר" האחרון היה הקמתו של "ישראל היום": בעל בית עם כיסים עמוקים ואג'נדה מאוד ברורה - נטייה לימין (שברמה העקרונית היא לגיטימית בדיוק כמו נטייה של כלי תקשורת לשמאל, וכולנו יודעים שיש כאלה), ואהבה עזה לביבי נתניהו.

העניין הוא שלסיפור האהבה המרגש הזה, כך נראה, לא היה הפי-אנד, והוא עשה לביבי רק רע. האהדה המוגזמת מתוך דפי החינמון אוזנה מיד על-ידי עודף שנאה בכלי תקשורת אחרים, וה"גיים-צ'יינג'ר" פוספס לא רק מבחינת ביבי, אלא גם מבחינה עיתונאית. בעצם, כשמסתכלים על השוק כולו, ברמה המקצועית הנזק רק גדל.

עכשיו יש פתאום הזדמנות ל"גיים-צ'יינג'ר" חדש - נוחי דנקנר, כך נראה, עומד להיות בעל הבית החדש של "מעריב", והספקולציות לגבי מה הוא כן יעשה ומה לא, עפות לאוויר כמו זיקוקים ביום העצמאות.

מצד אחד, אין ספק כי כניסתו של גוף עם חוסן פיננסי לשוק שהוכיח אינספור פעמים שכמעט בלתי אפשרי להרוויח ממנו, יכולה לעשות טוב. מצד שני, ודווקא בגלל האווירה הכללית הבעייתית, גם ה"גיים-צ'יינג'ר" הזה עלול להתפספס מאוד בקלות.

נראה כי היום, יותר מתמיד, מה שחסר בישראל זה עיתון או כלי תקשורת שיהיה נקי מאינטרסים אישיים וכלכליים, נקי מוונדטות במתחרים, נקי מרצון לאזן את ההטיות הפוליטיות של האחרים, או מסתם תשוקה לפרובוקציות עתירות רייטינג שמביאות כמה דקות של תהילה לעיתונאים וכמה מעות של כסף ממפרסמים.

דרוש, בקיצור, כלי תקשורת כללי שיהיה באמת אמין. שינהג באחריות, שיחזיר את הכבוד למקצוע, ויותר חשוב - שיחזיר את השפיות.

האם "מעריב" יוכל להפוך לכזה? אפשר לענות על זה בדיוק במילה אחת: הלוואי.

עוד כתבות

טראמפ בעצרת בחירות בוויסקונסין, השבוע / צילום: רויטרס

פרשנות: שנת הבחירות החלה: האם אמריקה תצביע גם הפעם לפי פנקס הצ'קים

כל מה שאנחנו יודעים על תבניות התנהגות פוליטיות בארה"ב מחייב אותנו להניח שדונלד טראמפ ייבחר מחדש ● "האמריקאים מצביעים בעד פנקס השיקים שלהם", ושנות טראמפ מציינות גאות ותעסוקה כמעט מלאה ● למרות זאת, כל הסקרים חוזים את תבוסתו ● הסיבה: סלידה מהתנהגותו ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

דונלד טראמפ / צילום:  רויטרס - Mike Segar

הסנאט אישר את הסכם הסחר בין ארה"ב, מקסיקו וקנדה

ברוב של ברוב של 89 קולות מול 10 מתנגדים אושר ההסכם שיסדיר את הסחר בין ארה"ב, מקסיקו וקנדה ● הוא יחליף את ההסכם הקודם בין השלוש שהיה ידוע בראשי התיבות NAFTA ושהחזיק מעמד במשך 25 שנה

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

בחזרה לתקופת הנייר: האיסור של טראמפ על עיתונאים למניעת זליגת מידע פנים

החל מחודש מארס השנה יאסר השימוש בטכנולוגיה כלשהי על ידי עיתונאים בחדרי הכינוס של מחלקת העבודה האמריקאית לפני פרסום הודעות, וזאת על מנת למנוע זליגת מידע טרם פרסום ההודעה לציבור

מייסדי אפסגון, ניצן שפירא ורן רבנזפט / צילום: אביב קורט

הסטארט-אפ הישראלי-אמריקאי אפסגון גייס 16 מיליון דולר לאיתור שגיאות באפליקציות ענן

אפסגון הוקמה ב-2017 ע"י ניצן שפירא ורן רבנזפט, ועד היום גייסה כ-20 מיליון דולר בסך-הכול ● הפלטפורמה שפיתחה החברה מספקת ניתוח אוטומטי מלא של אפליקציות ענן בסביבת מיקרו-סרוויסים

דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: Carlos Barria, רויטרס

"גלובס" במסע לסיקור הבחירות בארצות הברית

כדי לראות את הנעשה במראה עיניים ולחוש במגע ידיים, כתבת "גלובס" טל שניידר תמריא לארה"ב ותדווח היישר מהשטח

פוסום שנפגע בשריפה באוסטרליה / צילום: רויטרס

סיכונים חדשים והקלה אפשרית: גשם וברד באוסטרליה הבוערת

יבשת של קיצון: הממטרים הכבדים הגיעו לאוסטרליה, אך לצד ההקלה בשריפות הם מייצרים בעיות חדשות

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

בעזרת הפד? בשלושת החודשים מאז שהחל לקנות שטרי אוצר, מדד 500 S&P טיפס ב-11%

האם אלון מאסק מטסלה, שמנייתה הכפילה את עצמה בתוך רבעון, צריך לשלוח פרחים לפדרל ריזרב? לא בטוח בכלל ● אז מה גרם לזינוק בשוק המניות?

מייסד אינסייט ג'ף הורינג / צילום: מתוך flickr

צ’קים שמנים והערכות שווי נדיבות: כך הפכה אינסייט לשחקן הכי משמעותי בהייטק הישראלי

קרן אינסייט פרטנרס, שרכשה את השליטה בחברת הסייבר ארמיס, השקיעה באופן שיטתי בסטארט-אפים ישראליים מבטיחים רבים ● מאחורי ההשתלטות עומדים משקיעים תחרותיים ורעבים, שזיהו שבישראל יש הזדמנות בחברות צמיחה

סתיו שפיר / צילום: יח"צ

לא מבינים איך סתיו שפיר מצאה את עצמה ללא בעלי ברית ומחוץ לכנסת? זה ההסבר

חברת הכנסת סתיו שפיר, שצמחה במחאה החברתית, הביאה רוח לחימה אקטיביסטית גם לכנסת • אלא שאויבים שצברה מימין ומשמאל טוענים שהיא עסוקה רק בתדמית • למרות שפרשה, שפיר עוד לא אמרה את המילה האחרונה ● ניתוח

ארנסטו ולוורדה / צילום: רויטרס

בין תוצאות להכנסות: גם עונות לא טובות לא עוצרות את התחזקות הקבוצות הגדולות

מעשי שחיתות חמורים או נפילות בשווקים יכולים לזעזע כלכלות של מדינות, אבל את צמיחת ההכנסות של הקבוצות הגדולות באירופה הם לא עוצרים ● דוח של דלויט חושף שכמו בכל השנים האחרונות, גם העונה הן צמחו בשיעור דו ספרתי ● 4 הערות על מכונת הכסף של הכדורגל האירופי

קופקסון 40 מ״ג / צילום: יחצ

הסוף של משפט טבע-פרוניורון? העליון דחה את ערעור טבע

לאחר מעל עשור של התדיינות משפטית, כשפרונוירון האשימה את טבע בסיכון חיי חולים, וטבע האשימה את מייסדת פרונוירון בסילוף תוצאות ניסויים, אושרר פסק הדין של המחוזי: טבע ביצעה ניסוי שלא תוכנן היטב, ועליה להחזיר לפרוניורון את הרישיון לקופקסון על התוויות שאינן טרשת נפוצה

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה סגרה את היום בעליות: ת"א 35 קפץ 0.7%, פריגו ואלוני חץ הובילו את העליות

טבע, שקפצה ב-20% בשני ימי המסחר הקודמים, הוסיפה 0.3% לערכה ● אלוני חץ זניקה ב-3.5% ושיכון ובינוי ב-2.2% ● לאומי שוקי הון: "הסכם הסחר בין סין לארה"ב מגולם במלואו במחירי המניות"

כרמים במונטהלצ'ינו / צילום: יחצ חול

הקיאנטי האמיתי: היינות יוצאי הדופן של טוסקנה

מבין יינות מחוז קיאנטי מתנשאים לטובה היינות של הכפרים מונטלצ'ינו ומונטפולצ'יאנו

לאן נעלם דוח הגירעון באתר משרד האוצר? / צילום מסך של אתר משרד האוצר, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

האם המסמך עם תחזית הגירעון של האוצר הועלם כדי לא לפגוע בסיכויי הליכוד בבחירות?

המסמך, שהוצג השבוע בפני ישיבת הממשלה, נעדר מאתרי הממשל הרשמיים ובניגוד לשנים קודמות אינו זמין לציבור הרחב ● אולי זה קשור לכך שבליכוד רואים בו מסמך פוליטי שיכול לפגוע בסיכויי ההצלחה בבחירות

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

ברקת על סוכנויות ביטוח של חברות כרטיסי אשראי: "צריך לדעת שאין מדובר רק בתחרות טורפנית לזמן קצר"

לאחר שרשות התחרות נתנה אור ירוק להקמת סוכנות ביטוח בבעלות חברת כרטיסי אשראי, הממונה על רשות שוק ההון, משה ברקת, מבהיר מהם תנאיו ושיתיר זאת רק לסוכנות אובייקטיבית שתפעל מול מגוון חברות ביטוח

דיוני הוועדה המסדרת בראשות ח"כ אבי ניסנקורן / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

הגשת הרשימות ודיוני חסינות - כמה אתם שולטים בחדשות הפוליטיות?

באיזה מקום גדי יברקן, איזה אותיות יופיעו על הפתק של האיחוד בשמאל וכמה חברים יש בוועדת הכנסת? 10 שאלות מהסיפורים הפוליטיים של השבוע

מפרץ חיפה / צילום: תמר מצפי

המשרד להגנת הסביבה הוציא צו סגירה למפעל הביטומן של בזן

הצו ייכנס לתוקף רק בחודש אפריל בכדי לאפשר היערכות משקית ● למרות שבז"ן מודעים לדרישות הסביבתיות כבר מ-2016, החברה לא נערכה כיאות והמשמעות כעת היא הפסקת הייצור עד סוף השנה לפחות ● בזן: "נמשיך להשקיע משאבים משמעותיים במטרה לשמור על הסביבה"

הכדורסלן ספנסר דינווידי מקבוצת ברוקלין נטס ב-NBA  / צילום: רויטרס

כוכבי ה-NBA מחממים את הביטקוין: מחירו בשיא של חודשיים

אתמול השיקה קבוצת סקרמנטו קינגס פלטפורמה למכירות פומביות המבוססת על טכנולוגיית בלוקצ'יין ● הכדורסלן ספנסר דינווידי מנהל מגעים עם ה-NBA, שמתנגדת למכירת אג"ח דיגיטלית המגובה בחוזה שלו בברוקלין נטס ● הביטקוין עלה ב-20% מתחילת 2020

 צילום: מאיר כהן

"אין לי הרבה חברים, אמירה שמצחיק להגיד בעולם של עוקבים ורשתות חברתיות, אבל זאת האמת”

לי בירן אינו רק ליבי מכוכב נולד, סלב נוער, זמר עם סינגל טרי וכוכב סדרות למבוגרים, אלא גם יזם ואיש עסקים, שסדרת היוטיוב שיצר זכתה בפרס

מנכ"ל בנק הפועלים, דב קוטלר  / צילום: גדי דגון, יח"צ

מנהל התיקים של קוטלר מכר עבורו מניות הפועלים רגע לאחר שהחל בתפקיד המנכ"ל

מכר עבורו מניות הבנק בכ-72 אלף שקל ונותר עם מניות בהיקף 33 אלף שקל ● מקורביו של קוטלר מציינים שעוד טרם כניסתו לתפקיד המנכ"ל כל החזקותיו הועברו לנאמנות עיוורת ומנוהלים על ידי גורם בלתי תלוי וללא ידיעתו