גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"גרנתם: "סיכוי של 80% שמחירי הסחורות יקרסו השנה"

נביא הזעם של וול-סטריט מעריך שקריסת מחירי הסחורות תהפוך ל"הזדמנות הקנייה הגדולה בחיינו"

הנחושת פורחת, הנפט גואה והכותנה קרובה לשיאים היסטוריים. התייקרות חומרי הגלם מייקרת את המחירים לצרכן, מתחנות הדלק עד מדפי המרכולים, והספקולנטים מהמרים בעוז כי המחירים ימשיכו בכל זאת לעלות. האם הסחורות הולכות בראש זקוף לעבר מגלשת מחירים ארוכה?

בהחלט ייתכן, ומי שאומר את זה הוא מישהו שנשאר שורי מאוד לגבי כולן בטווח הארוך. מדובר בג'רמי גרנתם, יו"ר חברת הקרנות GMO מבוסטון, שהתבסס בוול-סטריט כ'נביא ירמיהו' - משקיע ספקני שידע להתריע על השוק הדובי שהתחיל ב-2000 ועל המפולת של 2007-2009.

במכתבו האחרון למשקיעים, גרנתם מזהיר מפני התרסקות של מחירי הסחורות - שתוביל להזדמנות הקנייה הגדולה ביותר בחיינו.

בטווח הארוך הוא שורי לגביהן, שכן לדעתו הן פשוט אוזלות. הסקירה שלו מזכירה את "שמש ירוקה", הסרט האפוקליפטי של צ'רלטון הסטון מ-1973 בו כדור הארץ צלוי מחום וגווע ברעב.

לטענת גרנתם, הסיכוי לקריסת מחירים רצינית בשוק הסחורות בשנה הבאה הוא לא פחות מ-80%. הסיכוי למפולת גורפת נמוך קצת יותר, אבל עדיין גבוה. קשה להעלות על הדעת שהסחורות יוכלו אי פעם לחזור להיות זולות, אבל זו תמיד ההרגשה כשאנחנו בעיצומו של 'בום' בשוק כלשהו.

ההסברים של גרנתם פשוטים. הם מתחלקים לשניים: קודם כל, הסחורות החקלאיות כבר ערוכות לירידות. עברנו זה עתה את השנה הגרועה ביותר הזכורה לחקלאים, כשכל חלקת אדמה שלא התייבשה בבצורת, כמו למשל ברוסיה, נהרסה כנראה בשיטפונות, כמו באוסטרליה. אין פלא שמחירי יבולים חקלאיים רבים נסקו, אבל הסיכויים שהתרחיש הזה יחזור על עצמו השנה קלושים.

סחורות חקלאיות ממהרות להגיב בשינויי מחירים. החקלאים ממהרים לזרוע ולשתול יותר כדי לנצל את עליות המחירים, ואם מזג האוויר השנה ישתפר בהשוואה לשנה שעברה, אומר גרנתם, "אנחנו נטבע בחיטה, לא במים, כי כולם זורעים בכל דונם מיותר שיש להם. אם הגשמים ירדו והשמש תזרח בו זמנית ובאותו מקום, יהיה לנו יבול שיא".

סין תדרדר את העגלה

ומהו החלק השני של ההסבר? סין. היא מה שמניע קדימה סחורות רבות כעת, אבל גרנתם, לצד עוד כמה אנליסטים, חש שהעגלה הסינית עומדת לאבד תנופה. המדינה הזו פשוט צומחת מהר מדי לאורך זמן רב מדי, והבעיות צפויות להגיע במוקדם או במאוחר.

איתותי האזהרה לפי שעה הם עליות השכר, שהופכות את כוח העבודה הסיני לפחות זול. כמו כן, סין שופכת יותר מדי כסף על השקעות הון - 50% מהתמ"ג שלה, וזה חייב להוביל לטונות של בזבוז ועודפי יכולת ייצור - כל אותם נמלי תעופה לא נחוצים ומגדלי דירות ריקים. רמות החוב שלה צומחות במהירות, והאיום הגדול ביותר הוא שגעון הנדל"ן, שבכמה מובנים מזכיר את בועת הנדל"ן היפנית של 1989.

גרנתם סבור שיש סיכוי של 25% שסין תמעד בשנה-שנתיים הבאות, חלק מעמיתיו מאמינים שהסיכוי לכך גבוה הרבה יותר.

המסקנה היא שאם סין תמעד, או שמזג האוויר השנה ישתפר, מחירי הסחורות ירדו בהרבה. הסיכוי שזה יקרה "עשוי להגיע ל-80%", מעריך גרנתם, ואם שני האירועים יתרחשו בו זמנית, "זה יזכיר מאוד את המשבר הפיננסי. שוק הסחורות יישבר בבת אחת".

אירוע כזה, לדבריו, הוא הזדמנות של פעם בחיים לרווח מהיר, שכן לאורך ההיסטוריה שווקים שקרסו התאוששו לאחר מכן.

סימפטומים והמלצות בצידם

האם גרנתם צודק? תחזיות הן תמיד ניחושים וכפופות לאירועים. הרבה יכול לקרות. אבל יש סיבות טובות להיות עצבניים לגבי מחירי הסחורות:

הם קפצו המון ובמהירות רבה:

סחורות רבות קרובות לשיאים היסטוריים, ומי שקונה סחורות ברמות כאלה לוקח על עצמו רמות גבוהות של סיכון. המשקיעים רוצים את הדבר שכולם רוצים כעת, אבל הדרך לעשות כסף אמיתי היא לקנות את הדברים שכולם ירצו בשנה הבאה.

תרחיש "השמש הירוקה" אולי יתממש בעתיד הרחוק, אך בינתיים בני האדם יודעים להסתגל - הם זורעים יותר יבולים, משתמשים בפחות דלק ומשנים את הרגלי הצריכה. עם זאת, מסוכן להמר על מחסורים כאשר כל כך הרבה אנשים מהמרים על אותו דבר.

והסנטימנט שורי מדי: כמעט כולם מסכימים שמחירי הסחורות הגבוהים יישארו איתנו, וכל מי שחולק על כך הופך להיות עצבני כשכל האחרים מסכימים על משהו.

הספקולנטים יושבים על הימורים שוריים אדירים בשוק הסחורות, מה שמוביל במקרים רבים לתיקון חד כלפי מטה. חלק גדול מהם הם מנהלי קרנות גידור מקצועיים-למחצה, שחזרו למשחק עם כספי הלוואות. משלמים להם כדי לקחת הימורים גדולים, והם יצטרכו לחסל במהירות פוזיציות אם השוק יעבור מהפך.

מי שעדיין רוצה להמר שהסחורות ימשיכו לעלות, מוזמן לבדוק כמה מניות של חברות הקשורות בסחורות: חברת הכרייה פריפורט-מקמוראן (FCX) נסחרת במכפיל צנוע של 8 לרווח החזוי; שברון (CVX) נסחרת במכפיל של 8.5; וחברות כריית הזהב הגדולות נראות זולות בהשוואה למתכת עצמה, ולמשל באריק גולד (ABX) נסחרת במכפיל של 11 לרווח החזוי.

* כל הזכויות שמורות ל-marketwatch.com 2011

עוד כתבות

אלון מאסק. / MIKE BLAKE / צילום: רויטרס

אלון מאסק קונה גם את השכנים: אלה הנכסים עליהם הוא הוציא 100 מיליון דולר בתוך 7 שנים

כמו מיליארדרים אחרים לפניו - בכל במה שנוגע לנדל"ן שלו, מאסק נוהג לקנות את כל השכונה: ב-7 השנים האחרונות, מאסק וחברותיו בע"מ צברו אשכול של 6 בתים בשני רחובות בשכונת בל אייר שבלוס אנג'לס וכן אחוזה בת 100 שנה בצפון קליפורניה ליד מטה טסלה

סניף של סופר פארם / צילום: יח"צ

סופר-פארם מתחילה למכור מזון טרי: כל הפרטים על תת-הרשת החדשה שתיפרד מבתי המרקחת

רשת הפארם מתרחבת לתחום המזון באמצעות תת-הרשת החדשה "Daily" • החנויות הראשונות ייפתחו ברבעון השני של 2020 במתחם הבורסה בר"ג ובעזריאלי שרונה • החנויות יהיו קטנות מהסניפים המסורתיים ויורכבו ממחלקת מזון מוכן טרי, מוצרי טואלטיקה ובית מרקחת

גאיה / צילום: תמונה פרטית

רשת הקוסמטיקה גאיה קוסמטיקס סוגרת את החנויות ותישאר באונליין בלבד

הרשת שמנתה עשרה סניפים סגרה לאחרונה שישה מתוכם וצפויה לסגור גם את הארבעה שנותרו לה • נועה תשבי, שהחזיקה במניות הרשת עד לאחרונה, נפרדה ממנה

מרכז ביג באירופה / קרדיט צילום: ביג

ביג רוכשת מרכזים לוגיסטיים בסרביה ומנהלת מו"מ לרכישת הקניון שבנתה אביב ארלון במדינה

חברת הנדל"ן המניב ממשיכה להרחיב את פעילותה בסרביה ותשקיע כ-43 מיליון אירו בשלוש עסקאות חדשות

שי באב"ד ומשה כחלון / צילום: ליאור מזרחי

מבקר המדינה החדש מרוקן מתוכן את הדוח על הגירעון

ל"גלובס" נודע כי מהדוח שצפוי להתפרסם בסוף החודש הוסרו פרקים שלמים, והוא לא יכלול אמירות אישיות שהופיעו בטיוטה, על התערבות פוליטית בעבודת הדרג המקצועי במשרד האוצר • בדיון בכנסת גילה המבקר כי הוא התערב באופן אישי במחלוקת שנוצרה במשרדו בנושא

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אכזבה וכעס במשרד התקשורת על העתירה נגד מכרז הדור החמישי

סלקום, גולן טלקום ואקספון הגישו עתירה לעיכוב מכרז הדור החמישי בסלולר, ובמשרד התקשורת מתכוונים להתנגד לכך במלוא המרץ

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בת"א: מניית אגוד זינקה בכ-8% לאחר העדכון של רשות התחרות

מדד ת"א 35 ננעל ללא שינוי, מדד ת"א 125 רשם עלייה קלה של 0.06% ומדד ת"א 90 עלה ב-0.3% ● רשות התחרות הודיעה כי לא תערער על החלטת ביה"ד לתחרות לאשר את מיזוג מזרחי טפחות ובנק אגוד ●  ביג רוכשת מרכזים לוגיסטיים בסרביה ● פריון טיפסה בעקבות דיווח על שת"פ בתחום הפרסום הדיגיטלי

ברודקום / צילום: רויטרס, Mike Blake

מאבק על עשרות מיליוני דולרים: ענקית השבבים ברודקום ניצחה את רשות המסים

רשות המסים דרשה מברודקום לשלם מס של כ-150 מיליון שקל בגין רכישת Dune ● המחוזי קיבל את ערעור ברודקום נגד דרישת רשות המסים וחייב את הרשות בהוצאות ● בדרך משרטט השופט את גבולות המס שיוטל על עסקאות אקזיט שבהן נעשה "שינוי מודל עסקי"

משפחת שריד, בעלי חברת שיח / צילום: יח"צ

בעלי חברה משפחתית? תתכוננו לשלם יותר ביטוח לאומי

בחוזר פנימי קצר הסביר המוסד לביטוח לאומי כי הוא חוזר בו מחוות-דעת שלו עצמו, וצפוי להוציא לבעלי מניות בחברות משפחתיות חיובים - גם על הכנסות שאילו היו מופקות ישירות ע"י אותם יחידים היו פטורות ממס

סידני אוסטרליה  / צילום: shutterstock אס.איי.פי קריאייטיב

שתי חברות ישראליות שנסחרות באוסטרליה גייסו כמה מיליוני שקלים בהנפקות פרטיות

החברות הן אפסווילאג', שמפתחת תוכנה לעסקים קטנים, והרמד, שמפתחת מוניטור לשימוש בהריון

נדב פרסמן - מקאן תל אביב /צילום: תמר מצפי

במקאן בונים את ההנהלה מחדש ומציגים את "מקאן 2025"; אמיר וייס ודן אלעזרי ישמשו כמשנים למנכ”ל

ל"גלובס" נודע כי מנכ"ל הקבוצה עמית משיח צפוי להודיע לעובדים על תוכנית אסטרטגית שכוללת שורת צעדים ארגוניים, לרבות מינויים חדשים בהנהלת הקבוצה וכניסה לתחומים חדשים, בהם עולם הדאטה ● נדב פרסמן ימונה למנכ"ל משרד הפרסום

דונלד טראמפ / צילום: Erin Scott, רויטרס

מכה לטראמפ: מבקר משרד המשפטים קובע כי העילה לחקירת הנשיא – מוצדקת

המבקר מפריך את טענותיו של נשיא ארה"ב כי החלטת ה-FBI לחקור אותו נבעה מסיבות פוליטיות ונועדה לחבל בממשלו ● עם זאת, המבקר מוצא פגמים משמעותיים בדרך שבה נוהלה החקירה

קניות באמזון  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המסחר באמזון מגיע לבורסה בת"א בדלת האחורית: צירון רוכשת פעילות שמספקת שירותים לסוחרים

צירון חתמה על הסכם מיזוג והחלפת מניות לרכישת חברה המאגדת פעילות של שירותים לסוחרים בפלטפורמה של אמזון ● תעמיד לחברה המתמזגת הלוואה של 1.2 מיליון שקל

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: מסע לחצים ופיתויים שאיני זוכר כמותו

יו"ר ישראל ביתנו: "אנחנו המפלגה היחידה בארץ שמסוגלת לקבל החלטות אך ורק לטובת מדינת ישראל, ובניגוד מוחלט לאינטרסים הפוליטיים והאלקטוראליים שלה" ● סער: "סקר שלישי השבוע מראה שאני מביא מנדטים ומגדיל את המחנה הלאומי, וכל זאת עוד לפני שנבחרתי. תארו לכם מה יקרה אחרי שאבחר"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 9 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

תלמידים, סטודנטים / צילום אילוסטרציה: תמר מצפי

מכון אהרן נגד המל"ג: "הנתונים מוטעים, הפערים בין המגזר היהודי לערבי רק גדלו"

חוקרי מכון אהרן במרכז הבינתחומי טוענים כי המדדים שהמל"ג מציג מוטעים, ובפועל הפערים ברמת ההשכלה בין המגזר הערבי ליהודי מעמיקים ● המל"ג: "שיעורם של הסטודנטים הערבים בתואר ראשון עלה מכ-10% ב-2010 לכ-18% ב-2019. אנחנו גאים על כך"

ניר שטרן / צילום: תמר מצפי

משקיעה מפתיעה בהנפקת סלקום: קרן העושר הנורבגית רכשה מניות במיליוני שקלים

השקעה בחברות ישראליות ציבוריות אינה אירוע נדיר עבור הקרן הנורבגית, אך השתתפות בהנפקה בבורסת ת"א היא בהחלט עניין חריג עבורה ● הקרן, שהזרימה ביקושים בהיקף של כ-18 מיליון שקל בשלב המוסדי של הנפקת סלקום, קיבלה בסופו של דבר מניות בהיקף הקרוב ל-7 מיליון שקל

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

מניית פריון זינקה מעל -7% בעקבות דיווח על שיתוף-פעולה בתחום הפרסום הדיגיטלי

חטיבת הפרסום שלה, אנדרטון, חתמה על הסכם לשת"פ בלעדי עם TVadSync, מהמובילות מארה"ב בניתוח נתוני צפייה בטלוויזיה

המבנה לשימור ברחוב רוטשילד-55/ צילום: איל יצהר

הגיע הזמן לחשוב לא רק על מתחמים לפיתוח אלא גם על מתחמים לשימור

צפיפות המגורים הממוצעת בברצלונה גבוהה פי ארבעה מהצפיפות הממוצעת בירושלים ובת"א, אבל מי אמר שמרכזי הערים רחובות והוד השרון חייבים להתנהג כמו ברצלונה?

הכנסות והוצאות / צילום: Shutterstock

הלמ"ס: לפחות 42% ממשקי הבית היו במצב של אוברדראפט; שליש נושאים הלוואות שלא קשורות למשכנתא

26% מאלה שהיו באוברדראפט קיבלו לפחות פנייה אחת מהבנק בשל חריגה מהמסגרת ● כמעט 2 מיליון משקי בית מחזיקים בחסכונות מסוגים שונים; ל-87% מהחמישון העליון יש קרן פנסיה - פי 2.6 מאלה שבתחתית ● ומה גובה ההלוואה הממוצעת למשק בית?