גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לוי רחמני גידל יורש באיילון - והראה לו את הדרך החוצה

אחרי שנים ארוכות שבהן הבעלים של איילון ביטוח גידל את היורש, או לפחות כך נראה, מתברר כעת כי התמונה שונה לגמרי, והבן הולך הביתה ב"עידוד" אביו ■ האם הצעד נעשה לקראת חזרתו של לוי להנהלת החברה אחרי שנות הגלות שנכפו עליו?

מה קורה בחברת הביטוח השישית בגודלה במשק? כיצד קרה שהחזות המשפחתית וההרמוניה הבין-דורית באיילון נעלמה ואיננה?

לאורך השנים זוהתה איילון לחלוטין עם בעל השליטה, לוי רחמני, שעמד בראשה, כשלצדו וקצת מתחתיו ניצב דרך קבע בנו נגה, שלדעת גורמים בשוק סומן כיורש המקצועי של האב. לאורך שנים הסידור נראה לשביעות רצונם של השניים, אך לא עוד.

לפתע, לאחר שנים ספורות מאחורי ההגה כיו"ר פעיל (מאוד בתחילה, הרבה פחות פעיל לקראת הסוף) בחברת הביטוח המשפחתית - שמהווה את עיקר העוצמה של הקבוצה שבשליטת המשפחה - החזות המשפחתית האחידה התפרקה. בימים אלה הבן יוצא מחוץ לקבוצה שבה העביר את מרבית חייו (בוודאי הבוגרים), והאב מתכנן לחזור לקדמת הבמה, ואף עורך כמה שינויים דרמטיים בחברה, שאותה נתן לבנו להוביל לפרק זמן. כעת הוא שב ולקח את המושכות באופן חד-משמעי.

ההמשכיות שהייתה נפסקה

נגה רחמני החל לעבוד בקבוצה המשפחתית ב-1981, והחל מ-1987 החל לשמש בה בתפקידים בכירים לצד אביו. לכל אורך התקופה היה ברור מיהו האיש הקובע והרוח החיה בחברה, וזה לא משתנה גם כיום, כשהאב בן 82, ומתעתד לשוב לקדמת הבמה כיו"ר חברת הביטוח המשפחתית בהמשך השנה, לאחר תקופה ארוכה של הגליה שנכפתה עליו בגלל פרשת קרטל הביטוח.

איילון עברה דרך ארוכה, ולוי רחמני הוא למעשה הדור השני של המשפחה בעסקי הביטוח. הוא ובנו הורחקו מניהול החברה ומהתערבות בה למשך כמה שנים בעקבות פרשת קרטל הביטוח, שבה הורשעו. בהסדר שסיכמו עם המפקח על הביטוח נקבע שהם לא ישאו בתפקידים בחברת הביטוח עד אוקטובר 2012 (לוי) ועד סוף 2008 (נגה). הם עבדו יחד באיילון החזקות, ואילו בחברת הביטוח כיהנו מנכ"ל ויו"ר "מקצועיים", שאינם משתייכים למשפחה.

איילון היא קבוצת הביטוח השישית בגודלה, ואף שהיא מתחרה בקבוצות הגדולות בכל המישורים, היא עדיין נמצאת מאחוריהן.

בתחילה העברת המושכות המשפחתית הייתה מאורע חגיגי. בסוף 2008 הודיע לוי בכנס מיוחד שערכה איילון במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב על "כניסתו של בני, נגה, לניהול ואחריות על כל עסקי הביטוח, עת מועבר לו עול ניהול חברת הביטוח", אמר.

זמן קצר לאחר מכן ציין הבן בראיון ל"גלובס", כי "יש פה העברה של הלפיד והמושכות לדור השלישי במשפחה. זה לא פשוט בעסק משפחתי, וכשהדור השלישי לוקח אחריות זו נקודת ציון".

בינואר 2009, לוי רחמני, בעל השליטה והאיש שמאחורי הפיכת איילון לחברת הביטוח השישית בגודלה, העניק ראיון מיוחד ל"גלובס", שבמסגרתו אמר בהתייחס לבנו נגה, ש"יש דור שלישי ויש המשכיות... איילון היא חברה משפחתית: יש את משפחת אליהו, משפחת המבורגר ואותנו".

באותו ראיון לוי רחמני השיב לשאלתנו כיצד החברה אינה מרשימה בתוצאותיה, גם ביחס למתחרות, ואמר ש"זה קרה מסיבה פשוטה מאוד: הנזקים נגרמו מכך שהורחקנו מניהול החברה לשנים ואנשים זרים ניהלו את החברה לפי שיפוטם... לא יכולנו לתת הוראות והם עשו בחברה כרצונם. היה גידול בעקומת הנזקים לצורך הגדלת המחזור, והתוצאות הורעו. כעת, תחת נגה, החברה מקבלת תנופה מחודשת ונראה זאת בשנה הקרובה".

הזמן עבר, ונראה שהתשובה הנכונה מתקבלת בימים אלה - ולמעשה משלהי 2011, כשלוי רחמני הביא לאיילון מנכ"ל חדש מטעמו: אמיל וינשל, מנהל ביטוח מקצועי ומוערך מאוד. מהלכים אלה הבהירו את חוסר שביעות הרצון הרב מתוצאות החברה ומהאופן שבו היא מנוהלת, מבחינת לוי רחמני.

בשלוש השנים 2009-2011 איילון ביטוח רשמה תוצאות די בינוניות. היא צמחה בתקופה זו בפרמיות הכוללות שהיא גובה בכ-5.3% בלבד, שהם צמיחה צנועה ונומינלית ברובה, בשיעור של כ-1.7% לשנה. בשורת הרווח התמונה הייתה הפסד כולל של כ-54.3 מיליון שקל ב-2011, רווח כולל של 42.8 מיליון שקל ב-2010, ורווח כולל של כ-149.1 מיליון שקל ב-2009.

בראיון שהעניק בעבר לעיתונות, לוי התייחס לבנו כרגולטור בפוטנציה, ובמשתמע לדמות עסקית-ניהולית פחות מומלצת.

השינוי הגדול, שהעיד שמבחינת האב יש לשנות ולא להמתין עוד, קרה בנובמבר אשתקד, כשוינשל החליף את המנכ"ל הקודם אייל זינגר, שזוהה עם נגה רחמני, ובאותה תקופה נרשמו עוד מינויים משמעותיים בקבוצה של מנהלים "מבחוץ".

נגה מגיש התפטרות

באותם הימים, במהלך נובמבר 2011, גם נגה רחמני הבין שדרכו בקבוצה נחסמה, כך ניתן להניח היום בדיעבד, והוא הגיש לחברה את התפטרותו, והפעיל את תקופת ההודעה המוקדמת שנכנסת לתוקף בימים אלה. בדיווח שמסרה החברה אז לבורסה נאמר כי ההתפטרות היא פועל יוצא של תיקון 16 לחוק החברות. החברה פירטה אז שבמהלך תקופת ההודעה המוקדמת ינוהל מו"מ עם נגה על תנאי התקשרות מחודשים.

כעת, לצד וינשל, המנכ"ל הדומיננטי, רחמני האב ממנה יו"ר זמני - משה טיומקין, שאינו איש ביטוח. לפי הערכות, טיומקין, בן 81, ישמור על הכיסא עד לשובו של האב לוי מהכפור הרגולטורי לקדמת הבמה באוקטובר השנה, או אז ישוב לתפקיד היו"ר.

בימים אלה המתיחות בין לוי לנגה התגברה, מספרים גורמים המקורבים לאיילון, ונגה צוטט בימים האחרונים בעיתונות באומרו כי עזב את החברה המשפחתית כי "אבי ואני לא רואים עין בעין".

כך, לאחר שנים ארוכות שנדמה היה שאיילון היא חברה משפחתית שבה העברת האחריות לניהול החברה עוברת בהליך מסודר וסבלני, מתברר שהמציאות שונה. ההליך אולי היה מסודר, אבל הסתיים בפיצוץ כשהחברה, הנסחרת בבורסה בת"א מעל ל-25 שנים, נמצאת על סף תקופה חדשה: שוב בניהול יומיומי של המייסד לוי רחמני, שישוב לקדמת הבמה לאחר שבע שנים, או אולי דווקא ייסורי המעבר של החברה לעתיד של ניהול מקצועי חיצוני ושכיר במהותו (בדומה לחברות ביטוח אחרות).

עוד כתבות

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

האם מספר המתים באיטליה גבוה בהרבה מהנתונים הרשמיים ?

ניתוח של "וול סטריט ג'ורנל" מעלה כי באזורים שהוכו במיוחד במגפה, איטליה לא מדווחת על אלפי מקרי מוות ●   "אנשים מתים מבלי שנבדקו כי הזמן והמשאבים מוגבלים", אומר יוג'ניו פוסאטי, סגן ראש העיר קוצ'אליו

דירת 3.5 חדרים בנתניה ב–1.5  מיליון שקל / צילום: יח"צ

נמכרה בתוך חודש: דירת 3.5 חדרים בנתניה נרכשה ב-1.5 מיליון שקל

הדירה נמצאת בבניין עם מעלית וחניה מקורה בטאבו, והוא נמצא במרחק רחוב אחד מהים ורחוב אחד מהכיכר

יוסי כהן, המוסד, איל וולדמן, מלאנוקס, אמיר גל אור, INNONATION, שי ויניגר,  למונייד / צילום: Gali Tibbon, AP, כדיה לוי, קובי קנטור, שלומי יוסף

מזוודות מלאות דולרים במזומן, שומרי ראש וניסיונות שוד: כך הופך שוק הציוד הרפואי לשוק שחור

אנשי הרכש הרפואי יושבים בדרך-כלל במשרד ומתמודדים עם טפסים ורגולציה, אבל ימי הקורונה שינו לחלוטין את המצב ● העסקאות מבוצעות במזומן, ומי שממצמץ מפסיד את הסחורה ● המרוץ הבינלאומי גורם לזינוק במחירים ולמרדף נואש אחרי מכונות הנשמה ומסכות

חובש של מד"א לפני ביצוע בדיקת קורונה / צילום: Ariel Schalit, AP

מתנדב מד"א נפגע מאבנים שהושלכו במאה שערים; מספר המתים מהנגיף בישראל עלה ל-43

מספר החולים בארץ עומד על 7851 אנשים. מספר החולים במצב קשה עומד על 115, מתוכם 98 חולים מונשמים ● מספר הנדבקים בקורונה ברחבי העולם עומד על 1,141,425 איש. 61,205 מתו מהמחלה ● חולץ היום על ידי המשטרה מטייל ששבר את רגלו בעת טיול בנחל כזיב בניגוד להוראות, בכנרת נאלצו הפקחים להרחיק 50 איש שלא נשמעו להוראות הסגר

מטוסי אל על חונים בנתב"ג, שהתרוקן מנוסעים / צילום: Ariel Schalit, AP

שעון החול הולך ואוזל: חברות התעופה זועקות לסיוע ממשלתי. מה עוצר אותו?

ממשלות שונות ברחבי העולם כבר העבירו סיוע כספי משמעותי לחברות התעופה שפועלות בארצן, אך בישראל הנושא עדיין נמצא בדיונים עם משרד האוצר ● בחברות התעופה הישראליות חוששים שעד שיתנו אור ירוק להלוואות, כבר לא יהיה למי לתת אותן

קשישה ישראלית עם מטפלת זרה / צילום: שלומי יוסף

מחדל בתי האבות: דיירת שישית ממשען מתה לאחר שנדבקה בקורונה

האישה, בת 84, סבלה ממחלות רקע ● מניין החולים בישראל הוא 7,851, ו-46 מתו מהנגיף ● בשעות הבוקר יתווספו מתחמי "היבדק וסע" גם בערים נוף הגליל ועראבה ● 750 מתו באיטליה בתוך יממה. המלכה אליזבת בנאום עידוד לאור התפשטות הקורונה: "נהיה חזקים"

פרופ’ ברכה רגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מה חושבת הווירולוגית הבכירה בישראל על הסיכוי למצוא חיסון לקורונה

פרופ' ברכה רגר מאוניברסיטת בן גוריון, מהווירולוגים הבכירים בישראל, חשבה בתחילת הקריירה שלה שחיסונים יעשו לווירוסים מה שעשתה האנטיביוטיקה לחיידקים • באופן אירוני, היא אומרת ל"גלובס", הצלחתם הובילה לנטישת התחום ומענקי המחקר נעלמו • עכשיו אנחנו משלמים את המחיר

גייטס ומנדלה, לפני 17 שנה בפורום שעסק באיידס / צילום: Jeff Christensen, רויטרס

מפוליו ועד קורונה: ביל גייטס היה הראשון לזהות

כך הפך ביל גייטס לאביר המחלות הזיהומיות: מייסד מיקרוסופט היה מהראשונים לזהות שמחלות ויראליות הן אחת הבעיות המרכזיות של הכפר הגלובלי

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

"השוק צריך לרדת בעוד 30% כדי להתקרב לשווי הוגן"

דן נילס ( Dan Niles ) המנהל את קרן הגידור Satori : "אם נבדוק את שווי השוק ביחס לתוצר, ל-GDP, נראה שהיחס ביניהם הוא עדיין כ-1.1 , וזה יחס שעדיין גבוה מהממוצע ההיסטורי מאז 1970, שעומד על 0.8"

ספרים מומלצים ברוח התקופה

"ניסו, אתה מפוצץ באגו": ספרים לימים מערערים

העדכני, המצויר וההיסטורי ● ספרים מומלצים ברוח התקופה

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

סימני השאלה סביב בדיקות הקורונה וגיוס ההון החריג בזמן המשבר: השבוע בהייטק

המדינה עומדת להשיק תוכנית סיוע לתעשיית ההייטק - האם צריך לסייע לסטארט-אפים ברוטשילד? ● מה חושבים בקרן בלאמברג על תעשיית הפינטק בזמן המשבר, ולמה משרד הבריאות הקפיא את ההסכם עם מיי הריטג' ● מה קרה השבוע בהייטק

עסקים סגורים בצל ההנחיות החדשות של משרד הבריאות, תל אביב. / צילום: איל יצהר, גלובס

היקף הפונים לקרן לסיוע לעסקים קטנים ובינוניים זינק ל-18 אלף

לפי הערכות האוצר, הקרן תעביר בשבועיים הקרובים למעלה מ-2 מיליארד שקל לעסקים שפנו אליה בבקשות לאשראי ● מספר הבקשות שכבר אושרו עמד כרגע על עשרות בודדות

"שיטפו את הידיים! כולנו בזה יחד", גרפיטי בבריטניה / צילום: Liam McBurney / PA, Associated Press

בוריס ג'ונסון עם חום בבידוד; שיא במספר המתים בבריטניה ביממה

ספרד עקפה את איטליה במספר מקרי הקורונה ● 684 קורבנות קורונה בבריטניה ב-24 השעות האחרונות ● באיטליה נרשמו ביממה האחרונה 766 מתים ו-4,585 נדבקים חדשים

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

משרד התקשורת מעריך: לא נידרש לחקיקה שתעצור את ניידות המספרים

תהליך החקיקה לעצירת ניידות המספרים הוא למקרה קיצון בלבד שנראה כרגע שאינו באופק ● שר התקשורת אמסלם מקיים היום דיון בנושא

אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

"ליישובים חקלאיים או קהילתיים אין סמכות למנוע כניסה ליישוב של מי שאינם תושביו"

זאת גם אם הדבר נעשה מחשש להדבקה בנגיף הקורונה - כך מבהיר היום היועמ"ש אביחי מנדלבליט ● עמדת היועמ"ש הועברה למשטרה, שפנתה אליו בעניין

לירון ברייר–דנציגר / צילום: תמונה פרטית

"החודש שילמתי דמי ביטוח לאומי ומע"מ והכול. זה לא יחזור אליי בשום צורה"

לירון ברייר-דנציגר, צלמת ואמנית שהתרגלה ליומן עמוס בשגרה, מצאה עצמה עם גל ביטולים והפסקה חדה בפעילות ● "להיות עצמאי בישראל זה קשה. ולהיות אישה עצמאית, זה עוד יותר קשה. לא מרגישים שדואגים לנו"

קרנית פלוג / צילום: איל יצהר

קוראים לזה היסטרזיס: הקורונה תעבור, השאלה היא איזה נזק יישאר לכלכלה

קוראים לזה היסטרזיס: גם מיתון חולף יכול להשאיר חותם מתמשך בכלכלה ● האתגר הדחוף, כך מסבירה שורת כלכלנים, היא למנוע מהנזק הכלכלי להתמשך גם אחרי שמגפת הקורונה תחלוף

בני גנץ / צילום: Sebastian Scheiner - AP

פרשנות: להיות אופציה על המדף - ולהמתין בסבלנות

החלופה לשלטון הימין הגיעה אל סוף דרכה ● האפשרות האחרונה שנותרה לאופוזיציה הישראלית היא להודות בעקרותם של קיצורי הדרך, להסכים להיות אופציה, ולדעת שמימושה יצריך דור שלם

מסעדת אילבן מדיסון פארק בניו יורק / צילום: AP

בצל הקורונה: המסעדה שזכתה בשלושה כוכבי מישלן הופכת לבית תמחוי

"אילבן מדיסון פארק", הממוקמת בניו יורק ונחשבת לאחת המסעדות הטובות בעולם, מתגייסת לסייע לצוותים הרפואיים ולנזקקי העיר, ותגיש כ-3,000 ארוחות ביום במחירי בית תמחוי

בנימין נתניהו במליאת הכנסת / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

דעה: דרושה תוכנית צנע לאומית ורשת ביטחון תעסוקתית

חשוב כי מדינת ישראל והמגזר העסקי יכינו את עצמם למשבר ארוך יחסית, ויאמצו כבר כיום תוכניות צנע מהותיות שיבטיחו את תקומת המשק