היום: הצבעה על הקמת ועדות חקירה; נתניהו צפוי להתנגד

מליאת הכנסת תצביע היום על הקמת ועדות חקירה לארגוני השמאל ■ מסתמן כי מתגבש רוב דחוק נגד ההצבעה ■ נתניהו ומרבית שרי הליכוד צפויים להתנגד

שבוע לאחר שהכנסת אישרה את "חוק החרם", היום (ד') תצביע המליאה על הצעת החוק של מפלגת "ישראל ביתנו" על הקמת שתי ועדות חקירה פרלמנטריות שיבדקו את המימון לארגוני שמאל.

על פי ההערכות רוב שרי הליכוד יצביעו נגד החוק והוא לא ישיג את הרוב הדרוש. באופוזיציה לא לוקחים סיכונים והכריזו על גיוס כללי של חברי כנסת שיתייצבו להצביע נגד החוק.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע בתחילת השבוע כי הוא מתנגד להקמת ועדות החקירה ואפשר חופש הצבעה לחברי הכנסת של הליכוד. מלבד נתניהו מסתמן כי יתנגדו לחוק גם יו"ר הכנסת רובי ריבלין והשרים יובל שטייניץ, בני בגין, דן מרידור, מיכאל איתן, גדעון סער, לימור לבנת, משה כחלון וישראל כץ. בקרב חברי הכנסת של הסיעה צפוי רוב בעד ההצעה. שר הביטחון אהוד ברק מתנגד לחוק, אך נמצא בחו"ל בחופשה פרטית ולכן יעדר מהמליאה. בנוסף צפויים להתנגד כל חברי האופזיציה מלבד סיעת האיחוד הלאומי.

אם הצעת החוק כן תעבור הכנסת תקים שתי ועדות לחקר מקורות המימון של ארגונים מצד ישויות זרות. ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) תעמוד בראש אחת הוועדות שתבדוק את דרכי המימון של ארגונים הפוגעים בלגיטימיות של מדינת ישראל וחיילי צה"ל. ועדה נוספת בראשה יעמוד ככל הנראה ח"כ דני דנון תבחן את מימון רכישת קרקעות בארץ על ידי גורמים בחו"ל.

יו"ר סיעת קדימה ח"כ יוחנן פלסנר אמר כי "אנחנו מעריכים כי יש רוב נגד ועדות החקירה, אבל זה תלוי במידה רבה בשרי הליכוד ובמחויביות שלהם להצביע נגד". שר החוץ אביגדור ליברמן התקשר אתמול לח"כים מסיעות שונות וניסה לשכנע אותם לתמוך בהצעת החוק של מפלגתו או לפחות להעדר מההצבעה ולא להתנגד. "לא נרים ידיים ועד ההצבעה ננסה לגייס תמיכת שרים וחברי כנסת", אמרה אתמול ח"כ קירשנבאום מיוזמות ההצבעה.

ליברמן: "מקווה שתהיה משמעת קואליציונית"

אחרי אישור חוק החרם התייחס שר החוץ אביגדור ליברמן לציפיותיו מחוק ועדות החקירה: "ברגע שעבר חוק החרם, אין שום סיבה שנעכב את ההצבעה על הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לפעילותם של ארגוני השמאל", אמר ליברמן. "אני מקווה שתהיה משמעת קואליציונית, ואם לא - תהיינה לכך השלכות", איים במרומז.

הוא הביע כעס על כך שסיעת "העצמאות" כולה נמנעה מהצבעה על "חוק החרם" למרות המשמעת הקואליציונית ואמר: "איך ייתכן שסיעה שלמה תימנע מהצבעה? אני לא מאיים בסנקציות, אבל אנו גם רואים את עצמנו חופשיים בהמשך".

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988