גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ראלי ברננקי יצא לדרך

המסר שנשלח מג'קסון הול בסופ"ש אינו סיבת הגל העולה שלפנינו, אך הוא בהחלט האיץ אותו

לקראת נאומו של יו"ר הפדרל ריזרב בסוף השבוע בג'קסון הול, נח היה לדבר על Lose-lose situation, מצב שבו כל אחת משתי האופציות העומדות בפני הנגיד תוביל לתוצאת הפסד. רוצה לומר, כל החלטה שתוכרז תביא את אמון המשקיעים לשפל חדש ואת השווקים הפיננסים לאבד גובה נוסף.

רבים מהפרשנים בארה"ב העריכו, שהכרזה על תכנית הקלה כמותית שלישית תלמד את המשקיעים למעשה על עומק המשבר בכלכלה האמריקאית, וכך תיתן גושפנקא לצניחת המדדים בראשית אוגוסט ומכאן להמשך המפולת.

אחרת, אם לא תוכרז תוכנית כלשהי לתמיכה בשווקים, אזי ממילא לא ימצא הכח שיעצור את הפאניקה שמכה במשקיעים מאז הורדת דירוג האשראי ע"י סוכנות S&P, והשווקים ימשיכו לצנוח כך או אחרת. אלו היו ציפיות הקונצנזוס לפני מועד הנאום ביום שישי.

ובזמן שהמשקיעים מתלבטים באיזו משתי הדרכים הבעייתיות יבחר ללכת ברננקי, זה החליט מצידו בתחכום רב לבחור באפשרות השלישית, דרך המדלגת בקלילות בתחום האפור שבין פעולה לבין התעלמות. מהנאום עולה כי הנגיד אינו פוסל התערבות באמצעות מגוון הכלים העומדים לרשותו לכאורה, ובאותה נשימה ציין שאין בכוונתו להתערב כרגע, רמז לכך שמצב כלכלת ארה"ב אינו גרוע כפי שהשווקים מתמחרים זאת.

בדרך אלגנטית במיוחד הצליח הנגיד לאסוף לפחות שלוש נקודות זכות, במטרה להביא לרגיעה בשווקים:

  • הרוויח זמן - גם ברננקי ער לרמת הפחד הגבוהה שליוותה את צניחת המדדים בשבועות האחרונים, וגם הוא יודע שפחד מטבעו הוא בר חלוף. כך הניח, שדחיית ההחלטה על מידת ההתערבות תיתן לזמן לעשות את שלו, ועד לפרסום החלטה הצפויה ב-21 בספטמבר, יתכן שלא יהיה כבר צורך לתמוך את אמון המשקיעים.

  • האדרת כוחו של הפד - איפוק הוא אחד הכלים החשובים ביותר המצויים בידי שחקן אקטיבי שיוזם מהלכים, על אחת כמה וכמה כאשר הכלים שברשותו בפועל מוגבלים. העדר פעולה מצידו יחד עם הכרזה על מגוון רחב של אמצעים, מייצר אצל השחקן האחר (ציבור המשקיעים שמגיב במסחר) אשליה של כח אדיר המצוי בידי הצד השני.

  • הגביר אמינות - דחיית ההחלטה חרף לחץ הציפיות להתערבות כלשהי שתעצור את ההתדרדרות בשווקים, מלמדים את המשקיעים שהפד אינו סחיט ולא מושפע מלחצים. הארכת הישיבה הבאה מיום אחד ליומיים ודחיית ההחלטה בחודש מלמדת על רצינותו של הפד בקבלת החלטותיו. אמינות הארגון מקבלת חיזוק כאשר הוא אינו נתפס כגוף השולף פתרונות.

אם לשפוט על פי עליות השערים החדות בשווקים והצניחה במדד הפחד מאז הנאום, המסר הגיע ליעדו ופורש בהתאם לכוונת המשורר. ברננקי הצליח להשיב את האמון בהנהגה הכלכלית וכך הוציא את העוקץ מפאניקת משברון דירוג החוב האמריקאי. ואולם, הנאום אינו ההסבר לגל העליות השוטף את השווקים ואשר עשוי להמשך עוד חודשים ארוכים.

המגמה החיובית למעשה נולדת מרמות המחירים המגוחכות אליהן הגיעו המדדים המובילים. עוד לפני מאורעות אוגוסט, עמד היחס בין שווי השוק המצרפי של החברות במדד S&P 500 לרווחיות הצפויה שלהן בשנה הקרובה ברמת שפל שלא נראתה מאז שיא המשבר של 2008. זאת לנוכח גידול עקבי של 10% ברווחיות המצרפית בכל אחד משבעת הרבעונים שחלפו, כשלמעלה מ-75% מהמדווחות מכות את תחזיות האנליסטים, בכל אותם רבעונים.

צניחת המדדים החודש הגיעה מפחד בלבד, והתמחור כבר גילם את התרחישים הגרועים ביותר בכלכלה הגלובאלית. במהלך החודשים הקרובים תתבהר התמונה וירידת החשש תוסיף לחזק את עליות השערים. הראלי הזה אינו תולדה של ברננקי, אך נאומו בהחלט סימן את נקודת הפתיחה.

האמור אינו מהווה המלצה לרכישה, החזקה או מכירה של נכסים פיננסיים כלשהם והעושה זאת פועל על דעתו בלבד

עוד כתבות

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ההסתדרות נערכת להחרפת המאבק בסאני; פנתה לנשיא סמסונג

לדברי ההסתדרות, המשבר בסאני, יבואנית סמסונג, נגרם נוכח גרירת הרגליים של ההנהלה במו"מ להסכם קיבוצי ראשון בחברה, תוך ביזוי מתמשך של נציגות העובדים וניסיונות להכשיל את התאגדותם בהסתדרות, וללא נכונות לקיום דיאלוג אמיתי ● סאני: "מחויבים למו"מ הקיבוצי"

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נ' רה"מ: אישום נגד נתניהו בשוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

היום הגורלי של ראש הממשלה נתניהו מגיע: היועמ"ש ימסור את החלטתו בתיקי נתניהו הערב ב-19:30

הערב צפוי היועמ"ש אביחי מנדלבליט להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בגין שחיתות ציבורית ● לראשונה בתולדותינו תופיע על מסמך משפטי רשמי הכותרת: מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל

דוד ביטן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם בלי בדר ועופר הליכוד הייתה גדולה כמו כחול לבן?

ח"כ דוד ביטן מאשים הסכם עודפים כושל בכך שהליכוד קטנה מכחול לבן. הזיכרון בוגד בו ● המשרוקית של גלובס

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

מבצעי בלאק פריידיי בחנות במנהטן, ניו יורק / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

טירוף הקניות של נובמבר עשוי להפוך למפגן כוח של ענקיות הקמעונות

המשקיעים במניותיהן של רשתות הקמעונות הגדולות בארה"ב לא צפויים לעשות "קופה", אבל אולי יראו שיפור קל מעל למדד S&P 500 ● מתחילת 2019 רשמו מניות המגזר זינוק פנומנלי, וכעת הן לא מתומחרות במחיר מציאה

בניין ה-OECD בפריז / צילום: עמירם ברקת

ה-OECD צופה ירידה בצמיחה בישראל לקצב של 2.9% בשנתיים הבאות

כמו כן צופה הארגון ירידה בצריכה, האטה בשוק העבודה ודחיפה מסוימת מהריבית הנמוכה ומיצוא הגז ● בדוח הרבעוני שלו הודיע הארגון כי הצמיחה הגלובלית האיטית תימשך, וכי הוא צופה שיפור צנוע בקצב הצמיחה העולמית רק ב-2021

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

לראשונה בישראל: "גלובס" ואיכילוב עם מספר נפגעי תאונות הקורקינטים

יגאל גוברין, גל נאור, דלית זילבר ובשמת פלג סרצ'נסקי / צילום: חכם צלמים

המהנדסים מפרגנים: קלמן סופרין ונחשון קיויתי קיבלו פרס מפעל חיים

וגם: מנכ"ל פפסיקו חגג 20 שנות שותפות עם שטראוס

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

כך נראו הרגעים הדרמטיים מאחורי הקלעים של ההכרעות בתיקי ראש הממשלה

איך התנהל תהליך קבלת ההחלטות בתיקי 1000, 2000 ו-4000, מי הם עשרות הפרקליטים שהיו מעורבים, איפה התנהלו הדיונים, מה היו טענות ההגנה המרכזיות, ומה היו ההתלבטויות שהובילו להחלטה של היועמ"ש אביחי מנדלבליט • "גלובס" חושף את התהליך המשפטי המורכב והחשוב ביותר שהתקיים בישראל בשנים האחרונות

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

הדילמה של משקיעי אפי פיתוח: האם להיענות להצעת הרכש של לבייב - בפחות מחצי מההון העצמי

הצעת הרכש שהגיש לבייב   להחזקות הציבור בחברה בסכום של 110 מיליון דולר, תישאר פתוחה עד 19 בדצמבר ● לבייב באופן ישיר בכ-65% ממניות אפי פיתוח, אותן רכש בספטמבר 2016 מחברת אפריקה ישראל הקורסת

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

וול סטריט סגרה יום שלישי ברציפות של ירידות על רקע מתיחות הסחר

שלושת המדדים המרכזיים איבדו 0.2%, והדאו ג'ונס רשם את רצף הירידות הארוך ביותר מאז אוגוסט ● מגעים למיזוג בתחום הברוקראז' הבינלאומי בין צ'ארלס שוואב לטי.די אמריטרייד ● דיווח: ארה"ב עשויה לדחות את הטלת המכסים שנקבעה ל-15 בדצמבר

הבניין ברחוב יהודה עמיחי 6 בתל אביב / צילום: כדיה לוי

חברה בקבוצת רכישה ניצלה את מעמדה - ותפצה את שאר חברי הקבוצה ב-2.2 מיליון שקל

בעלת פנטהאוז בבניין בגוש הגדול בצפון ת"א חויבה לשלם לחברי קבוצת הרכישה פיצוי, לאחר שקיבלה תוספת ניכרת של שטחי גג מבלי ששילמה עבורן ● כמו כן, נקבע כי בעלה ניצל את היותו פעיל בקבוצה כדי להשיג הטבות כלכליות על חשבון יתר החברים

בני דרייפוס / צילום: כדיה לוי

"הגיע הזמן שמדינת ישראל תמסד את העיקרון של דיור בהישג יד, ולא רק כתגובה למשבר"

מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס עושה בראיון ל"גלובס" חשבון נפש מקיף על התוכנית הלאומית לסיוע למחוסרי דיור • "מחיר למשתכן הוכיחה שהמדינה יכולה להשפיע אם היא רוצה"

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

ברק שפגע במטוס בשדה התעופה בניו זילנד / צילום: רויטרס

תפס את הרגע: המטוס שנקלע לסערה בניו זילנד ויצא ללא פגע

המטוס המתין לפני המראה בנמל התעופה כרייסצ'רץ' בניו זילנד, אלא שמזג האוויר הסוער באזור, שכלל סערת ברד, גשמים וברקים לא איפשר את תנועת המטוסים בשדה התעופה ובסביבתו ● איש מהנוסעים או מהצוות נפגע מהברק, והתוצאה מסתכמת בתמונה המרהיבה

אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון החדש / צילום: אביב אברמוב

איפוס הוצאות המימון הרבעוניות הקפיץ את רווחי מליסרון ברבעון השלישי ב-25%, ל-131 מיליון שקל

ענקית הקניונים נהנתה מתחילת השנה מעליית שווי של קרוב ל-400 מיליון שקל בנכסיה ● בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הציגו הקניונים האזוריים של הקבוצה גידול של 3.5%, עם פדיונות בהיקף של 5.2 מיליארד שקל ● הצומח ביותר הוא קניון רמת אביב שהציג גידול של 5.6% בפדיונות

סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן / צילום: REUTERS/Jonathan Ernst

גמול על חקירת האימפיצ'מנט? הסנט יוזם חקירה נגד ג'ו ביידן

מנהלת ענייני רוסיה ואירופה במועצה לביטחון לאומי, בעדות בבית-הנבחרים, מוקיעה את דבקות הרפובליקאים בתיאוריות קונספירציה על מאמץ אוקראיני להכשיל את מסע הבחירות של טראמפ ב-2016 ● "מי שמפיץ את התיאוריות האלה הם שירותי הביטחון של הרוסים"