עוד פרטים נחשפים: פקיסטן הסכימה לפעולה נגד בן לאדן

ה"גרדיאן" הבריטי: לפני עשור נחתם הסכם סודי בין ארה"ב לפקיסטן, לפיו רשאית ארה"ב לערוך מבצע חד צדדי בפקיסטן נגד בן לאדן ובתמורה היא תאפשר לפקיסטן מחאה פומבית

לפני עשור נחתם הסכם סודי בין ארצות הברית לפקיסטן, לפיו רשאית ארצות הברית לערוך מבצע חד צדדי בפקיסטן נגד אוסמה בן לאדן ובתמורה היא תאפשר לפקיסטן מחאה פומבית נגד המבצע. גורמים במודיעין הפקיסטני אישרו אתמול כי הסכם כזה קיים ואושרר בשנת 2005. פרטי ההסכם נחשפו אתמול (ג') בעיתון "גרדיאן" הבריטי.

על פי ההסכם הסודי, נשיאי שתי המדינות דאז, ג'ורג' בוש ופורווז מושארף, הגדירו את חופש הפעולה של האמריקנים בתוך פקיסטן ואף הסכימו על התגובה הפקיסטנית שתינתן. במידה והפעילות האמריקנית תיחשף נקבע כי פקיסטן תגנה אותה בתוקף, אך מבלי להתערב בשטח. נשיא פקיסטן מושארף מכחיש את דבר קיומו של ההסכם ובארצות הברית טוענים כי ממשלת פקיסטן לא עודכנה בדבר מבצע החיסול מתוך חשש להדלפות, שיסייעו לבן לאדן להימלט.

לאחר חיסולו של בן לאדן בתחילת שבוע שעבר היחסים בין שתי המדינות הפכו למתוחים כשבסוף השבוע חשפו הפקיסטנים את זהותו של ראש תחנת ה-CIA היושב בשטחם ומנגד אובמה אמר כי הוא משוכנע שמנהיג אל קאעידה היה חייב לקבל "רשת תמיכה כזו או אחרת" בתוך פקיסטן.

עם זאת, שיתוף הפעולה המודיעיני בין המדינות ככל הנראה לא נפגע לאחר שאתמול דווח שחוקרים אמריקנים יקבלו אפשרות לחקור את נשותיו של בן לאדן וכמה מילדיו ששהו איתו בבית המסתור ונמצאים כעת בידי הפקיסטנים.

בנו של אוסאמה: השפילו את אבי

יותר משבוע אחרי החיסול, התייחס לראשונה עומאר, בנו הרביעי של בן לאדן, להתנקשות באביו. "הרג אבי הוא פשע", אמר עומאר, "ואם לא די בכך, קבורתו בים השפילה את משפחתנו". בנו של הארכי-טרוריסט הוסיף: "השלכת גופתו למים פגעה ברגשותיהם של מאות מיליוני מוסלמים, וגם באמונה הדתית שלנו".

בן לאדן הצעיר הפנה אצבע מאשימה לעבר נשיא אה"ב, ברק אובמה. "הוא האחראי לאמירת האמת לגבי גורלו של אבי", הבהיר, "זה לא הגיוני שפשוט זרקו את גופתו לים".

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988