מתכוננים למלחמה? ארה"ב מתגברת כוחות במפרץ הפרסי

הדוח האחרון של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מעורר במערב דאגה רבה וחוסר אמון בהצהרות אירן ■ בארה"ב לא לוקחים סיכונים והחליטו לשדרג את מערכות הביון והנשק שלהם באזור המפרץ הפרסי

למרות הלחצים שמפעילה ארה"ב על ישראל שלא לצאת לפעולה צבאית ולאחר שדוח סבא"א האחרון קבע כי איראן ממשיכה להרחיב את תוכנית הגרעין שלה, בפנטגון הוחלט על תגבור כוחות הצבא האוויריים והיבשתיים במפרץ הפרסי.

העיתון "וול סטריט ג'ורנל" מפרסם היום כי צבא ארה"ב הודיע לקונגרס על כוונתו לשדרג את מערכות הביון ואת מערכות הנשק של כלי השיט באזור מצרי הורמוז, וכן לרכוש ציוד חדש לגילוי ולפינוי מוקשים ולהרחבת יכולות המעקב במצרים ובסביבתם.

שדרוג הנוכחות הצבאית של ארה"ב במפרץ הפרסי מסבה את תשומת הלב למה שבכירים בצבאה הגדירו כחיסרון אפשרי במקרה של קונפליקט צבאי עם איראן. מפקד הפיקוד המרכזי ביקש את שדרוג המערכות לאחר שבאביב האחרון הוצגו לו חוות דעת שחשפו "חורים" ביכולת ההגנה והמוכנות הצבאית במקרה שטהראן תנסה לסגור את מצרי הורמוז, כך על פי בכירים בצבא.

"במקרה של עימות נהיה מוכנים"

אחד החששות העיקריים של ארה"ב הוא מפני יכולתה להגיב במהירות למצב שבו איראן תמקש את מצרי הורמוז, דרכם עוברים כמעט 20% מהנפט הנסחר בעולם. "כשהאויב מראה סימנים רבים יותר של יכולת, אנו שואלים מה אנו יכולים לעשות כדי להתעלות עליו", אמר גורם בצבא האמריקני. "עליהם לדעת שאנו נוקטים צעדים על מנת לוודא שנהיה מוכנים".

הצעדים הללו מתווים את האופי האפשרי של קונפליקט בין איראן למערב: איראן עשויה למקש את המצר ולהשתמש בסירות מהירות חמושות בכבדות על מנת לתקוף או להתנגש באוניות מערביות שינסו לפנות את הנתיב הימי. תקיפה מוצלחת של אירן על כלי שיט אמריקני עלולה לגרור את ארה"ב לעימות בקנה מידה רחב יותר.

בכירים בפיקוד המרכזי של צבא ארה"ב הודיעו למחוקקים שהם מעוניינים לפרוס את המערכות החדשות לאיתור מוקשים עוד לפני הסתיו. בנוסף, יחידות מבצעים מיוחדים של ארה"ב שממוקמות באיחוד האמירויות ייטלו חלק בכל פעולה צבאית במצר במידה שאיראן תנסה לסגור אותו. גורם בצבא ארה"ב אמר כי הכוחות הללו פועלים לאמן יחידות עלית מקומיות במדינות המפרץ, בהן איחוד האמירויות, בחריין וכוויית.

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988