גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למה לא רוצים שתצטרפו להסתדרות

עובדי כלל ביטוח שביקשו להתארגן קיבלו מכתב הפחדה על תולדות "הסנה"

זיכרון קצר ואינטרסנטי מאפיין את הסערה המתחוללת בימים אלה בין הנהלת כלל ביטוח להסתדרות. "לא בכדי עובדי חברות הביטוח בישראל אינם מאוגדים בהסתדרות", כתב-איים שי טלמון, מנכ"ל כלל ביטוח, באיגרת ששלח בשבוע שעבר לעובדיו, שחלקם מבקש להצטרף להסתדרות.

"חברת הביטוח שניהלה ההסתדרות (הסנה) קרסה כלכלית ונעלמה מזמן מהמפה. אנו לא רוצים להגיע למקום כזה..." ("גלובס", 6.6.2012). נראה שרצה לתת תחושה שאם יצטרפו עובדים בכלל ביטוח, מבית אי.די.בי, להסתדרות; אם ייענו יותר ויותר עובדים לניסיונות ההתארגנות, סופה של כלל ביטוח עלול להיות דומה לזה של הסנה.

למה? כנראה בגלל ההסכם הקיבוצי שההסתדרות מבטיחה למצטרפים אליה, שטלמון מתאר לעובדיו את מוראותיו ואת זוועותיו מיד בהמשך.

ההסתדרות, בראשות עופר עיני, לא נשארה חייבת והשיבה במכתב לטלמון וליו"ר הקבוצה, אביגדור קפלן, כי מטרתה של האיגרת היא "לזרוע מורך לב בקרב העובדים, בין היתר באמצעות ניסיונות הפחדה בלתי לגיטימיים ובלתי חוקיים בנוגע להשלכות התארגנותם...".

החברה שהפכה לענק ביטוח

הסנה חברה לביטוח הייתה מאז שהוקמה ב-1924כארגון אידיאולוגי של ההסתדרות, ובמשך עשרות שנים, קבוצת הביטוח הגדולה ביותר, החזקה ביותר. בשיאה החזיקה יותר ממחצית כוח הביטוח. הקבוצה המנופחת, הדשנה והראוותנית ההיא נפלה, התמוטטה, פשטה רגל בפועל ב-1992, בגלל ניהול כושל, משום שבעל הבית, ההסתדרות בכבודה ובעצמה, באמצעות התאגיד הכלכלי שלה חברת העובדים, בחרה מנהלים ודירקטורים פוליטיים שהיו טובים ונוחים לאנשים ולאינטרסים שהובילו אותה ולא באמת עקבה אחר מעשיהם.

"נוסף על כך, החברה כחברה מרכזית של חברת העובדים נהנתה משוק שבוי שכלל את כל מפעלי חברת העובדים וכל ההתיישבות העובדת שמאידך גם הייתה ההנהלה ובעלי המניות. כלומר, היה ערבוב גדול בין בעלי מניות ללקוחות בכל הקשור להסנה. מכאן שהחברה תמחרה את מוצריה גם משיקולים לא עסקיים", אומר היום מי שהיה איש ביטוח בכיר באותה עת.

בקיצור, הסנה נפלה משום שההסתדרות-חברת העובדים אפשרה למנהלים אז לעשות בחברה ככל העולה על רוחם, כולל שפיכה מסיבית של כספים כבדים לחו"ל, חברת ביטוחי משנה שהוקמה לביטוח חברות זרות, בחירת מבטחי משנה בסטנדרטים נמוכים ולקיחת סיכונים מופרזים. וכל זה, אומר איש ביטוח אחר מאותה עת, "עם דירקטוריון שטחי, פוליטי, שאינו מבין בביטוח".

אחרי כן, בשנים שלפני הנפילה הסופית, ההסתדרות אפילו לא קיבלה אחריות על בעלותה ולא הזרימה די כסף שהיה קריטי לניסיונות הצלת החברה. היום, בעידן הפוסט-טייקונים והגדולים מכדי להיכשל, היינו מכנים זאת: "למנהלים עלה השתן לראש והבעלים עשו קרחת".

המנהלים שאשמים בנפילה

אם כבר מאיימים טלמון וקפלן על עובדיהם בשוט הסנה, ראוי שישימו לב שאלה דווקא עמיתיהם המנהלים, מנהלי הסנה, ועמיתיהם של בעלי הבית שלהם, הבעלים באי.די בי, הם שהובילו את החברה לדרך ללא מוצא.

ראוי שקפלן וטלמון ישימו לב שמי שהיה אשם בקריסה לא היו העובדים המאורגנים. נכון אמנם שהסנה, כמו תאגידי ההסתדרות אז שקרסו עם הימים, התאפיינה בעודף בולט, כבד וקריטי של כוח אדם מאורגן.

נכון גם שהמוני העובדים המאורגנים הללו נהנו הנאה רבה במיוחד מהקרבה להסתדרות ומהאינטרס של המנהלים אז לשמור על יחסי חיבה עם ראשי ההסתדרות בדרך של הטבות מפליגות לעובדים כדי שאלה יבחרו את האדם ה"נכון" לראשות ההסתדרות, ומובן שבבחירות הכלליות גם את המפלגה ה"נכונה" (אם נקשר זאת לימינו, נראה שבכל דבר המחובר לבסיסי הכוח של ההתארגנות בהסתדרות קיים כשל דומה: עודף עובדים שהופך את המערכות לביורוקרטיות, מסורבלות ויקרות הרבה יותר מדי לצרכנים. כך בשירות הציבורי בממשלה, ברשויות המקומיות, בבנקאות, בחברת החשמל, בנמלים ועוד). ובכל זאת, בפוסט מורטם, בנתיחה שלאחר המוות, זו בהחלט לא האבחנה הסופית.

לפניכם קטע מהדוח שהוגש למפקח על הביטוח ושוק ההון באוצר, הסוקר את גורמי קריסתה ותהליך פירוקה של הסנה. הדוח נכתב, בניסוח מתון, על ידי שוקי שטאובר, יועץ לניהול, עבור המנהל המורשה של הסנה עו"ד דב ויסגלס.

"בשנות ה-70, מתוך רצון לכבוש עוד ועוד פלחי שוק, גדלה הסנה והתעצמה גם דרך מבצעי מכירות אגרסיביים, בעיקר בתחום הביטוח הכללי וכן על ידי ההעזה לצאת לשוק ביטוחי המשנה הבינלאומי ו'לשחק' בחו"ל במגרשם של הגדולים.

הגידול המתמיד, בעיקר דרך הכניסה לשוקי חו"ל, שבהם הייתה הסנה שחקן חדש, קטן ולא מנוסה, הביא לפגיעה מהותית ברמת השליטה והבקרה על הפעולות הרבות שנעשו במסגרתה ומטעמה בארץ, וכאמור בעיקר בחו"ל. באמצע שנות ה-80 החל להתבהר מצב שבו הסנה, שכבר נסחרה בבורסה בתל אביב, הפכה להיות ענק ביטוח חולה. תסמיני המחלה העיקריים היו הפסדי ענק בעסקאות חו"ל, ריבוי הוצאות על אחזקת מנגנון מנופח וקושי בשליטה ובקרה ניהולית על המערכת הגדולה המסועפת וה'מדממת'".

המרוויחים מפשיטת הרגל

20 שנה לאחר הנפילה, ובהזדמנות החגיגית של התזכורת המשונה מבית נוחי דנקנר, קפלן וטלמון, מתברר שלהם דווקא יצא משהו טוב מהסיפור. גורם בכיר בענף הביטוח באותם ימים מספר היום כי "בדיעבד, במבחן התוצאה, הסנה לא הייתה צריכה לפשוט את הרגל והיא לא הייתה במצב של פשיטת רגל. היא שילמה את כל התחייבויותיה ונשאר עוד עודף. מי שנהנה מזה לאורך השנים היו כלל ביטוח ומגדל.

למעשה, הבסיס של כלל ביטוח, שהייתה אוסף של חברות קטנות ולא מרכזיות, היה בעצם מחצית מתיק ביטוח החיים של הסנה שחולק בינה לבין מגדל, במחיר מציאה בגלל סגירת הסנה".

עוד כתבות

פרופ' אביעד הכהן, פרופ' איילת בלכר־פריגת והשופטת אסתר חיות / צילום: כפיר קרן

נשיאת ביהמ"ש העליון אסתר חיות מסבירה מה השלכות המחסור בעובדות ועובדים סוציאליים

לרגל ציון 30 שנה לחתימת ישראל על האמנה הבינלאומית לזכויות הילד, נערך בשבוע שעבר במרכז האקדמי "שערי מדע ומשפט" כנס בינלאומי בנושא

שלומי טחן שמעון מירון ניר ויצמן ליאון אביגד  / צילום: אבישי פינקלשטיין

מימשה אופציה: הכשרה ביטוח תהיה בעלת 16.5% ממניות מלונות בראון

ביוני האחרון הלוותה הכשרה לבראון 80 מיליון שקלים בדרך של אשראי שיוכל להיות מומר למניות כחלק ממערך העסקאות הלא סחירות - כעת היא ממירה אותה להון מניות

נפגעי הקורקינטים - סופ"ש 13-14 בדצמבר

בסופ"ש באיכילוב: 15 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אלון חסן / צילום: אמיר מאירי

דעה: למה אלון חסן לא יחזיר את השכר שקיבל כשהושעה, למרות שהורשע בפלילים

עמדת ההסתדרות בנוגע לפיטורי אלון חסן, ובפרט בכל הקשור להשבת השכר, היא עניין שכדאי לשים אליו לב ● דעה

מלון פאבליקה / צילום: עודד סמדר, יח"צ

טוכמאייר ורוזן רוכשים מאיסתא את חלקה בבית המלון פאבליקה בהרצליה תמורת 142 מיליון שקל

העסקה, הכוללת מכירת 66.6% מהזכויות במלון, תניב לאיסתא רווח של 38 מיליון שקל ● פאבליקה הוא מלון חדש, הכולל כ-160 חדרים, ושותף בו הקבלן ראובן אלה

יוני שסטוביץ ואיציק אברכהן / צילום: רפי דלויה

הקרב על הבושם: BE של שופרסל תייבא מותגים של המתחרה שסטוביץ

רשת הפארם Be, מקבוצת שופרסל, תחל לשווק את מותגי הבישום CK, נרסיסו, מון בלאן ואברקרומבי • מבחינת שסטוביץ מדובר באובדן מכירות לרשת הפארם השנייה בגודלה

שלט חוצות של קמפיין משותף של פרטנר TV ואמזון פריים וידאו / צילום: באדיבות זניט

אמזון רוצה אתכם גם במסך: יוצאת בקמפיין משותף עם פרטנר TV

סלקום לא נותרה אדישה למהלך של המתחרה, והיא מכריזה היום על חתימת הסכם עם אמזון בישראל להפצת אפליקציית אמזון פריים וידאו על גבי ממיר סלקום, ותאפשר גם גישה ישירה מכפתור ייעודי בשלט לתכני אמזון

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

מסע הקניות של צחי נחמיאס: מגה אור רוכשת השליטה בארנה גרופ, החזקותיו "על הנייר" שוות 1.2 מיליארד שקל

התמורה תשמש בעיקר להחזר הלוואות שנתן מרכוס וובר לחברת הנדל"ן הכושלת, שבה השקיע כמיליארד שקל - סכום שרובו ירד לטמיון ● מניית מגה אור יותר מהכפילה את ערכה מתחילת 2019

זוג קשישים יושב על ספסל ציבורי / צילום: שלומי יוסף

איך עומדים בעול הכלכלי של טיפול בילדים ובהורים מזדקנים בו זמנית? ככה המדינה יכולה לעזור

העלייה בתוחלת החיים ובגיל ההולדה מעמידה דור שנדרש לטפל בהוריו ובילדיו במקביל, והנטל הנפשי והכלכלי קשה מנשוא ● לפי מחקר חדש, המדיניות הישראלית עדיין לא מדביקה את הנעשה בעולם ● מה המדינה יכולה לעשות כדי להקל על המטפלים בהוריהם המבוגרים

בוריס ג’ונסון/  צילום: רויטרס

לקחי בריטניה: איך נפלו החומה האדומה והחומה הכחולה

בדומה למה שהוא עשה במשאל העם על ברקזיט, בבריטניה חזר המעמד העובד והעדיף ימין קשוח על פני שמאל קיצוני ● זה מה שעשו האמריקאים בבחירות 2016, האם זה מה שהם יעשו ב-2020? ● ומה ישראלים יכולים ללמוד משיטת בחירות ש"מזייפת" את התוצאות לטובת הגדולים?

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

מבוי סתום במו"מ: ההסתדרות הכריזה סכסוך עבודה בבנק הפועלים

לטענת ההסתדרות, הרקע לסכסוך הוא מבוי סתום במו"מ על הסכם שכר; חלוקת דיבידנדים בסך מיליארד שקל לבעלי המניות על רקע מכירת המניות בישראכרט, ללא תגמול לעובדים; והליכי התייעלות של ההנהלה, שהרעו את תנאי העובדים ● פועלים: "שלב הדיונים טרם מוצה"

ילדים בטהראן עוטים מסיכות נגד זיהום אוויר / צילום: STR New, רויטרס

זיהום אוויר כבד הביא לסגירת בתי הספר בטהראן

מדובר בזיהום גבוה פי 6 מהמותר עפ"י ארגון הבריאות הבינלאומי

אוהד רוזן, שותף מנהל קרן ריאליטי / צילום: יח"צ

קרן ריאליטי רוכשת ב-100 מיליון שקל קרקע לתעשייה בפתח-תקווה

השטח ממוקם באזור התעשייה קריית אריה, וקיים עליו מבנה לאחסנה בשטח בנוי של 4,000 מ"ר וכן מבנה משרדים ● המוכרת: משפחת שטראוס

גינה ציבורית בחריש / צילום: שלומי יוסף

בדיקת "גלובס": העיר חריש צומחת מהר, אז למה לא כל הדירות נחטפות, ומה הם הפרויקטים החלשים?

היצע הדירות הנרחב בעיר החדשה חריש מסייע לחברות הבונות בה להרחיב את פעילותן, אך בחלק מהמקרים שיווק יחידות הדיור הופך למאתגר ● נתוני המכירות של החברות הציבוריות הבונות בעיר לא מצביעים על קשיים רוחביים, אך כוללים כמה פרויקטים עם היקפי מכירות נמוכים למדי

רון קובי ראש עיריית טבריה/  / צילום: שלומי יוסף

בג"ץ דחה את עתירת רון קובי: השימוע יתקיים היום אחה"צ

ראש עיריית טבריה טען כי מכיוון שאנו בתקופת בחירות ובממשלת מעבר, יש להורות על ביטול השימוע שאמור להיערך היום במשרד הפנים עקב אי-הצלחתו להעביר את תקציב העירייה לשנת 2019 ● השופט נעם סולברג דחה את בקשתו על הסף

מפעל כרמית בראשון לציון / צילום: יחצ

כרמית לא נבהלת מרפורמת הסימון האדום: תשכנע הורים לקנות ממתקים לילדיהם

בעוד שענף המזון כולו עוסק בשינוי הרכבי המוצרים כך שיתאימו לעידן הסימון האדום, חברת הממתקים כרמית פונה לילדים עם מוצרים שיסומנו באדום תחת הסיסמה: "כשמדובר בילדים – לא מתפשרים" ● תגובת כרמית: "הקמפיין תוכנן לפני כשנה, הקמפיין החדש יותאם לרוח התקופה"

דוד מחלב, מנכ"ל פוינטר. מחפש הזדמנויות / צילום: רוני שיצר

מה שכח לספר לנו דוד מחלב, מנכ"ל פוינטר לשעבר

מנכ"ל הפעילות הבינלאומית של פוורפליט, דוד מחלב, יעזוב את התפקיד בסוף חודש ינואר ● מחלב יישאר "על הפיירול" של החברה עד יוני 2021 וימשיך ויקבל עד אז שכר והטבות

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

לקראת השבוע בשווקים: סין וארה"ב צפויות לקבוע מועד לחתימה; "הדרך להסכם סחר כולל עדיין רחוקה"

אחרי זינוק של 11% מהשפל באוגוסט, האם הליש"ט תמשיך לזנק על רקע הברקזיט המתקרב? ● הדרמה בשוק הריפו נמשכת ● שלל נתוני מאקרו יפורסמו בעולם, בהם הריבית ביפן והייצור בסין ● בשוק המקומי, בנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח ● התחזית השבועית של "גלובס"

הפגנה באמסטרדם למען המאבק בהתחממות כדור הארץ  / צילום: EVA PLEVIER, רויטרס

ללמוד מהולנד: כך מתכוננות הערים בארץ השפלה למשבר האקלים

הערים הסמוכות לים עלולות להתכסות במים אם מגמת ההתחממות הנוכחית תימשך ● לכן, אין זה מקרי שהן אלה שמקדמות בנייה ירוקה, תחבורה נקייה ופתרונות לניקוז מים

עופר נמרודי / צילום: פרטי

הכשרת הישוב הנפיקה מניות לראשונה אחרי 30 שנה - והתחילה להרוס את בית מעריב, שיהפוך למגדל יעקב נמרודי

לאחר שהשלימה את השינוי במבנה ההון שלה, גייסה החברה של משפחת נמרודי 162 מיליון שקל באמצעות הנפקה פרטית של מניות למוסדיים ● לאחר ההנפקה מחזיקה המשפחה בכ-60% מהון המניות של הכשרת הישוב