גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה נופלת, אך הפדיונות בקרנות הנאמנות נרגעים

על פי הערכות, היום נפדו כ-250 מיליון שקל "בלבד" מקרנות האג"ח והמניות ■ אייל קליין מ-IBI: "מחירי הנכסים משקפים פסימיות גדולה. למי שיש אופק השקעה ארוך - יש בשוק נכסים זולים"

"ישנם סיכונים משמעותיים לכלכלה" - המילים הללו שאמר אתמול יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, גרמו אמש לוול-סטריט ליפול בכ-3%, והביאו את הבורסה של תל אביב למפולת דומה, כאשר בסוף היום איבד מדד המעו"ף 4.3%. את ירידות השערים הובילו מניות התקשורת, ומדד הסקטור איבד 4.7%. מדד הבנקים איבד 4.5% על רקע הורדת הדירוג לבנקים בארה"ב. עוד בלטו בירידות חדות מניית חברת הדשנים כיל ובעלת השליטה בה, החברה לישראל, שאיבדו 8.3% ו-8%'' בהתאמה.

רועי לאופר, מנהל חדר המסחר בדש ברוקראז', הסביר היום את הרקע לירידות בשוק המקומי: "אנו רואים תנודתיות חדה ביותר בימים האחרונים, על רקע אירועים כלכליים בעלי השפעה עצומה על השווקים. כל יום יש חדשה נוספת שמטלטלת את הבורסה, פשוט רכבת הרים. אף אחד מהתהליכים בעולם להתמודדות עם המשברים ולעידוד הכלכלות עדיין לא הגיע לכדי מיצוי, ורק כשיגיע, נדע לאיזה כיוון הבורסה צריכה ללכת - למעלה או למטה".

בקרנות הנאמנות, לאור כמה ימים של עליות, נראה כי המשקיעים נרגעו קצת והורידו את ידם הקלה מהדק המשיכות. "השוק מתעתע", אמר לנו היום מנכ"ל של חברת קרנות גדולה. "מרוב בלבול, המשקיעים נרגעו. אבל זה בטח זמני". לפי הערכות, היום נפדו כ-250 מיליון שקל מהקרנות המסורתיות, ומתחילת החודש כ-2.5 מיליארד שקל. זהו קצב נמוך יחסית לחודשים הקודמים.

ציפו מברננקי ל"שפן"

הרקע לירידות השערים היה תוכנית "אופריישן טוויסט" עליה הכריז אתמול הפדרל ריזרב, שמטרתה להוריד את התשואות על איגרות החוב הממשלתיות לטווח ארוך. התוכנית כוללת רכישת אג"ח ארוכות שמועד פירעונן הוא מעל שש שנים בהיקף של 400 מיליארד דולר, ובמקביל מכירת אג"ח קצרות, כאלו שמועד פירעונן הוא עד שלוש שנים. עוד הודיע הפד, כי כנגד כל אג"ח מגובות משכנתאות (MBS) שמגיעות לפדיון, הוא ירכוש חדשות. כן חזר הנגיד ברננקי על הודעתו בדבר הריבית, שתיוותר ברמה אפסית עד אמצע 2013.

המשקיעים לא התרשמו מתוכנית הפד, ולסנטימנט השלילי הוסיפה הודעת סוכנות הדירוג מודי'ס, על הורדת דירוג לשלושה בנקים גדולים (וולס פארגו, בנק אוף אמריקה וסיטי).

"ברננקי פשוט הצית גפרור בחבית הנפץ של השווקים", אמר היום אייל קליין, אסטרטג ראשי לשוקי חוץ בבית ההשקעות אי.בי.אי. קליין מסביר כי התגובה בשווקים נבעה מאכזבה מדברי ברננקי, על אף שציפו כי יגיד דברים כאלה, אך הייתה ודאי ציפייה שישלוף איזה שפן מהכובע.

"הכי חשוב לזכור מהי הבעיה, ואז ניתן להבין למה השוק מתאכזב", מוסיף קליין. "הבעיה היא שמה שברננקי מציע לא פותר את הבעיה. ארה"ב סובלת מצמיחה איטית, שוק עבודה שבור ושוק נדל"ן שבור גם כן. לכך יש להוסיף בעיית מנהיגות של הממשל - רפובליקנים ודמוקרטים שמתקוטטים וכמעט גוררים את ארה"ב לדיפולט על החוב שלה.

"אז מה ברננקי יכול לעשות? כלום. הוא לא יכול לייצר צמיחה מהירה, לא מקומות עבודה וגם לא לפתור את הגנון של הממשל. אפילו את יציבות הבנקים הוא לא יכול לפתור".

באחרונה עולות מדי תקופה ספקות באשר ליציבות הבנקים הגדולים. "כבר חודש שלם שהשוק מחפש מי הולך לפשוט רגל. זה קורה בגלל אווירה מאוד מתוחה בשוק, בגלל שאירופה על כרעי תרנגולת ואת בעיות יוון לא מצליחים לפתור, ובגלל החשש שאיטליה תידבק גם היא במשבר החובות. אז כשמישהו אומר שגם בנק גדול ייפול, מאמינים לו", מסביר קליין.

"ארה"ב צריכה זמן, ובעיקר מנהיגות"

לדברי קליין, מה שבאמת יכול לפתור את הבעיות ארה"ב הוא זמן. "צריך פשוט זמן, כדי שלאט לאט הנדל"ן יתאכלס באמצעות ריבוי טבעי ושוק העבודה יחזור לעצמו, וזה לא קורה ברגע".

לצד הבעייתיות, קליין מציין כי חשוב לזכור שבארה"ב יש גם כמה נתונים חיוביים. "אין אינפלציה, ולכן הבנק המרכזי יכול להתמקד בליצור צמיחה. ארה"ב מגלגלת את החוב שלה בעלות ממש נמוכה לטווח של עד שנתיים, וכן היא עדיין צומחת. אמנם מהעיתונים מצטייר מיתון כבד, אבל ארה"ב צומחת. החברות בסך הכל בריאות והמינופים שלהן לא גבוהים", מציין קליין.

"בטווח הארוך, זה לא סוף העולם. ארה"ב תשתקם", הוא מוסיף. "זה נכון שמגרש הפתרונות הוא בכלל לא אצל הפד אלא בצד הפיסקאלי של הממשל. ולכן השוק כלל לא מצפה לראות פתרון מיידי, כמו שאף אחד לא מצפה שיהיה פה שלום מחר בבוקר. אבל רוצים לראות תהליך. כשיראו את האור השוק יגיב בהתאם".

מה שישנה את הסנטימנט של השווקים לדעת קליין, הוא בכלל לא אלמנט כלכלי. "צריך לראות מנהיגות. לא עוד נאום של אובמה, אלא ממשלת אחדות שנרתמת ומעבירה יחד חוקים שמקדמים פתרון לעידוד הכלכלה. אחר כך יצטרכו לעבוד, להעביר כמה חוקים תומכי שוק העבודה ולחכות, כשנתיים, כדי לראות שהכלים מתחילים לעבוד".

קליין מזכיר את דבריו של המשקיע האגדי וורן באפט, שמבקש שלא יבואו אליו בשאלות על המצב לאחר פרסום של כל נתון. "הוא רק מוכן להגיד שעד 2015 הכל יסתדר. אני סבור שלמי שיש אופק השקעה ארוך, מחכים בשוק נכסים זולים. זה לא אומר שהם לא יהיו יותר זולים בהמשך, אבל ברור כי כבר כעת המחירים של הנכסים משקפים פסימיות מאוד גדולה", מסכם קליין.

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המסחר בת"א הסתיים בעליות שערים קלות; מניות האנרגיה הירוקה ממשיכות להיחלש

ת"א 35, ת"א 125 ות"א 90 עלו בכ-0.1% ● קדימהסטם זינקה לאחר שדיווחה על מו"מ מתקדם עם הדסית לעדכון והרחבת הרישיונות ● אנרג'יקס ואנלייט איבדו גובה ● קרן פימי חתמה עם קמהדע על הסכם מחייב להשקעה נוספת של 25 מיליון דולר

ציקי פוקס /  צילום: שלומי גבאי וואלה

תובעים נוספים נגד חברת הסייבר הרפואי: "מייסד ביו נקסוס רקם הונאה עזת-מצח ומחוכמת"

בשבוע שעבר נחשף כי קרן ההשקעות צ'כית תובעת 17 מיליון שקל מביו נקסוס ומהמייסד ציקי קורלנד פוקס בגין הונאה ● כעת נודע כי שישה משקיעים נוספים טוענים כי התפתו להשקיע על בסיס מצגי-שווא שהציג להם פוקס בדבר רווחיה ושוויה ● החברה: "השקעה בחברה היא קניית סיכוי וסיכון"

אסדת מאגר לוויתן./ צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הופסקה הפקת הגז בקידוח לוויתן בשל בעיה טכנית

בנובל אנרג'י עדכנו שזוהתה "התרעה על לחץ נמוך בחלק מהמערכות על גבי האסדה" ● בחברה מעריכים כי פעילות הזרמת הגז תחודש מחר

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

וירוס הריאות המסתורי בסין: מניות יצרניות תרופות בעלייה, חברות הנסיעות בירידה

מספר המאובחנים זינק מתחילת השבוע פי שלושה ל-218 ● הנגיף שהתפרץ במרכז סין, התפשט במספרים קטנים ליפן, דרום קוריאה ותאילנד ● בעקבות חששות שהועלו שסין מסתירה היקף ההתפשטות, הנשיא שי ג'ינפינג קרא: "לפרסם מידע בצורה מהירה ולהעמיק את השת"פ הבינלאומי"

משפחה בנמל תעופה בשנגחאי  / צילום: Aly Song, רויטרס

הווירוס הסיני ממשיך להתפשט: מקרה ראשון התגלה בארה"ב

הבהלה מפני התפשטות הנגיף ממשפחת ה-SARS גוברת, וארגון הבריאות העולמי יכנס מחר דיון חירום ● גם בפיליפינים התגלה מקרה ראשון של הידבקות במחלה ● קרוב ל-300 מקרים נרשמו רק בסין

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס / צילום: Steve Marcus, רויטרס

דוחות נטפליקס: עקפה את תחזיות הרווח, פספסה בגידול במנויים בארה"ב

הרווח הנקי ברבעון הרביעי זינק פי ארבעה ל-587 מיליון דולר, וההכנסות צמחו ב-30% ל-5.47 מיליארד דולר ● הגידול במספר המנויים בארה"ב עומד על 550 אלף, מתחת לציפיות ל-589 אלף מנויים נוספים ● נטפליקס הצליחה לעקוף את הציפיות לעלייה במספר המנויים הגלובליים

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

מכריזה מלחמה על דקטלון: פוקס משיקה רשת מוצרי ספורט חדשה משלה

קבוצת האופנה תקים רשת חדשה בשם "Just Sport" שתתחרה בשחקניות הוותיקות בענף כמו מגה ספורט • זוהי הפעם הראשונה זה שנים שקבוצת פוקס מפתחת רשת עצמאית משלה

בנימין נתניהו וחיים כץ / צילומים: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות, שלומי יוסף

אלה מועדי דיוני החסינות של נתניהו וחיים כץ בוועדת הכנסת

ביום שלישי הבא אמורה מליאת הכנסת להצביע בעניין הקמת ועדת הכנסת, וכיוון שיש תמיכה של 65 חברי כנסת, הדבר אמור להתקיים ללא כשלים ● בליכוד מתלבטים אם להחרים או להשתתף בדיוני המליאה בעת הקמת הוועדה

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בירידות; מקרה ראשון של וירוס הריאות התגלה בארה"ב

דאו ג'ונס ירד ב-0.5%, S&P 500 נחלש ב-0.3%, והנאסד"ק איבד 0.2% ● ירידות במניות התעופה והתיירות ● בואינג צללה לאחר חדשות כי מטוס 737 מקס לא יאושר לשוב לשימוש לפני הקיץ ● באירופה מדדי פוטסי וקאק 40 איבדו 0.5%, דאקס עלה ב-0.1%, ומדד סטוקס 600 הכלל-אירופי ירד ב-0.2%

נגיד הבנק המרכזי ביפן הרוהיקו קורודה / צילום: Yoshio Tsunoda/AFLO

יפן מציעה שיעור באינפלציה לבנקים מרכזיים ברחבי העולם

הצרכנים היפנים שגדלו בסביבת אינפלציה ממוצעת של 0.1% "מענישים" מוכרים שמעלים מחירים ולא מצליחים לדמיין מציאות אחרת

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

2019 הייתה שנה בלתי נשכחת, אבל לא כדאי לשכוח גם את קודמותיה

מי שסיים לספור את הרווחים של 2019 (ויש הרבה מה לספור), כנראה מרוצה מאוד מתנובת ניירות הערך שלו - אך מי שיחבר את 2019 לתנובת ההשקעות בטווח קצת יותר ארוך, יגלה כי בסך-הכול התוצאות המצטברות ענו על הציפיות

מייסדי החברה: גל רינגל (מימין), גל גולן וקובי ניסן / צילום: דניאל סינגר

הסטארט-אפ שמנסה להחזיר לגולשים את השליטה על המידע שלהם

הסטארט-אפ Mine, שגייס עד כה 3 מיליון דולר, מאתר את המידע שהמשתמש סיפק ברשת - מפרטי כרטיס אשראי ועד מספר הדרכון

חלוקת רכוש לא שוויונית/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אופציות וביטקוין במקום הרכב והדירה: איך אפשר לחלק בין בני זוג נכסים כלכליים חדשים שקשים להערכה?

בניגוד לרכב או לדירה המסורתיים, לסוגי רכוש "חדשים" - בהם מטבעות וארנקים דיגיטליים וכן אופציות ומניות בחברות הייטק - אין ערך קבוע, וערכם יכול להשתנות מדי יום מחדש ● האם שופטי בית המשפט לענייני משפחה מסוגלים להתמודד עם הסוגיות החדשות?

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

צפו: החל משפט ההדחה של דונלד טראמפ בסנאט

עם פתיחת משפטו של דונלד טראמפ בסנאט, נחשפת אסטרטגיית ההגנה שלו: כתב האישום אינו טוען שהנשיא הפר חוק כלשהו ולכן אין לו כל בסיס חוקי ● התובעים הדמוקרטים: טראמפ מגלם את חלום הבלהות של האבות המייסדים ● סקר: רוב קטן של האמריקאים תומך בהדחת טראמפ

מייסדי AppsFlyer: מימין לשמאל אורן קניאל ורשף מן / צילום: אפספלייר, יח"צ

עכשיו זה רשמי: אפספלייר גייסה 210 מיליון דולר

החברה, שבודקת יעילות של קמפיינים שיווקים, ביצעה סבב גיוס לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר בהובלת הקרן האמריקאית ג'נרל אטלנטיק

בנימין נתניהו / צילום: מאיר אמירי

נתניהו: "מי שמצביע לכחול לבן, מצביע לבחירות רביעיות"

נתניהו פתח הערב את קמפיין הליכוד באירוע בירושלים ● "אנחנו נחיל את הריבונות על כל ההתיישבות, הכל כלול, בלי יוצא מן הכלל".

מכוניות חדשות בנמל חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

משרד האוצר מציג: כך גובים יותר מסים מפחות רכבים חדשים

המדינה קיבלה בשנה החולפת סכום עתק של כ-42.4 מיליארד שקל ממיסוי כלי רכב ● רשות המסים גבתה כ-9.8 מיליארד שקל על רכבים חדשים, למרות שהשוק התכווץ ב-5%, והנהג הישראלי העדיף לרכוש מכוניות היברידיות שהמיסוי עליהן נמוך דרמטית ● המצב ב-2020 לא צפוי להשתפר

עתליה שמלצר / צילום: אביב חופי

משאירה את הכסף "בתוך הבית": חברות של משפחת שמלצר ימשיכו להעניק לשלמה החזקות שירותי רכב ביותר מ-300 מיליון שקל בשנה

אושר חידוש הסכם למתן שירותי תחזוקה, פחחות, גרירה, תיקוני דרך וחילוץ לחברת הליסינג הציבורית, שהתמורה עבורם עמדה על כ-1 מיליארד שקל בשלוש שנים ● דירקטוריון שלמה החזקות: "העסקאות הן לטובת החברה"

ד”ר גוין סאס, רינה בנבנישתי, אורית בנבנישתי, אפרת ידיד בן עזרא וצחי טולדנו / צילום: טל שובל

דרוש טיפול: אורית ורינה בנבנישתי מחפשות פתרונות

וגם: מי הגיעו לקונצרט של ליידי שירלי לואי וסר פרנק לואי

מתוך סדרת הכתבות "משחקים באש" של השיקגו טריביון / צילום: יחצ

תקשורת צורמת: עיתונאי "שיקגו טריביון" מנסים להחליף את בעלי העיתון

עיתונאי "שיקגו טריביון" מחפשים בעלים חדשים עקב החשש מפעולות עתידיות של קרן הגידור שהפכה באחרונה לבעלת המניות הגדולה בחברה