גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אני?? ביקורתי??

שוב ושוב התקשורת נוטשת מהר מדי סיפורים משמעותיים כדי להתעסק ברפש ביבי-שרה

תקשיבו, משהו פה לא נראה לי. משהו לא מסתדר לי, משהו מריח לי לא טוב, ובלי קשר - גם ההוא נראה לי חשוד, המניעים שלו מסריחים מאינטרסים, ועכשיו כשאתם מעלים את זה, אני יכולה להגיד לכם שהוא אף פעם לא מצא חן בעיניי.

נשמע מוכר? בצדק. בגדול, כך אנחנו נשמעים רוב הזמן. מרימים גבה, מעקמים פרצוף, מרחרחים בחשדנות. הניסוח כבר די כותב את עצמו. התרגלנו, וזאת ברירת המחדל שלנו. לבקר, ולהיות צודקים.

אבל חשבתם פעם מה אנחנו משיגים בזה? לא יודעת מה אתכם, אבל לי יש בזמן האחרון תחושה שהתפרים שמחזיקים את העולם בחתיכה אחת מאיימים להיפרם. אחרי 3 שבועות, עדיין לא ברור מהי מידת הנזק של הכור הדולף ביפן, המזרח התיכון עובר מהפכות שלא נראות מאוד מבטיחות, הכלכלה האמריקנית לא באמת מתאוששת, מדינות מפותחות פושטות את הרגל בזו אחר זו, ואנחנו ממשיכים להתעקש שאם נתמיד ונהיה נחושים, נצליח לסובב את הגלגל לאחור לסרט החביב שחיינו בו לפני משבר 2009.

בתוך כל הבלגן הזה, כנראה שאנחנו מעדיפים לחשוב שאם נתעסק בדברים אחרים, הדברים המטרידים באמת איכשהו ייפתרו מעצמם. ברירת המחדל האהובה על כולנו היא לבקר, והביקורת הפכה לגורם שהכי מגדיר אותנו: אם יש לנו ביקורת - סימן שאנחנו אנחנו שווים משהו, שיש לנו דעה ואנחנו מבינים. ואת מה נבקר? כל דבר. בגדול, כל מה שקורה סביבנו הוא מטרה ראויה.

הדבר המוזר הוא שלמרות שהעיקרון הזה לא ממש מוכיח את עצמו, אנחנו ממשיכים לדבוק בו באדיקות. אם יש משהו יציב שאפשר לסמוך עליו לאורך זמן בעולם המשברי שבו אנחנו חיים - זהו הכלל הזה.

אם מישהו תורם, סימן שהוא מחפש יחצ"נות. אם מישהו רוצה תפקיד ציבורי, סימן שהוא מושחת. אם מישהו אומר מילה טובה, סימן שהוא מנסה לחפות על משהו, או שהוא מלקק למישהו אחר כדי להשיג איזה ג'וב.

מכיוון שיש כל-כך הרבה תרחישים, וכל דבר הוא ראוי לביקורת, אנחנו לא מצליחים להתמיד עם שום דבר. ישראל ממשיכה לדהור בין משבר למשבר בטיפולי טווח קצר שאינם מספקים פתרון אמיתי.

מערכות חשובות שעליהן בנויים החיים שלנו ועתידנו עוברות משברים בזו אחר זו, ואנחנו מדלגים בעליצות ביניהן. רגע אחד זה שירותי הכבאות הקורסים, רגע אחר אלה העובדים הסוציאליים העשוקים, ורגע לאחר מכן זה מערך הבריאות המקרטע.

האם משהו זוכה לטיפול רציני לאורך זמן? לא ממש. מכבים איכשהו את השריפה המקומית, וכשהגחלים עדיין רוחשות, כבר נוטשים אותם לטובת הביקורת הבאה. אין זמן, אין משאבים, וחוץ מזה התקשורת רוצה סיפור חדש, כי הסיפור של אתמול כבר מוצה ואת הציבור לא מעניין להמשיך לנבור בו.

אז מה יוצא? מצבנו מעורער מתמיד, איראן ממשיכה בתוכניותיה ומחמשת במרץ גם את סוריה, חיזבאללה וארגוני טרור נוספים, ואנחנו? אנחנו כבר שבוע מתעסקים רק בנסיעות של ביבי. מבקר המדינה מאושר כי סופסוף הוא מתעסק במשהו "ראוי", וכל המוצא שביב מידע חדש בעניין הזה, הרי הוא מיד מוכתר לעיתונאי-על למשך 15 דקות לפחות.

וביבי? גם הוא עכשיו עסוק מעל הראש - מצד אחד עם יועצים ועורכי דין בענייני הנסיעות, ומצד שני הוא מחפש איש יחסי ציבור ש"יסביר" טוב יותר את תכנית ה"סופרטנקר" שלו שאמורה לפתור בפתרון בזק את בועת הנדל"ן.

בתרגום חופשי - ראש הממשלה מנסה עכשיו להשיג כמה נקודות זכות שיאזנו קצת את תדמיתו לקראת הפלופ הבא, וישכיחו את העובדה שבמשימה החשובה ביותר שלו, המשימה המדינית, הוא תוקע אותנו במקום מסוכן מתמיד.

מכל הביקורת המתוחכמת הזאת אנחנו משיגים בדיוק את מה שלא רצינו. נתנו לראש הממשלה שלנו סיבה מעולה להתעסק בענייניו הפרטיים, ובנושאים הבוערים באמת, עליהם אנחנו צריכים לשים את הפוקוס ולהפעיל עליו לחץ לפעול, הוא יטפל אפילו פחות משטיפל עד עכשיו.

נכנסנו לתלם שממנו כמעט שאין יציאה. גם כלי התקשורת שלנו ממשיכים בשלהם, ונגררים אחד אחרי השני לסיפורים הפופוליסטיים, כאילו שום דבר אחר לא משנה. "ישראל היום" מסנגר על נתניהו בחירוף נפש, ומולו שאר אמצעי המדיה סימנו את נתניהו כמטרה, ומבחינתם פרשת ביביטורס היא הדבר החשוב ביותר שקורה היום בעולם.

אם היינו מנקים לרגע את כל האינטרסים והאג'נדות - איפה היתה נמצאת האמת? וחשוב יותר - האם זה באמת משנה? או שמה שמשנה זה שנפעל להלחיץ את ראש הממשלה שלנו להוציא אותנו מהבוץ המדיני?

פעם אחר פעם, התקשורת נוטשת במהירות סיפורים משמעותיים וחוזרת להתעסק ברפש ביבי-שרה. נכון שזה קל להבנה ולעיכול, נכון שיש לזה רייטינג, אבל מה עם קצת פרופורציות? ומה עם מיקוד בדברים מהותיים, שאותם הכי חשוב לנו לשנות?

נעשינו מומחים עולמיים לענייני ביקורת, ועכשיו כל מה שנותר לנו זה ללמוד מדי פעם להשתמש בה בחוכמה. מישהו מכיר איזה קורס טוב לסדרי עדיפויות?

עוד כתבות

הרכבת התחתית בביג'ינג  / צילום: Aly Song, רויטרס

החשש מנגיף הקורונה התגלגל לת"א: ירידות של 1.5% בבורסה

המדדים ת"א 35, ת"א 90 ומדד הבנקים איבדו עד 1.5% ● מגה אור צפויה לחתום על רכישת חברת הקניונים ישפרו מידי נכסים ובניין ● בסוף השבוע האחרון בוול סטריט המדדים נצבעו באדום בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה

נהגי מוניות מפגינים נגד “אובר” בגרמניה. / צילום: רויטרס, FABRIZIO BENSCH

כך הפכה ענקית ההסעות "אובר" לסמל של כל מה שרע בשוק ההון האמריקאי

שוקי ההון של וול סטריט אינם משרתים עוד את הכלכלה של האנשים הרגילים • רק 15% מהכסף מגיע לעסקים יצרניים - היתר מסתובב במעגל סגור ומשמש למסחר בניירות ערך ונדל"ן שלא מייצרים ערך אמיתי • הפיננסיאליזציה של ארה"ב - כתבה שנייה בסדרה

דני עטר  / צילום: חיים ורסנו, יח"צ

חריגות הבנייה בביתו של יום קק"ל דני עטר יטופלו במסלול מינהלי

בפרקליטות החליטו כי יו"ר קק"ל דני עטר, בת זוגו ובנם ישלמו קנס מינהלי בגין בנייה לא חוקית שביצעו ביישוב גן-נר ● אם החריגות יטופלו, ייתכן כי הקנס לא יוטל ● בספטמבר הודיעה הפרקליטות על הגשת כתב אישום נגד עטר בכפוף לשימוע, אך לאחר השימוע הוחלט לעבור להליך מינהלי

בני גנץ, בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, תמר מצפי

תוכנית המאה: נתניהו ייפגש עם טראמפ ראשון; גנץ אחריו

פגישת נתניהו תתקיים ביום השני הקרוב מול מצלמות, כפי שמקובל במעמד מסוג זה ● גנץ ייפגש עם טראמפ בשעה 12:00 שעון וושינגטון

מטוס של חברת התעופה הגרמנית קונדור  / צילום: קונדור

קבוצת תעופה חדשה: חברת-האם של לוט איירליינס רכשה את חברת התעופה הגרמנית קונדור

החזון של PGL הוא להפוך את קונדור לשחקנית משמעותית בסגמנט חבילות הנופש, בדגש על שווקי ליבה בגרמניה ובפולין ● נשיא מועצת המנהלים של PGL: "אנו רוצים לפתח את המותג האייקוני של קונדור בגרמניה ולהכיר אותו גם לשווקים אחרים באירופה"

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

האם מקור הנגיף בנחש, ולמה בני 40 צריכים לחשוש מהידבקות: שאלות ותשובות על נגיף הקורונה המסתורי והקטלני

נגיף הקורונה ממשיך להתפשט ולייצר חששות גוברים מצד ממשלות ואזרחים ברחבי העולם ● נכון להבוקר הדיווחים הרשמיים בסין מדברים על 56 מקרי מוות ועל כ-2,000 אנשים מאובחנים ● "גלובס" עם שאלות ותשובות על הנגיף "המסתורי"

הרכבת התחתית בבייג'ין / צילום: רויטרס

חשש מהאטה כלכלית משמעותית בסין בעקבות נגיף הקורונה: "הרע מכול עדיין לא הגיע"

כלכלת סין שגם ככה חווה האטה בצמיחתה הכלכלית נאלצת כעת להתמודד עם נגיף הקורונה ● מהן ההשלכות המיידיות על הכלכלה השנייה בגודלה בעולם וכיצד הנגיף החדש דומה לקודמו - הסארס - שתקף את מזרח אסיה בתחילת שנות האלפיים

חווה סולארית / צילום: רויטרס

המיזם שמסעיר את האוצר: חשש לעצירת הפרויקט הסולארי הגדול בישראל

פרויקט אנרגיה סולארי עצום שייבנה על שטח של 3,000 דונם ליד דימונה מקודם על ידי אגף החשב הכללי באוצר ● עם זאת, ל"גלובס" נודע כי ברשות מקרקעי ישראל נדהמו מהמהלך שלא תואם מולם, וכי הם מקדמים מכרז לכריית מיליוני טונות של חול בחלק מהקרקע

יורם דמבינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

סוף לסיפור: משרד הפרסום JWT ייסגר באפריל

ההחלטה לסגור את המשרד התקבלה ע"י בעלי קבוצת WPP בחו"ל, שגמרו בדעתם לסגור את הנציגות בארץ ● סגירת הפעילות של JWT כוללת גם את סגירת הפעילות של y&r ישראל

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 24-25 בינואר

סופ"ש באיכילוב: 12 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

גדי אייזנקוט / צילום: יוסי כהן

התפקיד הנוסף של הרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט בשוק ההון

לאחר שמונה בחודש נובמבר האחרון לחבר דירקטוריון חברת צור שמיר החזקות, אייזנקוט מעמיק את קשריו עם שוק ההון המקומי

תושבי סין עם מסיכות פנים / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

משרד הבריאות מזהיר: יש להימנע מנסיעות לא הכרחיות לסין

בנוסף, משרד הבריאות קורא לישראלים השוהים בסין להימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית במדינה ולכסות את הפה ואת האף במסכה כירורגית או בבד זמין אחר עד לבדיקת רופא ● המועצה לצרכנות: אין לגבות דמי ביטול מנוסעים שמבטלים חבילות נופש לסין

נתן חץ, עמיר בירם ואמיר ברנע / צילומים: איל יצהר,  אייל פרידמן ואוריה תדמור

בכירי ענף הנדל"ן דורשים שיערוך שווי הנכסים: "אני רוצה להגיד לכל השמאים, זה השוק. אל תספרו לנו מעשיות"

לדעת בכירים בשוק, שיעורי ההיוון בהם השתמשו עד כה השמאים להערכות שווי הנכסים בדוחות הכספיים, גבוהים מדי ולא מייצגים את סביבת הריבית ● בפורום "שווי הוגן" של המרכז הבינתחומי הרצליה אמר יו"ר אמות: "חברות מוכנות לרכוש נכסים בתשואות של 40% מעל השמאות הממוצעת"

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

משרד התקשורת מונע מבזק להשיק שירות טלוויזיה

המשרד סבור כי שירות טלוויזיה שיסופק ע"י בזק יפגע במתחרותיה ויאפשר לה למכור חבילות שירות הנוגדות את חובת ההפרדה המבנית החלה עליה

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

צחי נחמיאס לא עוצר: יזם הנדל"ן ששווה כבר יותר ממיליארד שקל בדרך לרכישת ישפרו תמורת 855 מיליון שקל

חברת מגה אור של נחמיאס צפויה לרכוש את הבעלות המלאה בחברת הקניונים של קבוצת אי.די.בי-דסק"ש לפי מכפיל של כ-1.06 על ההון העצמי של ישפרו ● לישפרו שבעה קניונים בערים ברחבי הארץ • עבור נכסים ובניין מדובר על חלק ממהלך אסטרטגי של יציאה מתחום הקניונים

אנשי ביטחון בודקים טמפרטורות גוף של הנכנסים לרכבת התחתית על רקע התפשטות נגיף הקורונה, בייגי'ן / צילום: רויטרס

שניים אושפזו באיכילוב ובברזילי מחשש שנדבקו בנגיף הקורונה

לבית החולים איכילוב הגיעה אישה בת 60, שחזרה לפני ארבעה ימים מסין ● צוותי מד"א פינו הערב פועל סיני לבית החולים ברזילי באשקלון

התקנת סיבים אופטיים של IBC / צילום: איל יצהר, גלובס

מיזם הסיבים צפוי לגייס 300-400 מיליון שקל בהובלת אפסילון ולידר

מטרת הגיוס של IBC היא להאיץ פריסת סיבים אופטיים ולקדם את פעילות האינטרנט של המיזם ● הגיוס יתבצע באמצעות הלוואה פרטית או בדרך של הנפקת אג"ח שייסחרו במערכת רצף מוסדיים בלבד

בנין הפרלמנט האוסטרי בוינה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

תביעת ענק של משפחת רוטשילד נגד אוסטריה סביב נכסים שנבזזו ע"י הנאצים

היורשים טוענים כי עיריית וינה השתלטה על קרן צדקה מ-1905 שבבעלותה היו ארמון וקמפוס רפואי לטיפול פסיכיאטרי, ומכרה לעצמה את המבנים בעלות מופחתת ● היקף התביעה: 110 מיליון אירו

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

הקלטת הסתר של טראמפ: "תיפטרו מהשגרירה באוקריאנה כבר מחר. לא אכפת לי. מחר"

הקלטת שנחשפה: נשיא ארה"ב קרא לפטר את השגרירה כבר ב-2018 ● בקלטת נשמע טראמפ, בנוכחות לב פרנס, מאכער אמריקאי-אוקראיני, שפעל מאחורי הקלעים להיפטר מהשגרירה, בעידודו של רודי ג'וליאני ● נסיבות פיטוריה של יובאנוביץ' נעשו אחד ממוקדי החקירה החשובים ביותר באימפיצ'מנט

דולי פרטון / צילום: Peter Nicholls, רויטרס

אתגר התמונות של דולי פרטון שובר את האינטרנט

זמרת הקאנטרי האמריקאית פרסמה קולאז' תמונות שהצליח להשתלט על כל פיסת אינטרנט בשבוע האחרון ● מפורסמים מכל העולם, ממיילי סיירוס ועד בנימין נתניהו, ראו ורצו גם