גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טרק הזהב: התרמילאים המבוגרים כבר אינם תופעה נדירה

יש להם יותר זמן וכסף, והם צמאים לתחושת החופש שרק טיול תרמילאים יכול לספק: בפעם הבאה שתבקרו בהודו, לא תוכלו להימלט מהתרמילאים הישראלים שחצו את גיל 60

לרצון לצאת לחופש אין באמת גיל - מינקות ועד זקנה, כולם רוצים להשאיר את השגרה מאחור ולהיחשף לנופים חדשים, תרבויות חדשות, טעמים חדשים וצלילים חדשים.

בעולם התיירות נוהגים לעשות הפרדה מבוססת גיל בין סוגי הטיולים - אלה בשנות ה-20 המוקדמות לחייהם, לרוב אחרי צבא ולפני לימודים, עושים את דרכם למזרח ולדרום אמריקה - ואילו האחרים, בעיקר אלה שהחליפו קידומת ל-4 ויותר מכך, יעדיפו טיולי נוחות מערבית מישראל או לכל היותר טיולים מאורגנים למדינות שממזרח לנו.

ובכל זאת, עושה רושם שלכלל הזה יש יותר ויותר יוצאים מהכלל - הם עברו את ה-50, חלקם כבר דילגו באלגנטיות מעל ה-60 וה-70, ובכל זאת לא תמצאו אותם כובשים את הטיימס סקוור, לוגמים תה בלונדון או תופסים בטן-גב בחופי קוסטה בראווה. חמושים בסנדלי שורש, מוצ'ילה כבדה והרבה תעוזה הם כובשים בלי למצמץ את הטרקים בכל העולם, עם שותפים לטיול שלרוב גילם פחות ממחצית מגילם שלהם.

"מדובר בתופעה של השנים האחרונות, שהולכת וצוברת תאוצה", אומר ל"גלובס" רונן קרסו, מנהל השיווק של איסתא, חברת תיירות שהתבססה בעיקר על רקע התמקדותה בתחום טיולי צעירים ותרמילאים. "חלק מהנוסעים הם 'בוגרי המזרח' - אנשים שכשרק נפתחה הגישה ליעדים האלה בשנת 1980 עם טיסות דרך מצרים היו בני 20 - והיום הם בני 50 ויותר. האנשים האלה, שטפטפו לשם אז - חוזרים לשם היום כשהם כבר בעלי משפחות לטיול קצר יותר, כדי לסגור מעגל".

גם המחיר משחק תפקיד בהחלטה על היעד מצד המטיילים המבוגרים: "בשיאה של הקריירה, בשנות ה-30, הזמן הוא הגורם החשוב - יש הרבה יותר אילוצים שקשורים לעבודה. בגילאים היותר מאוחרים, כמו אצל תרמילאים צעירים, הזמן הוא גורם פחות חשוב - ונסיעה ליעדים האקזוטיים יותר מאפשרת לטייל תקופות ארוכות בתקציב שמספיק רק לשבוע ביעדים ה'רגילים'.

"גם החוויות הרבה יותר משמעותיות ומעצבות. בגלל זה הטיולים האלה פופולריים אצל אנשים שיוצאים לפנסיה ופתאום התקציב מאפשר להם, או לפורשי ומפוטרי היי-טק שיכולים להרשות לעצמם".

"אנחנו רואים אנשים בני 70 שמחפשים שותפים לנסיעה, אנשים שרוצים לעשות עכשיו מה שלא עשו בגילאים מוקדמים יותר", מספר מנהל אתרי 'למטייל', גיל חן. "הם משתפים באינטרנט סיפורים על הדרך שבה הם טיילו, ומעודדים גם אחרים לצאת למסעות: אנשים רואים ושומעים שהדבר אפשרי, שאין מה לפחד, ושזה שאתה מעל גיל 25 לא אומר שנגזר עליך לטייל רק לאורך ולרוחב של השאנז אליזה בפריז. הם מדליקים ומעודדים אחד את השני - אומרים זה לזה ''אין שום דבר שבן 25 יכול לעשות ואתה לא".

על-פי קרסו, כ-60% מהנוסעים המבוגרים (מעל גיל 50) נוסעים ליעדים שונים במזרח, 30% נוספים נוסעים לדרום אמריקה, ועשרת האחוזים הנותרים מתחלקים בין אוסטרליה, ניו-זילנד, אפריקה ויעדים קטנים אחרים.

"לפחות בשלב הראשון הם מבקשים להיות ממש כמו בני ה-21, אבל לא תמיד הם עומדים בזה. הם נהנים מהקטע של סבא וסבתא שנוסעים לטיול תרמילאים, אבל לא תמיד מתלהבים מהגסטהאוסים שעולים 2-3 דולר ללילה, ומעדיפים לשהות שם עדיין ברמת תיירות בסיסית אבל קצת יותר מכובדת. הם גם לא נשארים לתקופות ארוכות.

"אם היום הזמן הממוצע לתרמילאי צעיר הוא 4 חודשים, המבוגרים יותר יוצאים בדרך-כלל לתקופה של חודשיים - בחלק מהמקרים מדובר באנשים שעולים לבד על מטוס, במקרים אחרים - הרכבים של כמה חברים (גברים או נשים), או זוגות שמחליטים לצאת לירח דבש מאוחר".

על הפסגות בנפאל בגיל 70

האנרגיות ויצר ההרפתקנות של דוד נחמוני, בן 80 מרמת-גן, לא היו מביישים אף משתחרר רעב לתגליות: בגילו הלא צעיר הספיק כבר לבקר כמעט בכל מקום. בשנה החולפת לבדה, למשל, הגיע לסין, לאוס, קמבודיה ואפילו למצרים - ממנה נמלט ממש בשיאה של ההפיכה השלטונית לאור דרישה מפורשת מהשגרירות.

קודם לכן ביקר 3 פעמים בהודו וחרש גם את אלסקה, דרום אמריקה ויעדים רבים נוספים. ואם תהיתם - הוא ממש לא סיים את המסעות. ממש בעוד שבועיים יעלה על מטוס למונגוליה.

"התחלתי לחיות על תרמיל כשהייתי בן 61", הוא מספר. "הבן שלי נעלם בגלפאגוס, ונסעתי לחפש אותו. במשך 3 חודשים חרשתי את האזור בחיפושים אחריו".

דוד לא זכה למצוא את הבן, אבל מאז הוא הולך בעקבותיו וכובש בעצמו את השבילים. את סיבוב האנפורנה בנפאל, הפופולרי בקרב צעירים, ביצע בגיל 68, על הר הגעש וויאריקה בצ'ילה טיפס כשהוא בן 70.

"מגיל 65 אפשר להגיד שאני חי על תרמיל, ואני עדיין מתרגש כל פעם מחדש כמו בהתחלה", הוא אומר.

לטיול הקרוב הוא עומד לטוס עם אשתו, אבל את רוב מסעותיו עשה בעצמו. "רוב המטיילים במקומות האלה הם חבר'ה צעירים אחרי צבא, אז אליהם אני מתחבר. בדרך-כלל הם אלה שבאים אליי. רואים בי אטרקציה אפילו. הם מקבלים אותי בשמחה כי אני לא נדבק אליהם.

"בטרקים אני הולך לבד - אני קם מוקדם יותר מהם, מתחיל את המסלול בעצמי, ונפגשים בערב לארוחה. ברוב המוחלט של המקרים אני מגיע ליעד לפניהם וכבר מספיק להזמין מקום ללילה וכל מה שצריך".

תרמילאים / צלם: יחצ
דוד נחמוני

ההורים נוסעים, הילדים דואגים

גם פנינה מרקו (62) היא לא התרמילאית הממוצעת: ב-10 השנים האחרונות היא בילתה יותר זמן בהודו מאשר בארץ. קצת אחרי גיל 50, כשהיא בעלת משרת מפתח במשרד פרסום, החליטה לעזוב את העבודה ולטייל.

"הבוס שלי נתן לי הצעה שלא אוכל לסרב לה: תעבדי במיילים, מהבית או מכל מקום שתרצי בעולם - מאז אני נודדת עם תרמיל ומחשב: הייתי בהודו 10 פעמים, התנדבתי בארגון 'תבל בצדק' בנפאל 3 חודשים ועבדתי שם בבית-יתומים, והגעתי גם לסרי-לנקה, בורמה, לאוס, פיליפינים, וייטנאם וקמבודיה".

"בהתחלה כל המשפחה הייתה נגד", היא מספרת. "הבת שלי ואני החלפנו תפקידים - היא, שהייתה בת 20, עשתה לי פרצופים של מודאגת, או התקשרה אליי להודו ואמרה לי לא לנסוע לגואה כי יש אזהרת מסע. היא הפכה להיות האמא הפולנייה, ואני הייתי הנערה הסוררת".

מרקו, אגב, לא ויתרה לעצמה: "רציתי לראות את הודו ברגליים ובאופן הכי אמיתי שאפשר ולא דרך חלונות של מכונית ממוזגת. בעיקר בשנים הראשונות הייתי אטרקציה - הייתי פוגשת חבר'ה ישראלים, והם היו מאמצים אותי, אמרו לי שהלוואי שאמא שלהם הייתה עושה את זה. היה כיף אדיר לשבת איתם על גג הגסטהאוס ולשיר יחד איתם עם הגיטרה. היום כבר יש יותר מבוגרים שעושים את זה".

"התופעה רק תלך ותתרחב", מסכם חן. "זה משהו שאנחנו רואים כל יום ונובע מזה שכל המידע נגיש: קל לאתר מידע על הטיול, לראות מראש את המקומות ולקרוא עליהם. גם בתודעה, זה משהו שפעם היה נחשב למשהו שעושים רק המטורפים - היום זה כבר הרבה יותר במיינסטרים. אנשים הרבה יותר עצמאיים ויכולים ליסוע לבד ולהרגיש בטוחים שהם יודעים מה שצריך לדעת".

תרמילאים / צלם: יחצ
פנינה מרקו

ההורים הזורמים: אורזים שתי חולצות ושני ילדים

לצד הטיילנים הוותיקים וההרפתקנים, מספרים באיסתא על קבוצה נוספת: "ההורים הזורמים". חלקם שמעו מהילדים על טיול וביקשו להצטרף, אחרים נוסעים לילדים שכבר נמצאים בטיול הגדול מספר חודשים.

"הרבה מההורים נוסעים לשם גם כדי לראות שהילדים בסדר ולהרגיע את עצמם - וגם כדי לתת איזה מרווח נשימה לילדים. לשחרר להם קצת את הראש עם תנאי מחייה יותר טובים. אחרי כמה חודשים שבהם הצעירים חיים בתנאים מינימליים - ההורים מגיעים ומפנקים. זה נותן מרווח נשימה לשני הצדדים".

את מרווח הנשימה הזה לקחה מזל לוי, בת 58 מאליכין, צעד אחד קדימה. אחרי ששמעה שבנותיה מתכננות לצאן לטיול בסין - החליטה מזל להצטרף לטיול במלואו למרות האופי ההרפתקני שבו. 3 היא שבועות בילתה עם שתי בנותיה בהוסטלים נידחים, בלי מזגן, במזג-אוויר קשה של מינוס 3 מעלות, עם שירותים בסגנון "בול קליעה" ונסיעות של 25 שעות ברכבת.

"בעלי מכיר אותי אז הוא ידע שאני מסוגלת לזה, אבל חברות שלי לא האמינו. חשבו שאני צוחקת. אני מבחינתי לא חשבתי פעמיים - אני מעדיפה את זה על כל בית-מלון", היא אומרת.

ההצהרות של מזל עמדו למבחן יותר מפעם במהלך הטיול: "בלילה האחרון היה חג ולא היה לנו מקום לישון. מצאנו בעל-בית של איזה הוסטל שהסכים שנשים את התרמילים במסדרון ונישן עליהם. זה הקטעים של החיים - את זה אני זוכרת כאחת החוויות הכי טובות של הטיול. זה כיף אמיתי".

"בהוסטלים כולם היו צעירים ממני", היא אומרת בגאווה. "כל הזמן הסתכלו על הבנות שלי במבט מצחיק ושאלו אותן איך הן מרגישות לגבי זה. בשטח התמודדתי איתן בסדר גמור. הרבה מאוד פעמים הן עשו את הדברים בקצב שלהן ואני בקצב שלי - אז קצת יותר ישבתי בצד וצפיתי, הבטתי בפרטים. יש שנים של הבדל, אני ממש לא מנסה לטשטש את זה. אני גאה בזכות שיש לי לעבור איתן את המסע הזה בגיל שלי".

תרמילאים / צלם: יחצ
מזל לוי

עוד כתבות

מלון הרודס באילת / צילום: יח"צ

בוכים ומרוויחים: שוק המלונות הישראלי חוגג את הרנסנס בעסקי התיירות המקומית

תוצאותיהן הכספיות של רשתות המלונות דן, פתאל וישרוטל, שמניותיהן נהנו מעליות דו-ספרתיות מתחילת 2019, יכולות להסביר את הפוטנציאל שמזהה עזריאלי בענף המלונאות ● עזריאלי חתמה על עסקה לרכישת מלון הר ציון בירושלים מידי שלמה אליהו בכ-322 מיליון שקל

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בריטניה מצביעה: תורים נרשמים בבחירות המכריעות של העשור

עד כמה ישפיעו הבחירות על עתיד הברקזיט ועל הליש"ט, מיהם המועמדים המובילים שמתמודדים, ומה חוזים הסקרים? ● "גלובס" מציג שורת שאלות ותשובות לגבי הבחירות

ליאור שליין והשר גלעד ארדן / צילומים: ישראל סלם, תמר מצפי

פרשנות: הכירו את החוקר שדורש מפוליטיקאים להפסיק לשקר ויש לו גם תוכנית שתגרום לזה לקרות

ד"ר אלעד אורג מהקריה האקדמית אונו מציע להטיל על עובדי ציבור חובה משפטית עקרונית לומר את האמת לציבור • המקרה של ליאור שליין והשר גלעד ארדן כמשל ● פרשנות

יגאל גלאי / צילום: רפי דלויה

מיזוג בענף יחסי הציבור: גלאי תקשורת וגל תקשורת מאחדים כוחות

החברה החדשה תיקרא גל-גלאי ותנוהל על ידי יגאל גלאי וגל בייסברג

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

סערת הגירעון: מנכ"ל האוצר ייפגש עם היועמ"ש, צפוי לדרוש חקירה פלילית של ההדלפות מדוח המבקר

שי באב"ד פנה למנדלבליט בבקשה לפגישה דחופה, על רקע היחסים העכורים בינו לבין שאול מרידור, במטרה להחזיר את משרד האוצר לפעילות תקינה • הדברים מגיעים על רקע חשיפות "גלובס" של טיוטת המבקר העוסקת בגירעון ובהסרת פרקים הנוגעים למחלוקות הקשות בין בכירים באוצר

סקר הסקרים

סקר ראשון אחרי פיזור הכנסת: כחול לבן שומרת על פער של 3 מנדטים מהליכוד

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

ניסים ברבי, דנס מנופים / צילום: תמונה פרטית, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ניסים ברבי זכה במכרז רמ"י בתנובות: ישלם עבור הקרקע 61 מיליון שקל

ברבי, מבעלי חברת "דנס מנופים בע"מ" שעוסקת בתום העגורנים, זכה בקרקע שנמצא באזור התעשייה של המושב ושמיועדת לתעשייה ● על הקרקע התמודדו 23 חברות ● בשיחה עם "גלובס" הצהיר כי "טרם החליט מה יעשה בקרקע"

סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson

הדיווח על הסכם סחר עקרוני בין ארה"ב וסין הזניק את בורסות וול סטריט לשיא

דיווחים על הסכם סחר שמתקרב בין ארה"ב לסין שלחו את מדד S&P 500 לשיא, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת ● ה-ECB בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● תורים ארוכים בקלפיות בבריטניה ● דיווח על צו מניעה מה-FTC נגד פייסבוק הכביד על המניה

לארי פייג' / צילום: רויטרס

החיים שאחרי גוגל: לארי פייג' מממן חיסונים בחינם לילדי קליפורניה

פייג', שממוקם במקום השביעי בין עשירי העולם, פרש מוקדם יותר החודש מכסא המנכ"ל של אלפאבית ● פייג' מממן את החיסונים במסגרת ארגון מקומי בשם "Shoo the Flu", שמציעה זריקות חינם בבתי ספר וגני ילדים בעיר

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

בעקבות העתירה נגד מכרז הדור החמישי בסלולר: נדחו הגשת ההצעות בחודש

משרד התקשורת החליט לדחות את הגשת ההצעות המשותפות שתוכננו ליום ראשון בחודש, זאת על-מנת להתארגן ולהגיש תגובה מנומקת לבית המשפט לעתירות שהוגשו לדחיית המכרז

מארק צוקרברג/ צילום: שאטרסטוק

הרגולטורים בארה"ב נגד פייסבוק: חקירה נגד הרשת החברתית בחשד לטקטיקות המסכלות תחרות

רגולטורים בוושינגטון ביניהם רשות הסחר הפדרלית (FTC) שוקלים לפתוח בחקירה נגד פייסבוק על רקע הריכוזיות הרבה שיש לחברה בחלק מהפלטפורמות שלה והמוצרים שהחברה מציעה, כך לפי גורמים המעורים בפרטים בתחקיר של ה"וול סטריט ג'ורנל" ● בעקבות הדיווח, מניית הרשת החברתית מאבדת כעת כ-2.5% במסחר בוול סטריט

הארווי ווינסטיין / צילום: אנדרו קלי, רויטרס

הארווי ויינשטיין הגיע להסדר תביעות אזרחי בגובה 47 מיליון דולר עם הנפגעות והנושים

לפי תנאי ההסכם, ויינשטיין ושותפיו לשעבר, בהם חברי מועצת המנהלים של אולפן ההפקות שלו לשעבר, לא הודו בביצוע עבירות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 7 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בדרך לפרישה קרובה מהאיחוד האירופי: ניצחון היסטורי לג'ונסון בבחירות בבריטניה

לפי מדגמים ותוצאות חלקיות, השמרנים בבריטניה זכו בבחירות ברוב גדול, הסולל את הדרך לפרישה מהאיחוד האירופי כבר בינואר 2020 ● "ניצחון בקנה מדה היסטורי", הכריז ג'ונסון ● ה"לייבור" הובסו, קורבין הודיע שיעזוב עד הבחירות הבאות ● עם פרסום המדגמים, הפאונד זינק ב-2.3%

ד"ר נורית הראל / צילום: יח"צ

יו"רית ד"ר פישר חוברת לדונרשטיין במרוץ לנשיאות התאחדות התעשיינים

אם שמואל דונרשטיין ייבחר לתפקיד הנשיא הבא של התאחדות התעשיינים, ד"ר נורית הראל תכהן כסגניתו

מיה יניב / צילום: יחסי ציבור ועד עובדים

המשימה החדשה של הוועד בסלקום: לגרום לעובדים להתפקד למפלגות

ועד עובדי סלקום עורך בשעה זו כנס ומפגיש את עובדים עם פוליטיקאים, בהם דוד ביטן ואלעזר שטרן ● המטרה: לקדם כוח פוליטי שיפעל לשינוי כללי הרגולציה בשוק התקשורת

בוריס ג'ונסון והכלב שלו, אחרי הצבעה בבחירות בבריטניה / צילום: Dylan Martinez, רויטרס

"הסיוט שלפני חג המולד": כך מסקרים בבריטניה את הבחירות

האזרחים הבריטים יצאו הבוקר להצביע בפעם השלישית בארבע השנים האחרונות ● בינתיים, העיתונים מנסים להסביר לקוראים מי הוא בדיוק הבחירה הנכונה לעמוד בראש המדינה

תנ"צ גיא ניר / צילום: גלובס

דרמה במשטרה: כתב האישום נגד תת ניצב גיא ניר יבוטל

לאחר סאגה משפטית של 4 שנים, המשטרה הציעה לתת ניצב גיא ניר, ראש חטיבת המודיעין לשעבר, ועוזרתו דאז רפ"ק צ' למחוק את כל סעיפי האישום נגדם, שמייחסים להם התנהגות שאינה הולמת שוטר

דקר הסלעים, מין בסכנת הכחדה / צילום: אורן קליין

בגלל הדייגים: מינים בסכנת הכחדה לא נכנסו לרשימת המינים המוגנים

לפני כשנה חתם השר אלקין על הכנסת דקר הסלעים וטונה כחולת סנפיר לרשימת הדגים המוגנים ● אך בסופו של דבר, בעקבות לחץ הדייגים, החליט לא לכלול אותם ברשימת המינים שיזכו להגנה מפני דייג

מלון הר ציון ירושלים - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

מרד בהרצליה, זעם המתווכים ועזריאלי עולים לי-ם. כותרות הנדל"ן

בכמה מכר שלמה אליהו את מלון הר ציון בירושלים לעזריאלי, למה 300 מתווכים הגיעו השבוע לבית ציוני אמריקה בת"א, פרטים ראשונים על ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן וגם: תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה של קרית ים קיבלה אור ירוק