גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לונדון מתחילה להתחמם להזנקה: הגרוב שלפני האולימפיאדה

פחות מחצי שנה לאולימפיאדה, מוצעים סיורים לכפר האולימפי, במוזיאון הבריטי מוצגות המדליות האולימפיות, והעיר מלאה באטרקציות ספורטיביות ואחרות

לכבוד יום הולדתה, ביקשה ממני אמי לפתוח לה דף פייסבוק. מצאתי שהרבה יותר פשוט לארגן נסיעה משותפת ללונדון. זוהי עיר שמזג האוויר בה מתאים לטיולים לאורך כל השנה כמעט. אפילו בינואר-פברואר, החודשים הקרים בשנה, יש לא מעט ימים יבשים מגשם. כדי שזו לא תהיה עוד נסיעה בנאלית לבירת הממלכה הבריטית, אלא נסיעה שמתאימה לאופייה של נערת היומולדת, נבחרו שלוש אטרקציות ספורטיביות וסמי-ספורטיביות, נוסף על חדר הכושר של המלון (בתחילה לא סיפרתי לה על קיומו, כי חשתי בפוטנציאל התמכרות, אולם בעת הנחיתה כוחי לא עמד לי יותר, וחשפתי את היכל המכשירים. מובן שמיד אחרי הצ'ק-אין הצטוויתי לנווט את שתינו לחנות בגדי הספורט הקרובה ביותר, ושם נרכשו הפריטים המתאימים לפתיחת כל בוקר). על צפייה במשחק של קבוצת הכדורגל טוטנהאם נאלצתי לוותר הפעם.

סיור בעקבות האולימפיאדה

עד לאולימפיאדת לונדון יש פחות מחצי שנה, ובעיר כבר מציעים סיורים לכפר האולימפי. פעם היה כאן אזור תעשייה, אבל מאז 2005, השנה שבה הוכרז כי עיר הבירה הבריטית תארח את תחרות הספורט החשובה בעולם, עמלים פה על בניית אימפריה חדשה. בשל סידורי אבטחה כבדים, כמו גם בשל העובדה שהאתר עדיין נמצא בבנייה, אי-אפשר להיכנס ממש פנימה. אולם גם כך יש נקודות תצפית טובות על האצטדיון הראשי הענק, או על מרכז ספורט המים (שם ייערכו תחרויות השחייה והקפיצה למים) שתכננה האדריכלית הנחשבת זאהה חדיד.

אך על כולם מאפיל ה-Orbit - המגדל שעיצב האמן ההודי-בריטי הנחשב אניש קאפור להדלקת הלפיד האולימפי. גובהו מגיע ל-120 מטרים, והבריטים אינם מתביישים לומר שהוא נועד להתחרות באייפל הפריזאי. שנים יגידו אם כך יקרה. בינתיים הוא מאפיל (מטפורית) לא רק על פרויקט הענק האולימפי (המשתרע על-פני 2.5 קילומטרים רבועים) אלא על כל השכונות שסביב.

הסיור מתחיל סמוך לתחנת הרכבת התחתית Bromley by Bow, והוא נמשך כשעתיים. אפשר לבחור בין סיור בוקר לסיור אחר הצהריים, שמסתיים סמוך לקניון ווסטפילד, מהגדולים והמרשימים באירופה (מעוז המותגים). כל הסיורים ייערכו עד ה-31 במארס, אז ייסגר האזור למבקרים עד לסיום התחרויות.

הזדמנות יוצאת דופן לראות את המדליות האולימפיות מקרוב ניתנת לכל מי שמבקר במוזיאון הבריטי. המוזיאון מקדיש את אחד מאולמותיו למדליות, שעוצבו באופן אבסטרקטי משהו על-ידי המעצב הבריטי דיוויד ווטקנס והמעצבת ממוצא אסיאתי לין צ'אנג (שהיא אגב תכשיטנית ומרצה בכירה בתחום עיצוב התכשיטים).

לצד מידע טכני, שיעניין רק את המשוגעים לדבר - למשל ש-92.5% ממדליית הזהב עשויים כסף - יש הסברים על העיצוב עצמו. כך, למשל, מתברר שהחלק הקדמי של המדליה למעשה ממשיך קו שהחל באולימפיאדת אתונה ב-2004, והוא נותן מבט מקרוב על כנפי האלה היוונית הקדומה ניקה, הלוא היא אלת הניצחון היוונית, שהרומאים כינו ויקטוריה (גם נעלי הספורט נייקי נקראות על-שמה). הייצוג שלה באמנות הוא לרוב של דמות מכונפת הנמצאת בתנועה. במבט ראשון רוצים להמשיך הלאה לדבר הבא, אבל אחרי דקה מבינים את העוצמה הרכה.

הצד השני של המדליה מסמן את לב הניצחון, וגם הוא בהשראת פסל מפורסם של ניקה מהמאה החמישית לפני הספירה, מעשה ידיו של הפסל פאוניוס ((Paionios, שבמקור נמצא במקדשו של זאוס ביוון, וכיום נמצא יחד עם המקדש עצמו במוזיאון הבריטי.

אין זה הפריט היחיד במוזיאון הקשור באולימפיאדה. למעשה, הפריטים רבים עד כדי כך שמוצעים סיורים פרטיים בעקבות הספורטאים הקדומים, כלומר האלים הקדומים שהשתתפו במשחקים על-פי האגדה - משל היינו באולימפיה ממש. מצד אחד, פסלו של גיבור העל והאתלט המצטיין הרקולס, מייסד המשחקים האולימפיים; מצד שני משקיף עליו זורק הדיסקוס, שהיה סמל המשחקים בלונדון 1948. ובאמצע כמה שקרים קטנים ורמאויות לצד חגיגות גדולות, חיבור של עבר והווה גם יחד.

עולים על אופניים

הבלדה לעוזב קיבוץ לא מדברת על אובדן הקשר הצמוד עם האופניים, אבל הניסיון מראה שהגעגוע לחוויית הדיווש אינו נעלם. בכל נסיעה לחו"ל שבה מתאפשרת השכרת אופניים, ולו לזמן קצר, אנחנו שם. והאמת, מדובר באטרקציה שתשמח גם לבבות עירוניים למשעי.

בקיץ 2010 החל בלונדון פרויקט האופניים הגדול - Barclays Cycle Hire, מתוך אמונה שזו הדרך הנקייה, הירוקה, הנוחה והזולה ביותר לטיול בסביבה האורבנית. ראש העיר עצמו החל את "מהפכת האופניים" הגדולה, ומיהר להצטלם בשעת דיווש. כיום הוא מתגאה ב-6,000 זוגות אופניים שמוצבים ב-400 נקודות ברחבי העיר. בכל נקודה יש מכונה אוטומטית שבה משלמים בכרטיס אשראי פאונד אחד על עצם ההשכרה, ולאחר מכן התשלום הוא דיפרנציאלי, עד 24 שעות. על חצי השעה הראשונה לא משלמים כלל, ולאחר מכן 2 פאונד, 4 פאונד וכן הלאה. התוכנית היא שעד האביב יהיו בעיר עמדות השכרת אופניים בכל 300-500 מטרים, ויתווספו עוד אלפיים זוגות להשכרה.

בחרנו להתחיל את הרכיבה בנקודה הנמצאת בצפון מזרח הייד פארק, לא רחוק ממרבל ארץ' ופינת הנואמים המפורסמת. הנסיעה מותרת בשבילים המקיפים את הפארק, ובשביל הסמוך לאגם המלאכותי. מעבר לכביש רכבו חיילי המשמר המלכותי על סוסיהם; לו זו הייתה תחרות אולי היינו מנצחות בה. אבל זו הייתה חוויה, ולכן החלטנו לעצור למנוחה ליד האגם, ולהאכיל שחפים ואגמיות. לאחר מנוחה קצרה המשכנו, הרוח מתבדרת בשערנו, משתדלות לא לדרוס אף סנאי. כשלא היינו בטוחות בדרכנו, נעצרנו מול מפת הפארק ושוטר חביב על זוג אופניים משלו עזר לנו להתמצא.

בתום קטע רכיבה נוסף עצרנו, והלכנו לצד האופניים כדי שנוכל למצוא פינה נוחה להאכיל בה סנאים. רוכב אחר ניסה "לרמות" ולנסוע בשבילים המיועדים להולכי רגל בלבד (הם עדיין רבים יותר משבילי הרכיבה), אך מיד נמצא הבריטי שהרים את קולו בנימוס והזכיר שזה לא המקום. סדר שיהיה כאן.

צועדים בקמדן טאון

מחוץ לצנטרום הלונדוני נמצאת שכונת קמדן טאון. בימים שבהם סופרים ומשוררים עדיין היו איקונות תרבות, התגוררו כאן צ'רלס דיקנס, דילן תומס וג'ורג' אורוול. בימים שבהם רוקיסטים תפסו את מקומם, להקת הבית הייתה מדנס, ובעשור שאחרי הגיעה אואזיס. גם חברי בלר וריצ'רד אשקרופט הסתובבו פה. היום נותרו כמה פאנקיסטים שמקבלים את פני התיירים. אלה וגם אלה אינם זוכרים או יודעים שבתום מלחמת העולם השנייה התיישבו כאן בעיקר פליטים מקפריסין היוונית.

התחלנו לצעוד ברחוב הראשי והצבעוני, קמדן היי סטריט. מכל עבר התרגשו עלינו פסלי ענק של נעליים, דרקונים ודמויות לא מזוהות שהוצמדו לבנייני הרחוב הנמוכים. קשה לעשות כאן הליכה מהירה, ולו בשל האטרקציות השוטפות את העיניים, אולם לבסוף הגענו לקמדן לוק - מקום שבעבר היה בו בית חולים לסוסים (הם עבדו קשה כשנרתמו להנעת סחורות בתעלת ריג'נט), והיום "משובץ" בפסלי ברונזה של סוסים בגדלים שונים, כולל קיר סוסים מרשים אחד.

באזור יש חנויות ייחודיות רבות, וגם בתי אוכל ממטבחים שונים, בין האיטלקי לאסיאתי דרך קצת מסורת בריטית. זהו אוכל רחוב איכותי, ואין צורך לאכול אותו בעמידה - שולחנות רבים פזורים ברחבה מרכזית. בערבים אפשר למצוא כאן לא מעט ברים, מועדונים והופעות חיות. ולפעמים פשוט נכנסים לחנות שמשמיעה את אדל בפול ווליום, ומתחילים לרקוד עם המוכר.

אופייה של השכונה נקבע במידה רבה לפני 35 שנים, כאשר שלושה צעירים חכרו מארגון נתיבי המים הבריטי כמה מבנים תעשייתיים בקמדן לוק, והשכירו אותם לאמנים. בתוך זמן קצר התארגן במקום שוק סוף שבוע, שמעבר לעבודות אמנות כלל גם עתיקות, בגדים וביתני מזון. בעשור האחרון הפכה השכונה לתיירותית, והיא מציעה חנויות קוליות עם פריטים חד-פעמיים ומלאי גרוב. תוכלו ליהנות מהם רק בתנאי שאתם לא מכורים לבגדי מעצבים, אלא לייחודיות שלכם. אימא שלי הרגישה צעירה בעשרים שנה, ואין ספק שזו מתנה הרבה יותר שווה משלושים אנשים שמברכים אותך בפייסבוק.

מידע מעשי

חברת Tour Guides מוציאה סיורים לכפר האולימפי פעמיים ביום, ב-11:00 וב-13:30. מסלול הבוקר מתקיים מדי יום ומסתיים סמוך לתחנת הרכבת Docklands Light, מסלול הצהריים מתקיים בימים שלישי עד שישי ומסתיים ליד קניון ווסטפילד (תחנת מטרו בסמוך). שני הסיורים נמשכים שעתיים. יש להירשם מראש דרך האינטרנט, התשלום במזומן בלבד בזמן הסיור. מחיר: 9 ליש"ט למבוגר, 5 ליש"ט לילד עד גיל 15, 7 ליש"ט לפנסיונר או לסטודנט.

סיורים אולימפיים במוזיאון הבריטי מתקיימים בהזמנה מראש בלבד, באימייל tgl@tourguides.co.uk

כל השווקים, החנויות ובתי הקפה של קמדן טאון מרוכזים באתר אחד: http://camdenlock.net

נסיעות במטרו - מומלץ להשתמש בכרטיס אויסטר שבועי שמחירו 27 ליש"ט (נראה כמו כרטיס אשראי מגנטי, ומשלמים עליו פיקדון). הכרטיס עשוי לחסוך לכם כסף רב; נסיעה בודדת עולה 4 ליש"ט

למגיעים לנוטינג היל מומלץ לבקר בחנות השוקולד Melt (59 Ledbury Road), ובבית הקפה הקטן אך הנחמד Ottolenghi (63 Ledbury Road)

עוד כתבות

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

גנץ: נתניהו החליט ללכת לבחירות; רה"מ: "הוא לא זז מילימטר"

יו"ר כחול לבן סיפר בפוסט בפייסבוק על פגישתו עם ראש הממשלה מוקדם יותר השבוע, ואמר כי נתניהו "הגיע לפוצץ את העסק" וראה בה חלק מקמפיין ● לדבריו, "בזמן שאני הופך כל אבן להשיג אחדות, נתניהו מקדם בחירות" ● נתניהו: "לצערי אנחנו מידרדרים לבחירות שאף אחד לא רוצה"

בוריס ג'ונסון וג'סטין טרודו / צילום: Yui Mok, רויטרס

ממבחן פיזה עד מימון מפלגות - כמה אתם שולטים בחדשות?

מי צחקו על דונלד טראמפ, ממה הזהיר ה-FBI ובכמה זמן מקצר נתיב הקארפול את הנסיעה? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

גדעון סער / צילום: שלומי יוסף

איך נסגור את הגירעון בתקציב? גדעון סער חושף את משנתו הכלכלית והמדינית

שנתיים וחצי לאחר שחזר לפוליטיקה, גדעון סער מתכונן לקרב על הנהגת הליכוד ● בראיון ל"גלובס" הוא אומר כי הוא לא מעלה על דעתו שלא יתקיימו פריימריז בליכוד אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, ומסביר איך הדברים שייעשה יוציאו את ישראל מהבעיות בהן היא נמצאת

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סאקלר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נתוני תעסוקה הקפיצו את וול סטריט; הדאו ג'ונס עלה 1.2%

קרטל הנפט אופ"ק יחד עם מעצמות נפט נוספות הגיעו להחלטה לצמצם את תפוקה הנפט ● בחודש נובמבר, כלכלת ארה"ב הוסיפה 266 אלף מקומות עבודה וזאת מעל לתחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 186 אלף מקומות עבודה בלבד ● שיעור האבטלה המשיך לשבור שיאים וירד ל-3.5% ● כעת יורדת הסבירות שהפד יוריד את הריבית ● תשואות האג"ח הממשלתיות קפצו בהתאם

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

דעה: ראשי הערים ממשיכים להתנער מהסכמי הגג, ובצדק

הסכמי הגג בראשון לציון ובקריית ביאליק הם דוגמאות מצוינות לפער שבין הדיבורים המפליגים על פתרון בעיות הדיור לבין המציאות העלובה בשטח

אנגלה מרקל צילום: רויטרס, Hannibal Hanschke

לראשונה בכהונתה, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מבקרת באושוויץ

מרקל צפויה לבקר  באושוויץ, בו תחלוף מתחת לשער הכניסה הנושא את הסיסמא הנאצית "Arbeit macht frei" ולהניח זר ליד "קיר המוות", ששימש להוצאות להורג ● לאחר מכן תקיים גם סיור בבירקנאו הסמוך

מייסד עליבאבא ג'ק מא ומנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הטיפ של מייסד עליבאבא למשקיע שהימר עליו לפני 2 עשורים

מייסד עליבאבא ג'ק מא השתתף היום בכנס בטוקיו, ובמסגרת פאנל שבו נכח גם מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, התייחס מא לשורת התסבוכות שאליו נקלע הקונגלומרט היפני ● על אף זאת, מא הדגיש כי הוא מעריץ של סאן ומצדד בו להמשיך לדבוק בדרכו - אסטרטגיית השקעות המונעות מ"תחושת בטן"

שר החוץ ישראל כ"ץ לצד מקבילו הרוסי, שר החוץ סרגי לברוב / צילום: סטאפנו מלוני

שר החוץ ישראל כ"ץ ביקש מעמיתו, שר החוץ הרוסי לברוב: שהנשיא פוטין יתן חנינה לנעמה יששכר

עוד ביקש כ"ץ מלברוב לאפשר יותר ביקורים לבני משפחתה של יששכר ● בתחילת אוקטובר בית המשפט ברוסיה גזר על יששכר עונש של 7.5 שנות מאסר בשל החזקת סמים קלים

חברי הקונגרס האמריקאי/ צילום :   רויטרס Jim Young

על אף הצהרת התמיכה של הממשל בסיפוח: הקונגרס דחה אותה

בית-הנבחרים בוושינגטון קיבל החלטה שתומכת בפתרון שתי מדינות ● רוב הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד ההחלטה – ועימם חמישה רפובליקאים ● קריאה מפורשת נגד סיפוח שטחים בגדה ● שתי הצירות הדמוקרטיות המוסלמיות בקונגרס הצביעו נגד ● השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק: לא נוקטים עמדה

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

מחאת האקלים / צילום: Cheena Kapoor, רויטרס

האם מדינות יתקשו לממן שירותי בריאות בשל משבר האקלים

ההתחממות הגלובלית, הקרחונים הנמסים, חלקו של המגזר העסקי ומחאת הענק ● כמה נקודות מעניינות מהימים האחרונים של פסגת האקלים

נתן דטנר / צילום: כפיר זיו

זורבה מחכה לצ'ק - נתן דטנר עובד ללא הפסקה ורודף אחר הכסף

תיאטרון הבימה חייב לנתן דטנר 200 אלף שקל והוא הפסיק לעבוד איתו, עד שהציעו לו לביים את "זורבה היווני" ● הוא הסכים בתנאי שהתשלום יגיע מתיאטרון ב"ש, השותף לקו־פרודוקציה, וכך היה. וזה רק אחד מהפרויקטים שהוא ממשיך לעבוד בהם בלי הפסקה

ערן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"רשימת הקשיים ארוכה. להיות עצמאי זה לחיות תמיד באי ודאות"

ערן פרץ בעל משרד לייעוץ כלכלי ומימוני, הוא בן 36 וחושב שהוא לא יוכל לדעת לעולם מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר

אהרון ברק/ צילום: איל יצהר

דעה: "פרשת אפרופים" - לא מחלוקת פרשנות, מלחמה על הנרטיב

הוויכוח בפרשת אפרופים לא היה מחלוקת על פרשנות חוזים אלא מלחמה על נרטיב פוליטי ושבטי • לא במקרה רוב הימין תמך בניתוח שלי, ולא באורח פלא השמאל התנגד לו

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

"הדתה? אין פה שום הדתה". או שאולי יש? תלוי את מי שואלים

האם ישראל מצויה בעיצומו של תהליך הדתה מפר איזון, שמשתולל במערכת החינוך ובצבא, או אולי בכלל מדובר בהתפתחות חברתית טבעית של מדינה שמספר הדתיים, החרדים והמסורתיים בה מצוי בעלייה מתמדת? ● ובכן: תלוי (מאוד) את מי שואלים