גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מאחורי הקלעים בוועדת האיתור למנהל רשות המסים

ברגע האחרון: ועדת האיתור למנהל רשות המסים המליצה על משה אשר לתפקיד ■ למה נפסל משה טרי, מה יעשה שטייניץ עם ההמלצה, והאם אשר הוא מינוי תמוה או האיש הנכון לתפקיד?

מינוי בדקה ה-90

מועמד אלמוני יחסית נוסף צפוי להתמנות לאחד מתפקידי המפתח במשק הישראלי. הפעם מדובר במשה אשר, פקיד שומה מפעלים גדולים ברשות המסים, שלפי המלצתה של ועדת איתור בראשות מנכ"ל האוצר, חיים שני, יתפוס את כס מנהל רשות המסים. מדובר בהמלצה מפתיעה, שכן משה טרי, יו"ר רשות ניירות ערך האגדי, היה "סגור" לתפקיד.

לכאורה, ועדת האיתור התכנסה אמש (ד') רק כדי להשלים את המינוי של טרי. ואולם, אז "לפתע" גילו כי טרי אינו עומד בדרישת הניסיון הדרוש לתפקיד בתחום המיסוי (10 שנים) - ומינויו נפל.

לאחר פסילת טרי, המועמד הפנימי מתוך הרשות לרשת את יהודה נסרדישי הפורש היה דורון ארבלי, מנהל המכס - מינוי מוסכם ואיש בעל כישורים, שמסוגל להוביל את הרשות, לכל הדעות. אך גם שמו נעלם, כלא היה. ב-10:00 בלילה צץ לראשונה שמו של אשר.

"לא יאומן", הייתה הבוקר (ה') התגובה השכיחה שקיבלנו מבכירי המערכת, כששמעו כי טרי נפסל וארבלי התאדה. קיימת הסכמה שאשר הוא איש מקצועי ונחמד, אך מכאן ועד מינויו למנהל רשות המסים הדרך ארוכה.

הכשל של משרד האוצר

ההתנהלות של משרד האוצר סביב מינויו של מנהל רשות המסים היא מבישה ושערורייתית. שר האוצר, יובל שטייניץ, ידע ואף דאג להדגיש ולספר כי הוא לא יחדש את מינויו של נסרדישי למנהל הרשות זה כבר שנה שלמה לפחות. אבל למרות זאת, הכול הלך לאט, כאילו רשות המסים לא ממש חשובה ואינה סובלת כלל מבעיות.

באמצע פברואר התמנה שני ליו"ר ועדת האיתור, אך רק בסוף מארס הקימו את הוועדה. היא עבדה לאט-לאט, בדקה 20 מועמדים, ואחרי 3.5 חודשים גילתה את אשר. אם זה לא מספיק, עד אתמול בבוקר טלפנו עוזריו של שני לשני מועמדים נוספים שיבואו להופיע בפני הוועדה. למה? כי פתאום גילו כי יש בעיה עם הסעיף שדורש ניסיון במיסוי, שטרי אינו עומד בו.

מה עשו חברי הוועדה בשבועות האחרונים? מי שהציע את תפקידו לטרי לא טרח לבדוק את הדברים הבסיסיים? בגלל שמדובר בוועדת איתור ולא במכרז, היו חברי הוועדה אלה שניסחו את הדרישות, לכן הם ורק הם האחראים.

ברור לכל בר-דעת כי "הבעיה" של טרי הייתה ניתנת לפתרון. "רק בן אדם שאין לו מושג על מה הוא מדובר יכול לדרוש 10 שנות ניסיון בתחום המיסוי. אם היה אחד כזה, הוא היה נדרש לעשות הסכם ניגוד עניינים, והיו מטילים עליו מגבלות מכאן עד ארגנטינה", אומר אחד מבכירי אנשי המסים בארץ.

הכעס של שטייניץ

יובל שטייניץ רותח. זעמו של שר האוצר זועק לשמיים: בהשוואה לרוב המינויים שביצע - הפעם, בהודעה לעיתונות, אין כל התייחסות שלו למינויו של אשר. לא ברכה ולא דברי שבח. יתרה מזאת, בהודעתו של שטייניץ צוין במפורש כי המינוי כפוף לאישורו של שר האוצר.

השאלה הגדולה מכולן היא מה יעשה שטייניץ עם ההמלצה של ועדת האיתור. מי שטירפד את מינויו של טרי, סינדל ביעילות את שטייניץ. שר האוצר רשאי לדחות את ההמלצה, ולטעון כי ברגע שוועדת האיתור העבירה לו שם אחד, אין לו חופש פעולה או בחירה. אלא שדחיית ההמלצה תיראה רע במישור הציבורי ותהווה הבעת אי-אמון ואף הכרזת מלחמה כלפי שני, מנכ"ל משרדו.

כמובן שברירת המחדל היא לקבל את ההמלצה. אך אז שטייניץ, ורק הוא, יהיה חתום על אחד מהמינויים השנויים במחלוקת במשרד האוצר. שטייניץ חיפש כוכב, אך קיבל "נסרדישי" ללא מחצית מהניסיון שלו. מישהו הרס לו את החגיגה, והוא כועס - ובצדק.

"חכה, זה עוד לא נגמר", מבטיח גורם בכיר באוצר.

טרי בנעלי פלדמן

מה לא עשו לטרי כדי שיקבל עליו את התפקיד? דיברו איתו, עם אשתו, עם ילדיו, שניסו לשכנעו שלא לקבל על עצמו את התפקיד. הם טענו שהוא לא צריך את החשיפה התקשורתית ואת "תיק רשות המסים", שסדרת פרשיות שחיתות לכאורה לא מעניקות לה דקה אחת של מנוחה. אך לבסוף, אחרי מסע שכנועים ארוך ומטיש, טרי ומשפחתו הסכימו.

מה שעשו לרו"ח זאב פלדמן לפני 3 שנים, עשו כעת לטרי. אותו מהלך אווילי וזדוני: ברגע האחרון, אופס, יש בעיה קטנה, אתה לא יכול להיות, צר לנו. תודה.

טרי יכול להתנחם בדבר אחד: פלדמן הוצג בעיתונים בפרשיית אי-מינויו למנהל הרשות כ'פושע', ואילו טרי - רק כ'חסר ניסיון'. ואנחנו, משלמי המסים, במקום לקבל מנהיג כריזמטי שישקם את רשות המסים - נקבל פקיד אפור וחסר ניסיון.

האיש הנכון או מינוי תמוה? תלוי את מי שואלים

הרוחות במסדרונות רשות המסים סוערות סביב המלצת ועדת האיתור למנות למנהל רשות המסים את משה אשר, פקיד שומה מפעלים גדולים. "העובדים בהלם, זה פשוט לא יאומן ולא הגיוני. זה כמו שאלוף-משנה בצה"ל יתמנה לרמטכ"ל", אומר בכיר ברשות ל"גלובס".

משה אשר (46), רואה חשבון ועורך דין בהשכלתו, מכהן ב-5 השנים האחרונות כפקיד שומה למפעלים גדולים ברשות המסים. במסגרת תפקידו הוא אחראי על תיקי הבנקים, חברות הביטוח ותעשיית הרכב.

בין הנושאים המרכזיים בהם טיפל הוא יישום המלצות ועדת בכר מול הבנקים וחברות הביטוח. קודם לכן כיהן אשר כמנהל אגף בכיר בחטיבה המקצועית ברשות המסים, ולפני כן שימש במשך 6 שנים יועץ מקצועי ל-3 נציבי מס הכנסה. אשר, המתגורר במבשרת-ציון ואב לשניים, אינו נחשב לדמות בולטת ברשות.

"הוא אדם אפור, אדם שלא התבלט. מערכת כזו לא יכולה להיות מנוהלת על-ידי אדם שלא היה חלק מהמטה. אין לאף אחד מושג מי האיש, אנשים לא מבינים איך המליצו לתפקיד על אדם שהגיע מהשורות האחרונות", מוחה הבכיר. "העובדים אומרים שהמינוי לא יעבור, אבל ימים יגידו. חד וחלק, משהו כאן לא בסדר. זה לא עולה על הדעת שהוא עקף מועמדים שהם סמנכ"לים. מה בעצם הוועדה אומרת? כולם לא שווים, אז הבאנו מישהו מלמטה?"

תמיכה באשר במגזר הפרטי

במגזר הפרטי דווקא חושבים שמינויו של אשר למנהל רשות המסים הוא לא פחות ממצוין. "אשר הוא בעל מקצוע מעולה עם ידע חשבונאי ומשפטי. מינוי מבפנים בתקופה זו הוא נכון לרשות. המינוי ירגיע את המערכת ויאפשר סבב מינוים וקידומים בתוכה", אומר רו"ח מיקי בלומנטל, שותף בפירמת רואי החשבון פאהן-קנה.

גם עו"ד אחו פראנק, ראש מחלקת מסים במשרד צלרמאייר-פילוסוף-רוזובסקי צפריר-טולדאנו, שמכיר את אשר מספר שנים, סבור שמדובר במינוי ראוי. "התרשמתי שמדובר במנהל מצוין. אשר פועל תמיד במקצועיות ובהגינות, כדי לתת פתרונות מעשיים לנישומים", הוא אומר. "נראה כי מאז החלו החקירות ברשות המסים לפני 4 שנים, המערכת מפחדת לקבל החלטות, ואני מאמין כי אשר יידע להחזיר למערכת את הביטחון הדרוש לה ואת יכולת קבלת ההחלטות, מבלי שתיאלץ לגלגל כל עניין לפתחו של בית המשפט, כפי שהיא עושה היום".

עו"ד קובי כהן, שותף במשרד כהן-ברזילי ושות', לשעבר פקיד שומה היחידה הארצית לשומה ברשות, סבור כי ניסיונו של אשר כעוזר לשעבר של 3 נציבי מס הכנסה יסייע לו "להחליק לנעלי המנהל. הוא איש נעים-הליכות, שיכול להוביל מהלכים יפים ברשות המסים ולהסתדר".

רו"ח איריס שטרק מברכת גם היא על מינויו של אשר. "משה אשר הוא ותיק ומכיר היטב את המערכת. הוא מקצוען ובעל ניסיון רב. רשות המסים השכילה להצמיח מנהיגות מתוכה, מהלך שמאפשר לעובדי הרשות אופק וקידום. אין ספק כי המהלך יוביל להישארות של הרבה כוחות טובים בתוך המערכת ולחיזוקה לאחר התקופות הקשות והזעזועים שעברה".

משה אשר

תפקיד: פקיד שומה מפעלים גדולים ברשות המסים ב-5 השנים האחרונות

גיל: 46

מצב משפחתי: נשוי+2

השכלה: תואר ראשון בראיית חשבון ובמשפטים

נושאים באחריותו: אחראי על תיק הבנקים, חברות הביטוח ותעשיית הרכב. טיפל ביישום המלצות ועדת בכר

תפקידים קודמים: מנהל אגף בכיר בחטיבה המקצועית ברשות המסים, יועץ מקצועי ל-3 נציבי מס הכנסה

עוד כתבות

הפגנה של "שומרי הבית" ותושבי חוף הכרמל נגד אסדת לוויתן/ צילום: גלים הפקות

האסדה והבהלה: תושבי חוף הכרמל מאיימים לנטוש את הבתים. למה הם לא מאמינים יותר למדינה?

נובל אנרג'י עשויה להתחיל השבוע בשלב נוסף בהרצת אסדת קידוח הגז לוויתן באזור חוף הכרמל, שבמהלכו ייפלטו לאוויר עשרות טונות של חומרים מזהמים • חלק מהתושבים כבר התפנו ועמותת "שומרי הבית" קוראת לכל התושבים לעשות כמוהם

מטוס של חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס / צילום: שאטרסטוק

החוויה המפחידה של נוסעי קוואנטס: מה גרם למגלשות החירום של המטוס להיפתח?

נוסעי טיסת 575 פונו הבוקר מהמטוס באמצעות מגלשות החירום אחרי שעשן סמיך מילא את תא הנוסעים

רון קובי ראש עיריית טבריה/  / צילום: שלומי יוסף

בג"ץ דחה את עתירת רון קובי: השימוע יתקיים היום אחה"צ

ראש עיריית טבריה טען כי מכיוון שאנו בתקופת בחירות ובממשלת מעבר, יש להורות על ביטול השימוע שאמור להיערך היום במשרד הפנים עקב אי-הצלחתו להעביר את תקציב העירייה לשנת 2019 ● השופט נעם סולברג דחה את בקשתו על הסף

מיכאל מלכיאלי, ש”ס / צילום: שלומי יוסף

האם התוכנית לשיקום שכונות הפסיקה לפעול?

נציג ש"ס מצדד בתמ"א 38 בטענה שפרויקט שיקום שכונות מת. השמועות על מותו היו מוקדמות ● "המשרוקית של גלובס"

הפגנה באמסטרדם למען המאבק בהתחממות כדור הארץ  / צילום: EVA PLEVIER, רויטרס

ללמוד מהולנד: כך מתכוננות הערים בארץ השפלה למשבר האקלים

הערים הסמוכות לים עלולות להתכסות במים אם מגמת ההתחממות הנוכחית תימשך ● לכן, אין זה מקרי שהן אלה שמקדמות בנייה ירוקה, תחבורה נקייה ופתרונות לניקוז מים

בוריס ג’ונסון/  צילום: רויטרס

לקחי בריטניה: איך נפלו החומה האדומה והחומה הכחולה

בדומה למה שהוא עשה במשאל העם על ברקזיט, בבריטניה חזר המעמד העובד והעדיף ימין קשוח על פני שמאל קיצוני ● זה מה שעשו האמריקאים בבחירות 2016, האם זה מה שהם יעשו ב-2020? ● ומה ישראלים יכולים ללמוד משיטת בחירות ש"מזייפת" את התוצאות לטובת הגדולים?

גינה ציבורית בחריש / צילום: שלומי יוסף

בדיקת "גלובס": העיר חריש צומחת מהר, אז למה לא כל הדירות נחטפות, ומה הם הפרויקטים החלשים?

היצע הדירות הנרחב בעיר החדשה חריש מסייע לחברות הבונות בה להרחיב את פעילותן, אך בחלק מהמקרים שיווק יחידות הדיור הופך למאתגר ● נתוני המכירות של החברות הציבוריות הבונות בעיר לא מצביעים על קשיים רוחביים, אך כוללים כמה פרויקטים עם היקפי מכירות נמוכים למדי

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

נטייה חיובית קלה במדדים תל אביב; איי.אפ.אפ צונחת יותר מ-3%

איי.אפ.אפ דיווחה על הסכם מיזוג מחייב עם עסקי התזונה ומדעי החיים של דופונט ● הכשרת הישוב נחלשת לאחר זינוק של 10% אתמול על רקע הנפקה מוצלחת ● מניית להב עולה לאחר הדיווח אתמול על רכישת השליטה בה בידי מנכ"ל מליסרון לשעבר אבי לוי

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

גיבוש הסכם שלב 1 בין ארה"ב וסין שולח את בורסות אירופה לעליות

בורסות שנחאי ושנזן ננעלו בעליות בעקבות נתוני ייצור ומכירות טובים בסין ● הייצור התעשייתי צמח בנובמבר ב-6.2% לעומת ציפיות ל-5%, והמכירות הקמעוניות זינקו בחודש שעבר ב-8% לעומת תחזית של 7.6%

בנימין נתניהו וגדעון סער / צילומים: תמר מצפי, שלומי יוסף, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

גדעון סער לחדשות 12: לדחות את שידור סדרת הכתבות "ימי בנימין"

סער, המתמודד מול נתניהו בפריימריז בליכוד, טוען כי שידור סדרה בת 4 פרקים על רה"מ בעיתוי הנוכחי הוא בלתי סביר ופוגע קשות בעיקרון השוויון בבחירות, בשל החשיפה הרבה שיקבל נתניהו כתוצאה מכך ● פנה בנושא למנכ"ל חדשות 12 וליו"רית הרשות השנייה

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

מבוי סתום במו"מ: ההסתדרות הכריזה סכסוך עבודה בבנק הפועלים

לטענת ההסתדרות, הרקע לסכסוך הוא מבוי סתום במו"מ על הסכם שכר; חלוקת דיבידנדים בסך מיליארד שקל לבעלי המניות על רקע מכירת המניות בישראכרט, ללא תגמול לעובדים; והליכי התייעלות של ההנהלה, שהרעו את תנאי העובדים ● פועלים: "שלב הדיונים טרם מוצה"

משה כחלון / צילום: איל יצהר

דווקא בשלהי כהונתו של כחלון "מחיר למשתכן" מציגה שיא במכירת דירות

בליל נתונים ממשלתיים שפורסמו היום מציג שיאי מכירות בתוכנית, קיצור משך הזמן לרכישת דירה ואת ממוצע ההנחות מול דירות "רגילות" • "גלובס" עושה סדר במספרים

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

המסחר בבורסה ננעל בירידות; להב אל.אר זינקה ב-18%

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון לשעבר, צפוי להפוך לבעל השליטה בלהב אל.אר ● הכשרת היישוב זינקה ביותר מ-10% על רקע הנפקת מניות מוצלחת ● מחזור המסחר הסתכם ב-575 מיליון שקל

פרופ' אביעד הכהן, פרופ' איילת בלכר־פריגת והשופטת אסתר חיות / צילום: כפיר קרן

נשיאת ביהמ"ש העליון אסתר חיות מסבירה מה השלכות המחסור בעובדות ועובדים סוציאליים

לרגל ציון 30 שנה לחתימת ישראל על האמנה הבינלאומית לזכויות הילד, נערך בשבוע שעבר במרכז האקדמי "שערי מדע ומשפט" כנס בינלאומי בנושא

בוריס ג’ונסון / צילום: רויטרס

הבחירות בבריטניה: 4 מסקנות בעקבות הניצחון המוחץ של ג'ונסון

ההפסד הצורב ביותר של מפלגת הלייבור מאז 1935 מראה שהציבור הבריטי דחה את הרפורמות הקיצוניות שקורבין הציע ● במה שונה ג'ונסון מתאצ'ר, והאם הוא יצליח לשמור על סקוטלנד וצפון אירלנד בממלכה? ● ניתוח "גלובס" לתוצאת הבחירות בבריטניה

חניה ברחוב בת"א / צילום: שלומי יוסף

לא רק במנהטן: מי בישראל מוכן לשלם מיליונים על דירה חדשה ללא חניה

הנחת המוצא של יזמים היא שישראלים לא מוכנים לוותר על חניה צמודה בדירות חדשות, אבל בתל אביב אפשר כבר לראות אפילו פנטהאוזים שנמכרים בלי חניה צמודה ● זה לא אומר שהם מוותרים גם על האוטו

יהלום בצורתו הגולמית מוצג למכירה במרכז אפריקה / צילום: Emmanuel Braun, רויטרס

רוסיה מציעה להפסיק את החרם על "יהלומי הדמים" של אפריקה

רוסיה מציעה לעצור את החרם על יהלומי הדמים שמגיעים מהרפובליקה המרכז אפריקאית ● "יהלומי דמים" הוא הכינוי שניתן ליהלומים שתהליך הייצור שלהם נעשה באמצעות פגיעה והרג של בני אדם

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

קניתם כרטיס טיסה שנופל על יום הבחירות? אל על תאפשר לשנות המועד

אל על תאפשר ללקוחות החברה לשנות את כרטיסי הטיסה שלהם ללא תשלום דמי שינוי וטיפול, על מנת שיוכלו להצביע בבחירות לכנסת ה-23, שיתקיימו ב-2 למרץ 2020 ● עם זאת, במידה והכרטיס במועד החדש יהיה יקר יותר, הנוסעים יצטרכו לשלם את ההפרש במחיר

ליאון אביגד ומטוס של ישראייר. המתווה יחייב אישור של בנק לאומי / צילום: כפיר זיו

נמצא פתרון להקמת מלון בנתב"ג: מלונות בראון וקבוצת אמן יקימו מלון בצמוד לטרמינל 3

מלון "בראון נתב"ג" ייבנה על שטח של 7.5 דונם בצדו המערבי של טרמינל 3 וצפוי לכלול כ-200 חדרים ● ליאון אביגד, מבעלי רשת בראון: "השאיפה היא להקים מלון שלא יהיה 'מלון שדה תעופה' רגיל, ושיהיה שווה להישאר בו"

משה כחלון / צילום: שלומי יוסף

דעה: משה כחלון היה אחד משרי האוצר הטובים ב-20 השנים האחרונות

מרבית הטיעונים כנגד משה כחלון לוקים בראייה שטחית, ולעתים אפילו פופוליסטית ● חלקם מתעלמים ממגבלות הכוח של שר אוצר באשר הוא ● מבקריו של כחלון מתעלמים משורה ארוכה של הישגים שנזקפים לזכותו ● על יוקר המחיה, התוכנית "מחיר למשתכן", הגירעון התקציבי ועוד בכתבה שלפניכם