גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ישי גרין: "אני מגיע ממקום של רעב לכסף"

גרין, ממקימי אוניגמה, סולוטו ו-PIX3, הוא אחד מ-40 הצעירים המבטיחים של עולם העסקים הישראלי של מגזין G

לפני שבועות ספורים עזב יזם ההיי-טק ישי גרין את סולוטו, סטארט-אפ מבטיח שייסד לפני כארבע שנים. את המושכות העביר לשותפו, מנכ"ל החברה תומר דביר, והמשיך הלאה לחלומות חדשים. וכאלה יש למכביר: "אני מתכנן להקים עוד חמישה סטארט-אפים בשנה הקרובה".

מגזין G: הצעירים המבטיחים של עולם העסקים הישראלי

הרשימה המלאה - בגיליון G

- חמישה? לאן אתה רץ?

"אני זקוק לריגוש של הקמת חברה ושל בניין הוויז'ן שלה. סולוטו היא פרויקט גדול מאוד, שייקח עוד כמה שנים. אני אמשיך להיות פעיל בה, כיועץ לענייני אסטרטגיה, אבל במקביל אני רוצה להמשיך להיות יזם סדרתי".

- מעניין שאף שאתה הגית את הרעיון לסולוטו, מראש החלטת שדביר יהיה מנכ"ל ואתה שימשת כסמנכ"ל טכנולוגיות.

"עם הזמן למדתי שאני צריך שותף שיהיה אחראי על ההתנהלות ויהיה הדובר, כי אלה לא הצדדים החזקים שלי. אני צריך מישהו שיהיה איתי, כי אני דיפלומט גרוע מאוד".

- אתה שלם עם זה?

"אני אספר לך משהו: לא מזמן נפגשתי, לבקשתי, עם נועם לניר. ראיתי אותו בסדרת הטלוויזיה 'איך להצליח בשישה שיעורים', ורציתי לראות אותו מקרוב. יש לו אש בעיניים וכנות עמוקה לגבי הדברים שהוא לא צריך לעשות".

- מה רצית להשיג בפגישה הזאת?

"רציתי להרגיש שזה בסדר שאני לא עושה הרבה דברים. למשל, אני לא מנכ"ל סולוטו. הפגישה איתו אישרה לי שזה בסדר. אני רוצה לבלוע את העולם, אבל אני לא יכול לעשות את זה כל הזמן. אני יזם שיודע להקים חברות".

- אז מה הבייבי החדש שלך?

"סטארט-אפ שנקרא 3PIX. מדובר בקונספט חדש של רשת חברתית. הוא מבוסס כמובן על הפלטפורמה המדהימה של פייסבוק, אבל אני לא בא להתחרות במישהו. מעניין אותי לפתור בעיות שאף אחד לא זיהה, בעיקר בעיות סבוכות. כך היה גם באוניגמה ובסולוטו".

על הסטארט-אפ החדש עובדים עם גרין שני שותפים: נדב שובל (21), שמונה למנכ"ל, וד"ר ברק אברהם (33) שישמש כטכנולוג ראשי. בימים אלה סוגרים שלושת המייסדים סיבוב ראשון של גיוס כספים.

גרין גדל בנתניה לאב נהג מונית ולאם יזמית, שנקלעו לקשיים כלכליים. בשנות לימודיו בתיכון עבד בחברות טכנולוגיות שונות כדי לעזור בפרנסת המשפחה. בצבא שירת ביחידה הטכנולוגית של חיל המודיעין, ובלילות עבד באורכית כדי להמשיך לסייע למשפחתו.

אחרי השחרור עבד בחברות שונות, ביניהן בפסעבה ובאנברה, עד שהאחרונה נמכרה לאינטל וגרין עשה קצת כסף. ליתר דיוק, "25 אלף דולר, שזה יפה מאוד בהתחשב בעובדה שהייתי העובד השמונים שהצטרף לחברה".

אז הגיעה תקופה שבה ישב בבית, וחשב יחד עם שותפו לדירה ליעד אגמון על רעיונות לסטארט-אפ. ב-2004 הקימו השניים, יחד עם אמיר שדה, את אוניגמה, שפיתחה תוכנה למניעת זליגת מידע מארגונים. אחרי פחות משנתיים הם עשו אקזיט, ואוניגמה נמכרה לחברת אבטחת המידע האמריקאית מק'אפי תמורת 20 מיליון דולרים. גרין, אז בן פחות מ-30, עשה אז את המיליון הראשון בחייו.

- מה עשית בכסף?

"סגרתי חובות של ההורים וקניתי דירה בתל אביב, שזה נחשב להישג גדול".

בהמשך עבד כשנה במק'אפי ועזב. "אני לא אוהב את התחושה שלבוס שלי יש בוס שיש לו בוס. כשאני מגיע לסיטואציה הזאת, אני לא מתפקד טוב", הוא מספר. "יצאתי לעולם וחיפשתי את החלום הבא".

החלום הבא היה סולוטו, שאותה ייסד ב-2007 יחד עם דביר, אשר פיתחה מערכת מבוססת אינטרנט המנטרת את פעילותם של מחשבים המחוברים אליה ומסוגלת לבצע תיקונים ולהמליץ על שיפורי תוכנה או על הגדרות הנדרשות לשיפור תפקוד המחשב. החברה גייסה עד כה כ-18 מיליון דולרים, והיא מעסיקה כיום כחמישים עובדים.

סולוטו אף זכתה להכרה בינלאומית: הבלוג הטכנולוגי לייף האקר בחר בה לתוכנה הפופולרית ביותר ב-2010, ובמאי באותה שנה זכתה בתחרות הסטארט-אפים היוקרתית של הבלוג הטכנולוגי טקראנץ'. "היה לי ברור שנזכה", מכריז גרין. "זה הקטע והחוצפה בלהיות יזם. אני בא לאנשים עם המון כסף ואומר להם, אני יודע מה צופן העתיד, שימו עליי כסף".

מן היחסים עם המשקיעים נגזר גם המוטו שלו: "יזמות טובה היא זו שבה כל הצדדים מרוויחים ממנה, וזה ייתכן. המשקיעים לא מבקשים ממך יותר מדי אחזקות, ואתה כיזם לא מתעלם מהם - זו עבודה משותפת לקראת אותה מטרה. לא מעניין אותי לעשות עסקה מתוחכמת שבה דפקתי מישהו כשעשיתי מיליונים".

לגרין יש מודל לחיקוי צפוי, לכאורה, אם כי התובנות מעט מפתיעות: "המודל שלי הוא ביל גייטס, איש של חזון אדיר, אדם שעבד על פרויקט במשך עשרות שנים והתמיד בו. יש לו תובנה שאני שותף לה - אדם מוכשר צריך ליהנות מהפירות שלו, אבל יש גבול לעושר. האחריות של אדם עשיר היא לחלק חזרה לעולם, ואני מתכנן לנהוג באותה צורה. המדינה מעמידה פנים כאילו סיימו להקים אותה ועכשיו רק קוטפים את הפירות, אבל אני חושב שהאחריות של המאיון העליון היא להמשיך ולבנות את המדינה".

- עד שתגיע למאיון העליון, יש לך עדיין חששות כלכליים?

"כן. אני מגיע ממקום של רעב לכסף; מההבנה שהעולם הוא מקום אכזרי ושאף אחד לא יעזור לך אם אתה לא תעזור לעצמך. זה משהו שלא התגברתי עליו לגמרי. סטארט-אפ זה לקחת על עצמך הרבה אי-ודאויות. אני לא בטוח במאה אחוז בכל מה שאני עושה, והחששות שומרים אותי דרוך".

חלק מן התחושות הללו תיעד גרין במצלמתו כשהשתתף בסדרת הטלוויזיה "מחוברים". אגב, הוא פנה מיוזמתו לבמאי הסדרה דורון צברי, והציע את השתתפותו.

- איך תסכם את החוויה?

"המחיר היה גבוה מדי. אתה לא יכול להיות חזק יותר מהפורמט. עצה לאנשים אחרים: לא צריך לאכול חצץ כדי לדעת שזה כואב מאוד בבטן".

- העריכה בסדרה הייתה מגמתית, לדעתך?

"ברור שהעריכה מגמתית, יש רייטינג והוא קובע. לא מעניין מה ישי רוצה לספר לעולם - זאת התמימות שנכנסתי איתה לסדרה. אבל זאת תמימות של ילד".

- לאשתך היו טענות על האופן שבו הוצגה.

"בשביל להעצים את הדמות שלי היו צריכים להשפיל את אשתי, ועל זה אני מתחרט מאוד. פגעתי בה פגיעה גדולה. היא סלחה לי, אבל אני לא סולח לעצמי על כך שהעמדתי אותה במצב הזה והבאתי אותה לג'אנק טלוויזיוני. זה לא יותר מזה, אין לזה קשר לדוקומנטרי".

- לאן פניך בשנים הקרובות?

"אני מאמין שהבהלה לזהב נמצאת באינטרנט. יש המון הזדמנויות, והאינטרס של המדינה הוא שיהיו כמה שיותר סטארט-אפים. אם ישראלים לא יעשו את זה, אחרים יעשו את זה. אני מכיר חמש עד עשר חברות סטארט-אפ ישראליות שלהערכתי יהיו בעתיד במועדון מיליארד הדולר".

עוד כתבות

קובי בראיינט / צילום: USA Today Sports, רויטרס

דיווח: הזכירה את מקרה האונס של קובי בראיינט, והושעתה מה"וושינגטון פוסט"

העיתונאית פליסיה סונמז צייצה לינק לכתבה שמסקרת את מקרה האונס שבו הואשם שחקן הכדורסל המנוח קובי בראיינט ● ב"Daily Mail" דיווחו כי לאחר שהציוץ התקבל בזעם ברשתות החברתיות, בעיתון החליטו להשעות את העיתונאית: "הציוץ הראה שיקול דעת לקוי"

מתוך עשרות אלפי תלונות, לבתי הדין לעבודה הוגשו רק עשרות תביעות / צילומים: רפי קוץ, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

השתקה תאגידית: זינוק של מאות אחוזים במספר התביעות על הטרדות מיניות בבתי דין לעבודה

ב–2010 הוגשו רק 19 תביעות על הטרדה מינית במקומות העבודה וב–2018 לא פחות מ–114 תביעות • אבל לפי סקר של הלמ"ס, שיעור נמוך מאוד מהתלונות מגיע לערכאות שיפוטיות: ב–2017 לבדה הוטרדו 29 אלף נשים במקומות עבודתן, אך לבתי הדין לעבודה הוגשו רק 78 תביעות

אישור משכנתא / צילום: שאטרסטוק

הפרחים למחיר למשתכן: 2019 שברה את שיאי לקיחת המשכנתאות השנתיים

14 אלף לווי מחיר למשתכן הקפיצו את המשכנתאות הגבוהות והביאו את 2019 להיות שנת השיא של כל הזמנים, ואת חודש דצמבר לחודש השיא בלקיחת משכנתאות ● הריבית הנמוכה דרבנה גם רכישת דירות להשקעה ומיחזורי משכנתאות

בית הזיקוק של פז באשדוד / צילום: רוני שיצר

קנס של 905 אלף שקל לפז בית זיקוק אשדוד בגין זיהום אוויר

העיצום הכספי הוטל על פז בעקבות אירוע שבמהלכו קרסה מערכת החשמל במפעל, ועשן שחור וסמיך נפלט לסביבה מהלפיד במשך שעה שלמה; החלקיקים שנפלטו, מפאת גודלם הזעיר, יכולים לחדור לעומק הריאות ולכלי הדם ולגרום למחלות שונות

לוגו ביג/ צילום:  ביג מרכזי קניות

מרכזי מסחר, שוק אוכל ונדל"ן באירופה: ההשקעות המשותפות של מגה אור וביג הזניקו אותן לשווי שיא

לאחר סדרת השקעות משותפות, שכללו רכישת מניות באפי נכסים ואת מתחם שרונה מרקט בתל אביב, מצטרפת חברת הנדל"ן המניב ביג למגה אור גם לרכישת חברת הקניונים ישפרו תמורת 855 מיליון שקל ●  להערכת נכסים ובניין, השלמת העסקה תניב לה רווח של 15 מיליון שקל

דודי ורטהיים / צילום: סיון פרג'

דודי ורטהיים, דוד פתאל ושושנה גזונדהייט: המימושים הגדולים של בעלי עניין בבורסה בסיכום 2019

המממש הגדול מכולם: דודי ורטהיים, שמכר 14% ממניות חברת ההשקעות בנדל"ן אלוני חץ בתמורה כוללת של יותר מ-1.1 מיליארד שקל ● היקף המימושים של בעלי עניין בת"א עמד בשנה החולפת על יותר מ-5.5 מיליארד שקל - ירידה ניכרת לעומת שנת שיא שנרשמה ב-2018 עם כ-13 מיליארד שקל

ראש ממשלת פינלנד, סאנה מרין / צילום: Vesa Moilanen/Lehtikuva, רויטרס

סוציאל-דמוקרטיה: המדינה תיתן לך את מה שההורים לא נתנו?

מה אם נולדתי למשפחה ענייה מאוד? האם נגזר עליי לא להגשים את כישוריי? ● סוציאל-דמוקרטיה מאמינה שהשוק החופשי אינו מספיק כדי לייצר חברה טובה והוגנת, ושלמדינה יש תפקיד משמעותי ביצירת הגנות לאלה מאיתנו שחווים נפילה כלכלית כלשהי ● אז למה השיטה הזאת לא כל-כך תפסה? ● האזינו

מטוס של חברת התעופה הסינית סצ'ואן איירליינס / צילום: יחצ

סצ’ואן מבטלת את כל טיסותיה לסין - אבל רק בעוד שבועיים

לפי הודעת החברה, "הטיסות לישראל יבוטלו החל מ-12 בפברואר ועד 26 בפברואר. הטיסה האחרונה בפברואר תצא ב-9 לחודש. הטיסות יחודשו ב-2 במרץ"

זיהום נפט בים / צילום: שאטרסטוק

המשרד להגנת הסביבה החל בהליך של אכיפה מנהלית נגד קידוח כריש

במשרד בודקים חשד שאוניית הקידוח של אנרג'יאן הזרימה צנמט קידום לים ● הבדיקה נעשתה כחלק ממבצע בינלאומי שמוביל האינטרפול להידוק הפיקוח והאכיפה בסביבה הימית ● המשרד להגנת הסביבה ביצע ביקורות ב-29 אוניות שפקדו את הנמלים בישראל

מתחם סומייל / צילום: איל יצהר, גלובס

אפריקה ישראל תשלם 420 מליון שקל על קרקע למגדל במתחם סומייל

בשטח המגרש ניתן להקים מגדל מגורים בן 174 יחידות דיור בגובה של 40 קומות ● המתחם משתרע על שטח של כ-45 דונם, ובחלק הצפוני קיימת תוכנית להקים שני מגדלים, בכל אחד מהם 174 יח"ד

סניף של יינות ביתן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

180 מיליון שקל בחצי שנה: מה עומד מאחורי מבול המימושים של נחום ביתן, מה עושים הספקים ואיך זה ייגמר?

קבוצת יינות ביתן דיווחה על מכירת שני סניפים מרכזיים לויקטורי המתחרה, ובכך ביצעה בתוך חצי שנה עסקאות למכירת סניפים ב–180 מיליון שקל ● הספקים מדווחים על פיגור וביתן קרוב לסגירת קבלת הלוואת ענק מעדי צים בתמורה לשעבודים ● ניתוח "גלובס"

אלפרד אקירוב/ צילום: איל יצהר

אלרוב חושפת את נתוני הפעילות שבכוונתה להנפיק בשווייץ: 21 נכסים המניבים הכנסה שנתית של 185 מיליון שקל

לקראת רוד שואו בו היא עשויה להתחיל בקרוב, פרסמה החברה גם צפי לשיעור תשואה של כ-4.1% מהכנסותיה שם ● שווי נכסי אלרוב בשווייץ התקרב בסיומה של 2019 לסכום של 4.6 מיליארד שקל

מייסדי בלר: יפים לרנר  ואורי בורוס / צילום: איל יצהר

איך תמונה שעלתה לפייסבוק לפני חמש שנים הופכת להיות קצה חוט בפתרון חקירה

כמויות המידע שעולות לרשתות החברתיות הפכו את תחום המודיעין שמבוסס על מקורות גלויים לחשוב ומורכב יותר - לא רק אמצעי תקשורת או דוחות פומביים, אלא תיעוד של מיליארדי בני אדם ● אורי בורוס, מנכ"ל הסטארט-אפ בלר: "ברשתות החברתיות עשוי להיות מידע יותר מבוסס מאשר זה שיש למדינות"

רב אלוף גדי איזנקוט/ צילום:  דובר צהל

דעה: "תר"ש גדעון" דרדרה את זרוע היבשה לשפל החמור ביותר של צה"ל

תר"ש גדעון, התוכנית הרב שנתית שהוביל הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט, הובילה למספר משברים חמורים שלא היו כמותם כבר שנים - ולקשר שתיקה ודיווחים לא אמינים בצה"ל ● נציב קבילות החיילים לשעבר בטור מיוחד על מוכנות הצבא ● דעה

סונדאר פיצ'איי / צילום: רויטרס

הממשל האמריקאי מעבה את החקירה הפדרלית נגד גוגל

במרכז החקירה עומד החשד כי גוגל ניצלה את מעמדה החזק בשוק הפרסום המקוון כדי להחניק את התחרות ● כמה תובעים כלליים של מדינות בארה"ב ייפגשו השבוע עם פרקליטים במשרד המשפטים הפדרלי כדי לחלוק מידע, במהלך שיכול לאחד את החקירות

איילת שקד ואריה דרעי/ צילומים: כדיה לוי, יוסי זמיר

דרעי על איילת שקד: "בתקופת אוסלו היא הייתה אמא של שבת בגן"

בסרטון התעמולה של ש"ס נמתחה ביקורת, בין היתר, על איילת שקד שלא עמדה לצידו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ● שר הפנים הנחה את בכירי משרדו להכין עבודת מטה לסיפוח בקעת הירדן

בקרוב שירות לאומי לכולם? / אילוסטרציה: שאטרסטוק

שירות לאומי לכולם: המודל שרוצה להחליף את צבא העם

שי פירון ושלמה דוברת מציעים להקים את "הבקו"ם הלאומי" שיציע לערבים ולחרדים להשתלב בשירות אזרחי • כך נשמעו הדיונים שעשויים לשנות לחלוטין את מערכת הביטחון: "ניסינו לעבור מפרדיגמה של צבא העם לפרדיגמה של שירות לכולם"

פסטיבל האביב ביפן בצל נגיף הקורונה. בסין הפסטיבל המפורסם התבטל / צילום: רויטרס

פחד עד מוות: עד כמה הכלכלה הסינית תיפגע מווירוס הקורונה

סארס למול קורונה: כיצד נפגעה הכלכלה הסינית בתקופת התפרצות הסארס בשנת 2002, כמה עלולה לעלות ההתפרצות של הנגיף הקטלני קורונה למשק בסין, ומהם הסקטורים שייפגעו קשות עקב החשש של תושבי סין לצאת מהבית, לקולנוע או לרכבת התחתית?

מטוס של אייר אינדיה / צילום: שאטרסטוק

אייר אינדיה מוסיפה טיסה שבועית שישית בקו ת"א-דלהי

אייר אינדיה היא חברת התעופה הראשונה שטסה לישראל מעל המרחב האווירי של ערב הסעודית ● החברה ההודית החלה לטוס לישראל לפני שנתיים בתדירות של 3 טיסות שבועיות, ובתוך שנתיים הכפילה את מספר טיסותיה ל-6 טיסות שבועיות

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

ועדת חנינות ברוסיה אישרה את בקשתה של נעמה יששכר

ועדת החנינות אישרה את בקשתה של יששכר, הישראלית המרצה מאסר ברוסיה ● לאחר מכן, תועבר המלצה למושל המחוז וממנו לנשיא פוטין ● על פי ההערכות, ההחלטה תתקבל לקראת חזרתו של נתניהו, השוהה בוושינגטון