גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דיווח: סכנה לשת"פ צבאי בין ישראל לארה"ב בגלל טורקיה

הסכנה לשיתוף הפעולה בין אלתא לבואינג בגלל איסור של משרד הביטחון להשלים מסירת שתי מערכות שמיועדות לחיל האוויר הטורקי ■ החשש: בואינג תחפש קבלן משנה אחר להשלמת העסקה

סכנה נשקפת לשיתוף הפעולה בין בואינג לאלתא, חברה בת של תע"א, בפרוייקט לייצור מטוסי התראה מוקדמת (AEWC), שמיועדים לטורקיה. ברקע: הוראת משרד הביטחון לאלתא לעכב מסירת שתיים מתוך ארבע תת-מערכות לתמיכה אלקטרונית שאמורות להיות מותקנות במטוסי התראה מוקדמת של התכנית האמריקנית הטורקית "נשר השלום" (Peace Eagle). כך מוסר "דיפנס ניוז".

גורמים בתעשיות הביטחוניות הישראליות, שמצוטטים בשבועון, הביעו חשש שהתקרית עלולה לגרום נזק ארוך טווח ליחסי הסחר בין ישראל לארה"ב.

אם אלתא לא תוכל לספק את שתי תת-המערכות לתכנית "נשר השלום", עלולה בואינג לחפש קבלני משנה אחרים לאספקת הציוד. מערכות ההתרעה המוקדמת מתוכננות להרכבה על מטוסי בואינג 737. בסך הכל אמורה טורקיה לקבל ארבעה מטוסים כאלה: האחד בסוף 2012 ושלושת האחרים במרוצת 2013. מטוסים עתידיים צפויים להימכר ללקוחות אחרים לבד מטורקיה, ובכללם קוריאה הדרומית.

לדברי "דיפנס ניוז", לוחצת עתה אלתא על משרד הביטחון לבטל את עיכוב המסירה. הוראת העיכוב, שנכנסה לתוקף בסתיו שעבר, מאיימת לחשוף את אלתא פעם נוספת לקנסות בגין הפרת חוזה ולפגיעה בשמה הטוב בגלל ההידרדרות ביחסי ישראל טורקיה.

בסוף 2011, אסר משרד הביטחון על אלתא (קבלנית משנה) ועל אלביט (קבלנית ראשית) למסור לחיל האוויר הטורקי מערכות צילום אווירי מרום גבוה, למרות שעסקה זו קיבלה אישור קודם לכן. איסור זה עלה לאלתא 55 מיליון דולר, ואילו אלביט דיווחה על הפסדים בסך 90 מיליון דולר וירידה בסך 65 מיליון דולר ברווח נטו ברבעון האחרון של 2011, כתוצאה מעלויות שנבעו מהעיכוב.

מקורות ממשלתיים ובתעשיות הביטחוניות טוענים, שבניגוד לעסקה עם טורקיה, לאספקת ציוד הצילום, העסקה עם בואינג לתת-מערכות התמיכה האלקטרוניות לא הושעתה אלא רק עוכבה לצורך בדיקתה מחדש. יתר על כן, הציוד שאמרו להימכר לבואינג הוא ציוד פסיבי, הגנתי לחלוטין, והוא אינו מעצים את יכולות ההתקפה של חיל האוויר הטורקי.

"יש סכנה שבואינג תכריז על 'פורס מז'ור' ותסלק אתנו מהתכנית היוקרתית והרוחית הזו ('נשר השלום')", אמר מקור בתעשיות הביטחוניות הישראליות לדיפנס ניוז.

דובר של אלתא אישר, כי מסירת שתי תת-מערכות תמיכה אלקטרוניות מעוכבת בגלל "סיבות פוליטיות". לדבריו, "אנו מנסים לשנות את המצב, לפני שתתפתח בעיה הרבה יותר גדולה".

דובר של בואינג, דייוויד סלון, הסתפק באמירה הבאה: "אנו מוסיפים לעבוד לפי התכנית למסירת המטוס הראשון בתכנית 'נשר השלום' לטורקיה עד סוף השנה".

מקורות ביטחוניים בישראל הזהירו, שמעבר להשלכות המסחריות והמשפטיות המיידיות של הפרשה על אלתא, להקפאת המשלוחים לבואינג עלולות להיות השלכות חמורות בטווח הארוך על יחסי הסחר הביטחוני בין ישראל לארה"ב.

פקיד לשעבר במשרד הביטחון אמר, כי אם המחלוקת לא תיושב במהרה, היא עלולה לעכב את תכנית "נשר השלום" ולכך יהיו השלכות מבצעיות על נאט"ו. יתר על כן, הפרשה עלולה לפגוע ביכולתה של בואינג לבצע משימות שונות שמתחייבות מחוזה בשווי 1.6 מיליארד דולר בינה לבין טורקיה. עלול אפוא להיווצר מצב שבו חברות אמריקניות יימנעו משת"פ אסטרטגי בינלאומי עם ספקים ישראליים.

"ככל שידוע לי, זו הפעם הראשונה שבה פעולה, או החלטה, של ממשלת ישראל עלולה לפגוע בהתחיבויות חוזיות של של ארה"ב", אמר המקור הישראלי. "הפרשה כולה מטילה ספקות באמינות ובשם הטוב של התעשיות הביטחוניות בישראל".

בראיון ל"דיפנס ניוז" אמר פקיד במשרד החוץ בירושלים, כי לישראל יש סיבות תקפות לבדיקות מחודשות של עסקות להעברות טכנולוגיות רגישות לטורקיה. הפקיד ציין, שלפי הנחייתו של ראש ממשלת טורקיה, רג'יפ טאיפ ארדואן, מטפחת אנקרה קשרים אסטרטגיים עם טהראן ומפגינה עוינות הולכת וגוברת לישראל.

"עם כל חשיבותה של טורקיה, וככל שאנו רוצים לתקן את היחסים עמה, איננו יכולים להתעלם מהמפנה האסטרטגי שלה בכיוון האיסלאם הראדיקלי", אמר הפקיד. הוא ציין, שהבעיה צפויה להיפתר בקרוב, לאחר שייתקבלו כמה ביטחונות מארה"ב.

פקיד בכיר במשרד הגנה הטורקי אמר: "הבעהי מאששת את החשדות שלנו לגבי מדיניות ישראלית עוינת. היא גם מאששת את צדקת המדיניות שלנו להימנע מספקים ישראליים. ספקים זרים, שרוצים לזכות בחוזים בטורקיה, צריכים להימנע מהכללת ספקים ישראליים כקבלני משנה בהצעות שלהם לגורמי רכש בטורקיה, אם הם רוצים יחסים חלקים וידידותיים עימם".

עוד כתבות

שלטי המפלגות, בחירות 2019, מועד ב' / צילום: שני אשכנזי, גלובס

חברי הכנסת אישרו את הגדלת המימון למערכת הבחירות השלישית

חוק פיזור הכנסת, ובתוכו גם חוק מימון המפלגות, יעלה כעת להצבעה בקריאה ראשונה במליאה ● ח"כ עודד פורר היה היחיד שהתנגד: "לא מצליח להבין איך לאנשים שיושבים פה יהיה פרצוף להסתכל לאנשים בעיניים"

סקר הסקרים

סקר הסקרים: שעות ספורות לפיזור הכנסת, כחול לבן פותחת פער על הליכוד

הכנסת ה-22 צפויה להתפזר הלילה, ומדינת ישראל תלך לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר לקראת עוד מערכת בחירות סוערת

יגאל מרזל, כנס לשכת עוה"ד / צילום: כדיה לוי

נוהל חדש של הנהלת בתי המשפט יילחם בפרסומים פוגעניים נגד שופטים

עפ"י הנוהל, ימונה גורם בהנהלת בתי המשפט שירכז את הטיפול בסוגיה ● לא כל פרסום פוגעני יטופל ע"י הנהלת בתי המשפט, אלא דווקא פרסום שלדעת יועמ"ש הנהלת בתי המשפט "יש בו כדי לפגוע ביכולת השופט למלא את תפקידו כראוי או לפגוע בתפקודה של הרשות השופטת"

בנימין נתניהו / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

אז יהיה או לא יהיה משפט נגד ראש ממשלה מכהן? אלה שלושת התרחישים שימנעו את הסיטואציה

החלטת היועמ”ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ, לצד הנחישות שנתניהו מפגין שלא לפרוש, עלולות להפוך לממשית סיטואציה שעד כה נראתה בדיונית: נתניהו מכנס דיון ביטחוני רגיש, ובמקביל מפורסמות עדויות נגדו מביהמ"ש • 3 תרחישים עשויים למנוע את המציאות המביכה

סוחרים צופים בנאומו של יו"ר הפד ג'רום פאואל לאחר החלטת הריבית / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות; המשקיעים נרגעו - הריבית לא צפויה לעלות ב-2020

יו"ר הפד פאוול לא הפתיע את השוק והותיר את הריבית ללא שינוי; רומז: לא יחולו שינויים בריבית גם בשנה הבאה ● מניית ארמקו הסעודית, החברה בעלת השווי הגבוה בעולם, זינקה ב-10% ביום המסחר הראשון שלה בריהאד

מילון וובסטר    / צילום: shutterstock

מילת השנה של מילון וובסטר: "they" - כינוי לאנשים לא בינאריים מבחינה מגדרית

הכוונה לאנשים שלא מזהים את עצמם באופן מוחלט כזכר או כנקבה ● המושג "they" עבר שינוי רדיקלי בשנים האחרונות, והמילה עמדה במרכז של ויכוחים ושיחות תרבותיות באקדמיה, ברשתות החברתיות ובתרבות הפופולרית

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

הפד הותיר את הריבית ללא שינוי על 1.75%-1.5%, בהתאם לתחזיות

יו"ר הפד פאוול לא הפתיע את השוק ומותיר את הריבית ללא שינוי ● תמכו בהחלטה נתונים חיוביים מצד הכלכלה האמריקאית ביום שישי האחרון, בהם תוספת משרות גבוהה מהצפוי ושיעור אבטלה נמוך של 3.5% בלבד

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

קנביט במזכר עקרונות לשת"פ אסטרטגי עם חברת תרופות גרמנית

ההסכם כולל השקעה של 1.8 מיליון דולר לפי שווי של 350 מיליון שקל, פרמיה של 52% על מחיר השוק

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

המסחר בת"א ננעל בעליות קלות: ת"א 90 הוסיף 0.3% לערכו, מניית דלק רכב זינקה בעוד 15%

המדדים ננעלו בנטייה חיובית קלה סביב רמות הפתיחה ● קבוצת דלק הודיעה על מכירת יתרת החזקותיה בדלק רכב ● בורסות וול סטריט נפתחו בעליות קלות לקראת פרסום הודעת הריבית של הפד מאוחר יותר הערב

אדוארד פיליפ, ראש ממשלת צרפת / צילום: מתוך תוכנית אירוח בצרפת

ממשלת צרפת הציגה הרפורמה בפנסיות; השביתות במדינה נמשכות

רה"מ אדואר פיליפ הבהיר כי גיל הפרישה הרשמי במדינה ימשיך להיות 62, אך הממשלה תעודד תוכניות שונות כדי להעלות אותו ל-64 עד שנת 2027 ● עובדי מגזרים אחדים, הכוללים עבודה פיזית קשה, יוכלו לפרוש כבר בגיל 60

רן פוליאקין / צילום: איל יצהר

חברת ההדמיה הרפואית ננוקס מקדמת הנפקה בנאסד"ק לפי שווי של יותר מחצי מיליארד דולר

החברה מנתניה, שפיתחה מכשיר CT נייד, קטן וזול משמעותית מאלה הקיימים כיום, מנוהלת על ידי היזם הסדרתי רן פוליאקין ● סורק CT נמכר כיום בעלות של כמה מיליוני דולרים, לעומת המכשיר של ננוקס, שצפוי להימכר בכ-10,000 דולר בלבד

דפנה ליאל, ספי עובדיה, טל שניידר, טל שלו / צילומים: כדיה לוי, ענבל מרמרי, יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

"דיכאון וריקנות": הכתבים הפוליטיים נערכים לבחירות 2020

חדשות הם תמיד עניין אינטנסיבי, אבל מערכות בחירות הן תקופה של פעילות בעצימות גבוהה - בעיקר לכתבים הפוליטיים ● "גלובס" בדק עם הכתבים איך הם מרגישים, ומה האתגר הגדול של סיקור מערכת הבחירות הקרובה

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

עמק הסיליקון מסתגל למציאות חדשה, באדיבות אדם נוימן

חברות רבות כמו אובר, WeWork ו-Juul היו בעבר הכוכבות של עמק הסיליקון, אך בשנה האחרונה שווי השוק שלהן צנח משמעותית, בהיקף שמגביר את אי הוודאות במגזר ההון סיכון לרמה שלא נראתה כבר שנים ● "היינו במסיבה פרועה כמה שנים, ופתאום מישהו כיבה את האור"

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

השליח שנטען ששיקר, חצי מיליון השקל שלא שולמו לעובד הזר ופסק הדין שבוטל אחרי 6 שנים

בינואר 2014 חויב י' לשלם למעלה מחצי מיליון שקל לעובד זר שטען כי הועסק בתנאי עבדות ● 6 שנים לאחר מכן טען המעסיק: לא קיבלתי מעולם את התביעה, את הזימון לדיון וגם לא את פסק הדין ● בדיון התגלה: השליח הורשע בעברו בשורת עבירות מרמה וזייף עשרות רבות של "תצהירי מוסר"

שלמה פיוטרקובסקי ויגאל ארנון ב 2006 / צילום: קובי קנטור

פיוטרקובסקי ישלם עוד כ-9 מיליון ש' ליורשות של ארנון בגין מניות סלקום

הסכסוך בין עו"ד יגאל ארנון המנוח לבין שלמה פיוטרקובסקי על הבעלות ב-1% ממניות סלקום מגיע לסיומו: לאחר שב-2009 נקבע כי פיוטרקובסקי יעביר לארנון את המניות שאותן החזיק בנאמנות עבורו וכן 60 מיליון שקל בגין דיבידנדים עליהן - קובע העליון כעת כי עליו להוסיף גם הפרשי ריבית והצמדה

מאיר פלשתייב ז"ל / צילום: תמונה פרטית

שנה וחצי לאחר תאונה קטלנית באתר בנייה בחולון: כתבי אישום נגד בעלי חברת הבנייה

כשנה וחצי לאחר שמאיר פלשתייב נהרג כתוצאה מקרשים שנפלו מאתר בנייה בחולון ופגעו בו, הוגשו כתבי אישום נגד גורמים בחברת הבנייה שבנתה פרויקט במסגרת תמ"א 38, בגין גרימת מוות ברשלנות

כלי רכב בנמל חיפה / צילום: ורהפטיג ונציאן

גם שוק הרכב מחכה לממשלה החדשה: מה יקרה ב-2020?

נתוני המכירות של שנת 2019 מזכירים את אשתקד: ארבעה מותגים חולשים על חצי מהענף ● האם 2020 תיראה אותו הדבר (לא בטוח), איך יושפע הענף מהגירעון, ולמה לא צריך להתרגש יותר מדי מהרכב החשמלי?

פקק בכניסה לתל אביב / צילום: איל יצהר

התוכנית של האוצר נחשפת: אגרת גודש ביד האחת, עידוד מכוניות פרטיות ביד האחרת

לפי התוכנית, ההכנסות מאגרת הגודש, שיעמדו על 1.5 מיליארד שקל בשנה, ישמשו להוזלת אגרת רישוי הרכב לנהגים ולהעלאת התקציבים לתחבורה הציבורית ● באוצר שוקלים גם למסות שווי השימוש בחניה

מתחם אגש, קרית ים / הדמיה: עוזי גורדון אדריכלים

1,580 דירות חדשות: אושרה תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה באזור הקריות

הוועדה המחוזית חיפה אישרה למתן תוקף תוכנית פינוי-בינוי רחבת-היקף בקריית ים, הכוללת הריסת 260 דירות ישנות ובניית 1,580 דירות בסך-הכול, ולצידן שטחי מסחר ומבני ציבור

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

בדרך לבחירות: הצעת החוק לפיזור הכנסת עברה בקריאה ראשונה

(עדכונים שוטפים) - כדי למנוע תאריך בחירות על חג פורים, 10 במרץ, חברי הכנסת חייבים להצביע בעד חוק פיזור הכנסת ולתקן את מועד הבחירות ל-2 במרץ 2020 ● בשעת חצות יפקע המנדט להשגת 61 חתימות להרכבת ממשלה בכנסת ה-22, אך המשך החקיקה יבוצע אל תוך הלילה