גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בקרוב אצלנו?ברק אובמה הורה לא לגרש ילדי מסתננים

בצו נשיאותי, שעוקף את הקונגרס, הורה הנשיא לשלטונות ההגירה להימנע מגירוש מהגרים נטולי ניירות שהובאו לארה"ב לפני היותם בני 16 ■ הרפובליקנים: תרגיל בחירות; הדמוקרטים: צעד מוסרי

המאבק הציבורי בארה"ב על גירוש מהגרים בלתי חוקיים, כלומר היספנים, בדרך כלל אזרחי מקסיקו או מדינות אמריקה התיכונה, שהסתננו לארה"ב בתקווה למצוא בה חיים טובים יותר, מתנהל תמיד סמוך לנקודת הרתיחה ומתנקזות אליו שאלות רבות נטולות מענה החלטי: איזה עניים קודמים? עניי עירך או עניי העיר, או הארץ, השכנה? האם מהגרים נטולי ניירות גוזלים מקומות עבודה מאזרחים או אולי דווקא משמשים זרז לכלכלה הלאומית בגלל חריצותם ושאפתנותם? האם צריך לשמר את המתכונת הדמוגרפית הקיימת או להכניס דם חדש למדינה? האם מהגרים בלתי חוקיים מוצצים את לשד שירותי הרווחה על חשבון האזרחים, או שתשלומי המיסים של המהגרים דווקא תורמים למשק?

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, קיבל אתמול (ו') החלטה חשובה שהטתה את הכף לטובת המהגרים הבלתי חוקיים, או יותר במדויק, לטובת פלח גדול באוכלוסיה הזו: ילדיהם, שהובאו לארץ הבלתי מובטחת בצפון בלי שאיש שאל אותם. הנשיא הכריז, כי שלטונות ההגירה יפסיקו לגרש בנים או בנות של מהגרים בלתי חוקיים שהגיעו לארה"ב בהיותם בני למטה מ-16, שחיו בה לפחות חמש שנים, שלמדו בתיכון ו/או שירתו בצבא ושאין להם עבר פלילי.

לפי הערכות, נע מספרם של מוטבי ההחלטה הזו בין 800 אלף ל-1.4 מיליון, רבים מהם סטודנטים באוניברסיטאות ברחבי ארה"ב. המדיניות החדשה אינה מקנה למוטבים הפוטנציאליים מעמד חוקי, אך היא מאפשרת להם להגיח מהארון הווירטואלי שבו חיו במשך רוב חייהם: הם יוכלו לעבוד באופן חוקי, לקבל רשיונות נהיגה ולבקש מסמכים רבים אחרים שעד עתה היו מחוץ להישג ידם. והדבר החשוב ביותר: הם שוב לא יצטרכו לחשוש שייבעטו אל מחוץ לארה"ב בגלל היתקלות שרירותית עם פקידי רשות. במילים אחרות: דור שלם של מהגרים בלתי חוקיים יוכל להיכנס לזרם החיים המרכזי בארה"ב.

"אלה אמריקנים בליבם, במחשבתם ובכל דרך אחרת למעט דרך אחת: על הנייר", אמר אובמה בנאום קצר בטקס קצר בגן הוורדים בבית הלבן. לדבריו, זה צעד זמני, שנועד "להסיר את צל הגירוש מעל אנשים צעירים אלה" ובה בעת לעשות את מדיניות ההגירה "הוגנת יותר, צודקת יותר ויעילה יותר".

ובעוד שלהחלטה הזו יש בסיס הומניטרי מוצק, אי אפשר להתעלם מההקשר הפוליטי שלה בשנת בחירות לנשיאות. תמיכת ההיספנים באובמה חזקה בהרבה מתמיכתם במועמד הרפובליקני, מיט רומני. לפי סקר העדכני ביותר של גאלופ, שנערך בין 14 במאי ל-3 ביוני, 67% מההיספנים בארה"ב תומכים באובמה ו-26% - ברומני, בעיקר בגלל התבטאויות מתלהמות של רומני נגד מהגרים בלתי חוקיים שנעשו בהשראה ובעידוד של הימין הקיצוני במפלגתו.

אבל יש סימנים שהיתרון הזה ניצב על רגליים רעועות. היספנים רבים כועסים על אובמה בגלל מדיניות אגרוף הברזל שלו באכיפת גירושי מהגרים לא חוקיים, שמטבע הדברים רובם ככולם היספנים. ב-2011, גרשו שלטונות ההגירה 396,906 אנשים. השנה צפוי המספר לעבור את רף 400 אלף המגורשים, מספר שיא.

ואובמה זקוק לקולות של ההיספנים בעיקר במדינות המפתח שבהן יוכרע גורל הבחירות, בפלורידה (שבה ההיספנים הם רוב ואנגלית נעשתה כמעט שפת מיעוט), נבאדה ומישיגן. הנשיא לא נועץ בקונגרס לפני שהודיע על החלטתו ובוודאי לא יזם הצעת חוק, מתוך ידיעה שהרפובליקנים בגבעת הקפיטול ישמידו אותה בעודה באיבה. עוזריו אומרים שהוא עשה שימוש מושכל וחוקי בכל החוקים שפועלים ברשותו, והרפובליקנים מתפוצצים מזעם על הפח שנטמן להם. רומני יתקשה לתקוף צעד זה מפני שבכך הוא ירגיז את ההיספנים. מנגד, אם ימנע מביקורת הוא יעורר את חמת הימין היקצוני, שעדיין לא נותן אמון ב"ימניותו" של המועמד. הפיתרון הפושר של רומני: קריאת תיגר על אובמה בגין התעלמות מהקונגרס.

מחוקקים רפובליקניים אמרים, שהתנהלות הנשיא בסוגיה זו היא התקפה על הדמוקרטיה בארה"ב. סימנים ראשונים מראים, שזה היה מהלך פוליטי מצוין מבחינת אובמה. ההיספנים מתלכדים סביבו ולרפובליקנים אין כל דרך לסכל את המהלך.

עוד כתבות

תיירים ברחובות סין / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

השבוע בשווקים: "אפילו אם הווירוס ייבלם תוך חודשיים-שלושה הפגיעה בכלכלה העולמית היא משמעותית"

"השווקים הפיננסיים סבורים שהקורונה היא תופעה חולפת, והפחתות ריבית יפצו על הפגיעה קצרת הטווח בפעילות הכלכלית בעולם", כך כותבים כלכלני בנק פועלים ● השבוע יתפרסמו שלל נתוני מאקרו, בהם: שיעור הצמיחה ביפן ומדד המחירים לצרכן בגוש האירו ● התחזית השבועית של "גלובס"

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

בניגוד למגמה? ב"מעריב" נערכים להוצאת מוסף כלכלי חדש

מדובר במוסף שיצא לאור בדפוס בסופי השבוע, אך תהיה לו אינטרפטציה דיגיטלית גם במהלך השבוע

מרכז מסחרי של "ביג" בכרמי גת / הדמיה: משרד אדריכלים ברעלי לויצקי כסיף

נדחתה התנגדות השכנים למרכז מסחרי פתוח של ביג בכרמי גת

ועדת הערר המחוזית דרום דחתה את התנגדויות שכנים, שחוששים שקרבת היתר למגדלים מעל המרכז המסחרי תפגע באיכות חייהם ● עו"ד שחר בן עמי, שייצג את הוועדה המקומית קריית גת: "רוכש דירה מול מגרש מסחרי צריך לקחת בחשבון שבינוי יכול להשתנות על ידי הוועדה המקומית"

אייל דרור  / צילום: סיוון פרג'

שטראוס נכנסת למעדניות ולקצביות עם מותג בוטיק חדש

שטראוס מסמנת את שוק החנויות המתמחות, כמו מאפיות שכונתיות, קצביות ומעדניות • השלב הראשון: השקת מותג סלטים פרימיום בתמחור גבוה יותר תחת השם "דליקטס"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 14-15 בפברואר

בסופ"ש באיכילוב: 13 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

סוחרים בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

מאכזבות בוול סטריט: צניחה דו-ספרתית במניות לייבפרסון, אבן קיסר, סייברארק ורדוור לאחר הדוחות

מניית לייבפרסון נחתכה בלילה אחד ברבע משווייה - כ-700 מיליון דולר - עקב הפסד שהיה גבוה מהתחזיות ● אבן קיסר צנחה כ-16% לאחר שדיווחה על ירידה בהכנסות, למרות צפי לחזרה לצמיחה ב-2019 ● סייברארק ורדוור צנחו בכ-14% בגלל תחזיות נמוכות מהצפוי

מורי ארקין / צילום: תמר מצפי

לקראת השקת המוצר בארה"ב: סול-ג'ל מצטיידת במזומנים על חשבון מחיר המניה

חברת התרופות למחלות עור גייסה בהנפקה 23 מיליון דולר, מתוכם 5 מיליון מבעל השליטה מורי ארקין - ומנייתה ירדה בנאסד"ק ב-25%

מדידת חום לנוסעת על טיסה יוצאת מסין  / צילום: Associated Press

לא רק סין: משרד הבריאות מחמיר את אזהרות הקורונה לחוזרים לארץ

השבים מתאילנד ,הונג קונג, סינגפור ומקאו יידרשו לשהות בבידוד במשך 14 ימים אחרי שובם לישראל ● האם ההודעה הזו תשפיע על טיסות אל על לבנגקוק?

עובד בחליפת מגן עוזר להוביל מזוודה לאוטובוס / צילום: צ'יינה דיילי, רויטרס

"המפעל סגור. אנחנו נצורים 25 ימים. אבל מי יכול לחשוב על כסף עכשיו"

עופר דקל חי כבר עשר שנים בווהאן שבסין. בשבועות האחרונים הוא פרץ לתודעה הישראלית כ"עופר סין" בזכות דיווחיו המרגשים ברשתות החברתיות ● מפעל הטקסטיל שלו ושל אשתו ננה מושבת ● מהיום ב"גלובס" תיעוד מיוחד של חייהם בצל הקורונה ● יומן ווהאן, פרק ראשון

מנהל רשות המסים ערן יעקב./ צילום:  כדיה לוי

רשות המסים מקשיחה עמדות: כל חשבונית מעל 5,000 שקל תחויב בדיווח בזמן ביצוע העסקה

במסגרת הוועדה של רשות המסים למלחמה בחשבוניות הפיקטיביות, הוחלט להמליץ על הורדה משמעותית של הסכום שממנו יידרשו עסקים לדווח מיידית לרשות • חברות תוכנה להנהלת חשבונות כבר קיבלו הודעה להיערך לשינוי הנדרש • רואי חשבון ויועצי מס מתנגדים: "המודל לא ישים"

ניסוי קליני / צילום: SHUTTERSTOCK

הצלחה לקיידנט של כת"ב בניסוי ברעד ראשוני

החברה השיגה תוצאות מבטיחות בניסוי יעילות קטן בטיפול ברעד ממקור שאינו מחלת הפרקינסון

פרופ’ אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה / צילום: יונתן בלום, גלובס

לא חושב שיקר כאן, לא מעריך את נערי האוצר ובטוח שכולם רק רוצים להפיל את נתניהו: פרופ' אבי שמחון בראיון

פרופ' אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה והיועץ הכלכלי של רה"מ, בראיון אישי ● על הילדות בכפר קדימה, על שלטון הפקידים, ועל הביקורת באגף התקציבים נגד רעיונותיו: "כל אנשי האוצר, המקסימום של הקורסים שהם לקחו במקרו-כלכלה אלה קורסים שאני מלמד, כך שאני יודע הרבה יותר"

קלפי בחירות /  צילום: איל יצהר

מפלגת צומת לא תתמודד בבחירות; מכריזה על תמיכה בליכוד

זאת תמורה להקפאת חוק קמיניץ (תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה) שגרם נזק למגזר החקלאי ● מדובר בכ-14.8 אלף קולות מבחירות 2019 מועד ב' ● שי דיין, יו"ר ארגון הנהגים ומס' 2 במפלגת צומת: "פרישת מפלגת צומת - לא על דעתי"; קורא לכל נהגי המוניות לא להצביע לנתניהו

קלפיות במרכז לוגיסטי של ועדת הבחירות/  צילום: רויטרס, Ammar Awad

היועמ"ש והרשות להגנת הפרטיות: אין לוועדת הבחירות סמכות לדון באפקליציית אלקטור

תשובת היועמ"ש והרשות להגנת הפרטיות הוגשו בתגובה לעתירה שהוגשה נגד השימוש באפקליקציית אלקטור, המשמשת בידי הליכוד ומפלגות נוספות להמרצת מצביעים ● בחוות דעת שהגיש המכון הישראלי לדמוקרטיה ליו"ר ועדת הבחירות נטען כי "איסוף המידע והצלבתו פותח כר נרחב לזיופים"

קניון של סטרווד ווסט / צילום: מצגת החברה

לאחר שהאג"ח קרסה ביותר מ-50%: בקשה לתביעה ייצוגית נגד חברת הנדל"ן הזרה סטרווד ווסט

הבקשה הוגשה ע"י בית ההשקעות פרוקסימה שבבעלות חיים ונציה ואורי רענן ● סטרווד ווסט דיווחה כי עילות התביעה נוגעות לקיומם לכאורה של פרטים מטעים ואי-גילוי הולם בתשקיף ההנפקה של אג"ח מסדרה א' וכן הטעיה וחוסר בפרטים בדוחות מיידיים

ברני סנדרס בבולטימור בבחירות 2016 / צילום:    Patrick Semansky  AP

פרשנות - קמפיינים על קו הזינוק: המאבק על אמריקה הלא-לבנה

לאחר שבועיים של לבנים, מגיע סופסוף תורם של האפרו-אמריקאים והלטינים לערבב את הקלפים במירוץ הדמוקרטי עתיר המשתתפים לנשיאות ● נבאדה, המדינה הראשונה בארה"ב שבה הלבנים עומדים להפוך למיעוט בתוך כשנתיים, תצביע בשבת

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף

יאיר נתניהו לבן גביר: אשלם לך מיליון ש' אם תעבור את אחוז החסימה

"בוא נחתום על חוזה עם תוקף משפטי, שאם אתם עוברים, אני משלם לך מיליון שקל, אבל אם אתם לא עוברים, אתה משלם לי מיליון שקל. זורם?" - כך צייץ אתמול בנו של ראש הממשלה ● תגובתו של בן גביר לא איחרה להגיע

שמואל סייד מנכ"ל ריט 1 / צילום: תמר מצפי, גלובס

הירידה הצפויה בשיעורי ההיוון הובילה לרווחי שערוך של 150 מיליון שקל בדוחות ריט 1

קרן ההשקעות בנדל"ן מצטרפת בהודעתה לחברת אמות, שעדכנה לאחרונה על צפי לרישום "רווחים מהותיים מהתאמת שווי הוגן של נדל"ן להשקעה, בהיקף העולה על 500 מיליון שקל" בדוחות לסיכום 2019 ● ריט 1 נסחרת בשווי של כ-4.1 מיליארד שקל אחרי טיפוס שנתי במנייתה של כ-55%

הנשיא טראמפ מבקר בגבול ארה”ב־מקסיקו/ צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

דעה: פרשה רודפת פרשה: כך מנצל טראמפ את משרד המשפטים להסדרת חשבונות פוליטיים

הנשיא: "יש לי זכות מלאה לתת הוראות למשרד המשפטים" ● שופט: "רפובליקת בננות"

 

 

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: ההבטחות הממוחזרות של ראש הממשלה נתניהו

הסרטון של נתניהו עם רמי לוי נראה לכם מוכר? אולי משום שהוא כיכב בקמפיינים של הליכוד גם ב-2013 וב-2015 ● ומה עם בני הפלשמורה? הם עדיין ממתינים במחנות המעבר באדיס אבבה ובגונדר מאז ההבטחות בקמפיין 2009 ● בחזרה לעתיד, גרסת ראש הממשלה