גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מבחן דרכים: לקסוס GS250 מככבת במשבצת "החברתית"

מעצבי לקסוס GS250 אמנם ציידו אותה בחרטום אגרסיבי, בגריל מושחז ובפנסי חזית גדולים, אך בסופו של דבר זו עדיין מכונית שנראית יקרה, אבל היא מדברת בשקט ולא מנסה למרפק לעצמה נוכחות כביש

בשבוע נתקלתי בראשונה ברחוב צדדי במכונית פרארי חדשה ונוצצת, בצבע אדום כמובן. תגובות הקהל לא איחרו להגיע, ותוך דקות ספורות נוצרה התקהלות קטנה ועוינת סביב המכונית. "כמה היא עולה?", שאלה גברת אחת במבטא כבד. "מיליון וחצי", ענה לה מישהו. "מי שמשלם כזה סכום על מכונית צריך לשבת בכלא", אמרה הגברת בזעם והמשיכה הלאה. צופים אחרים העלו ספקולציות לגבי משלח-ידו של בעל הרכב (המנעד נע בין יורש עשיר ליבואן נערות ליווי), העדפותיו בתחום הזוגיות, ועוד אי-אלו מאפיינים שמפאת כבוד הדף נימנע מלפרט.

פרארי אדומה היא ללא ספק דוגמה קיצונית, אולם היא משקפת היטב את תגובת הרחוב הישראלי כלפי רכבי יוקרה מוחצנים. מכונית פאר היא כרטיס ביקור מעמדי בוטה, ובחברה שנמצאת על סף רתיחה כלכלית וחברתית היא נוטה להחצין ולהקצין רגשות מודחקים.

זוהי דילמה לא פשוטה למי שלוקה במצפון חברתי רגיש או סובל מחרדת קהל, אך עדיין לא רוצה לוותר על מנעמיה של מכונית פאר. הפתרון הוא להצטייד ברכב יקר, שעיצובו ותדמיתו אינם זועקים "כסף" ומצליחים להיטמע היטב ברקע. אחת השחקניות הבולטות במשבצת "החברתית" בישראל היא לקסוס GS וגם הדור החדש של המכונית, שנחת בארץ באחרונה, ממשיך את הקו.

קווי סדאן קלאסיים

המעצבים אמנם ציידו את GS החדשה בחרטום נאה ומעט יותר אגרסיבי משל המכונית היוצאת, והיא מתהדרת בגריל מושחז, פנסי חזית גדולים המעוטרים בנוריות LED אופנתיות, ופגושים עמוקים יחסית; אולם לאחר שנוטשים את החרטום נשארים עם קווי סדאן קלאסיים מכובדים, עם פרופיל צד אנונימי, ועם זנב שמזכיר קצת פולקסווגן פאסאט. זו עדיין מכונית גדולה שנראית יקרה, אבל היא מדברת בטון שקט ואינה מנסה למרפק לעצמה נוכחות כביש.

המוטו של לקסוס הוא "חתירה מתמדת לשלמות", והאגדות מספרות שאחת מדרישות הקבלה הבסיסיות של עובדים למחלקת הפיתוח והייצור של החברה ביפן היא אישיות טורדנית-כפייתית. אכן, תא הנוסעים נראה כאילו תוכנן ויוצר על-ידי צבא של מהנדסים יפנים קטנים עם בעיית OCD קשה. איכות הייצור לא פסחה על אף פינה בתא, נסתרת ונידחת ככל שתהיה, ואפילו תא המטען מרגיש כאילו נוצק לתוך המכלול. גם ריפוד העור העשיר של המושבים מרגיש כאילו הוא הגיע מאותן פרות "קובה" יפניות מיוחסות ומאושרות שמקבלות מסאז'ים בבירה ובסאקה בטרם יתרמו את האנטרקוט שלהן.

פרט לאיכות, עיצוב עמדת הפיקוד והתא כוללים את רוב האלמנטים שכבר ראינו אצל המתחרים: מסך LCD גדול עם תפריטים מתוכננים היטב, בקרה באמצעות עכבר שליטה רב-כיווני, לוח מחוונים קלאסי עם צגי מידע מפורטים, הגה עתיר מחווני תפעול וקווים מאסיביים ושמרנים. אי-אפשר שלא להתרשם.

מרחב הפנים לא השתנה מהותית לעומת המכונית היוצאת, והוא יכול ללא קושי למלא מטלות ניהוליות טיפוסית לפלח זה, כולל אפשרות להתרווח מאחור תוך הפקדת ההגה בידי נהג שכיר. צל"ש מגיע גם למערכת הקול שמייצרת צליל נקי וצלול.

ביצועים לא מסעירים

בדגם הבסיס של GS החדשה הוחלף מנוע 3 הליטר במנוע V6 חדש בנפח 2.5 ליטר, שמייצר 209 כ"ס - כמעט 40 כ"ס פחות מהמנוע היוצא. זה לא בדיוק מסלול אבולוציוני מקובל לשדרוג דגמים בפלח הפאר. נראה שהיבואן מודע לבעיית התדמית, ולפיכך הוא גם מביא את המכונית ללא הסימול "250" על זנבה. ללא קשר לאותם 500 סמ"ק שנעלמו, המכונית מספקת ביצועים קרובים למדי לאלה של קודמתה, עם בונוס של צריכת דלק משודרגת.

הביצועים אמנם לא מסעירים ו-8.6 שניות מאפס ל-100 קמ"ש לא יעלו את לחץ הדם של אף נהג, אבל האופי החלק והשקט של המנוע והתמיכה שהוא מקבל מהתיבה האוטומטית, במיוחד במצב ספורט הנמרץ, מעדנים את חוויית הנהיגה ומשכיחים את הסוסים שברחו. ב-140 קמ"ש על הכביש המהיר, למשל, הרכב מחליק כמעט ללא רעש או מאמץ וגם לחיצה אגרסיבית בעלייה תלולה תוציא ממנו רק נהמה מעודנת. צריכת הדלק הרשמית נוקבת ב-11 ק"מ לליטר ומי שינהג במצב ECO הרגוע של תיבת ההילוכים בהחלט יוכל להתקרב לנתון זה.

מהנדסי לקסוס עשו עבודה טובה בעדכון המתלים והמכונית מרגישה כעת נוחה ומבודדת עוד יותר מקודמתה. בורות גדולים נבלעים מתחת למרכב בטפיפה עמומה וקשה מאוד לטלטל את המרכב. גם התנהגות הכביש עברה כיול ועדכון, ולמרות שזו עדיין בעיקר מכונית בוגרת ומבודדת היטב היא מציעה לנהגים חדורי אמביציה הגה מדויק למדי, אחיזת כביש גבוהה, ובמקרים קיצוניים גם התנהגות מעניינת של הנעה אחורית. בסך-הכול ההתנהגות מותאמת היטב לאופי הלקוחות הטיפוסי בפלח הזה.

מחירה של לקסוס GS החדשה מתחיל כיום ב-354 אלף שקל, כולל אבזור הפאר המקיף שמקובל בפלח, והוא מציב אותה מול דגמי הבסיס של המתחרים הגרמנים, שרובם מצוידים במנוע 4 צילינדרים, דוגמת אאודי A6 2.0T, מרצדס E250 (אחרי הנחת מזומן), ב.מ.וו 520 ועוד. המחיר הנוח מהווה פיצוי הולם על הקטנת המנוע, וממילא אפשר לשער כי מי שרוצה "חווית לקסוס מלאה" יבחר בדגם 450 ההיברידי של GS, שמציע כמעט 150 כ"ס יותר, פלוס ייחוד של נסיעה על חשמל בתוספת של פחות מ-100 אלף שקל. אבל גם GS250 הצנועה עדיין מציע את האיכויות המפורסמות של המותג פלוס בונוס חברתי: הנהג יכול להשאירה גם במגרש חנייה פתוח של מרכז קניות נידח, מבלי לחשוש שימצא אותה עם טביעות אצבעות על החלונות או עם ברכת "מזל טוב" חרוטה על הדלת עם מפתח.

לקסוס GS

חלק מהמתחרות

מרצדס E

בינואר יושק הדור המחודש של E קלאס. הנתונים שדלפו עד כה מדברים על עיצוב מחדש של החרטום ופנסי החזית, זנב אטרקטיבי יותר ותא נוסעים מחודש ועתיר גאדג'טים. באגף המנועים מצפים ל-2 ליטר בנזין-טורבו חדש ועדכון של כמה ממנועי V6.

מרצדס E 2013 / צילום: יחצ

אינפיניטי M

גם אינפינטי נטועה בקונספט הכסף השקט. יש לה עיצוב עגלגל וידידותי, שאינו צועק למרחוק ומצליח להסוות היטב את ממדיה המכובדים: כ-5 מ' אורך ובסיס גלגלים באורך 2.9 מ'. בחרטום אפשר למצוא את מנוע 3.7 הליטר בהספק 320 כ"ס. תא הנוסעים מציע פאר רב.

אינפיניטי M / צילום: יחצ

הונדה לג'נד

הצלע השלישית במשפחת היפניות המפוארות אמורה להתחדש ב-2013. הרמזים מלמדים על דגם עם הנעה היברידית מתוחכמת לכל הגלגלים לצד דגם עם מנוע 3.5 ליטר רגיל, היגוי לכל הגלגלים ועיצוב הרבה יותר מושחז ובעל נוכחות.

הונדה לג'נד 2013 / צילום: יחצ

עוד כתבות

טרמינל 1 - צילום לפני אירוע פתיחה/ צילום: סיוון פרג'

טסים לחו"ל? טרמינל 1 בנתב"ג יהיה סגור מחר עד השעה 13:00

בעקבות תרגיל של חטיבת הביטחון בנתב"ג, בין השעות 08:00 ל-13:00 מחר כל הפעילות של טרמינל 1 תיעצר, והנוסעים יופנו להמראות מטרמינל 3

בני דרייפוס / צילום: כדיה לוי

"הגיע הזמן שמדינת ישראל תמסד את העיקרון של דיור בהישג יד, ולא רק כתגובה למשבר"

מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס עושה בראיון ל"גלובס" חשבון נפש מקיף על התוכנית הלאומית לסיוע למחוסרי דיור • "מחיר למשתכן הוכיחה שהמדינה יכולה להשפיע אם היא רוצה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל: היועמ"ש החליט להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון החדש / צילום: אביב אברמוב

איפוס הוצאות המימון הרבעוניות הקפיץ את רווחי מליסרון ברבעון השלישי ב-25%, ל-131 מיליון שקל

ענקית הקניונים נהנתה מתחילת השנה מעליית שווי של קרוב ל-400 מיליון שקל בנכסיה ● בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הציגו הקניונים האזוריים של הקבוצה גידול של 3.5%, עם פדיונות בהיקף של 5.2 מיליארד שקל ● הצומח ביותר הוא קניון רמת אביב שהציג גידול של 5.6% בפדיונות

משרדי WeWork במנחם בגין, ת"א / צילום:  Eyal Marilus for WeWork

WeWork החלה בפיטורי עשרות עובדים בישראל

הסערה העולמית בחברה מגיעה לישראל ● היום יצאו זימונים להליכי שימוע לפני פיטורים ל-65 עובדי המטה הטכנולוגי של החברה בישראל ● מדובר בעובדים שפועלים מבניין מידטאון בתל אביב ● במקביל נשלחים מכתבי שימוע לעובדים רבים בכל העולם

יגאל גוברין, גל נאור, דלית זילבר ובשמת פלג סרצ'נסקי / צילום: חכם צלמים

המהנדסים מפרגנים: קלמן סופרין ונחשון קיויתי קיבלו פרס מפעל חיים

וגם: מנכ"ל פפסיקו חגג 20 שנות שותפות עם שטראוס

"ZULA" בפיליפינים / צילום: יח"צ

בזמן שישנתם: ההוסטלים הפכו לטרנד לוהט בקרב התיירים והיזמים

יזמים ישראלים כבר מבינים את פוטנציאל פתרונות הלינה המוזלים, והם אפילו מרחיבים את פעילותם בענף בחו"ל ● האם בקרוב מחיר הלינה בישראל יתקרב יותר למחיר הטיסה לארץ?

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ההסתדרות נערכת להחרפת המאבק בסאני; פנתה לנשיא סמסונג

לדברי ההסתדרות, המשבר בסאני, יבואנית סמסונג, נגרם נוכח גרירת הרגליים של ההנהלה במו"מ להסכם קיבוצי ראשון בחברה, תוך ביזוי מתמשך של נציגות העובדים וניסיונות להכשיל את התאגדותם בהסתדרות, וללא נכונות לקיום דיאלוג אמיתי ● סאני: "מחויבים למו"מ הקיבוצי"

תחנת הכח אלון תבור /  צילוםיוסי זמיר חברת החשמל

אנרג'יאן תמכור לתחנת אלון תבור גז טבעי בכמיליארד דולר על פני 15 שנים

המחיר בעסקה נמוך בכ-40% מזה שמשלמת חחברת חשמל עבור גז ממאגר תמר ● העסקה מותנית בהשלמת הרכישה של אתר אלון תבור על ידי קבוצת MRC - הכוללת את  מאיר שמיר, רפק, קרן ג'נריישן קפיטל וחברה סינית - מידי חברת החשמל תמורת כ-1.9 מיליארד שקל

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אמסלם תוקף: "הלוואי ואת שיעור הנאמנות של חברי הבלוק ילמד גם סער"

דוד אמסלם הגיב להודעת גדעון סער, שאמר כי יתעקש על קיום פריימירז בליכוד במקרה של סבב בחירות נוסף: "לא זמן למאבקים פנימיים על-בסיס אגו ואספרציות אישיות" ● ח"כ יואב קיש וח"כ מיכל שיר תומכים גם הם בקיום פריימריז

דוד ביטן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם בלי בדר ועופר הליכוד הייתה גדולה כמו כחול לבן?

ח"כ דוד ביטן מאשים הסכם עודפים כושל בכך שהליכוד קטנה מכחול לבן. הזיכרון בוגד בו ● המשרוקית של גלובס

אם זה היה נגמר טוב, זה לא היה נגמר / צילום: shutterstock

"התפיסה שאין לבגידה משקל בהכרעת הדין היא שגויה"

כך אמר דיין ביה"ד הרבני הרב סיני לוי במסגרת כנס "מחיר הבגידה" בקריה האקדמית אונו ● בחלוף כשנה מאז שניתן "פסק דין הבוגדת", במסגרתו נשלל מאישה רכוש תוך מתן משקל לבגידה נטענת בבעלה, ממשיכים מומחי דיני המשפחה להתווכח על משמעויותיו של פסק הדין

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

וול סטריט סגרה יום שלישי ברציפות של ירידות על רקע מתיחות הסחר

שלושת המדדים המרכזיים איבדו 0.2%, והדאו ג'ונס רשם את רצף הירידות הארוך ביותר מאז אוגוסט ● מגעים למיזוג בתחום הברוקראז' הבינלאומי בין צ'ארלס שוואב לטי.די אמריטרייד ● דיווח: ארה"ב עשויה לדחות את הטלת המכסים שנקבעה ל-15 בדצמבר

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

פרקליט המדינה שי ניצן בשיחות סגורות: נתניהו לא יכול לקבל מנדט להקים ממשלה תחת כתב האישום

על פי גורמים במשרד המשפטים, פרקליט המדינה שהיה אחד הגורמים הדומיננטיים בהליכים המשפטיים טען בשיחות כי נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה משום שעליו לקבל מנדט להרכיבה ודבר זה איננו אפשרי תחת כתב אישום

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר

חנוך ועידן מוטולה / צילום: אלבום פרטי

שווים בתקשורת: המיזם להקמת גוף תקשורת שמורכב מעיתונאים עם מוגבלות

העיתונאי עידן מוטולה, שהקים את עמותת "שווים" שמטרתו "לתת קול לאנשים עם מוגבלות", החליט להקים גוף תקשורת ייעודי שיורכב ע"י אנשים בעלי מוגבלויות מתחומים מגוונים ● לשם כך הוא פתח קמפיין לגיוס המונים

הון שחור לא טוב לחברות סגורות / צילום: shutterstock

האם הגיע הסוף למקלטי המס - ואיך זה קשור לעומר אדם?

3 ישראלים נעצרו השבוע בחו"ל, כיוון שלא דיווחו כראוי לרשות המסים על הכנסותיהם ● במקביל נקבעו כללים חדשים במקלטי מס רבים בעולם שעלולים להבריח את החברות שהתאגדו אצלם ● המלחמה הגלובלית בכסף השחור עולה מדרגה, והפעם הרשויות לא מרפות ● האזינו 

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

קזינו באילת / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

אחרי ששוויו הוערך בעבר במיליארד דולר: קזינו לוטרקי ביוון צפוי להימכר ב-15 מיליון אירו

חברת קווינקו, המחזיקה במחצית מהשליטה בקלאב הוטל לוטרקי, צופה רווח של 5.5 מיליון אירו ממכירתה ורווח דומה ממכירת קרקע בקמבודיה