גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רשת אייס אוטו דיפו לא מסוגלת להחזיר הלוואות לבנקים

(עדכון) - הרשת הפסידה 25 מיליון שקל ברבעון השלישי ■ בשנה וחצי האחרונות הציגה אייס הפסדים כבדים של קרוב ל-40 מיליון שקל ■ החברה: "העלייה בהפסד - בעיקר בשל המחאה החברתית" ■ במגעים להסדר חוב מול הבנקים

אייס אוטו דיפו: 40 מ' ש' בשנה לעסקים פרטיים של בעליה

ההידרדרות במצבה של רשת ה"עשה זאת בעצמך" אייס אוטו דיפו מחריפה, ועלולה לגרור את החברה לגל הסדרי החוב בשוק. היקף התחייבויות האג"ח של החברה עומד על כ-92 מיליון שקל, והן נסחרות בתשואת זבל של 44%.

אחרי שבשנה וחצי האחרונה הציגה אייס הפסדים מצטברים של קרוב ל-40 מיליון שקל, מתברר מדיווח שפרסמה היום כי הללו התעצמו ברבעון החולף, וצפויים להסתכם בחודשים יוני-ספטמבר 2011 בכ-25 מיליון שקל. באייס מפנים אצבע מאשימה כלפי המחאה החברתית, לטענת החברה גורם משמעותי בהחרפת ההפסדים, מאחר שזו פגעה בפעילותה השוטפת וגרמה לה לירידה במכירות ובשיעורי הרווחיות.

נוסף לכך, סבלה הרשת מהפסדים חד-פעמיים - 3.2 מיליון שקל בגין צמצום מספר סניפיה ו-8.5 מיליון שקל ממחיקת יתרת מיסים נדחים. שווי החברה עמד היום על כ-35 מיליון שקל, אחרי צניחה של כ-65% מתחילת השנה (ו-90% מאז נרשמה למסחר). בעלי השליטה באייס הם קבוצת גאון של משה גאון ושלמה זבידה, המחזיקים כ-90% מהון החברה בחלקים שווים.

דיונים מול הבנקים

כפי שקרה ברבעונים קודמים, התוצאות החלשות מובילות את אייס שלא לעמוד בתנאי ההתחייבות שלה מול הבנקים המלווים את פעילותה (הבינלאומי, לאומי והפועלים). באייס רומזים לאפשרות של הסדר חוב ומציינים שהחברה נמצאת בדיונים עם הבנקים, בשיתוף בעלי השליטה, "לשם קבלת ויתור מהבנקים על אי-עמידה בתנאי כתבי ההתחייבות, בחינת השלכות התוצאות כאמור על מסגרות האשראי הבנקאי הקיימות וכן לשם גיבוש תוכנית הבראה עסקית מקיפה לחברה".

הנהלת אייס כבר ביצעה סבב דיונים אינטנסיבי מול המחזיקים בחודשי הקיץ, שבסיומו הבטיחה להם תשלום של כ-33 מיליון שקל. הסכום הועבר למחזיקים בסוף אוקטובר, לאחר שאייס הגיעה להסכמות עם הבנקים על תיקונים שונים בכתבי ההתחייבות כלפיהם של החברה הבת, אייס רשתות שיווק.

התשלום הבא למחזיקי האג"ח, בסך 2.5 מיליון שקל, קבוע לאפריל 2012, ובאוקטובר אותה שנה נדרשת החברה לתשלום קרן של כ-30 מיליון שקל. ברבעון השני בקופתה של אייס היה הון מזומנים והשקעות בשווי של כ-46 מיליון שקל.

החברה הציגה התחייבויות שוטפות של 311.6 מיליון שקל, מרביתן לספקים ונותני שירותים, ועיקר היתרה, בהיקף של כ-70 מיליון שקל, לבנקים. הגירעון בהונה העצמי עמד על 13.3 מיליון שקל, ולכן יגדל לכ-30 מיליון שקל בסוף הרבעון השלישי.

גאון עדכנה כי בעקבות תוצאותיה של אייס היא צפויה לרשום הפסד של 11.4 מיליון שקל ברבעון השלישי. בנוסף ציינו בגאון כי בעקבות הערכת שווי לבחינת השקעתה של גאון באייס, "החברה צפויה לבצע הפחתה משמעותית בשווי אייס בספריה. שווי ההפחתה טרם נקבע סופית". כמו כן ציינו בחברה האם, כי "אייס עומדת בכל התחייבויותיה לבעלי האג"ח".

מהלכים לייצוב הרשת

בניסיון, שבינתיים לא צלח, להציל את החברה משקיעה, קידמו צמד הבעלים, גאון וזבידה, כמה מהלכים לייצב את הרשת בחודשים האחרונים. גאון וזבידה אף הודיעו, כי יפעלו להכנסת משקיע לצדם, באמצעות הקצאה של עד שליש ממניות השליטה, לאחר שהשקיעו יחד כ-20 מיליון שקל בהנפקת זכויות שביצעה אייס לאחרונה.

בנוסף הוחלפה הנהלת אייס, וליו"ר החברה מונה משה שמש, לשעבר המשנה למנכ"ל שטראוס גרופ ומנכ"ל אלקו תעשיות. את דוד מטלון, ששימש עד לאחרונה כמנכ"ל בקר תנובה (אדום אדום) מינתה החברה למנכ"ל.

כפי שפורסם ב"גלובס" בשבוע שעבר, מספקות חברות פרטיות שבהן מחזיקים צמד בעלי השליטה באייס שירותים ומוצרים שונים לחברה, תמורת תשלומים שהגיעו בסה"כ ל-123 מיליון שקל בשנים 2008-2010.

אייס זימנה לאחרונה אסיפה לצורך הארכה בשלוש שנים של הסכם לרכישת מוצרי שירותים לרכב מחברות שבבעלות זבידה. סכום הרכישות שביצעה אייס מהחברות הללו בשלוש השנים האחרונות (לא כולל 2011) עמד על כ-56.5 מיליון שקל.

סעיף נוסף שביקשה החברה לאשר באסיפת בעלי המניות הוא התקשרות של שנה נוספת עם משרד הפרסום באומן-בר-ריבנאי, שבו מחזיק משה גאון, בעל השליטה בגאון אחזקות, ב-24% מהמניות.

מדוחות אייס עולה, כי בין 2008-2010 עמד סך התשלומים שהועברו לבאומן-בר-ריבנאי, המעניק לאייס שירותי פרסום, קדם דפוס ורכישת מדיה, על כ-67 מיליון שקל, סכום שרובו הגדול הופנה על-ידי משרד הפרסום לצורך רכישת מדיה עבור החברה. אתמול פורסם, כי אייס מתכננת להוציא את תקציב הפרסום שלה למכרז.

עוד כתבות

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

סרטון התעמולה של שקד, שבו היא מציעה לפגוע בזכויותיהם של עובדים זרים / צילום: פייסבוק

דעה: הרעיון של שקד למנוע תשלומי פנסיה מעובדים זרים - לא מוסרי ולא יהודי ומקומם

שרת המשפטים לשעבר שקד ממשיכה לצבוע מאבקים לטובת זכויות אדם כ"שמאלנות" ואת מי שמגן על זכויות עובדים כ"אויבי המעסיקים" • המציאות הקשה של העובדים הזרים עלולה להפוך ליותר קשה • וגם: התפיסה התביעתית פוגעת בפרקליטות. טוב יעשה הארגון אם יגייס סנגורים

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

ח"כ היבא יזבק / צילום: איציק הררי, ועדת הבחירות המרכזית

עתידות: היום שבו דנה השופטת יזבק בפסילתו של רה"מ יאיר נתניהו

בישראל של 2048 הציבור התרגל לחיות מבחירות לבחירות • אז מי מקבל את ההחלטות בממשלות המעבר, איך המדינה מתפקדת במערכות הבחירות האינסופיות ולמה הוחרב משרד המשפטים • דיסטופיה שכולה פרי הדמיון ● דעה

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר

המאבק של קנזו / צילום :  באדיבות נטפליקס

בינג' אין ג'פאן - על הסדרה "המאבק של קנזו" ("גירי/האג'י")

"המאבק של קנזו"- קופרודוקציה של "נטפליקס", ה-BBC והטלוויזיה היפנית - היא סדרה ראויה ומותחת, אך מוחמצת

מתוך הסרט "היום שאחרי לכתי" / צילום: באדיבות יונייטד קינג

דאבל קליק: שני סרטים ישראליים חדשים בביקורת אחת

"אנג'ליקה" ו"היום שאחרי לכתי" - שני סרטים ישראליים חדשים ומרגשים, שבכל אחד מהם אב דומיננטי לבת רגישה

בדיחות אבא / אילוסטרציה: Shutterstock

הכירו את ההסבר המדעי ל"בדיחות אבא" לא מצחיקות

כולנו מתפדחים שאבא שלנו חושב שהוא מגניב ומספר בדיחה לא מצחיקה ● מהו הסוד האפל שמסתירות "בדיחות האבא" לגבי היחסים המשפחתיים שלנו? ● ואיך סגנון ההומור קשור לבית בו גדלנו? ● האזינו לפודקאסט "חזית המדע" 

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

קובי אפללו / צילום: כפיר זיו

קובי אפללו: "אני לא צריך לסמן שיא ולהמשיך לבא אחריו. אני רץ מרתון ורוצה ליפול מת על קו הסיום"

קובי אפללו גילה באיחור את הרשתות החברתיות, וגם את הנישואין והאבהות ● עכשיו הוא מסתער על שלוש החזיתות

חגיגה במדבר/ צילום :  יותם יעקבסון

צבעים על ים המוות: מהרו לראות פריחה נדירה סביב ים המלח

זה נדיר, וקורה רק בשנים שבהן מקבל המדבר שפע של גשם: גל פריחה צבעונית סביב ים המלח ● השנה זה קרה, וצריך למהר כי היא לא תאריך ימים

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

הפודקאסט Gilmore Guys / צילום: באדיבות Gilmore Guys

סדרת הבנות הנוסטלגית שקמה לתחייה בדרך לא שגרתית

סדרת הבנות "בנות גילמור" ירדה מהמסך לפני כבר כמעט יותר מעשור ● תחביב של מעריץ אדוק וחברו הטוב הפך לפודקאסט "Gilmore Guys", והחזיר לחיים את רורי גילמור ● המלצת פודקאסט ● האזינו

כלב ברחבת הוותיקן / צילום: Andrew Medichini, AP

מהקורונה ועד הודו: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

עונש ההשעיה של מנצ'סטר סיטי עוד רחוק מלהתממש

אלופת הפרמייר ליג מבטיחה להילחם באופ"א בכל כוחה וכספה - ויש לה הרבה מזה ● גם אופ"א מבינים שהם לא יכולים לוותר וכל תקנות ה"פייר פליי" עומדות למשפט ● אנחנו רק בצעד הראשון של מלחמה משפטית שעשויה לשנות את עולם הכדורגל

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

עוברים ושבים ברחובות בייג'ינג / צילום: רויטרס

9 דרום קוריאנים שחזרו מישראל חלו בקורונה; אלה האתרים שבהם ביקרו

הקבוצה שהתה בישראל בין התאריכים 8.2-15.12 ותשעה מחבריה אובחנו כחולים בקורונה. כך עדכן משרד הבריאות ● אלו האתרים והמסלולים בהם ביקרה הקבוצה, ומהן הנחיות משרד הבריאות למי שבא עמם במגע?

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ