גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גמר ליגת האלופות: התנגשות אידיאולוגית

אחת משתוללת עם רכש בשווי דמיוני, השנייה קונה רק את מה שהיא באמת צריכה; אחת מפסידה עשרות מיליוני אירו, השנייה קבוצה רווחית; אחת רק מפנטזת על מיזמים כלכליים ארוכי טווח, השנייה גם מרימה אותם; אחת צ'לסי, השנייה באיירן מינכן: גמר הצ'מפיונס יפגיש בין הפכים מוחלטים

מומחים וחובבי כדורגל ברחבי העולם לא ציפו לראות בגמר ליגת האלופות השנה את שתי הקבוצות האלו. הן לא ברצלונה או ריאל מדריד, והן לא מנצ'סטר סיטי או יונייטד. אין להן את הסקס-אפיל של אלו. אבל לקבל דווקא את באיירן מינכן, אחרי שהושפלה עונה אחרי עונה על-ידי צעירי דורטמונד? דווקא צ'לסי, שסיימה שישית בפרמיירליג, העונה הגרועה ביותר שלה בעידן רומן אברמוביץ'?

כך או כך, קיבלנו גמר צ'מפיונס קלאסי עם שתי קבוצות שנהנות מכושר עמידה, סיבולת והתמדה יוצאי דופן, שנרכשו בהרבה שנים של נסיון מערכתי. אבל פה פחות או יותר מסתיים הדמיון הבסיסי בין הקבוצות. הנה כל הנקודות הלא משיקות שלהן:

המהות

לבאיירן יש מוטיב: "מיה סאן מיה", שזה בהגייה בווארית "אנחנו מי שאנחנו". רוצה לומר - שאר העולם לא מזיז לנו. אנחנו שחצנים, יש לנו מוניטין, יש לנו עדיפות על כולם, ואנחנו גאים בכך. עם 22 אליפויות בונדסליגה וארבע זכיות בגביע/ליגת אלופות, אין הרבה מועדונים שיתווכחו עם באיירן, שלא לדבר על להתמודד איתם.

ההצלחה הבווארית היא תודות לגורם אחד, וזה במפתיע לאו דווקא הכסף. המצב הפיננסי המזהיר של באיירן הוא תוצאה של ניהול נכון ותכנון מראש. החשיבה קדימה, היא הנקודה המרכזית. חשיבה המבוססת על מצבור ידע מקצועי חסר תקדים באירופה אצל בעלי התפקידים. אף גורם לא מקצועי לא מתקרב לבית האגודה ב"סבנר שטראסה 51" במינכן. מבנה האגודה, המעוגן בחוקיה, מבטיח חסינות מפני מניעים זרים.

לכן, בבאיירן חוששים יותר מכל מהיום בו הנשיא, אולי הנס, ילך הביתה. השאלה היא האם עד אז הוא יעביר לא רק את הידע שלו למקצוענים שמכירים את הכדורגל על בוריו, כאלה שיקדישו את כל כולם ואת כל מרצם למועדון; אלא האם גם ההבנה האסטרטגית שלו, השימוש המושכל בתקשורת ובפרובוקציות, כמות המידע האגור אצלו והניהול שמגלח כל אלמנט שלא נע במקביל לכיוון המטרות של באיירן - האם כל אלה ניתנים להנחלה.

לצ'לסי, מצד שני, יש מוניטין קצת מדשדש. תפקיד השטן העשיר של הכדורגל האירופי אמנם עבר בירושה למנצ'סטר סיטי ופ.ס.ז', אבל עבור רוב אוהדי הכדורגל בעולם, צ'לסי לא היתה קיימת לפני שקנה אותה אברמוביץ' ביוני 2003. גם השם והאסטרטגיה של צ'לסי מבוססים על גורם אחד בלבד: כסף. בתשע העונות שחלפו מאז עברה צ'לסי לידיים רוסיות, היא השקיעה ברכישות שחקנים חדשים כמעט 870 מיליון אירו, סכום דמיוני. גם באיירן הוציאה באותה תקופה סכום חסר תקדים עבורה, כדי להישאר קבוצת צמרת אירופית: 311 מיליון אירו.

לכן החשש בצ'לסי הוא מהיום בו הברז ייסגר. לא משנה אם מדובר ביישום כללי הפייננשל פייר-פליי של אופ"א, או ביום שבו ייגמר החשק של אברמוביץ' לשחק בצעצוע הכחול שלו. ברגע שהזרם יהפוך לזרזוף ואז ייפסק, תעמוד צ'לסי בפני התהום.

הכסף

מעבר לעובדה שבאיירן היא קבוצה רווחית, בעוד צ'לסי מפסידה סכומים אדירים (ראו גרף), אצל הגרמנים ניכרת מחשבה ארוכת טווח ויכולת לנצל הזדמנויות, מה שלא ממש אפשר להגיד על היריבה שלהם בגמר.

מאצ'אפ כלכלי - באיירן מינכן נגד צ'לסי

אצל באיירן התחילו לדבר לפני 12 שנים על מעבר לאצטדיון חדש. למרות שיו"ר חברת ההקמה, שהיה נשיא היריבה העירונית מינכן 1860, נאלץ להתפטר עקב פרשת שחיתות - נבנה בצפון מינכן האצטדיון, שיארח את הגמר בשבת והוא אולי החדיש והמפואר באירופה, בהשקעה של 340 מיליון אירו. בדרך, פשטה מינכן 1860 את הרגל, ובאיירן נאלצה לקנות ממנה את חלקה במגרש בן 69,901 המקומות. ובכל זאת, החזר ההלוואה שנלקחה עבור מימון האצטדיון מתקדם מהר, ו"התשלום האחרון יתבצע בעוד 6-7 שנים", הכריז הנס.

וצ'לסי? היא לא מנצלת מספיק את יתרונה הגדול: המיקום. בלונדון, ואת זה מוכיחה ארסנל, אפשר להכניס הון תועפות מ"ימי משחק" (מכירות כרטיסים ומנויים, מרצ'נדייז ומזון באצטדיון הביתי). במטרופולין הענקי זו לא בעיה למלא אצטדיון גדול אפילו פעמיים בשבוע, במחירים גבוהים מכל עיר אחרת באירופה. כיום מכניסה צ'לסי בממוצע 2.5 מיליון אירו בכל יום משחק, לעומת 3.3 מיליון בממוצע אצל ארסנל. העובדה שצ'לסי עדיין לא מנצלת את הפוטנציאל הגלום בלונדון היא מפתיעה, כיוון שעל סטמפורד ברידג' כאצטדיון מוגבל קיבולת (41,837 מקומות), הזקוק למודרניזציה (נפתח לראשונה בשנת 1876...), מדברים כבר למעלה מעשור.

לפחות צ'לסי הגישה, אחרי היסוסים ועיכובים של שלוש שנים, הצעת רכישה לשטח של תחנת הכוח המיועדת להריסה "באטרסי" (המפורסמת בעקבות הופעתה על עטיפת "אנימלס", אלבומה של פינק פלויד מ-1977), במטרה להקים שם מגרש עם קיבולת של 60 אלף מקומות.

אולי הנס מנהל באיירן מינכן / צלם: רויטרסרומן אברמוביץ' / צלם: רויטרס
אולי הנס ואברמוביץ'. הבוסים

אסטרטגיית הרכש

המילה שמתארת טוב מכל את האסטרטגיה של באיירן היא סולידיות. הסיכון שלוקחים במועדון הוא תמיד מוגבל ומחושב היטב. ניקח למשל את נושא הסגל: זה לא שבאיירן לא משקיעה הון ברכש יקר - 25 מיליון אירו עבור פרנק ריברי, 24 מיליון עבור אריאן רובן, 22 מיליון עבור מנואל נוייר, 30 מיליון עבור מריו גומז. אבל הרכש הוא ממוקד מטרה. בבאיירן לא קונים שחקן רק כי הוא טוב ומתכננים סביבו תכנית משחק; בבאיירן, בהחלטה משותפת עם המאמן, בודקים איזה שחקן עולמי שווה את המחיר שלו ויכול לשפר עמדה ספציפית בקבוצה. זה לא קשה כל כך ליישום, כשיש לך כרשת ביטחון את מחלקת הנוער הטובה בגרמניה: שבעה שחקנים מהרוטציה הקבועה השנה בקבוצה, גדלו בנוער של באיירן - שוויינשטייגר, לאהם, מולר, קרוס, באדשטובר, אלאבה, קונטנטו. "דור הזהב" של גרמניה יוצר במינכן.

האסטרטגיה של צ'לסי היא הפוכה: הצלחה בכל מחיר. משהו לא עובד? נקנה חדש. זה מעלה את מחיר הסגל, כמובן. פרננדו טורס, רכש בשווי 50 מיליון אירו, שבר שיא העברות בפרמיירליג שאולי לא יישבר לעולם. שלוש אליפויות אנגליה בשבע השנים האחרונות, ארבעה גביעים ושתי הופעות בגמר האלופות, מראים שזו לאו דווקא אסטרטגיה כושלת. רק שזו הליכה על-פני תהום: כישלון בגמר בשבת, חוסר רלוונטיות בליגה - ואולי גם העניין של אברמוביץ' יתמסמס.

הכוכבים

בשתי הקבוצות ישנם שחקנים מעולים שיכולים לנהל משחק חכם, כמו שוויינשטייגר, קרוס, למפארד וראמירז. אבל לכל אחת מהקבוצות יש שחקן אחד שהאנרגיה שלו לבד יכולה לשנות את פני המשחק. שחקנים ששונים מאוד באישיותם.

בצ'לסי זה דידייה דרוגבה. הוא אחד מגדולי החלוצים בפרמיירליג, אי פעם. הוא ווינר שכובש בכמעט כל משחק גמר שהוא משתתף בו. יותר מכך, דרוגבה הוא אדם משכמו ומעלה. כל שחקן על המגרש מראה לו כבוד, אבל זה לא הכל: הוא הכדורגלן היחיד שנבחר לרשימת "100 האנשים המשפיעים בעולם" של ה"טיים מגזין". הסיבה: הוא אחראי אישית לסיום מלחמת האזרחים בחוף השנהב מולדתו, נחשב לאדם הפופולרי במדינה וחבר בכיר בוועדות האמת, הפיוס והדיאלוג שהוקמו כדי לגשר בין הדרום והצפון במדינה. חוץ מזה, הוא לוחם ותיק לזכויות האזרח ומוחה בפומבי על אפליה וגזענות.

על אריאן רובן, מצד שני, כתב ה"דר שפיגל" שהוא "גוש קיא. הוא מסתובב על המגרש עם פרצוף נעלב ללא הפסקה, מטריד ומעצבן". אחרי שתומאס מולר עשה תנועת יד מזלזלת בתגובה לעוד בעיטת עונשין מבוזבזת של רובן, חנק אותו ההולנדי. לריברי הוא הביא את הסעיף במשחק עד כדי כך, שבחדר ההלבשה הוא הכניס לו אגרוף, כך שרובן הסתובב שבוע עם עין כחולה. אבל רובן הוא גם גאון בתנועה. השערים והבישולים שלו הם רגעי קסם של כדורגל, ומלהיבים את כל הקבוצה. לריברי יש הרבה יותר בישולים ושערים במצטבר, אבל אלה של רובן משנים בדרך כלל משחק.

עוד כתבות

ישראל טויטו / צילום: אריק סולטן

מנכ"ל חדשות 13 משיב מלחמה: עובדי החדשות לא יקבלו את מלוא שכרם בשל העיצומים

לטענת מנכ"ל חדשות 13 ישראל טויטו היות ומדובר בשביתה של העובדים, אין זאת הפרת משמעת כי נקיטת עיצומים מביאה להשהיה מיידית של חוזה העבודה ובמצב כזה העובדים אינם זכאים לשכר רגיל אלא לשכר הולם ● מאוחר יותר הובהר לחלק מהעובדים - הבכירים שביניהם - ששכרם לא יקוצץ

דונלד טראמפ / צילום: Gripas Yuri -ABACA, רויטרס

האם טראמפ יגביל את ההגנות על רשתות הסושיאל? טיוטה לצו נשיאותי חדש

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צפוי לשכתב חוק שהגן מזה זמן רב על טוויטר, פייסבוק וגוגל של אלפאבית מלהיות אחראיות על החומר שמפורסם על-ידי המשתמשים שלהן ● הצו הנשיאותי מגיע לאחר סכסוך של הנשיא עם רשת טוויטר, כשזו סימנה באזהרת "עלולים להטעות" את ציוציו

השרה גילה גמליאל / צילום: רפי קוץ, לע"מ

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: "בקרוב נפרסם תוכנית ליציאה ממשבר הקורונה באמצעות השקעות בסביבה"

השרה להגנת הסביבה הצהירה הערב כי בקרוב יציג משרדה תוכנית "גרין ניו דיל" ישראלית, במטרה ליצר חוסן חברתי-כלכלי באמצעות השקעות בסביבה ● "משבר הקורונה, בצד האתגרים שיצר, מהווה הזדמנות יוצאת דופן לקדם צמיחה כלכלית שתומכת בסביבה ובבריאות"

פרופ' חזי לוי / צילום: ענבל מרמרי, גלובס

מנהל ביה"ח ברזילי פרופ' חזי לוי ימונה למנכ"ל משרד הבריאות

המינוי הוא בהתאם להחלטתו של אדלשטיין למנות מנכ"ל מקצועי לאחר שמנכ"ל המשרד היוצא, משה בר סימן טוב, היה למנכ"ל הראשון שאיננו בעל השכלה וניסיון בתפקיד רפואי ● השר אדלשטיין ביקש מראש הממשלה נתניהו להביא את המינוי לאישור הממשלה בהקדם האפשרי

עוגת גבינה חמה בעלי פילו / צילום: קרן אגם

עוגות גבינה, קצת אחרת: עדיין יש מה לחדש בגזרת העוגה לשבועות

עוגת הגבינה היא המלכה הבלתי מעורערת של חג השבועות, ובכל זאת מתברר שעדיין יש מה לחדש בגִזרה הזאת ● הנה כמה עוגות של קרן אגם

סיגל יעקובי / צילום: דוברות בתי המשפט

אוצר מלים: סיגל יעקבי חושבת שמי שחומל על פרח יחמול בוודאי על בני אדם

סיגל יעקבי, האפוטרופוס הכללי וכונסת הנכסים הרשמית, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "חמלה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

ד"ר אבשלום קור / צילום: איל יצהר

אבשלום קור נלחם על השפה העברית בכל החזיתות. וזה עוד לפני אלפי המסרונים שהוא מקבל מאיתנו

ד"ר אבשלום קור בשיחה אישית ומקצועית על השורשים שמהם צמח, על הסיבה שלא הצטרף לאקדמיה ללשון עברית, ועל 1,825 מסרונים שהוא מקבל בשנה בנושא השפה העברית ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה 
 / צילום: יח"צ

חיים כצמן על הצניחה במניית גזית גלוב: "יש סנטימנט שלילי לנדל"ן המסחרי - הוא מוטעה"

משבר הקורונה הוביל את ענקית הנדל"ן להפסד של 618 מיליון שקל ברבעון הראשון ● חיים כצמן, המנכ"ל ובעל השליטה: "עברתי כבר משבר אחד או שניים, ואני חושב שנצא מהמשבר הזה הרבה יותר מחוזקים"

מפגינים מול המשטרה על המוות של ג'ורג' פלויד. מיניאפוליס, ארה"ב / צילום: John Minchillo, Associated Press

המחאה נגד הרג העצור השחור מחריפה: המשמר הלאומי נפרס במיניאפוליס

מאות חיילים הוזעקו לסייע בשמירה על הסדר לאחר שתחנת משטרה נפרצה והוצתה ביום השלישי למהומות שפרצו עקב התיעוד של שוטר לבן חונק למוות את ג'ורג' פלויד ● המחאות הפכו לאלימות גם בקולורדו וקנטאקי ● טראמפ כינה את המפגינים "בריונים" והוסיף: "מבזים את זכרו"

דוד טרטקובר  / צילום: אפרת שפורקר

אוצר מלים: דוד טרטקובר אוהב את אנדי וורהול

דוד טרטקובר, מעצב, אמן ואוצר, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "כסף" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מירי רגב צילום תמר מצפי

רגב תוקפת את גנץ בראיון: "לא בשל, צריך לעבור אפייה ולגלות לנו אם הוא סחיט"

את הדברים הקשים אמרה השרה רגב בראיון שצפוי להתפרסם מחר ב"ידיעות אחרונות" ● ממפלגת הליכוד נמסר "הקמפיין הסתיים וזו העת לאחדות. הגיע הזמן להפסיק את המתקפות האישיות מכל צד שהוא. הבחירות מאחורינו והמשימות המשותפות לפנינו ועלינו לשלב ידיים למען אזרחי ישראל"

אבו מאזן / צילום: רנין סוואפטה, רויטרס

בכירים פלסטינים: ההודעה על ביטול ההסכמים עם ישראל - לא ניתוק מלא של הקשר

למרות הודעת אבו מאזן על ביטול ההסכמים עם ישראל, ברור לשני הצדדים שהפסקה מוחלטת של הקשרים היא פשוט לא אפשרית ● גורם ישראלי אומר כי בימים הקרובים יוחלט בישראל כיצד לנהוג, ולא מן הנמנע כי ייעשה שימוש בכלי הכלכלי להשבתו של התיאום הביטחוני

בזק / צילום: תקשורת תאגידית בזק

תם ונשלם: נפתרה המחלוקת סביב הטלפוניה הסיטונאית של בזק

משרד התקשורת קובע שהפתרון שבזק מציעה לטלפוניה הסיטונאית עומד בדרישות שקבע וכבר בקרוב החברה כבר לא תהיה בהפרה ● אחד האירועים הקשים ביותר שליוו את החברה בשנים האחרונות בא על סיומו

סמי מיכאל  / צילום: רפי דלויה

אוצר מלים: סמי מיכאל על רוגע שמצא בקולות אנוש עדינים ובלחשושי הטבע

הסופר סמי מיכאל מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "צליל" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

רון פאינרו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אירועים חד פעמיים השנה ואשתקד סייעו למקס לעבור מהפסד לרווח רבעוני למרות הקורונה

חברת כרטיסי האשראי הרוויחה 47 מיליון שקל ברבעון הראשון ● 5.2% ממניות מקס הוקצו ליו"ר, למנכ"ל ולחברי הנהלה נוספים ● בשל משבר הקורונה שב"א רשמה הפסד נוסטרו שחתך את רווחיה

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

דעה: על דוגמה אישית ושכר הרמטכ"ל; האם זה באמת הזמן לתת תוספת לביטחון?

שכרו החודשי של הרמטכ"ל הוא כסף קטן בתקציב הביטחון, אבל הוא ששיבח את הדוגמה האישית בתפוצת נאט"ו, איך זה מתיישב עם הבקשה להוסיף לתקציב הביטחון? • וגם, ארה"ב התערבה כדי למנוע מחברה סינית להקים את מתקן ההתפלה בשורק 2, איך זה שונה מהמתקן הקיים?

אוצר מילים / עיצוב: גלובס

אוצר מלים: 100 ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם בעברית

מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל / צילום: Andrew Harnik, AP

חשש מחקירה נגד מפתחת החיסון לקורונה מודרנה הפיל את המניה

חשד כי החברה וחלק ממנהליה או דירקטורים מטעמה ביצעו עבירות שלא כדין בקשר לתוצאות הניסוי בחיסון לקורונה שפרסמה החברה בתחילת החודש

דגים קפואים / צילום: שאטרסטוק

נחתם הצו והופחת המכס על יבוא דגים קפואים לישראל

במסגרת המהלך צפוי המכס על פילה אמנון קפוא לרדת מ-7.5 שקל לק״ג, ל-1.8 שקל בשתי פעימות עד שנת 2022. כמו כן, עד לשנת 2021, ירדו בהדרגה המכסים על פילה קרפיון ובורי מ-5.5 שקל לק"ג לשקל אחד לק"ג

מימין יגאל אונא, ראש מערך הסייבר; ראש המוסד יוסי כהן; ופרופ' איציק בן ישראל, ראש מרכז הסייבר באונ' ת

ראש מערך הסייבר הלאומי: נדרשת היערכות לאומית מול מתקפות הסייבר

יגאל אונא אמר את הדברים בכנס "סייברטק" בהשתתפות בכירים בעולם אבטחת המידע מרחבי העולם ● לדבריו, מתקפת הסייבר שיוחסה לאיראנים נגד מתקני שפכים בישראל היה גורמת לאסון לולא נמנעה ● "נזכור את החודש האחרון כנקודת שינוי בהיסטוריה של מלחמות סייבר מודרניות"