גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הטקטיקה החדשה של לשכת רה"מ

עזיבתו של נתן אשל את לשכת רה"מ עשויה לסמן עידן חדש בגישת הלשכה אל התקשורת

1. ראש הממשלה בנימין נתניהו מוקף באנשים שמבינים ומכירים את נבכי התקשורת. החל מצביקה האוזר, מזכיר הממשלה; דרך יועז הנדל, עיתונאי לשעבר; ועד ללירן דן, שרק באחרונה עוד עבד בחברת החדשות של ערוץ 2.

כל אלה מכירים את הדמויות הבכירות בתקשורת הישראלית, ברמה אישית ומקצועית, יודעים איך הן עובדות ומה מניע אותן, ועל האופן שבו לשכתו של ראש הממשלה מבססת את שליטתה בעולם המדיה כבר נכתב לא אחת. אך על התפקיד שאותו ניהל נתן אשל, ראש המטה של נתניהו, בכל הקשור למעורבות בתקשורת, לא דובר די.

אשל, מקורבה של אשת ראש הממשלה, עסק רבות בעולם התקשורת. הוא עשה זאת בעיקר בלחישה על אוזנו של נתניהו עצמו והנעתו למעשה. אשל נחשב למי שקשור בעבותות אל מאחורי מהלכים כמו זה של עיכוב הסיוע לערוץ 10. הוא נחשב לאמן באיתור האנשים "שלנו" וסימון מי שאינם.

אשל ייצג את הגישה הפעלתנית של לשכת ראש הממשלה בכל הנוגע לתקשורת. לא עוד התנגחות או התחנפות, אלא חלחול פנימה. זו הגישה שהקשתה על ערוץ 10 בגלל רביב דרוקר (לכאורה), שהעמיסה על החינוכית בגלל בן כספית (על פניו), ושדאגה למנות אנשים הקשורים בראש הממשלה בתפקידי מפתח ברשות השידור (בזה אין ספק). אולי לא בכדי דווקא המינוי הראשון אחרי עידן אשל, היה זה של ירון דקל לתפקיד מפקד גלי צה"ל, מינוי שנחשב ענייני.

עזיבתו של אשל את הלשכה, אם כן, עשויה לסמן עידן חדש בגישת הלשכה או הממשל כולו בכל הנוגע לתקשורת הישראלית. בשנה האחרונה ההתערבות הזו הגיעה לשיאים חדשים, ועתה, משהועברו המושכות לגורמים אחרים, אנחנו יכולים לראות טקטיקה חדשה.

בשנה שהיא שנת בחירות, על-פי כל ההערכות, לשכת נתניהו עוברת אט-אט מעולם השליטה מלמעלה אל הצמיחה מלמטה. יותר פייסבוק וניו-מדיה, יותר טוקבקיסטים ומסרים שורשיים - ופחות מינויים, חתירה וסיכולים ממוקדים.

החודשים הבאים יהיו קריטיים ביחסי התקשורת והלשכה החשובה במדינה.

2. באיזה ספר הדרכה להורות כתוב שצריך להדליק את הטלוויזיה בשעה 21:00 בערב ולצפות בה יחד עם הילדים? היה מי שאחז בו זעזוע לנוכח הכתבה שפורסמה השבוע (ד') ב"גלובס", שלפיה 140 אלף ילדים בארץ צופים בתוכנית "האח הגדול" - משדר טלוויזיה שרחוק לחיצת כפתור אחת על השלט מנפשם העדינה של ילדינו. מי שאינו מעוניין בצפייה של ילדיו בתוכנית, מסיבות כאלה או אחרות - יכול פשוט לכבות את המכשיר.

אלה, אגב, אותם ילדים שגולשים בפייסבוק, שם הם נתונים לאינספור סכנות שהוכחו מחקרית, שפוגשים בבית-הספר שלהם אלימות, אלכוהול, יחסי מין בגיל מוקדם וגזענות איומה. ילדים מטולטלים, מאיומים, רעבים, עניים ושבניגוד לחלק ניכר מחבריהם בעולם, עוד כמה שנים גם ייקחו נשק וייצאו להילחם.

מי שחושב שבעייתו הגדולה ביותר בעולם היא "האח הגדול", חוטא לבעיות האמיתיות שיש לילדים במדינה הזו. הלוואי ובכל יתר החוליים, יכולנו לטפל כמו שאנחנו מטפלים במשדר טלוויזיה שמעצבן אותנו - פשוט לכבות את המכשיר.

3. עכשיו, כשגם רשת היא זכיינית חזקה, יציבה ומשגשגת שמספקת כמעט בכל ערב משידוריה 40% צפייה, הגיע אולי הזמן להבין את המסר: הכוח של ערוץ 2 הוא אימתני, חזק ואולי אף מסוכן.

אם אי-פעם היה הרהור באשר למקום שיש לעידן הרישיונות ולעוד שחקנים, גם הוא חלף. יש כאן משאב עצום שראוי לא להשאירו בידי גוף אחד שהוא יצור כלאיים, וצריך להפריט את הטלוויזיה המסחרית בהקדם האפשרי.

יש לבטל את האפיקים הללו - 22 ו-10 - ולייצר תחרות אמיתית והוגנת שבה ייקח חלק כל מי שרוצה לעשות טלוויזיה בישראל.

עוד כתבות

עליות שערים בוול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

וול סטריט מדלגת על הקורונה: מדד הנאסד"ק ו-S&P 500 עלו לשיא כל הזמנים; הזהב בשיא של 7 שנים

פרוטוקול הפד מהישיבה האחרונה של חברי ועדת השוק הפתוח חושף כי הריבית תישאר נמוכה זמן מה ● בורסות אירופה ננעלו בעליות, הדאקס קפץ ב-0.76%, והפוטסי ביותר מ-1% ● אישורי הבנייה בארה"ב של בתים חדשים עלו לשיא של 13 שנים

דוריה למפל / צילום: רונן פדידה

בלגן זה כאן: תאגיד השידור עבר לירושלים וספג את הקארמה של רשות השידור

וגם: חברת הדפסות התלת-ממד ננו דיימנשן מעבירה את המטה שלה מנס ציונה לבוקה-ראטון ● השיחה

מסופון אשראי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הרגולטורים מנסים לשפר את ההוגנות באשראי הצרכני

עפ"י הודעת הפיקוח על הבנקים, בראשות המפקחת היוצאת ד"ר חדוה בר, ורשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בראשות ד"ר משה ברקת, הם יפעלו יחדיו ל"הסדרה אחידה של פעילות העמדת אשראי צרכני במערכת הפיננסית ע"י הפיקוח על הבנקים ורשות שוק ההון"

קנאביס רפואי \ צילום: שאטרסטוק

התאחדות הרוקחים יוצאת נגד הפיקוח על מחירי הקנאביס: "השוק עוד לא התגבש"

ההתאחדות פרסמה מכתב הקורא למשרד הבריאות להימנע מפיקוח על מחירי הקנאביס הרפואי, למרות הלחץ המופעל על המשרד ליותר רגולציה בענף ● מחירי הקנאביס זינקו בחודשים האחרונים מאז אפריל האחרון, אז החל השוק לפעול תחת אסדרת הקנאביס החדשה

חוף התכלת / צילום: שלומי יוסף

מתחם חוף התכלת חולק מחדש בעקבות ביקורת על תוכנית המתאר

החלוקה המקורית כללה 7 תתי-מתחמים וגררה ביקורת שהם לא שוויוניים לבעלי הקרקעות ● החלוקה הנוכחית כוללת 3 תתי-מתחמים עיקריים ועוד אחד שמיועד לשטחי ציבור

בית המשפט העליון האמריקאי / צילום: ג'ושוואה רוברטס, רויטרס

"בית המשפט העליון בארצות-הברית יותר פוליטי משלנו"

חודשים ספורים לפני שהאמריקאים ילכו לקלפיות תיפתח עונת הדיונים בביהמ"ש העליון האמריקאי, כשהשופטים ידונו בדוחות המס האישיים של טראמפ, במימון החומה עם מקסיקו ובגישה להפלות ● האם הפוליטיקה במערכת המשפט האמריקאית תעמוד במרכז מערכת הבחירות? ● האזינו

חיבורים פיראטיים על עמוד בירכא / צילום: תמונה פרטית

המלחמה ברשתות הפיראטיות הביאה לניתוק אלפים מהאינטרנט באזור הצפון

מדובר ברשתות שחברת הוט סיפקה להם את קווי האינטרנט, ושאותם החליטה לנתק כשהבינה שמדובר בשירותים פיראטיים, שמשרד התקשורת מודע להם ● הניתוק הוביל לתגובה אלימה של שריפת ארונות תקשורת של בזק, ששיתקה את שירותי התקשורת לחלוטין באזור

מתחם סולארי אשלים / צילום: איל יצהר

חול נגד חשמל: מחריף הקרב בין האוצר לרשות מקרקעי ישראל על השדה הסולארי הגדול בישראל

בעוד שרשות מקרקעי ישראל דורשת לעצור את המכרז עקב קיומו של מחצב חול ענקי במתחם, ומזהירה כי התנהלות החשב הכללי באוצר תגרום לנזקים לענף הבנייה - הודיע החשכ"ל כי המכרז יימשך כסדרו, וטוען כלפי רמ"י כי ניהלה מכרז דומה בתמנע בחוסר יעילות

אסתר חיות, אפי נוה והשופטת מרגולין־יחידי / צילומים: ברני ארדוב וואלה, כדיה לוי, דוברות בתי המשפט

מה הוביל שופטת ושתי פרקליטות להיפגש בחשאי עם אפי נוה

ל"גלובס" נודע כי ב-2017 שופטת השלום לימור מרגולין-יחידי ושתי פרקליטות נפגשו בחשאי עם יו"ר הלשכה דאז אפי נוה ועם חברת הוועדה לבחירת שופטים ● נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות גילתה על כך בדיעבד וזעמה ● לאחרונה פרשה השופטת ופסק הדין האחרון שלה קבע כי סיקור חיובי יכול עקרונית להיחשב שוחד

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו: אבקש לפצות עסקים שנפגעו מהקורונה - למשל חברות התעופה

רה"מ: "יש פה אירוע של כוח חיצוני, ואנחנו חייבים כמדינה לטפל במי שנפגע מהעניין הזה, גם באזרחים שנדבקים ודורשים טיפול מיוחד וגם כמובן בעסקים" ● אתמול התייחס שר התחבורה סמוטריץ' לקשיים אליהם נקלעה אל על עם פרוץ הווירוס, וטען כי המדינה חייבת לפצותה

אנרכיה בפירמידה התכנונית / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

אנרכיה בפירמידה התכנונית תוביל לאי ודאות

ועדת הערר החליטה לאשר מתן הקלה לתוספת יחידת דיור, לאחר שהוועדה המקומית עמדה בסירובה לאשר את ההקלה

תיירים ברחובות סין / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

אפקט הקורונה מתפשט: גם העצמאים רוצים פיצוי מהמדינה על ימי הבידוד

נשיא להב עו"ד רועי כהן דורש ממשרד הבריאות פיצוי כספי לעצמאים הנמצאים בבידוד בשל נגיף הקורונה, בדומה לשכירים המקבלים תעודת מחלה גורפת על ימים אלה ● "אסור למדינה להשאיר אותם להתמודד עם ההחלטה מה קודם למה - בריאות הציבור או פרנסה למשפחתם"

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

בעקבות הקורונה: גם smartair מציע אפשרות לבטל טיסות וחופשות

לפי תנאי smartair, הביטול לחופשות שאפשר להזמין כעת לתקופת החגים והקיץ יתאפשר עד 12 שעות ממועד ההמראה ● לא מדובר על החזר מלא של דמי הנסיעה, אלא על 80% ● הביטול אפשרי לכל חברות התעופה ולכל סוגי הכרטיסים

פלוריאן סיטה, מנכ"ל איי.די.או גרופ  / צילום: יח"צ

"לא הבנו את הכעס של מחזיקי האג"ח על צעד שנועד למנוע תשלום ריבית"

איי.די.או פרעה באחרונה את מלוא החוב למחזיקי האג"ח, ולדברי המנכ"ל פלוריאן סיטה, היא אינה מתכוונת לשלם פיצויים נוספים שדורשים המחזיקים ● "לא יכול למנוע מהם מלפנות לבית המשפט, אבל אנו לא פוחדים מהתדיינות, וגם נגיש תביעה נגדית"

גיל שרון / צילום ארכיון: תמר מצפי

הדרך להכפלת שווי גולן טלקום: יציבות בהכנסות ועלייה קלה במנויים

פרטי העסקה למכירתה של גולן טלקום לידיה של סלקום ממחישים את הרכישה המוצלחת שביצעה חברת אלקטרה מוצרי צריכה (אמ"צ), הנהנית תוך כשלוש שנים מהצפת ערך משמעותית

עופר גרוסקופף/  צילום: שלומי יוסף

העליון חוזר על הלכת "ביבי כבישים": יש לתת מעמד דומיננטי ללשון החוזה העסקי

לדעת שופטי בית המשפט העליון עופר גרוסקופף, דפנה ברק-ארז ויעל וילנר, יש להעניק מעמד כמעט מכריע ללשון הברורה של החוזה ● "אין הצדקה במקרה הרגיל שבית המשפט ינסה לנחש את כוונת הצדדים"

נשים בדירקטוריון - יצרניות מזון ומשקאות

רק יו"רית אחת ופחות משליש נשים: כך נראים הדירקטוריונים בשוק המזון בישראל

תמונת המצב בדירקטוריונים של רשתות הקמעונאות ויצרניות המזון לא מזהירה ● עפרה שטראוס היא היו"רית היחידה, בתנובה יש רק נציגה אחת מתוך תשעה, ובאסם-נסטלה אין נשים כלל ● מי החברה שסירבה למסור את ל"גלובס" הנתונים ומי יצרנית הממתקים שבה יש 60% נשים?

אבי גבאי/ צילום: כדיה לוי

התוכנית של סלקום: גולן טלקום תשמור על המותג והעצמאות אחרי הרכישה

חלק מהפעילויות של סלקום וגולן טלקום, למשל נדידה בינלאומית, ימוזגו במטרה להקטין עלויות ●מנכ"ל סלקום אבי גבאי לעובדים: "גולן טלקום זו חברה מצוינת שיש מה ללמוד ממנה" ● המיזוג עשוי להקשות על אקספון, ששותפה ברשת של סלקום

עובד במפעל שבבים בסין / צילום: רויטרס

לא כולן כמו אפל: זו הסיבה שתעשיית השבבים מצליחה למתן את פגיעת הקורונה

אזהרת ההכנסות של אפל בגלל השלכות וירוס הקורונה מעוררת חששות לגבי שרשרת האספקה בתעשיית השבבים ● סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט בכיר באופנהיימר, דווקא מרגיע: "הרבה חברות הוציאו את הייצור מסין בגלל מלחמת הסחר" ● האם בכל זאת יש מה לחשוש?

ספינת קרוז מול יפן עליה נמצאו נוסע חולה והרשויות לא מאשרות להוריד את הנוסעים / צילום: 	STF, AP

ספינת הקורונה: ישראלי רביעי נדבק בנגיף

הישראלי שאובחן כנושא את הנגיף שהה על אוניית הדיימונד פרינסס, והוא צפוי לרדת מהספינה להמשך טיפול בבית החולים צבאי ביפן ● מחר צפויים להגיע בטיסה מיוחדת הישראלים שחולצו מהספינה ● מהם הליכי הזהירות שננקטים, וכיצד נערכים לבואם?