גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פלדמן בעט בשלטון החוק

הדברים שאמר עו"ד פלדמן לאחר דחיית ערעור קצב מהווים פגיעה קשה בשלטון החוק

עו"ד אביגדור פלדמן מרגיז אותי. לא במובן האישי של הדברים, אלא במובן הציבורי שלהם.

זה למעלה מ-5 שנים אני נותן את ידי בכתיבה ב"גלובס". אני סוקר פסקי דין, מפרשן אותם ומביע את דעתי על עניינים משפטיים כאלה ואחרים. במבט לאחור, ניתן לספור על אצבעות יד אחת את המקרים בהם אדם כלשהו זכה באופן אישי לשבט ביקורתי. תמיד הבעתי את דעתי לגופו של עניין - ולא לגופו של אדם.

ואולי דווקא ידידי פלדמן זוכה לכך שזו הפעם השנייה שאני מביע כאן את דעתי השלילית על התנהלותו, לאור זאת שאני מחבב את הבחור באופן אישי. זוכר את הערכתי אליו מפעם. מצפה ממנו להרבה יותר.

עוד בתקופה בה שמות המועמדים לשיפוט היו נסתרים מעין הציבור עלה שמו של פלדמן, לא אחת, כמועמד לכהונת שופט בבית המשפט העליון. כה עצומה ההערכה לה הוא זוכה, שמא זכה, בקרב הקהילייה המשפטית - ולא רק בקרבה. דמותו של פלדמן עומדת לנגד עיני משפטנים רבים. הם נושאים אליו את עיניהם. חלקם רוצים להיות כמוהו.

ואולי לכן כה רבה אכזבתי נוכח הדברים החמורים שהרשה לעצמו פלדמן לומר למיקרופונים, אל מול המצלמות, מיד לאחר סיום הקראת פסק הדין של בית המשפט העליון בערעורו של עבריין המין משה קצב.

בחברה מתוקנת כשלנו, בה שלטון החוק שולט בכיפה, פסק דינו של בית המשפט העליון הוא סוף פסוק ואין אחריו. חזקה שהקביעות הנכללות בו הן-הן המציאות. שאם תאמר אחרת, תקרא לאנרכיה. לשלטון ההמון. ההיפך המוחלט משלטון החוק. אין ספק כי פלדמן יודע זאת היטב. ניתן לשער שדברים דומים יצאו מפיו לא אחת ברבות השנים.

ובכל זאת, הוא סירב לקבל את הדין. הוא רמז, ברמז עבה ובעיקר גס, כי תוצאת הערעור הייתה ידועה מראש. שכלל לא היה טעם בשמיעתו. הוא לא חסך את שבט ביקורתו הלא משפטית הן מבית המשפט המחוזי, שהרשיע את קצב, והן מבית המשפט העליון, שדחה את ערעורו.

לא מכבד את פסק הדין

"בית המשפט היה מאמין למתלוננת גם אם היא הייתה אומרת שהאונס התבצע על כוכב ונוס", לא הסתיר פלדמן את חוסר האמון הבסיסי שהוא רוחש לבית המשפט. הוא הודיע כי הוא אינו סומך על ה"אינטואיציה השיפוטית" של בית המשפט. "אם מציעים לך עסקת טיעון - קח אותה", אמר כשהבעה של גועל-נפש על פניו, ולא הותיר מקום לספק בנוגע לדעתו, שלפיה אל לנאשמים לסמוך על בית המשפט שיעשה עמם משפט צדק.

מדבריו הבוטים של פלדמן מתקבל הרושם העז שלפיו הוא אינו מכבד את פסק דינו של בית המשפט העליון. דבר אחד הוא לא להסכים עם תוצאתו של פסק דין. דבר אחר הוא שלא לכבדו.

פלדמן פשוט אינו מכבד את פסק הדין. מדבריו עלה בבירור כי הוא אינו מכבד את בתי המשפט בישראל, אפילו לא את בית המשפט העליון. נראה כי הוא ממש בז להם. למראה דמותו המתראיינת בטלוויזיה, רגע לאחר ההקראה, קשה היה לטעות בכך. לא היו אלה רק המילים. היו אלה גם ההבעות, התנועות, המחוות. אלה העניקו למילים הקשות יתר תוקף.

כמי ששמו עלה כמועמד למשרה הרמה של שופט בבית המשפט העליון, ניתן היה לצפות מפלדמן ליותר. דווקא ממי שלא נרתע מלהצהיר, אף זאת בטלוויזיה, כי הוא "בוחר לייצג את השקר" וכי חייו הם "נשף מסכות", ניתן היה לצפות שיכבד את חוקי המשחק. שיידע להפסיד בכבוד. שירכין את ראשו בכבוד ובהכנעה.

בסופו של דבר, לא פלדמן הוא שהפסיד, אלא הלקוח שלו. פלדמן מילא את תפקידו כסנגור. בעשותו כן הוא גילה מקצועיות ויצירתיות, כדרכו מימים-ימימה. קשה לייחס את דחיית הערעור לאופן שבו יוצג קצב בפני בית המשפט העליון. רק פרקליטיו הם אלה שהציתו ולו שביב של תקווה שמא הערעור יתקבל, ולו בחלקו.

זלזול במערכת בתי המשפט

אין לי ספק כי פלדמן מבין שזה המצב. לכן קשה לי הרבה יותר עם ההתבטאויות המבישות שלו באותו ראיון, רגע לאחר ההפסד. הרי זה לא שההצלחה והפרסום עלו לו לראש. אלה בוודאי לא השנים שנתנו בו את אותותיהן. מה שנותר הוא זלזול. זלזול במערכת בתי המשפט בישראל. זלזול בבית המשפט העליון שלנו. זלזול בחוקים ובכללים. זלזול בשלטון החוק.

כשדברים שכאלה יוצאים מפיו של "טייקון משפט" כפלדמן, הם מזרימים דלק למנועיהם של אלה ששלטון החוק, כפי שאנחנו מכירים אותו ושואפים אליו, הוא לצנינים בעיניהם. דבריו רק מחזקים את עמדתם של אלה הקוראים לפגוע בעיקרון הפרדת הרשויות, למשל. הם מעניקים "רוח גבית" לאלה המבקשים, ממש בימים אלה, לחזק את השפעתם של חברי הכנסת על מינויים של שופטים בישראל.

הראיון הספונטני (?), שהעניק פלדמן לתקשורת מיד לאחר דחיית ערעורו של הלקוח שלו הוא פגיעה קשה בשלטון החוק. לא פחות ולא יותר. פלדמן מבין זאת בעצמו. יותר מפעם אחת, במהלך אותו ראיון מיותר, הוא אמר - בבדיחות הדעת או שלא - כי ניתן לשער כי דבריו ה"מעליבים" את מערכת המשפט בישראל יובילו להגשתה נגדו של תלונה ללשכת עורכי הדין.

הוא עצמו ידע, בזמן אמיתי, שיצאו מפיו דברים שמוטב לעורך דין בישראל להימנע מאמירתם. לא בגלל שאנחנו חיים במדינה שחופש הביטוי הוא ממנה והלאה. ממש לא. אלא בגלל שדווקא מעורך דין כמו פלדמן ניתן לצפות כי יעשה כמיטב יכולתו על מנת לכבד את שלטון החוק ולחזקו - ולא לבעוט בו.

הבעיטה הזו הכאיבה לי, כאזרח המדינה, ואינני יכול שלא להוציא את זה החוצה. הנה, הוצאתי.

עו"ד אמיר טיטונוביץ הנו עורך דין פעיל, העוסק בתחום המשפט האזרחי-מסחרי והמתמחה בעיקר בתביעות לשון הרע.

עוד כתבות

ניר כנורי, טוטנאור / צילום: יח"צ

"סטריליזציה היא הנשק האולטימטיבי - ה-F15 כדי למנוע התפשטות חיידקים"

ניר כנורי, מנכ"ל יצרנית מכונות הסטריליזציה טוטנאור: "יש לנו נוכחות נרחבת בבתי חולים ומרפאות בעולם, ואנחנו רואים שקיים מחסור אדיר במסכות בעיקר מסוג N95 ובציוד נלווה"● "ביציאה מהמשבר יהיה ביקוש גדול לציוד שלנו"

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מחדל בתי האבות: דיירת שישית ממשען מתה לאחר שנדבקה בקורונה

האישה, בת 84, סבלה ממחלות רקע ● מניין החולים בישראל הוא 7,851, ו-46 מתו מהנגיף ● בשעות הבוקר יתווספו מתחמי "היבדק וסע" גם בערים נוף הגליל ועראבה ● 750 מתו באיטליה בתוך יממה. המלכה אליזבת בנאום עידוד לאור התפשטות הקורונה: "נהיה חזקים"

נגיד הפד - ג'רום פאוול/ צילום: רויטרס

משבר הקורונה מייצר הזדמנות נדירה לאסוף אג"ח של חברות חזקות

הירידות החדות בשוק האג"ח האמריקאי בשבועות האחרונים, לצד התמיכה המשמעותית מצד הפדרל ריזרב, הופכות את איגרות החוב של חברות איכותיות לאטרקטיביות עוד יותר להשקעה, בלי לקחת סיכונים מוגזמים

דלק / צילום: שאטרסטוק

מחירי הדלק ירדו, אבל ישראל הפכה לשיאנית העולם בגובה המיסוי על בנזין

מחירי הדלק אמנם ירדו ב-17.4% בתחילת אפריל, אך שיעור המס מתוך המחיר של ליטר בנזין זינק החודש לשיא עולמי של 78%

כך תשמרו (קצת) על הכושר / איור: אייל אונגר

כושר בסגר הביתי: מכניסים את הבטן

רוצים לפתח ריבועים בבטן בתקופת הבידוד? תמשיכו לחלום ● אבל חמשת התרגילים האלה יעזרו לכם לחזק את שרירי הבטן בדרך לשם

מסעדת אילבן מדיסון פארק בניו יורק / צילום: AP

בצל הקורונה: המסעדה שזכתה בשלושה כוכבי מישלן הופכת לבית תמחוי

"אילבן מדיסון פארק", הממוקמת בניו יורק ונחשבת לאחת המסעדות הטובות בעולם, מתגייסת לסייע לצוותים הרפואיים ולנזקקי העיר, ותגיש כ-3,000 ארוחות ביום במחירי בית תמחוי

ספרים מומלצים ברוח התקופה

"ניסו, אתה מפוצץ באגו": ספרים לימים מערערים

העדכני, המצויר וההיסטורי ● ספרים מומלצים ברוח התקופה

לא נוגעים באורח החיים. סטוקהולם, בשבוע שעבר / צילום: David Keyton, AP

בשבדיה חיים כמעט כאילו אין קורונה: האם זה ייגמר באסון?

בתי הספר פתוחים, המסעדות מלאות והרחובות שוקקי חיים ● ראש הממשלה התנצל מעומק לבו כשהודיע שמעתה מותר לשבת במסעדות רק סביב שולחנות ולא על הבר ● ליאורה לויאן עוברת את משבר הקורונה בגטבורג ונפעמת מהסירוב המוחלט של השבדים לצאת מהשגרה ● האזינו לפודקאסט "דברים שרואים משם"

פרופ’ ברכה רגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מה חושבת הווירולוגית הבכירה בישראל על הסיכוי למצוא חיסון לקורונה

פרופ' ברכה רגר מאוניברסיטת בן גוריון, מהווירולוגים הבכירים בישראל, חשבה בתחילת הקריירה שלה שחיסונים יעשו לווירוסים מה שעשתה האנטיביוטיקה לחיידקים • באופן אירוני, היא אומרת ל"גלובס", הצלחתם הובילה לנטישת התחום ומענקי המחקר נעלמו • עכשיו אנחנו משלמים את המחיר

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

התוכנית הגרנדיוזית להקמת מעבדה שתבצע אלפי בדיקות קורונה ביום בישראל הותירה שובל של סימני שאלה

בתחילת השבוע הודיע הסטארט–אפ הישראלי מיי–הריטג’ כי יקים בשיתוף חברה סינית מעבדה שתבצע 10,000 בדיקות קורונה ביום • זמן קצר לאחר מכן הקפיא משרד הבריאות את המיזם ללא הסבר • בכירים במערכת הבריאות, בהייטק ובאקדמיה מעלים שורה של שאלות • מאחורי הקלעים של ההקפאה

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט ננעלה בירידות; הנפט קפץ בעוד 12%

המשק האמריקאי איבד 701 אלף משרות בחודש מרץ ושיעור האבטלה קפץ לרמה של 4.4% לעומת 3.5% בפברואר ● טסלה קפצה לאחר שדיווחה על מסירת כ-88,400 כלי רכב ברבעון הראשון ● בורסות אירופה ננעלו בירידות

בני גנץ / צילום: Sebastian Scheiner - AP

פרשנות: להיות אופציה על המדף - ולהמתין בסבלנות

החלופה לשלטון הימין הגיעה אל סוף דרכה ● האפשרות האחרונה שנותרה לאופוזיציה הישראלית היא להודות בעקרותם של קיצורי הדרך, להסכים להיות אופציה, ולדעת שמימושה יצריך דור שלם

קרקע חקלאית/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

שוב: תביעה נגד משווקי קרקע חקלאית שנותרה מיותמת מבנייה

לפני כעשור 79 קונים שילמו בממוצע כ-160 אלף שקל עבור קרקע חקלאית ליד כפר הס בעלת פוטנציאל השבחה  כעת הם תובעים את המשווקים בטענה כי ייעוד הקרקע לא השתנה ● הנתבעים: "תביעה מופרכת"

דירת 3.5 חדרים בנתניה ב–1.5  מיליון שקל / צילום: יח"צ

נמכרה בתוך חודש: דירת 3.5 חדרים בנתניה נרכשה ב-1.5 מיליון שקל

הדירה נמצאת בבניין עם מעלית וחניה מקורה בטאבו, והוא נמצא במרחק רחוב אחד מהים ורחוב אחד מהכיכר

ניתוח/צילום:shutterstock

אקזיט בצל הקורונה: בכמה נמכרה חברת המכשור הרפואי אפיפיקס

החברה מקבוצת טרנדליינס פיתחה מערכת פחות פולשנית לניתוחי עקמת לבני נוער ● הרוכשת, רוב הסכום ישולם במניות של Orthopediatrics, העוסקת בתחום האורתופדיה לילדים

מרכז הסחר העולמי בוול סטריט, ניו יורק, העמוס בדרך כלל, שומם / צילום: John Minchillo, Associated Press

מספר המתים בניו יורק צפוי לעקוף הלילה את זה של אסון התאומים

מושל ניו יורק מדווח על "הזינוק הגדול ביותר ביום אחד במספר המתים מאז תחילת המגפה" – 562 הרוגים, מ־2,373 אתמול ל־2,935 היום ● באסון התאומים נהרגו 2,977 איש

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

משרד התקשורת מעריך: לא נידרש לחקיקה שתעצור את ניידות המספרים

תהליך החקיקה לעצירת ניידות המספרים הוא למקרה קיצון בלבד שנראה כרגע שאינו באופק ● שר התקשורת אמסלם מקיים היום דיון בנושא

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

הממשלה מבקשת לאשר: תוספת תקציב של עד 90 מיליארד שקל

האוצר הפיץ לפני כניסת השבת את טיוטת החוק לתיקון חוק יסוד משק המדינה, לפיו תוכל הממשלה לחרוג ממסגרת התקציב שקובע חוק היסוד בעד 90 מיליארד שקל ולהעביר 17.7 מיליארד שקלים מסכום זה לביטוח הלאומי לצורך תשלום דמי אבטלה

"שיטפו את הידיים! כולנו בזה יחד", גרפיטי בבריטניה / צילום: Liam McBurney / PA, Associated Press

בוריס ג'ונסון עם חום בבידוד; שיא במספר המתים בבריטניה ביממה

ספרד עקפה את איטליה במספר מקרי הקורונה ● 684 קורבנות קורונה בבריטניה ב-24 השעות האחרונות ● באיטליה נרשמו ביממה האחרונה 766 מתים ו-4,585 נדבקים חדשים

דונלד טראמפ / צילום: Alex Brandon, Associated Press

דעה: המשל על הנמלה, הצרצר, המגפה והפדרל רזרב

הנמשל העולה מהמעשייה המפורסמת - האחריות האישית של כל אדם למעשיו –היה אחד מאבני היסוד של האבות המייסדים של אמריקה ● מאז קמה "אמריקה התאגידית", שבה חברות הענק ומנהליהן לא נדרשים לשאת באחריות לכישלונותיהם ● הקורונה והכלכלה - מה הלאה?", כתבה שנייה בסדרה