גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אנחנו צמאים לדם

הלכנו דרך ארוכה עם ה"נגד" והגענו למקום בו אנו לא זוכרים במה אנחנו כן מאמינים ולמה

מזל טוב: עכשיו גם השופט העליון יורם דנציגר בקו האש. למה? כי הוא דחה את ביצוע עונשו של משה קצב, ואנחנו לא אוהבים את זה. מי זה אנחנו? כולנו. החל בתקשורת שמבקרת וממתגת את דנציגר כמוג-לב שלא הצליח לשים את החותמת הראויה על הפרשה - וכלה באחרון המצייצים בטוויטר שמביעים שאט-נפש מכך שקצב עדיין מסתובב חופשי.

תכל'ס - למה אפשר היה לצפות מדנציגר? ההחלטה שלו אולי חריגה, אבל כל המקרה הוא חריג. הציפייה המעושה שצריך לנהוג בקצב כבכל אזרח היא קצת מטופשת, לא? הרי הוא לא קיבל "טיפול" רגיל גם בדברים רבים נוספים. טרם נתקלתי במואשם באונס שקיבל כל-כך הרבה תקשורת כמוהו, למשל, ולכן הגיוני לצפות גם מדנציגר שינהג בזהירות רבה יותר בהחלטתו, כי זו אינה החלטה "רגילה".

העניין הוא שהציבור צמא לדם. ואם אנחנו לא מקבלים את הדם - גם עם זה למדנו להתמודד. השיטה: לצאת בעליהום. מתקפת אנטי. לרדת על דנציגר, להיגעל מקצב, להשחיז עט או מקלדת כדי לנסח את המשפטים הכי דוקרים וכואבים. בזה, אנחנו מצוינים. מסתבר שאין חזק מכוח האנטי שלנו, ואנחנו מוכיחים את זה בכל יום מחדש.

אנחנו לא היחידים. לבמאי הדני המוזר לארס פון טרייר לא היה מה לומר אתמול (ד') במסיבת עיתונאים בקאן, אז הוא יצא באמירות אנטישמיות בוטות. צודק - זה עשה כותרות. הוא מדוכא, לא כל-כך הולך לו בזמן האחרון, ואין כמו לצאת נגד משהו כדי לקצור קצת יחסי ציבור.

הדוגמאות לכוח האנטי הן רבות. אמנם כבר קרו המון דברים מאז (ליאו עזב את בר, מריה עזבה את ארנולד), אבל אם נתאמץ לרגע להיזכר מה התרחש פה רק לפני 4 ימים, נודה שחווינו רגע די מפחיד.

מאות פלסטינים ניצלו את סימבוליות יום הנכבה והחליטו לרמוס את גדרות הגבול מסוריה ומלבנון ולצעוד לתוך ישראל. וכשהמון צועד עם כוח אנטי כזה גדול, זה יכול להיות לא סימפטי.

כשחושבים על זה, הפלסטינים הם עם שנולד בגלל רצונו לצאת נגד. לפני שהם יצאו בכל הכוח כנגד הקמת מדינת ישראל, ולאחר מכן כנגד הכיבוש, הם בכלל לא היו עם, אלא סתם התגוררו באזור. אבל לאורך השנים הם התאחדו יותר ויותר מול תקומת ישראל. האנטי עזר להם לקבל גם תמיכה של ארצות ערב, שמעולם לא היו בעדם - להיפך. הכול מבוסס, בעצם, על הנגד ולא על הבעד.

המון פעמים אנחנו מגיעים לשיא שלנו כשאנחנו יוצאים נגד משהו. אבל מתי בפעם האחרונה הכנסתם את כל הנשמה שלכם לעשייה ולבנייה של משהו חיובי, ולא ליציאה נגד משהו שעשה מישהו אחר? כשחושבים על זה כך, זה יכול להיות די מביך. אנחנו יודעים להתנסח מצוין לגבי כל מה שאנחנו לא, אבל ככל שעובר הזמן, שוכחים יותר ויותר את מה שאנחנו כן.

אבו-מאזן פרסם שלשום (ג') מאמר שערורייתי ב"ניו-יורק טיימס", שבו הוא הציג היסטוריה כל-כך מעוותת של ישראל, הפלסטינים והאזור, שהשאיר את הישראלים ממש פעורי פה. אז מה עשינו? הגבנו.

במסגרת יכולתו המופלאה לדעת מה הוא לא רוצה, אך להישאר לחלוטין בערפל לגבי מה שהוא כן רוצה, נתניהו שחרר תגובה על כך שאבו-מאזן משכתב את ההיסטוריה. זה נכון מאוד, אבל זה שוב משאיר אותנו רק בעמדת ה"נגד". אנחנו בעיקר מגיבים. משהו קורה - אנחנו צוחקים, או בוכים, מרימים גבה או צועקים.

התעצבנו נורא על המאמר של אבו-מאזן. אבל האם היה עולה בדעתנו לכתוב מאמר משלנו? ואם כן, מה היינו כותבים בו? בכלל, מתי בפעם האחרונה חשבנו לספר את הסיפור שלנו?

הבת שלי, למשל, כבר בכיתה ט', וטרם למדה את ההיסטוריה של ישראל כחלק מתוכנית הלימודים. למה זה? למה אנחנו צריכים לחכות שמישהו יכתוש את המורשת שלנו כדי להתחיל לצאת נגדו, ורק להגיב, במקום להשריש עמוק יותר את המורשת שלנו כדרך חיים? אולי כי יותר נוח ונעים להתעצבן על אחרים.

אנחנו נגד מחירי הדלק הגואים, נגד שטייניץ, נגד ביבי, מרוצים כשבוועדת הכספים עושים לראש הממשלה מחטף בלי להבין שאי אפשר לנהל מדינה במחטפים, ונדמה ששכחנו מה זה להיות בעד משהו. גם כאינדיבידואלים - עד כמה אתם עסוקים רק בבניית הדרך שלכם? ולעומת זאת, כמה אתם עסוקים בביקורת, או בקטילת רעיונות ויוזמות של אחרים?

יום הנכבה הוא יום "נגד" קלאסי. אז כן, אנחנו יכולים לתפוס על זה טרמפ וגם לצאת נגדו, כפי שעשתה השבוע עמותת "אם תרצו" עם ספרון ה"נכבא חרטא" שלה. אנחנו גם יכולים להיות אנטי לאנטי, כפי שהשמאל מיד מתייצב נגד "אם תרצו", ולא באמת משנה מה נאמר.

עם ה"נגד" אפשר ללכת דרך ארוכה, אבל לאן מגיעים בסוף? גם אם יש מדי פעם "נגד", אי-אפשר שהוא יהווה את המניע כל הזמן. הוא צריך להיות כלי שמשרת אותנו בדרך שבחרנו להיות בעדה, ולא מטרה בפני עצמה.

עם כל הכוח המופלא והסוחף שיש באנטי, כדאי שנתאמץ לזכור מי אנחנו, במה אנחנו מאמינים, לאן אנחנו רוצים ללכת, ולגבי מה אנחנו בעד.

עוד כתבות

מגייסים, מוכנים למשחקי הרעב / צילום: באדיבות yes, יח"צ

המכון שמגייס את העובדים שלו בשיטת משחקי הרעב

מכון המחקר BTI ביקש ממועמדים לחבור לקבוצות לפי רצונם ולהגיש הצעת מחקר יחד, ואז שכר את הצוותים החזקים ● האם זה יעבוד גם בעסקים?

נתניהו וריבלין בעת הצילום המשותף של המנהיגים שהשתתפו בארוחת הערב בבית הנשיא / צילום: רויטרס, POOL

פרשנות: החמימות שגילו מנהיגי העולם לא הפשירה את יחסי נתניהו-ריבלין

בערב קר רשמה ישראל הישג דיפלומטי כשהצליחה לכנס בבית הנשיא רשימה נכבדה של מנהיגים בינלאומיים ● בערב כזה אי אפשר להכחיש את כישרונו המוכח של נתניהו לדיפלומטיה בינלאומית ● למרות ההצלחה, הנוכחים בארוחה היו צריכים לגלות דיפלומטיה ביחסים עם הנשיא ורה"מ ● פרשנות

טראמפ בעצרת בחירות במישיגן / צילום:  Leah Millis : צילום

מה גרם לדונלד טראמפ לצייץ 142 פעם ביום אחד?

הרוב המוחלט של ציוצים התמקד במשפט ההדחה וכללו ציוצים מקוריים לצד שיתופים (ריטוויט) של ציוצים אחרים ● השיא הקודם בבית הלבן עמד 123 ביום אחד ● לטראמפ 71 מיליון עוקבים בטוויטר

מפגעי הפסולת שתועדו במטמנת עברון  / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

השופט פלאח: "הסבלנות שהנהיגו בתי המשפט כלפי מזהמי הסביבה פקעה"

בית משפט השלום בחיפה הטיל על מטמנת עברון, קיבוץ עברון ומנהליו קנס של מיליון שקל, התחייבות כספית של 2 מיליון שקל לשלוש שנים, ומאסר מותנה על המנכ"ל ● "ידע כל נושא משרה בתאגיד, שאל לו לפגוע באיכות הסביבה, אחרת עלול הוא למצוא את מקומו, מהיום והלאה, מאחורי סורג ובריח"

כריסטין לגארד / צילום: שאטרסטוק

ההחלטה הראשונה השנה של לגארד: הריבית באירופה ללא שינוי

הריבית על הפיקדונות נותרה על מינוס 0.5%, והבנק צופה כי הריביות ישארו בטווח הנוכחי ואף יירדו עד אשר האינפלציה תעלה ל-2% ● הבנק הודיע על בחינה מחודשת של המדיניות המוניטרית לראשונה מאז 2003

כנסיית המחלוקת בעין כרם ירושלים/ צילום:   Shutterstock

פרשנות: הבלופים של השבוע: מהאיום הביטחוני של קאסם סולימאני ועד לנזירות רוסיות כועסות

למה בכלל תקציב הביטחון צריך לגדול עכשיו, מלבד עזרה לתדמיות של נתניהו, כוכבי ובנט? ● ומדוע המחוות הנדל"ניות שנעשו עבור הנשיא פוטין בירושלים לא יתבצעו ככל הנראה? ● הבלופים הגדולים של השבוע ● פרשנות

מפגש פורום משאבי אנוש /  צילום:  איל יצהר

תפקידיו החדשים של הממונה על משאבי אנוש

פורום של כ-20 אנשי משאבי אנוש וייעוץ ארגוני בכירים התכנסו כדי לדבר על האתגרים החדשים שלהם בעולם העבודה: מדוע זה לגיטימי שעובד יבקש לעבוד מהבית או במשרה חלקית, איך נערכים לעולם של סוגים שונים של חוזי העסקה ומה היתרון של התנסות של עובדים בתפקידים שהם ממש לא מכירים

ניתוח פלסטי הוא לא סוף הסיפור /  צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

פלסטיקאי אמריקאי שביצע הונאת ביטוח ומס בהיקף כ-4 מיליון דולר - הוסגר לארה"ב

הרופא, דיוויד מורו, שנעצר בישראל בחודש יוני 2019, ירצה בארה"ב 20 שנות מאסר, לאחר שהורשע בבית משפט פדראלי בקשירת קשר לביצוע הונאה ובדיווח כוזב בדוח מס הכנסה

נתניהו וטראמפ בפגישתם בבית הלבן / צילום: Kevin Lamarque, רויטרס

הבית הלבן מודיע: נתניהו וגנץ יבקרו בבית הלבן בשבוע הבא

בהודעה נמסר: "ארה"ב וישראל הן שותפות חזקות וביקורו של ראש הממשלה מהווה הזדמנות לדון על סוגיות ביטחון לאומי ונושאים אזוריים"

הדס שטייף/  צילום: שלומי יוסף

חומרי החקירה שדולפים בפרשת אפי נוה: מהתקופה שהיו אצל שותפה של הדס שטייף

בדיקת "גלובס" מגלה כי מדובר בחומרים שהופקו מהמכשירים הניידים של נווה בין התאריכים 19 לדצמבר 2018 ל-23 לדצמבר 2018 ● החומרים תויקו לתיקיות עם שמות לפי נושאים ואישים חשובים, לרבות שופטים, והועברו להתקן נייד

אליזבת וורן, ג’ו ביידן וברני סנדרס / צילום: רויטרס

רגע לפני יריית הפתיחה: מיהם המתמודדים בפריימריז הדמוקרטים?

בעוד שבועיים ייפתח מירוץ הפריימריז למועמדות המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות ארה"ב ● מה הסוד של ביידן? ● האם סנדרס יכול לפרוץ מעבר לקהל התומכים השרופים שלו? ● איך וורן הכניסה את עצמה לפינה, והאם בוטג'ג' מהונדס מדי? ● המדריך לטראמפיסט ממפה את המועמדים ● האזינו

דני כהן, קרן ויולה / צילום: תמוז רחמן

שותף מנהל בקרן ויולה: "לא אשקיע בסטארט-אפ שאין לו שיווק גאוני"

דני כהן, שותף מנהל בקרן ההון סיכון ויולה, שובר את המיתוס וטוען: "חברה צריכה קודם כל שיווק מעולה - ורק אחר-כך מוצר טוב" ● הוא גם מתנגד לתפיסת הסטארט-אפיסט הצעיר: "בחברות הגדולות שהשקענו בהן, היזמים מעל גיל 40" ● מתוך הפודקאסט של ערן גפן "חצי שעה של השראה"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 22 בינואר

אתמול באיכילוב: 7 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

נוסעת ברכבת התחתית בביג'ינג  / צילום: Aly Song, רויטרס

סין מעלה הילוך במאבק בוירוס הריאות: הטילה הסגר על 3 ערים

הרשויות בעיר הואנגגאנג, בה חיים כ-7.5 מיליון בני אדם, סגרו את כל דרכי התחבורה הציבורית, כולל אוטובוסים ורכבות ● גם על אז'ו, עיר שכנה נוספת עם מעט יותר ממיליון תושבים, הוטל הסגר דומה

אלי כהן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

אין תקציב מדינה מאושר. האם ההשקעה באזרחים יורדת?

שר הכלכלה אלי כהן טען שבלי תקציב מאושר וממשלה קבועה, כל המגזרים במשק מקבלים פחות כסף. למה הוא מתכוון? ● המשרוקית של גלובס

ניר צוק. ירידה חדה בשכר / צילום: תמר מצפי

החברות הכי שוות: פאלו אלטו, טבע ואלטיס בין מקומות העבודה הטובים ללהט”בים

כך לפי סקר שערך ארגון Human Rights Campaign הפועל לזכויות הלהט"ב בארה"ב ● מקומות עבודה טובים אחרים לקהילה כוללים את אמזון, אפל, וולמארט ולא מעט חברות תרופות

תיירים מצלמים ליד מקדש לוקסור במצרים / צילום: Mohamed Abd El Ghany, רויטרס

המלחמה במזרח התיכון שלא הכרתם: למה ישראל עדיין נופלת משכנותיה ביכולת למשוך תיירים

ישראל נהנתה בשנה החולפת ממספר שיא של תיירים, אבל ביחס למדינות הקרובות אליה - ירדן, מצרים, לבנון וקפריסין - לא מדובר במספר פנומנלי ● אז מי שיאנית האזור, ועם אילו תוכניות עתידיות שלהן משרד התיירות יצטרך להתמודד?

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

הבורסה ננעלה בירידות: פנינסולה ומיטב זינקו ב-8% ו-10% בהתאמה

מדד ת"א 35 איבד 0.2%, כך גם מדד ת"א 90 ● מיטב דש קפצה לאחר שרכשה מניות פנינסולה במסגרת ההנפקה ב-115 מיליון שקל ● נייס איבדה 2.8%, אנלייט ירדה ב-1.7%, דלק ירדה בכ-1%, טבע קפצה ב-2.6% ואופקו הלת' בזינוק של 7%

יעל טרויכין / צילום: יונתן בלום

"חייבים למצוא דרכים חדשות להתגונן מפני האקרים. אין פתרון קסם שיכול להרוג מכשפות ומפלצות בבת אחת"

יעל טרויכין, שמכהנת כמנכ"לית חברת סייבר כבר בגיל 26, מספרת ל"ליידי גלובס" איך היא מתאמנת 30 פעם לפני פיטורי עובד, מתי שווה לצאת עם כפיף לדרינק כדי לבנות אמון, וכן, גם על הפחד לאכזב וליפול

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

S&P 500 עבר לעליות לאחר שארגון הבריאות העולמי הרגיע מעט את החששות

לדברי WHO "מוקדם לדבר על אירוע חירום בריאותי ברמה בינלאומית"; הדאו יורד פחות מ-40 נקודות, נאסד"ק בעליות ● נטפליקס מזנקת 5%; עליותך חדות במניות מייצרות החיסונים ● נעילה שלילית בבורסות אירופה בצל החשש מהתפרצות נגיף הקורונה שגרר עד כה 17 מקרי מוות