גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחזיקי האג"ח של רבינטקס נותרו שוב ללא מיגון

אבי ורטהיים מכשיר את הקרקע להסדר חוב שני ברבינטקס בתוך שנתיים: "אני לא רוצה לחשוב מה יקרה אם הבנקים בארה"ב ימשכו את השטיח"

"אני מצטער שאנחנו מתכנסים עוד פעם לאסיפת אג"ח", פתח אבי ורטהיים, יו"ר רבינטקס ובעל השליטה בחברה האם אינספייר, את האסיפה שקיימה החברה הבוקר במשרדי פירמת עורכי הדין של זליגמן, במגדל לוינשטיין בת"א. באסיפה ביקשה החברה למנות נציגות מקרב מחזיקי האג"ח, לשם גיבוש מתווה להסדר אג"ח - השני בתוך שנתיים - שבמסגרתו ייפרס שוב החזר החוב של החברה למחזיקים באג"ח ב'.

רבינטקס , המייצרת מוצרי מיגון אישי, גייסה במאי 2005 כ-65 מיליון שקל, בהנפקת איגרות חוב שאמורה הייתה להיפרע בארבעה תשלומים שווים, בין בשנים 2008-2011. בספטמבר 2006 גייסה החברה 42 מיליון שקל נוספים, באמצעות הרחבת סדרת האג"ח.

בכסף שגויס השתמשה רבינטקס בין השאר לרכישת חברת ברטק האמריקנית, העוסקת בתכנון הנדסי ובייצור של כלים והתקנים בתחום הביטחוני. תמורת הרכישה, שנעשתה ב-2007, הסתכמה בכ-50 מיליון דולר, והמימון לרכישה הגיע דרך הלוואת בעלים מרבינטקס, ומימון בנקאי שלקחה ברטק עצמה. הרכישה הפכה את רבינטקס, חברה צומחת ורווחית עד אז, לממונפת בהלוואות. הרעה בתוצאות העסקיות של החברה הובילה להסדר החוב הראשון.

באסיפה שכינסה החברה לפני שנתיים התקבלה הצעתה להאריך את מח"מ האג"ח בשנה וחצי, ולפרוס את תשלומי הקרן עד סוף שנת 2012, וזאת בתמורה לתוספת הדרגתית בשיעור הריבית שיקבלו המחזיקים, כמו גם שעבוד בגובה של 32 מיליון שקל על מניות ברטק. במסגרת אותו הסדר הזרימה החברה האם אינספייר לרבינטקס כ-6 מיליון שקל, כמימון ביניים, עד שרבינטקס גייסה הון במסגרת הנפקת זכויות.

מאז ההסדר הידרדר מצבה של אינספייר (שמחזיקי האג"ח שלה זומנו לאסיפה ביום א' הקרוב) והיא אינה יכולה עוד להזרים הון נוסף לרבינטקס. את השנתיים האחרונות סיימה חברת ההחזקות של אבי ורטהיים עם הפסד מצטבר של 119 מיליון שקל, לאחר שגם באחזקה המהותית השנייה שלה, תדיר-גן, מצב העסקים היה בכי רע. את שנת 2010 סיימה תדיר-גן בהפסד של 13.9 מיליון דולר, ואינספייר נאלצה להגיע להסדר עם קרן פימי, שבמסגרתו ויתרה על השליטה בחברה וגם על הלוואות בעלים בהיקף של 20 מיליון שקל שהעמידה לה, ונותרה עם אחזקה של 25% בלבד בחברה.

בכל מקרה יהיה הסדר

"הסיפור שבגינו אנחנו מתכנסים הוא הירידה הדי משמעותית בהיקפי הפעילות ב-2010", אמר ורטהיים היום. "זו הייתה שנה מאוד בעייתית עם הפסדים גדולים, שבתחילתה נאלצנו להזרים הון לרבינטקס, ובסופה נאלצנו לנהל מלחמת מאסף מול הבנקים, על מנת שלא לפגוע בתשלום הקרן של דצמבר 2010", הוא הוסיף.

בשנה החולפת צנחו הכנסות רבינטקס ב-37.9% והסתכמו ב-271.8 מיליון שקל, וההפסד הנקי יותר מהוכפל, והסתכם ב-57.8 מיליון שקל. היקף החובות של רבינטקס עומד על כ-115 מיליון שקל, מתוכו כ-75 מיליון שקל למחזיקי שתי סדרות האג"ח והיתרה לבנקים. החל מחודש יוני עולה שיעור הריבית שאותה צריכה החברה לשלם למחזיקי אג"ח ב' ל-6.4%, ובסוף 2011 עליה לפרוע כשליש מקרן החוב, בגובה של כ-22 מיליון שקל.

ורטהיים תיאר את הצעדים שנקטה החברה כדי להתייעל, ואמר: "נכנסנו לקיצוץ די דרסטי, שכולל כל פינה אפשרית החל מהרמות הגבוהות, וביטלנו גם את המשרדים בהרצליה, וכעת כל החברה מרוכזת בבית שאן".

בהמשך הסביר ורטהיים מה בכוונת החברה לעשות: "אנחנו נערכים להפרדת פעילות המיגון האישי לתוך חברה בת, כדי לאפשר כניסה של משקיע לאותה חברה בלבד. גם אם זה לא יביא מזומנים, הדבר ייצר ערך לפעילות של ברטק, שכרגע הוא לא רב. קיומו של ערך כזה יוכל לאפשר לנו לפעול בדרכים אחרות, כדי לראות איך מגשרים על נושא תזרים המזומנים של האג"חים וההתחייבויות אחרות".

בהמשך פירט ורטהיים את המצב בברטק, ואמר: "גם שם הייתה ירידה בהיקף הפעילות, שהביאה לכך שהיא לא עמדה בקובננטס, מה שהכניס את הבנקים לחרדות. נכנסנו לתהליך מסודר של ניסיון לגיוס מימון מגורמי מזנין (מימון ביניים) לטובת הקטנת החשיפה של הבנקים, כשהשאיפה היא שנצליח לסגור עסקה מולם כבר במהלך יוני הקרוב". ורטהיים אף ציין כי כבר עתה משלמת ברטק ריביות גבוהות יותר בשל המצב שאליו נקלעה החברה, וציין כי היקף החוב שנותר בגין רכישת ברטק עומד על כ-12 מיליון דולר.

בתשובה לשאלת אחד המחזיקים, מה יהיה אם החברה הבת תצליח לחתום על הסכם להלוואת מזנין, השיב ורטהיים כי גם אם המזנין יקרה, תידרש רבינטקס להסדר חוב נוסף, והוסיף כי "אם הוא לא יקרה והבנקים בארה"ב ימשכו את השטיח - אני לא רוצה לחשוב על המקרה הזה".

בשלב זה יצאו נציגי החברה מהאסיפה, ומחזיקי האג"ח קיימו דיון לגבי מצבם ודרישותיהם מהחברה, כאשר זו תציע למחזיקים הסדר. לדברי אחד המחזיקים, ישנה נכונות לתת לחברה את הפריסה הנדרשת לתשלום החוב, תמורת פיצוי בדמות שיעור ריבית גבוה יותר וכן אקוויטי.

רבינטקס נסחרת היום לפי שווי של 20 מיליון שקל בלבד, לאחר ירידה של 37.5% במנייתה מתחילת השנה. אג"ח החוב של החברה נסחרות בתשואה של כ-75%, מה שמלמד כי המשקיעים כבר הפנימו כי לא יזכו לקבל את החוב שלהם בזמן.

עוד כתבות

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נעילה מעורבת באירופה; וול סטריט ג'ורנל: ארה"ב תדחה הטלת המכסים

מדד פוטסי איבד 0.2%, הדאקס ירד ב-0.3% ומדד קאק 40 עלה ב-0.1% ● בורסות וול סטריט נסחרות במגמה מעורבת ● הוול סטריט ג'ורנל דיווח כי נציגי ארה"ב ביקשו מסין להתחייב לכמות רכישה של תוצרת חקלאית, ואילו סין מעוניינת כי הרכישות החקלאיות יהיו יחסיות למכסים שארה"ב תבטל ● העלייה במדד המחירים לצרכן בסין מיוחסת לזינוק במחירי המזון במדינה בשל מחסור בחזיר ● כלכלת בריטניה רשמה קיפאון ברבעון השלישי

אבי כץ / צילום: יונתן בלום

רשות ני"ע הטילה קנס מינהלי של 300 אלף שקל על קרן הגשמה

הרשות קבעה כי הקרן הציעה לציבור "ניירות ערך בשותפויות הקבוצה ללא תשקיף, בניגוד לחוק ניירות ערך וכן בניגוד לפטורים שנקבעו בחוק לחובת פרסום תשקיף"

סניף של סופר פארם / צילום: יח"צ

סופר-פארם מתחילה למכור מזון טרי: כל הפרטים על תת-הרשת החדשה שתיפרד מבתי המרקחת

רשת הפארם מתרחבת לתחום המזון באמצעות תת-הרשת החדשה "Daily" • החנויות הראשונות ייפתחו ברבעון השני של 2020 במתחם הבורסה בר"ג ובעזריאלי שרונה • החנויות יהיו קטנות מהסניפים המסורתיים ויורכבו ממחלקת מזון מוכן טרי, מוצרי טואלטיקה ובית מרקחת

קניות באמזון  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המסחר באמזון מגיע לבורסה בת"א בדלת האחורית: צירון רוכשת פעילות שמספקת שירותים לסוחרים

צירון חתמה על הסכם מיזוג והחלפת מניות לרכישת חברה המאגדת פעילות של שירותים לסוחרים בפלטפורמה של אמזון ● תעמיד לחברה המתמזגת הלוואה של 1.2 מיליון שקל

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

אדם נוימן שוקל למכור את הפנטהאוז שלו במנהטן

לפי דיווח של "בלומברג", נוימן שכר משרד תיווך כדי למצוא קונה לפנטהאוז באזור פארק גראמרסי ● מדובר בשתי יחידות דיור, שנרכשו בכ-28 מיליון דולר ב-2017 ואוחדו לדירה אחת

מרכז ביג באירופה / קרדיט צילום: ביג

ביג רוכשת מרכזים לוגיסטיים בסרביה ומנהלת מו"מ לרכישת הקניון שבנתה אביב ארלון במדינה

חברת הנדל"ן המניב ממשיכה להרחיב את פעילותה בסרביה ותשקיע כ-43 מיליון אירו בשלוש עסקאות חדשות

נדב פרסמן - מקאן תל אביב /צילום: תמר מצפי

במקאן בונים את ההנהלה מחדש ומציגים את "מקאן 2025"; אמיר וייס ודן אלעזרי ישמשו כמשנים למנכ”ל

ל"גלובס" נודע כי מנכ"ל הקבוצה עמית משיח צפוי להודיע לעובדים על תוכנית אסטרטגית שכוללת שורת צעדים ארגוניים, לרבות מינויים חדשים בהנהלת הקבוצה וכניסה לתחומים חדשים, בהם עולם הדאטה ● נדב פרסמן ימונה למנכ"ל משרד הפרסום

יובל שטייניץ / צילום: שלומי יוסף

שטייניץ: "עידן הפחם בישראל יסתיים בשנת 2025"

שר האנרגיה נאם בוועידת האקלים במדריד והכריז כי בסוף שנת 2019 תתבצע ההפחתה בשימוש בפחם עד כדי 50%, ויסתיים השימוש בפחם בתחנות הכוח עד שנת 2025 ● אדם טבע ודין: "ישראל נכשלת ביישום הסכם פריז. אנחנו עדיין לא מפנימים שהעולם השתנה, הכלכלה השתנתה ואנחנו נשארים הרחק מאחור"

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

מניית פריון זינקה מעל -7% בעקבות דיווח על שיתוף-פעולה בתחום הפרסום הדיגיטלי

חטיבת הפרסום שלה, אנדרטון, חתמה על הסכם לשת"פ בלעדי עם TVadSync, מהמובילות מארה"ב בניתוח נתוני צפייה בטלוויזיה

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

תביעה נגד שלמה אליהו: מתעלם מהסכם שכר-טרחה בעסקת נדל"ן

עו"ד גד ירדני ומשרד ירדני-אמיראס, שסיפקו שירותים משפטיים למגרש שמכר לאחרונה אליהו ב-305 מיליון שקל, טוענים כי אליהו והרוכשים של הפרויקט הפרו את הסכם שכר-הטרחה עמם ● לטענתם, בחוזה מובטחים להם אחוזים מעסקת הענק ומהתמורה על הדירות שייבנו בו בעתיד

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בת"א: מניית אגוד זינקה בכ-8% לאחר העדכון של רשות התחרות

ת"א 35 ננעל ללא שינוי, ת"א 125 עלה ב-0.06%, ות"א 90 - ב-0.3% ● רשות התחרות הודיעה כי לא תערער על החלטת ביה"ד לתחרות לאשר את מיזוג מזרחי טפחות ואגוד ● ביג רוכשת מרכזים לוגיסטיים בסרביה ● פריון טיפסה עקב דיווח על הסכם שת"פ חדש

טוויטר / צילום: שאטרסטוק

טוויטר מסכמת שנה: מה היה הציוץ האהוב בישראל ב-2019?

הרשת החברתית טוויטר פרסמה הלילה סיכום רשמי של שנת 2019 בפלטפורמה ● בין ההאשטאגים הפופולריים בישראל: האירוויזיון, פורטנייט וניסיון הנחיתה על הירח של בראשית

הכנסות והוצאות / צילום: Shutterstock

הלמ"ס: לפחות 42% ממשקי הבית היו במצב של אוברדראפט; שליש נושאים הלוואות שלא קשורות למשכנתא

26% מאלה שהיו באוברדראפט קיבלו לפחות פנייה אחת מהבנק בשל חריגה מהמסגרת ● כמעט 2 מיליון משקי בית מחזיקים בחסכונות מסוגים שונים; ל-87% מהחמישון העליון יש קרן פנסיה - פי 2.6 מאלה שבתחתית ● ומה גובה ההלוואה הממוצעת למשק בית?

מיכל הלפרין, הממונה על רשות התחרות / צילום: יונתן בלום, גלובס

מיזוג הבנקים מזרחי טפחות ואגוד יוצא לדרך: רשות התחרות לא תערער

רשות התחרות הודיעה הבוקר כי לא תערער על החלטת בית הדין לתחרות לאשר את מיזוג הבנקים "לאחר דיון פנימי שנערך ברשות" ● מניית אגוד מזנקת ב-10% בבורסה בתל אביב

סידני אוסטרליה  / צילום: shutterstock אס.איי.פי קריאייטיב

שתי חברות ישראליות שנסחרות באוסטרליה גייסו כמה מיליוני שקלים בהנפקות פרטיות

החברות הן אפסווילאג', שמפתחת תוכנה לעסקים קטנים, והרמד, שמפתחת מוניטור לשימוש בהריון

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אכזבה וכעס במשרד התקשורת על העתירה נגד מכרז הדור החמישי

סלקום, גולן טלקום ואקספון הגישו עתירה לעיכוב מכרז הדור החמישי בסלולר, ובמשרד התקשורת מתכוונים להתנגד לכך במלוא המרץ

מתי דב, מנכ"ל מגוריט  / צילום: איל יצהר, גלובס

מגוריט רוכשת 21 דירות בפרויקט הדר ויוסף של גבאי ב-57 מיליון שקל

הדירות, בנות 2-4 חדרים לצד דירות גן (180 מ"ר) מרפסות בשטח כולל של 220 מ"ר ו-21 חניות, צפויות להימסר למגוריט כשהן מוכנות למגורים, למטרת השכרה ארוכת טווח, בעוד כשנה

שוחד / איור: יזהר כהן

הותר לפרסום: חשודים בפרשת שחיתות בגוף ביטחוני יועמדו לדין

זאת בכפוף לשימוע ● עפ"י החשד, עובדי ציבור בגוף ביטחוני לקחו שוחד מחברות העוסקות במכירת ציוד לגופי ביטחון, בתמורה לכך שיקדמו עסקאות מכר בין גוף הביטחון וגופי ביטחון נוספים לבין החברות המשחדות

אלן דאבקין / צילום: יוסי כהן

עוד בנק השקעות זר פותח נציגות מקומית: סטיפל האמריקאי נכנס לישראל

אלן דאבקין מונה למנכ"ל הסניף החדש בישראל של הבנק ● על הכוונת של הגוף האמריקאי נמצא תחום עסקאות הרכישה ומיזוגים בישראל

ברודקום / צילום: רויטרס, Mike Blake

מאבק על עשרות מיליוני דולרים: ענקית השבבים ברודקום ניצחה את רשות המסים

רשות המסים דרשה מברודקום לשלם מס של כ-150 מיליון שקל בגין רכישת Dune ● המחוזי קיבל את ערעור ברודקום נגד דרישת רשות המסים וחייב את הרשות בהוצאות ● בדרך משרטט השופט את גבולות המס שיוטל על עסקאות אקזיט שבהן נעשה "שינוי מודל עסקי"