גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רו"ח גד סומך "תפר" את מכירת מגדל לשלמה אליהו

ל"גלובס" נודע כי רו"ח גד סומך, המקורב לשלמה אליהו, שימש "יועץ-על" לשני הצדדים בעסקה ■ דוברו של אליהו: "לא היו דברים מעולם"

מילים רבות נכתבו בשבוע האחרון על עסקת הרכישה של שלמה אליהו את חברת הביטוח מגדל מקבוצת הביטוח האיטלקית ג'נרלי, וכעת נודע ל"גלובס" כי האיש שלמעשה תפר את עסקת הענק הוא רו"ח גד סומך.

הייעוץ המשפטי במשא-ומתן ניתן לאליהו על-ידי עו"ד שירי שחם ממשרד יגאל ארנון ושות'. את ג'נרלי ייצגו פירמת הענק הבריטית פרשפילד ומשרד הבוטיק הישראלי אפשטיין-רוזנבלום-מעוז-ERM, שעובד באופן שוטף עם פרשפילד על נושאים הקשורים בישראל.

פותר משברים

סומך, המקורב לאליהו וייעץ גם לג'נרלי בעבר, שימש כיועץ בכיר של שני הצדדים בזמן המשא-ומתן ואף פתר חלק מהמחלוקות שהתגלעו במהלכו. למעשה, הוא זה שהביא למימוש העסקה, שבמסגרתה ישלם אליהו לג'נרלי כ-4.18 מיליארד שקל, בתמורה ל-69.1% ממניות מגדל, ויוותר על חלומו ארוך-השנים לשלוט בבנק לאומי.

סומך, כך נודע ל"גלובס", פעל במהלך העסקה כמעין "יועץ-על" של שני הצדדים, במיוחד כאשר המשא-ומתן הסתבך או שעלה על שרטון.

"אפשר להגיד שסומך הוא זה שתפר את העסקה לגמרי. הוא מאוד מקובל על אליהו ומאוד מקובל על האנשים הבכירים בג'נרלי ועשה עבורם עבודות בעבר במסגרת המשרד", סיפר ל"גלובס" אחד האנשים המצויים במשא-ומתן בין הצדדים, שהתנהל במשך יותר מחודשיים בחשאיות רבה. אותו גורם ציין כי ללא סומך, העסקה הזאת לא הייתה באה לעולם.

לפי אותו גורם, במהלך המשא-ומתן על העסקה הגיעו הצדדים למתווה ראשוני שלפיו העסקה תתבצע בשני תשלומים - חצי מהסכום במזומן והשאר בסוף 2013. ואולם בהמשך המשא-ומתן התפוצץ, לאחר שג'נרלי ביקשה תשלום במזומן בלבד.

בנקודת משבר זו, כמו גם במקרים אחרים של חילוקי דעות, הפעיל סומך את כובד משקלו המקצועי וסייע ביצירת פתרון יצירתי שהביא לבסוף לסגירת העסקה בהצלחה. לפי המתווה החדש שפתר את הקונפליקט, אליהו יעביר לנאמנות 15% מהיקף העסקה (630 מיליון שקל), ואת היתרה הוא צפוי להעביר בתוך 3 חודשים מרגע קבלת האישור של המפקח על הבנקים והממונה על שוק ההון והביטוח.

וכמה כסף, אם בכלל, קיבל רו"ח סומך תמורת הסיוע שלו בהוצאת העסקה לפועל? התשובה לשאלה הזאת מצויה אצל 3 אנשים בלבד: שלמה אליהו, מנכ"ל ג'נרלי סרג'יו בלבינוט, וגד סומך עצמו.

גד סומך סירב להגיב לדברים. מדוברו של שלמה אליהו נמסר: "לא היו דברים מעולם".

רקע: גד סומך - האיש שמתרחק מתקשורת כמו מאש

בשבוע שעבר חשפו סטלה קורין-ליבר ועירן פאר ב"גלובס" כי על-פי דוח קרן המטבע הבינלאומי, שעומד להתפרסם בקרוב, לפירמת רואי החשבון KPMG סומך-חייקין, שגד סומך עומד בראשה, יש "כמעט מונופול" בתחום ביקורת הבנקים בישראל.

על-פי טיוטת הדוח שהגיעה לידי "גלובס", החברה משמשת רואה חשבון מבקר ב-4 מ-5 הבנקים הגדולים-בינוניים בישראל, ולמעשה סומך מבקר את כל הבנקים למעט בנק מזרחי-טפחות.

בטיוטת הדוח מותחים אנשי קרן המטבע ביקורת על התופעה וכותבים, בין היתר, כי חסר "זוג עיניים נוסף", מלבד משרדו של סומך, לביקורת הבנקים.

טיוטת הדוח היא "תפוח אדמה לוהט" שהונח לפתחם של המפקח על הבנקים, דודו זקן; מנהל רשות ניירות ערך, שמואל האוזר; והממונה על שוק ההון, עודד שריג.

על-פי הערכות, הביקורת שמועברת במסגרת דוח קרן המטבע הבינלאומי על ה"כמעט מונופול" של משרד סומך-חייקין צפויה להביא לשינוי דרמטי במערך ראיית החשבון והביקורת בבנקים בחודשים הקרובים.

"מה שסומך אומר - ככה זה!"

סומך, שמקפיד להתרחק מהתקשורת כמו מאש ("אף פעם לא אתחרט על דברים שלא אמרתי", אמר פעם), נחשב אחד האנשים הכי מקושרים ומחוברים בכלכלה הישראלית. הוא לא רק מבקרם של הבנקים הגדולים אלא גם יועצם ואיש אמונם של אנשי העסקים הבולטים ביותר בארץ, והוא קשור לבכירי המשק ומעורב בכל עסקה גדולה כמעט.

מעורבותו בעסקת אליהו-ג'נרלי, אם כן, אינה מפתיעה. מספרים שלפני כמה שנים ישב רואה חשבון ותיק במשרדו של עו"ד רם כספי והשיב לו על שאלה בתחום המיסוי. לפתע עצר אותו כספי באמצע המשפט ואמר לו בפסקנות: "אם יש בעיה, אני מיד מטלפן לגד סומך. מה שסומך אומר - ככה זה!". מול עיניו המשתאות של רואה החשבון המייצג אותו, טילפן כספי לרו"ח גד סומך, קיבל תשובה לבעיה וסגר עניין.

הסיפור הזה אינו חריג. רואה החשבון הוותיק נחשב אוטוריטה בתחום בעיני רבים מבכירי המשק, וגם הרשויות נותנות בו אמון. במשרדי עורכי דין המתמחים בעסקים מספרים כי בחוזים שבהם נדרשת החלטה מכרעת בתחומים חשבונאיים והערכות שווי, אפילו צדדים שאינם מכירים את סומך באופן אישי מוכנים למנותו כפוסק.

רו"ח סומך הוא ידידם ויועצם של רבים מבכירי המשק הישראלי. לקוחותיו - ובהם שרי אריסון, עידן עופר, משפחת שטראוס, צדיק בינו, גליה מאור, נוחי דנקנר, ארנון מוזס, עמוס שוקן וזהבית כהן - רואים בו איש סוד נאמן וסומכים עליו "בעיניים עצומות". כך עשה גם שלמה אליהו כשביקש לרכוש את חברת מגדל מג'נרלי.

עוד כתבות

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

בעקבות משבר הקורונה: אל על נערכת לפיטורי 1,000 עובדים

מנכ"ל אל על גונן אוסישקין הורה לסמנכ"לים בחברתו לגבש תוכנית מיידית לפיטורי עובדים ● היום דיווחה החברה על הפסקת טיסותיה לאיטליה ולבנגקוק ועל דחיית השקת הטיסה לטוקיו ● בנוסף דיווחה אל על כי נזקי משבר הקורונה עלולים להסתכם בפגיעה של עשרות מיליוני דולרים בהכנסות

שיר זכאי-חורש  / צילום: גליה חרמון

אחרי שנתיים וחצי: סמנכ"לית הדיגיטל של תנובה מסיימת את תפקידה

שיר זכאי-חורש עוברת לתפקיד מנכ"לית הפעילות בישראל של חברת שילוט החוצות JCDecaux ● זכאי-חורש הייתה הראשונה בתפקיד CDO בתנובה, וככל הידוע טרם מונה לה מחליף

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

חולה מאומת בישראל; האפיפיור נצפה חולה במיסת ענק באיטליה

האדם חזר מאיטליה לפני 4 ימים והוא יועבר לאשפוז בשיבא במתקן ייעודי ● מאתמול: כל מי שחזר מאיטליה ב-14 הימים האחרונים חייב בבידוד ● נשיא התאחדות התעשיינים: "מרגיש שהאירוע אינו מנוהל וההחלטות גורמות לנזקים גדולים להתנהלות העסקית"

רשף לוי בפרסומת לקוטג' תנובה / צילום: יח"צ

ממש לא טריוויאלי: קוטג' תנובה – הפרסומת הזכורה והאהובה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין של תפוזינה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית עם השקעה של כ-1.04 מיליון שקל

התפרצות קורונה בדרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, AP

מה הסיכוי למות מנגיף הקורונה ועד כמה זה יותר חמור משפעת

עד כה אובחנו למעלה מ-82 אלף נדבקים בקורונה ברחבי העולם, והמספר הולך וגדל מדי שעה ● מי נמצא בקבוצת הסיכון הגבוהה ביותר למוות מהמחלה? לפי הנתונים בסין, מדובר בגברים בגילאי 80 פלוס

סינמה סיטי חדרה / צילום: דוד חיון

סינמה סיטי פותחת מתחם בחדרה בהשקעה של כ-50 מיליון שקל

מדובר במתחם השביעי של הקבוצה ● המתחם ייפתח היום את שעריו לקהל הרחב, והוא כולל כ-1,600 מושבים, 11 אולמות ואולם VIP בשטח כולל של 2,500 מ"ר

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

יועץ בכיר של כחול לבן: "לגנץ אין אומץ לתקוף באיראן"

בהקלטה שפורסמה בחדשות 12 על ידי עמית סגל נשמע ישראל בכר, יועץ אסטרטגי מוכר, טוען כי "גנץ מסכן את ישראל" ● בכר יעץ בעבר גם לליכוד ולמפלגות אחרות ● כחול לבן: "צר לנו כי תעשיית השקרים מבית היוצר של נתניהו ממשיכה לפעול גם הערב"

חנן שמש, מיזמי ויו"ר קרן הגשמה  / צילום: איל יצהר, גלובס

יזמית הנדל"ן רותם שני רוצה להנפיק אג"ח בבורסה כדי להחזיר הלוואות של 63 מיליון שקל מקרן הגשמה

הריבית האפקטיבית של הלוואות הקרן לחברה היא בשיעור של 14.5% ● בעלי השליטה אבי טוריסקי ויהודה ידידיה מבקשים לשדרג את שכרם ● זוגתו לשעבר של אחד השותפים בחברה תובעת את רותם שני ב-30 מיליון שקל בגין שירותים משפטיים

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירה צורמת באחוזת בית: ת"א 35 צלל ב-4.5%, אל על התרסקה ב-7.4%

חברת התעופה אל על דיווחה על פגיעת וירוס הקורונה בהכנסותיה ●ת"א 35 צלל ב-7.1% השבוע ●  דלק צללה ב-9%, פריגו ב-17%, טבע ב-6% ● הפאניקה בשווקים מעבר לים נמשכת: ירידות של 3% באירופה, וול סטריט צבועה באדום בוהק

יצחק תשובה/ צילום: גדעון לוין

עוד הנפקת נדל"ן של תשובה: אלעד מגורים החדשה תנסה לגייס 100 מיליון שקל באג"ח

באחרונה השלים בעל השליטה יצחק תשובה הנפקת אג"ח של חברת אלעד גרופ, המרכזת את פעילותו בצפון אמריקה

לילך כהן-שולומון / צילום: רמי זרנגר

אחרי כ-10 שנים: מנהלת השיווק המוערכת של חטיבת החלב בתנובה פורשת

לילך כהן-שולומון תעבור לשמש כסמנכ"לית השיווק של הנציגות הישראלית של קימברלי קלארק ● תוחלף בתפקיד ע"י מיכל בצר, כיום מנהלת תחום תזונה יומיומית בתנובה

הסגר בצפון איטליה לאחר התפרצות נגיף הקורונה / צילום: Claudio Furlan/Lapresse, AP

כך מסקרים באיטליה את החלטת ישראל לאסור כניסת איטלקים

בעוד ששכנותיה האירופיות שומרות על גבולות פתוחים, בישראל, בירדן, בסעודיה ובמספר מדינות נוספות החליטו לאסור על כניסת אנשים ששהו באיטליה בשבועיים האחרונים ● התעשיינים והחברות באיטליה התאחדו היום בקריאה לממשלה האיטלקית לשדר רוגע לציבור

יואב בן אור  / צילום:תמר מצפי

הסכסוך בעמיתים עולה דרגה: ההסתדרות נגד המינוי מחדש של מנהל הקרנות הוותיקות שבהסדר

ההסתדרות יוצאת בהתקפה אישית נגד בן אור, המנהל המיוחד של עמיתים, ומתריעה מפני "כוונה לבצע מחטף באמצעות הליך מינוי בלתי תקין לתפקיד המנהל המיוחד"

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

פחות ביורוקרטיה: תבוטל חובת צירוף תצהיר בבקשות לצו ירושה ולצו קיום צוואה

במשרד המשפטים אומרים כי תיקון זה יקל באופן משמעותי על הציבור ויאפשר למבקשים להגיש מרחוק את הבקשה בקלות וביעילות, ללא צורך באימות חתימה בפני עורך דין

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

הצעת חוק: עיריות ייגבו היטלי השבחה בגובה 25% בלבד בפרויקטי פינוי-בינוי

הנה עוד רפורמה שמחכה לממשלה הבאה: במשרד המשפטים וברשות להתחדשות עירונית מבקשים להסדר בחקיקה את סוגיית היטלי ההשבחה בפרויקטים של פינוי-בינוי ● כיום כל רשות קובעת בעצמה את המדיניות, שמשמעותה בפועל גבייה או אי גבייה של עשרות מיליוני שקלים מכל פרויקט

פסיכולוגיה  / צילום: שאטרסטוק

אין לכם זמן לפסיכולוג? הבוס יביא לכם אחד למשרד

יותר ויותר חברות גדולות בארה"ב מתחילות לספק טיפול נפשי לעובדיהן, במקום העבודה ● "כולנו מפחדים, כולנו נלחמים. אם לא נדבר על זה, זה יהרוס לנו את החיים", אומרת מנהלת מוצר מחברת סרנר

מזון תינוקות / צילום: סיון פרג'

מחיר מניית Else הישראלית גבוה פי 5 ממחיר ההנפקה ב-2019

וגם: הנהלת חברת ביומיקס הגיעה הבוקר לחגוג בבורסה לניירות ערך בתל אביב, את הצטרפותה במסגרת הרישום הכפול ● השיחה

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר בל"ד אמטנס שחאדה מבקר את הצעקנים במפלגתו, חושף חילוקי דעות ברשימה המשותפת ומאותת לגנץ שאין לו על מי לבנות

יו"ר בלד, הסמן הקיצוני של הרשימה המשותפת, מותח ביקורת על התנהלותה בעבר ופועל לעשות שינוי ● "אנחנו בהחלט רוצים להמשיך ולנהל מאבק, יש כיבוש וכל עוד יש כיבוש יהיה מאבק. אבל צריך שזה יהיה מאבק פוליטי, לא מאבק צעקני של סיסמאות"

יקי נוימן, מנכ"ל קבוצת דוראל  / צילום: דניאל שיטרית

בדרך לבורסה: חברת האנרגיה המתחדשת דוראל שוב מקדמת הנפקה לפי שווי של 550-500 מיליון שקל

דוראל נחשבת לאחת החברות המובילות בענף הצומח, ובולטת בין היתר בזכות שיתוף הפעולה הפורה עם המגזר הקיבוצי ● הכנסותיה השנתיות מוערכות בכ-100 מיליון שקל, עם רווחיות של כ-15%-11%● מלבד הפרויקטים הקיימים, הגיוס נועד לסייע לדוראל להוציא לפועל תוכניות להתרחבות משמעותית

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 26 בפברואר

אתמול באיכילוב: 4 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים