גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למה לא רוצים שתצטרפו להסתדרות

עובדי כלל ביטוח שביקשו להתארגן קיבלו מכתב הפחדה על תולדות "הסנה"

זיכרון קצר ואינטרסנטי מאפיין את הסערה המתחוללת בימים אלה בין הנהלת כלל ביטוח להסתדרות. "לא בכדי עובדי חברות הביטוח בישראל אינם מאוגדים בהסתדרות", כתב-איים שי טלמון, מנכ"ל כלל ביטוח, באיגרת ששלח בשבוע שעבר לעובדיו, שחלקם מבקש להצטרף להסתדרות.

"חברת הביטוח שניהלה ההסתדרות (הסנה) קרסה כלכלית ונעלמה מזמן מהמפה. אנו לא רוצים להגיע למקום כזה..." ("גלובס", 6.6.2012). נראה שרצה לתת תחושה שאם יצטרפו עובדים בכלל ביטוח, מבית אי.די.בי, להסתדרות; אם ייענו יותר ויותר עובדים לניסיונות ההתארגנות, סופה של כלל ביטוח עלול להיות דומה לזה של הסנה.

למה? כנראה בגלל ההסכם הקיבוצי שההסתדרות מבטיחה למצטרפים אליה, שטלמון מתאר לעובדיו את מוראותיו ואת זוועותיו מיד בהמשך.

ההסתדרות, בראשות עופר עיני, לא נשארה חייבת והשיבה במכתב לטלמון וליו"ר הקבוצה, אביגדור קפלן, כי מטרתה של האיגרת היא "לזרוע מורך לב בקרב העובדים, בין היתר באמצעות ניסיונות הפחדה בלתי לגיטימיים ובלתי חוקיים בנוגע להשלכות התארגנותם...".

החברה שהפכה לענק ביטוח

הסנה חברה לביטוח הייתה מאז שהוקמה ב-1924כארגון אידיאולוגי של ההסתדרות, ובמשך עשרות שנים, קבוצת הביטוח הגדולה ביותר, החזקה ביותר. בשיאה החזיקה יותר ממחצית כוח הביטוח. הקבוצה המנופחת, הדשנה והראוותנית ההיא נפלה, התמוטטה, פשטה רגל בפועל ב-1992, בגלל ניהול כושל, משום שבעל הבית, ההסתדרות בכבודה ובעצמה, באמצעות התאגיד הכלכלי שלה חברת העובדים, בחרה מנהלים ודירקטורים פוליטיים שהיו טובים ונוחים לאנשים ולאינטרסים שהובילו אותה ולא באמת עקבה אחר מעשיהם.

"נוסף על כך, החברה כחברה מרכזית של חברת העובדים נהנתה משוק שבוי שכלל את כל מפעלי חברת העובדים וכל ההתיישבות העובדת שמאידך גם הייתה ההנהלה ובעלי המניות. כלומר, היה ערבוב גדול בין בעלי מניות ללקוחות בכל הקשור להסנה. מכאן שהחברה תמחרה את מוצריה גם משיקולים לא עסקיים", אומר היום מי שהיה איש ביטוח בכיר באותה עת.

בקיצור, הסנה נפלה משום שההסתדרות-חברת העובדים אפשרה למנהלים אז לעשות בחברה ככל העולה על רוחם, כולל שפיכה מסיבית של כספים כבדים לחו"ל, חברת ביטוחי משנה שהוקמה לביטוח חברות זרות, בחירת מבטחי משנה בסטנדרטים נמוכים ולקיחת סיכונים מופרזים. וכל זה, אומר איש ביטוח אחר מאותה עת, "עם דירקטוריון שטחי, פוליטי, שאינו מבין בביטוח".

אחרי כן, בשנים שלפני הנפילה הסופית, ההסתדרות אפילו לא קיבלה אחריות על בעלותה ולא הזרימה די כסף שהיה קריטי לניסיונות הצלת החברה. היום, בעידן הפוסט-טייקונים והגדולים מכדי להיכשל, היינו מכנים זאת: "למנהלים עלה השתן לראש והבעלים עשו קרחת".

המנהלים שאשמים בנפילה

אם כבר מאיימים טלמון וקפלן על עובדיהם בשוט הסנה, ראוי שישימו לב שאלה דווקא עמיתיהם המנהלים, מנהלי הסנה, ועמיתיהם של בעלי הבית שלהם, הבעלים באי.די בי, הם שהובילו את החברה לדרך ללא מוצא.

ראוי שקפלן וטלמון ישימו לב שמי שהיה אשם בקריסה לא היו העובדים המאורגנים. נכון אמנם שהסנה, כמו תאגידי ההסתדרות אז שקרסו עם הימים, התאפיינה בעודף בולט, כבד וקריטי של כוח אדם מאורגן.

נכון גם שהמוני העובדים המאורגנים הללו נהנו הנאה רבה במיוחד מהקרבה להסתדרות ומהאינטרס של המנהלים אז לשמור על יחסי חיבה עם ראשי ההסתדרות בדרך של הטבות מפליגות לעובדים כדי שאלה יבחרו את האדם ה"נכון" לראשות ההסתדרות, ומובן שבבחירות הכלליות גם את המפלגה ה"נכונה" (אם נקשר זאת לימינו, נראה שבכל דבר המחובר לבסיסי הכוח של ההתארגנות בהסתדרות קיים כשל דומה: עודף עובדים שהופך את המערכות לביורוקרטיות, מסורבלות ויקרות הרבה יותר מדי לצרכנים. כך בשירות הציבורי בממשלה, ברשויות המקומיות, בבנקאות, בחברת החשמל, בנמלים ועוד). ובכל זאת, בפוסט מורטם, בנתיחה שלאחר המוות, זו בהחלט לא האבחנה הסופית.

לפניכם קטע מהדוח שהוגש למפקח על הביטוח ושוק ההון באוצר, הסוקר את גורמי קריסתה ותהליך פירוקה של הסנה. הדוח נכתב, בניסוח מתון, על ידי שוקי שטאובר, יועץ לניהול, עבור המנהל המורשה של הסנה עו"ד דב ויסגלס.

"בשנות ה-70, מתוך רצון לכבוש עוד ועוד פלחי שוק, גדלה הסנה והתעצמה גם דרך מבצעי מכירות אגרסיביים, בעיקר בתחום הביטוח הכללי וכן על ידי ההעזה לצאת לשוק ביטוחי המשנה הבינלאומי ו'לשחק' בחו"ל במגרשם של הגדולים.

הגידול המתמיד, בעיקר דרך הכניסה לשוקי חו"ל, שבהם הייתה הסנה שחקן חדש, קטן ולא מנוסה, הביא לפגיעה מהותית ברמת השליטה והבקרה על הפעולות הרבות שנעשו במסגרתה ומטעמה בארץ, וכאמור בעיקר בחו"ל. באמצע שנות ה-80 החל להתבהר מצב שבו הסנה, שכבר נסחרה בבורסה בתל אביב, הפכה להיות ענק ביטוח חולה. תסמיני המחלה העיקריים היו הפסדי ענק בעסקאות חו"ל, ריבוי הוצאות על אחזקת מנגנון מנופח וקושי בשליטה ובקרה ניהולית על המערכת הגדולה המסועפת וה'מדממת'".

המרוויחים מפשיטת הרגל

20 שנה לאחר הנפילה, ובהזדמנות החגיגית של התזכורת המשונה מבית נוחי דנקנר, קפלן וטלמון, מתברר שלהם דווקא יצא משהו טוב מהסיפור. גורם בכיר בענף הביטוח באותם ימים מספר היום כי "בדיעבד, במבחן התוצאה, הסנה לא הייתה צריכה לפשוט את הרגל והיא לא הייתה במצב של פשיטת רגל. היא שילמה את כל התחייבויותיה ונשאר עוד עודף. מי שנהנה מזה לאורך השנים היו כלל ביטוח ומגדל.

למעשה, הבסיס של כלל ביטוח, שהייתה אוסף של חברות קטנות ולא מרכזיות, היה בעצם מחצית מתיק ביטוח החיים של הסנה שחולק בינה לבין מגדל, במחיר מציאה בגלל סגירת הסנה".

עוד כתבות

אלון מאסק / צילום: John Raoux, AP

אלון מאסק: יתכן והכלכלה הסינית תעקוף את כלכלת ארה"ב

סיטואציה בה סין אכן תעקוף את כלכלת ארה"ב, עלולה להוסיף דלק למתחים המלווים את יחסי הכוחות ואת מלחמת הסחר בין שתי המעצמות ● "יסוד המלחמה הוא כלכלה", אמר מאסק. "אם אתה לא חדשני, אתה הולך להפסיד"

מצביעה בקלפי/ צילום: רויטרס

מסתירים את עמדתכם הפוליטית? אתם לא לבד ואין לזה קשר לשמאל או לימין

סקר "גלובס" ומכון שילוב מגלה: האמירה שרק מצביעי ימין מעדיפים שלא לגלות עבור מי הם מצביעים היא במקרה הטוב מיתוס ● לפי הממצאים, הישראלים מרגישים הכי בנוח לגלות למשפחה למי הם עומדים להצביע, והרבה פחות לחברים ולקולגות בעבודה

בני גנץ ובסאם גאבר / צילום: הערוץ הערבי ואתר פאנט, יח"צ

בכחול לבן נזכרו לחזר אחרי הקול הערבי, אבל הפיצו מסרים סותרים

לאחר שנתניהו פתח בקמפיין לעידוד הצבעה בקרב החברה הערבית, גם בכחול לבן התראיינו לעיתונות הערבית ● על דף המסרים: ניסיון למזער נזקים בשל התמיכה בתוכנית טראמפ, אבל גם שתי עמדות מנוגדות לגבי חוק הלאום

הסגר בצפון איטליה לאחר התפרצות נגיף הקורונה / צילום: Claudio Furlan/Lapresse, AP

כך מסקרים באיטליה את החלטת ישראל לאסור כניסת איטלקים

בעוד ששכנותיה האירופיות שומרות על גבולות פתוחים, בישראל, בירדן, בסעודיה ובמספר מדינות נוספות החליטו לאסור על כניסת אנשים ששהו באיטליה בשבועיים האחרונים ● התעשיינים והחברות באיטליה התאחדו היום בקריאה לממשלה האיטלקית לשדר רוגע לציבור

מירוץ הפנקייק בעיר אולני שבאנגליה / צילום: אלסטיר גרנט, AP

מקרב יריות ועד מירוץ פנקייק: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

קרקע למכירה, בנימינה / צילום: בר אל

מדיניות רמ"י: תמריץ שלילי ליישובים חקלאיים

התמריצים המוצעים לחקלאים תמורת השבת קרקעות חקלאיות עשויים להצטמצמם משמעותית אחרי הבחירות

אל על  / צילום:יחצ

תסתכל על הנפט סמוטריץ': האם אל על תופסת טרמפ על הקורונה?

החששות מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה הביאו את חברת התעופה להזהיר מפני פגיעה בהכנסות, לפטר עובדים ולדחות את השקת הקו לטוקיו ● האם הירידה במחיר הנפט אמורה לספק אור בקצה המנהרה?

רצת המרתון הישראלית לונה צ’מטאי / צילום: Martin Meissner, רויטרס

כש-14 ימי בידוד מאיימים יותר מהנגיף עצמו

ליגת האלופות מוכיחה בינתיים שהיא חזקה מהקורונה ● עם זאת, הנגיף כבר מתחיל לאיים על אירועי ספורט אחרים בכל העולם - בעיקר על האולימפיאדה בטוקיו ● הדילמה של הספורטאים הישראלים בשלב זה היא איפה להתאמן והאם כשיחזרו לארץ ייאלצו להיכנס לבידוד

נגיד הפד - ג'רום פאוול/ צילום: רויטרס

אל תפחדו מ"יפניזציה": תשואות האג"ח בשפל וזה לא אומר כלום על הצמיחה

התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים ירדה היום לשפל היסטורי על רקע החשש מנגיף הקורונה ● תשואות אג"ח אולטרה־נמוכות מעידות יותר על עמדותיהם המשתנות של בנקאים מרכזיים מאשר על התחזיות לצמיחה כלכלית

אחד הנוסעים הדרום קוריאנים שנדבקו בקורונה מחכים בשדה התעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

אל על: נגיף הקורונה יגרום לפגיעה של עד 70 מיליון דולר בהכנסות

חברה התעופה דיווחה היום לבורסה כי היא מעריכה שהפגיעה בהכנסותיה בין ינואר לאפריל תעמוד על טווח של כ-50 עד 70 מיליון דולר ● בחברה מעריכים כי הפגיעה בתוצאות תתקזז בחלקה עם צמצום בהוצאות התפעוליות ותעמוד על 25-45 מיליון דולר ● מניית אל על צונחת במסחר

צוללת של חיל הים / צילום: יח"צ

גם אבריאל בר-יוסף ושי ברוש יועמדו לדין בכפוף לשימוע בתיק הצוללות

לבר-יוסף, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, קבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים ● לברוש, מקורבו ואיש חיל הים לשעבר, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, לקיחת שוחד, עבירות מס והלבנת הון

proptech - הטמעת טכנולוגיות בעולם הנדל"ן / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

2020 נפתחת בהשקעות משמעותיות נוספות ב-PropTech

שתי קרנות גדולות מצטרפות לגל ההשקעות בחברות המתמחות בהטמעת טכנולוגיות בתעשיית הנדל"ן • חדשנות בנדל"ן - טור חדש

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

נתי כהן / צילום: איל יצהר

משרד התקשורת יביא לממשלה הבאה הצעה להפחתת אגרות תדרי הסלולר

למרות ההפחתה, בשל העובדה שהחברות יידרשו להרבה יותר תדרים בדור החמישי הסכום הכולל שישלמו לא צפוי לרדת והוא יישאר ברמתו כיום

חנן שמש, מיזמי ויו"ר קרן הגשמה  / צילום: איל יצהר, גלובס

יזמית הנדל"ן רותם שני רוצה להנפיק אג"ח בבורסה כדי להחזיר הלוואות של 63 מיליון שקל מקרן הגשמה

הריבית האפקטיבית של הלוואות הקרן לחברה היא בשיעור של 14.5% ● בעלי השליטה אבי טוריסקי ויהודה ידידיה מבקשים לשדרג את שכרם ● זוגתו לשעבר של אחד השותפים בחברה תובעת את רותם שני ב-30 מיליון שקל בגין שירותים משפטיים

יקי נוימן, מנכ"ל קבוצת דוראל  / צילום: דניאל שיטרית

בדרך לבורסה: חברת האנרגיה המתחדשת דוראל שוב מקדמת הנפקה לפי שווי של 550-500 מיליון שקל

דוראל נחשבת לאחת החברות המובילות בענף הצומח, ובולטת בין היתר בזכות שיתוף הפעולה הפורה עם המגזר הקיבוצי ● הכנסותיה השנתיות מוערכות בכ-100 מיליון שקל, עם רווחיות של כ-15%-11%● מלבד הפרויקטים הקיימים, הגיוס נועד לסייע לדוראל להוציא לפועל תוכניות להתרחבות משמעותית

אימוץ ילדים על ידי זוגות להט"בים / צילום: שאטרסטוק

העליון בהחלטה דרמטית: יש לאפשר ללהט"בים הליכי פונדקאות

בית המשפט העליון הקציב למחוקק שנה לתיקון החוק בהתאם לפסיקה החדשה, תוך שנתן דעתו על הפגיעה החמורה והנמשכת בזכות לשוויון ולהורות הנגרמת לגברים יחידים ולבני זוג מאותו מין ● "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה'"

נמל התעופה הית'רו / צילום: Shutterstock

תביעת האקלים שכיסחה את הית'רו: העליון בבריטניה ביטל הרחבת שדה התעופה

הרחבת השדה תוכננה להימשך עד 2028 בעלות של 14 מיליארד ליש"ט ● לפי דיווח של 'הגרדיאן' הבריטי הממשלה שוקלת את צעדיה הבאים אך היא איננה צפויה לערער על הכרעת הדין ● ג'ונסון עצמו התנגד לבנייה ואמר שהוא "ישכב מול הדחפורים ויפסיק את הבנייה"

יוליה שמאלוב–ברקוביץ’, יו”רית הרשות השנייה  / צילום: כדיה לוי

אולי את לא מבינה עד הסוף את תפקיד העיתונות? "זה מצחיק. ניהלתי מאות עיתונאים בווסטי"

ליו"רית הרשות השנייה יש בטן מלאה על התקשורת: על מיזוג רשת וערוץ עשר שיצא לדרך בניגוד להמלצתה, על הקלטות השר קרא על ערוץ 20 לפיהן הוא שולט ברשות השנייה ועל ההחלטה להדיח אותה מהתפקיד ● הזמנו אותה לפודקאסט "אוף דה רקורד" וניסינו להבין מה היא בעצם רוצה

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר בל"ד אמטנס שחאדה מבקר את הצעקנים במפלגתו, חושף חילוקי דעות ברשימה המשותפת ומאותת לגנץ שאין לו על מי לבנות

יו"ר בלד, הסמן הקיצוני של הרשימה המשותפת, מותח ביקורת על התנהלותה בעבר ופועל לעשות שינוי ● "אנחנו בהחלט רוצים להמשיך ולנהל מאבק, יש כיבוש וכל עוד יש כיבוש יהיה מאבק. אבל צריך שזה יהיה מאבק פוליטי, לא מאבק צעקני של סיסמאות"