גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ג'סטין ביבי

איך זה שכל ספין תקשורתי שנתניהו יוזם בסוף מתהפך עליו, או במקרה הזה - עלינו?

הנה משפט בנאלי וברור לכל הדיוט: ג'סטין ביבר הוא שם שמייצר באזז. מספיק להסתכל על רבבות הנערות המקומיות שעורן כבר מתבקע מרוב שאינו מכיל את ההתרגשות, כדי להבין את המשמעות של זה בשטח - השם של ג'סטין הוא מסוג הדברים שמתפשטים.

והנה משפט בנאלי נוסף: אנחנו חיים בעידן הוויקיליקס, שבו גם דברים שמייצרים הרבה פחות באזז מג'סטין דולפים החוצה, דרך סדקי החופש של עולם המדיה החדש.

אז ביבר הוא כוכב מדיה דביק, ועכשיו הוא גם נדבק כמו צמר גפן מתוק לנושא הכאוב של הסכסוך, עד שגם ה"ניו-יורק טיימס" לא יכול היה להתאפק מלספר לקוראיו על "הפגישה שלא היתה" בינו לבין ביבי נתניהו.

ל"אין פגישה" הזו יש כבר מגוון גדול כל-כך של גרסאות, שקצת קשה שלא לגלגל עיניים ולגחך נוכח ההסתבכות האומללה. מי מביניהם ביקש את הפגישה ומי סירב, והאם הביטול קרה נוכח בניסיון של ביבי לדחוף פנימה ילדים מ"עוטף עזה" או בגלל "בעיה לוגיסטית"?

כשאומרים שכל העולם מדבר על זה, זאת לא הגזמה. ואיך אנחנו נראים בסיפור הזה? עדיף שלא ניכנס לזה. מי רוצה מצב-רוח רע לפני החג?

כמובן שב"ניו-יורק טיימס" ההזדמנות כבר נוצלה כדי לתת רשימה של אמנים שבחרו להחרים את ישראל ולא להופיע בה, וכל העניין הפך מניסיון לרכוב על בואו של ג'סטין לישראל כדי להשיג תעמולה חיובית, לתעמולה שלילית. האם הספין המתהפך עלינו לרעה הפך למשהו שאנחנו רואים פה מדי יום, או שזה רק נדמה לי?

קשה שלא להתרעם על כך שיש קמפיין עולמי מאוד ממוקד נגד ישראל, שנדמה שבמסגרתו אי-אפשר לנצח, כי כל אירוע הופך לחומר תעמולתי שלילי. ומצד שני, אפשר לשים לרגע את רוח הפטריוטיות בצד, ולהסתכל באומץ רק על ההתנהלות שלנו.

תכל'ס, ביבי עושה כל מה שביכולתו כדי לתקוע את התהליך המדיני. תירוצים, שקרים לבנים וגם בצבעים אחרים, חוסר יוזמה, משיכת זמן, חוסר שיתוף-פעולה עם הממשל האמריקני, חוסר יצירתיות, ובעיקר ניסיון לרצות את הפלגים הקיצוניים בקואליציה כדי שהיא לא תתפרק לו בידיים. זאת הבחירה של ביבי.

אז הוא יכול לספר לכולם שיש דה-לגיטימציה לישראל, וזה גם נכון. אבל בסופו של דבר, כשאתה נוהג כפי שביבי בוחר לנהוג מדי יום, איך אפשר לצפות שהספינים שלך יעבדו?

הוא מתעלם משני חוקי היסוד של הספינים: הראשון הוא שהספין נועד לקחת אותך ממקום אל"ף למקום בי"ת, בהנחה שאתה יודע לאן אתה רוצה להגיע; והשני הוא שכוחו של ספין טוב שבאמת עובד, טמון בכך שהוא מבוסס על זיז של אמת. אחרת, הספינים נשארים סלסולי אוויר שלא מותירים אחריהם דבר.

אצל נתניהו, גם אם מדי פעם מתפלקים לו בטעות ספינים שמבוססים על משהו אמיתי, התנאי הראשון, שהוא קיומן של מטרה ודרך, לעולם אינו מתקיים. לכן הספינים הריקים הם שביל שמוביל לשומקום, או יותר נכון - שביל שמוביל למקום שאליו לוקחים אותנו אחרים. שביל של נגררים.

אז אם תהיתם למה כל ספין של ביבי הופך למשהו שאחר-כך צריך לשקר לגביו כדי לצאת ממנו, זו הסיבה. האם זה גורם לו להבין שכדאי לנסות משהו אחר כי השיטה הזאת לא בדיוק מוכיחה את עצמה? למרבה הצער, לא. כנראה שככה זה כשהולכים לשומקום.

ספציפית לגבי הספין האומלל הנוכחי, כנראה שביבי לא לקח בחשבון שג'סטין ביבר הוא אמנם ילדון, אבל יש לו סוללת יועצים בוגרים וממש לא תמימים. עצם העובדה שהוא החליט להגיע לכאן נובעת מכך שהוא לא רוצה להיות מזוהה עם משהו פוליטי. ביבר לא רוצה להפוך בעל-כורחו לחלק מספין מקומי, וקשה להאשים אותו.

אנחנו צריכים לשמוח בעובדה שמרבית האמנים עדיין בוחרים להפריד בין אמנותם לבין לחצים פוליטיים כאלה או אחרים. אבל נתניהו, במסגרת ההסתכלות השטחית על כל דבר, רצה לסחוט גם כמה נקודות תקשורת מהביקור הזה, כדי להשיג עבורנו פעם נוספת את ההפך.

אז איך יוצאים מהלופ? אם נתניהו היה רק מגבה את הספינים שלו במעשה או בדרך שמבוססת על תשתית אמיתית, יש דווקא סיכוי שהם היו עובדים. לו היה נתניהו מניח על השולחן הצעה כלשהי לתכנית שלום, או מקדם יוזמה משלו להקמת מדינה פלסטינית שאחרת תוקם בניגוד לאינטרסים שלנו על-ידי אחרים, אולי הוא היה יכול לרתום לכך אפילו את יועציו המשומנים של ג'סטין ביבר. אבל ספין זול וריק מתוכן? הם קצת יותר מדי מתוחכמים בשביל זה.

אם אתה חי בשקר, מסרב להכיר במציאות ומנסה כל הזמן רק למכור סיסמאות - לפחות כדאי להבין שזו בחירה שעובדת לטווח קצר בלבד, ושלאורך זמן לא כדאי לצפות ממנה לגדולות.

העצוב הוא שהספינים הריקים מתוכן מחלחלים גם לחיים האישיים שלנו. הם חלק מההתנהלות הפוליטית והמדינית, הם חלק מתרבות האינסטנט שפיתחנו, הם חלק מנורמות העיתונות שמייצרת כותרות שעושות רייטינג במקום כאלה שעושות הבדל, והם חלק מהחינוך שהילדים שלנו סופגים, יחד עם השירים הדביקים של ג'סטין ביבר.

האם זה מה שאנחנו באמת רוצים להנחיל? זאת שאלה שכל אחד מאיתנו יכול לשאול את עצמו, ואחרי שיחליט, לנהוג בהתאם. לא חייבים להיסחף עם הזרם החלול. וכן, זה כולל גם את ראש הממשלה שלנו.

כשאתה אומר דבר אחד אבל כל הזמן עושה דבר אחר - בסוף אנשים, אהבלים ככל שיהיו, קולטים את זה. ונתניהו? כל מה שהוא עושה עבורנו במישור המדיני, זה במקרה הטוב, תוקע אותו. יש לו, וגם לנו, 4 חודשים עד להכרזה על מדינה פלסטינית באו"ם. התהליך הזה כבר קורה.

זה קצת מזכיר את המשט לעזה בשנה שעברה, שכולם ידעו עליו במשך תקופה ארוכה, ואז כשהוא קרה, הוא בכל זאת תפס אותנו בלתי מוכנים. רק שהפעם מדובר במשהו הרבה יותר גדול ומשמעותי ממשט.

אז ספינים? כן, הם יכולים להיות כלי נחמד, אבל הם ישרתו אותך רק כשתדע לאן אתה הולך. אז מה דעתך? אולי כדאי סוף-סוף לעשות משהו אמיץ ואמיתי?

עוד כתבות

ארז נץ / צילום: כפיר זיו

ארז נץ עזב נוחות וכסף בשביל הרוקנרול

ארז נץ, כבר בן 62 ובלי קוקו, סוגר מעגל עם שלום חנוך כגיטריסט שלו, מופיע בעולם עם "אינפקטד משרום", ובארץ במופע שורשים, וגם מספיק להיות מורה לגיטרה נחשק

בייג'ינג, סין / צילום: Jason Lee, רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט בעקבות דיווח על מקרה שני בארה"ב של הידבקות בווירוס קורונה הקטלני

ארגון הבריאות העולמי מסר היום שהתפשטות וירוס הקורונה עדיין לא מהווה "מצב חירום עולמי" ● למרות זאת נגיף הקורונה מתפשט בסין במהירות, ועל פי דיווחים רשמיים במדינה מניין המתים עומד כבר על 26 ● אינטל היכתה את התחזיות והמניה זינקה בכ-8.3%

 אמרה סטודמאייר/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

היצירתיות מאחורי התרגילים לעקוף את הרגולציה בספורט

בספורט קיימים מנגנונים מורכבים של אסדרה, שאמורים לטפל בכמעט כל תרחיש אפשרי ● אבל עם ההשקעה במועדונים ושחקנים שהולכת וגדלה - מגיעים גם גדודי רואי החשבון ועורכי הדין, שמוצאים דרך לעשות צחוק מהתקנונים 

Audi A7 / צילום: יח"צ

מתח גבוה: הקופה החדשה של אאודי מצטרפת לטרנד הירוק

מכונית הקופה המרהיבה של המותג אאודי מצטרפת לטרנד הירוק עם גרסת פלאג-אין, שמתהדרת בנתוני פליטה וצריכה מזעריים • אבל מאחורי עור הכבש הירקרק מסתתר זאב רעב

משה כחלון/ צילום: איל יצהר

האם כחלון היה שר אוצר גרוע, או היחיד שראה את האזרחים באמת?

הבטחות הבחירות שלו - להוריד את מחיר הנדל"ן ולהילחם בבנקים לא ממש התגשמו, היחסים העכורים עם פקידי המשרד העיבו על הדרך והחברות עם הטייקון קובי מימון ריסקה את התדמית החברתית שביקש ליצור לעצמו ● האזינו לפודקאסט הצוללת

אופל גרנדלנד / צילום: יח"צ

דור ביניים חביב: הקרוס-אובר של אופל הוא רק שלב בדרך לדגמי 2020

הקרוס-אובר של אופל שנחת בישראל בסוף 2019 שומר על עיצוב אטרקטיבי ותא נוסעים שימושי בתוספת של מערכת הנעה חסכונית, אם תמצאו סולר מוזל

 סוחרים בבורסתNYSE/ צילום: רויטרס .rendan McDermid

המסחר בוול סטריט ננעל במגמה מעורבת לאחר אות הרגעה מארגון הבריאות העולמי

אינטל זינקה אחרי הסגירה בעקבות דוחות טובים ● ארגון הבריאות העולמי: "מוקדם לדבר על אירוע חירום בריאותי ברמה בינלאומית" ● נטפליקס זינקה 7% ● נעילה שלילית בבורסות אירופה בצל החשש מהתפרצות נגיף הקורונה שגרר עד כה 17 מקרי מוות

הטרדה מינית. / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אחריות המעסיק: המעסיק מחויב לטפל תוך שבעה ימים בתלונה על הטרדה מינית

מעסיק שתחתיו יותר מ-25 עובדים מחויב לקבוע תקנון שבו יובאו עיקרי הוראות החוק בדבר הטרדה מינית ויפורטו בו דרכי הגשת תלונות

מתוך הסרט ריצ'רד ג'ול/ צילום: באדיבות Tulip Entertainment

הסרט "ריצ'רד ג'ול" הוא פשטני וחסר מורכבות

הסרט "ריצ'רד ג'ול", עם תסריט חסר מורכבות ובימוי פושר של קלינט איסטווד, מנצל סיפור גבורה כדי לנגח את התקשורת

נתניהו וטראמפ בפגישתם בבית הלבן / צילום: Kevin Lamarque, רויטרס

הבית הלבן מודיע: נתניהו וגנץ יבקרו בבית הלבן בשבוע הבא

בהודעה נמסר: "ארה"ב וישראל הן שותפות חזקות וביקורו של ראש הממשלה מהווה הזדמנות לדון על סוגיות ביטחון לאומי ונושאים אזוריים"

כנסיית המחלוקת בעין כרם ירושלים/ צילום:  Shutterstock

פרשנות: הבלופים של השבוע: מהאיום הביטחוני של קאסם סולימאני ועד לנזירות רוסיות כועסות

למה בכלל תקציב הביטחון צריך לגדול עכשיו, מלבד עזרה לתדמיות של נתניהו, כוכבי ובנט? ● ומדוע המחוות הנדל"ניות שנעשו עבור הנשיא פוטין בירושלים לא יתבצעו ככל הנראה? ● הבלופים הגדולים של השבוע ● פרשנות

נסיונות חילוץ לאחר רעידת האדמה במחוז אלאזיג בטורקיה / צילום: Sertac Kayar, רויטרס

רעידת אדמה בטורקיה: לפחות 20 הרוגים; הרעש הורגש גם בישראל

שר הפנים הטורקי מסר כי רעש בעוצמה 6.8 פקד את מזרח המדינה ● רעידת האדמה הובילה לנזק למבנים במחוז אזלאיג שנמצא כ-550 ק"מ ממזרח לאנקרה וכוחות סיוע הגיעו למקום ● יותר מ-900 פצועים מאושפזים בבתי החולים באזור ● במכון הגיאולוגי אישרו כי הרעש הורגש גם בישראל

המלכה אליזבט ובנה הנסיך צ'ארלס/ צילום: רויטרס Agustin Marcarian

זה לא הכס, זה הכסף: הארי ומייגן לא לבד - כמה שווים בתי המלוכה באירופה ואיפה נרשמו הסקנדלים הגדולים

פרישתם של הנסיך הארי ומייגן מרקל מחובותיהם המלכותיות והדיון על הכספים שהם צריכים לקבל (ולהחזיר) הסיטו את הווילון מעל התחום המוצנע של שוויים הכלכלי של בתי המלוכה האירופיים. איזה מלך משלם מיסים ולמי יש פטור, מי מתנהל בשקיפות ומיהם שיאני השכר?

הנשיא טראמפ ונתניהו / צילום: רויטרס Carlos Barria

טראמפ: מופתע שנתניהו וגנץ עוזבים את הקמפיין; לא נשמע כדבר הזה

נשיא ארה"ב לכתבים: "אני משוכנע שהפלסטינים יגיבו תחילה בשלילה על התכנית, אבל למעשה התכנית הזו חיובית מאוד מבחינתם" ● מכריז: נפרסם מתווה תכנית השלום לפני בואם נתניהו וגנץ לבית הלבן ● בכיר בחמאס: התכנית האמריקאית תחולל אינתיפדה חדשה

סוחרי מניות בבורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

עונת הדוחות בוול סטריט מעלה הילוך: האם השוק באמת יקר מדי?

נכון לתחילתה של עונת הדוחות לרבעון הרביעי של 2019, כ-10% מהחברות הנכללות במדד S&P 500 דיווחו על תוצאות כספיות הגבוהות בממוצע בכ-1% מעל לציפיות המוקדמות - כך שבינתיים מסתמנת עונה זו כחלשה מהממוצע ● במבט לשנה הקרובה, יש פער משמעותי בין הציפיות מכיוון המיקרו לציפיות מכיוון המאקרו

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע - “רובע החדשנות” בב”ש / צילום: HQ אדריכלים

בחיפה ובב"ש מפנטזים על חדשנות ועסקת ענק לשפיר. כותרות הנדל"ן

בחיפה הציגו השבוע את תוכנית הענק "עמק החדשנות", ובבאר שבע הציגו את "רובע החדשנות", האם יימצאו תקציבים תואמים? שפיר ואוריין ניצחו ארבע קבוצות חזקות וייבנו את מרכזי הלוגיסטיקה העצומים של צה"ל ● ומחיר למשתכן יצאה לדרך בפעם העשירית

ד"ר ריי ביטון / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

"יש אנשים שיכולים לשאוב כוח מהסיפור שלי"

ד"ר ריי ביטון התגברה על אינספור מכשולים שעמדו בדרכה להיות רופאה ● עכשיו היא מובילה את התארגנות המתמחים

טל רז / צילום: סיון פרג'

עוזב ומוכר: טל רז מימש מניות שיכון ובינוי ב-1.3 מיליון שקל

לאחר המכירה, נותרו בידיו של רז מניות בשווי נוכחי המתקרב ל-2.5 מיליון שקל ● לפני הצטרפותו לאפקון משו"ב שימש בין היתר כמנכ"ל עיתון מעריב וכמנכ"ל כלל פיננסים

בני גנץ, פודקאסט לשבת / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

פרוזן פודקאסט: המלצות האזנה לסוף שבוע קר במיוחד

גם את הסופ"ש הקרוב נבלה בין שמיכת הפוך לתנור הסלילים • בכדי לחמם את הנשמה והגוף שימו אזניות ותהנו מהפודקאסטים של "גלובס" שעשו את השבוע ● האזינו

תושבי סין עם מסיכות פנים / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

וירוס הקורונה לא עוצר: בסין בונים בי"ח חדש, משרד הבריאות קורא לא לנסוע לאזור

מניין ההרוגים הרשמי בסין מווירוס הקורונה מטפס ומגיע כבר ל-26 ● בעיר ווהאן מקימים בית חולים עם אלף מיטות בשל ריבוי החולים  מקרה שני התגלה בארה"ב