גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יצחק תשובה ישפר את הצעת הרכש לדלק אנרגיה

מניית החברה-הבת מגלמת כבר שיפור מסוים ביחס להצעת הרכש הנוכחית, הרביעית במספר, ונסחרת בפרמיה של כ-6% מעל המחיר המשתקף ממנה

הנחישות של יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, למחוק מהמסחר את החברה הבת דלק אנרגיה, צפויה להביא לשיפור בהצעתו לבעלי מניותיה. נציגי קבוצת דלק, המנוהלת על-ידי אסי ברטפלד, קיימו בשבועיים האחרונים פגישות עם נציגי המוסדיים המחזיקים במניות דלק אנרגיה , במטרה לשכנעם להיענות להצעת רכש החליפין. במסגרת ההצעה ימכרו בעלי המניות דלק אנרגיה את מניותיהם לקבוצת דלק, ויקבלו בתמורה יחידות השתתפות בשותפות הבנות אבנר ודלק קידוחים, וכן רכיב קטן של מזומן.

מפגישות אלה עלה, כך נודע ל"לגלובס", כי המוסדיים דורשים שיפור בהצעת הרכש כלפיהם, ודרישתם ככל הנראה תיענה על-ידי קבוצת דלק. כתוצאה מכך, כבר עכשיו נסחרות מניות דלק אנרגיה בפרמיה של כ-6% מעל המחיר המשתקף בהצעת הרכש ביחס לשווי השותפויות הבנות, כך שגם המשקיעים מעריכים כי שיפור בהצעה אכן יגיע.

בינתיים, ביום חמישי האריכה קבוצת דלק את מועד ההיענות להצעה ממחר ליום שני הבא, 23 ביולי, מבלי לשפר את ההצעה. הדחייה מהווה איתות לכך שהחברה הבינה, כי ההצעה (הרביעית במספר) לבעלי מניות דלק אנרגיה אינה אטרקטיבית עבורם, והם אינם מתכוונים להיענות לה. המחזיקים הגדולים במניות דלק אנרגיה, שיקבעו האם הצעת הרכש תיענה או לא, הם פסגות, הסתדרות המורים, הלמן אלדובי, כלל ומיטב.

היסטוריה ארוכה של הארכות

בתחילת חודש יולי, נזכיר, הגישה קבוצת דלק את הצעת רכש החליפין לבעלי המניות של דלק אנרגיה. אין זו הפעם הראשונה שבה קבוצת דלק מנסה לבצע הצעת רכש ולמחוק את מניות החברה מהמסחר. הפעם הקודמת הייתה בקיץ אשתקד: דלק הגישה הצעת רכש חליפין שלא כללה תמורה במזומן לבעלי מניות דלק אנרגיה, וזו הוארכה מאז לא פחות מ-6 פעמים עד מועד הקיבול הסופי.

באחת ההארכות דלק אף שיפרה את ההצעה לבעלי המניות, תוך שהיא מוסיפה יחידות השתתפות של דלק קידוחים ביחס שהיווה שיפור של כ-7% ביחס להצעה המקורית. בסופו של דבר, מתוך 20.1% המניות שביקשה קבוצת דלק לרכוש, רק נענו 7.1% להצעה, ולאלו בוצעה החלפת המניות ביחידות השתתפות של השותפויות הבנות. כעת מציעה דלק לרכוש את יתרת מניות הציבור, אשר נכון להיום מחזיק 12.36% מהון מניות החברה.

בתחילת החודש הציעה קבוצת דלק למוסדיים, על כל מניית דלק אנרגיה, 28 יה"ש של דלק קידוחים, 431 יה"ש של אבנר ו-70.4 שקל במזומן (6% מהיקף ההצעה). נכון לתחילת המסחר הבוקר הייתה שווה החבילה הנוכחית 1,234.58 שקל, כאשר מחיר מניית דלק אנרגיה עמד על 1,307.7 שקל - מחיר הגבוה כאמור ב-6% ביחס למחיר המשתקף בהצעה.

ההצעה הנוכחית, נציין, נמוכה מההצעה המשופרת מאשתקד, ששוויה כעת עומד על כ-1,333 שקל. כתוצאה מכך, ועדות האשראי של הגופים המוסדיים אשר התנגדו להצעה הקודמת, צפויים להתנגד לזו האחרונה.

ירון זר, אנליסט האנרגיה של כלל פיננסים, אמר היום ל"גלובס", כי "גופים שדחו את ההצעה הקודמת, יתקשו לקבל את ההצעה הנוכחית". מהפגישות עם הנציגים המוסדיים עולה, כי השיפור בהצעת הרכש יגיע, כפי שהיה בהצעה הקודמת, באמצעות מתן יחידות השתתפות נוספות בשותפויות הבנות, ולא תוך הגדלת רכיב המזומן.

המטרה של קבוצת דלק בהצעת הרכש, היא לפשט את מבנה ההחזקה בקבוצה. זהו שלב ראשון בתהליך שבוחנת הקבוצה, ובמסגרתו יאוחדו שתי השותפויות, אבנר ודלק קידוחים, לחברה אחת, שייתכן שבעתיד תונפק בחו"ל.

מקבוצת דלק סירבו להגיב לידיעה.

בינתיים בדלק ישראל: זריקת עידוד מבית המשפט

האם חברות הדלק יוכלו לפתוח את החוזים שקושרים אותן לתקופות ארוכות עם בעלי תחנות הדלק, ולהפחית את דמי השכירות שהן משלמות להם בעקבות הורדת מרווח השיווק? על-פי פסיקה של בית המשפט המחוזי בחיפה שניתנה לפני 10 ימים, יכולות החברות להתעודד. השופט מנחם רניאל קיבל את הערעור שהגישה דלק ישראל, וביטל צו מניעה שקיבלה חברת נ.מצה, אשר דלק ישראל הפחיתה את דמי השכירות המשולמים לה.

דלק ישראל, המנוהלת על-ידי אבי בן-אסאייג, מפעילה היום 243 תחנות דלק, והיא משלמת שכירות לכ-40 בעלי תחנות מהן. חוזי השכירות שנחתמו עם בעלי התחנות הן לתקופות של מספר שנים, ומגיעים במקרים מסוימים גם ל-25 שנה. בעקבות הורדת מרווח השיווק על-ידי משרד האנרגיה באוגוסט אשתקד (אשר חלקו הוחזר בחודש שעבר), הפחיתה דלק את דמי השכירות לכל אחד מבעלי התחנות באופן דיפרנציאלי.

כך, דמי השכירות שמשלמת דלק ישראל לחברת נ.מצה, המפעילה תחנת דלק בחיפה, הופחתו בכ-20%, לרמה של כ-83 אלף שקל. נ.מצה ביקשה מבית משפט השלום צו זמני, אשר ימנע מדלק להפחית את דמי השכירות כלפיה, וזה התקבל על-ידי בית משפט השלום. בערעור למחוזי, כאמור, זכתה דלק - מה שאולי עשוי ללמד על הפסיקה הצפויה בתביעות נוספות שהוגשו על-ידי בעלי תחנות כנגד דלק ישראל וחברות דלק אחרות.

עוד כתבות

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

10 הרוגים במסע ירי נגד בר נרגילות בגרמניה; המניע: ימין קיצוני

לפי הדיווחים, היורה נכנס אמש לבר נרגילות בעיר הנאו והחל לירות באופן חסר אבחנה בנוכחים; לאחר מכן נסע לבית קפה אחר וירה גם ביושביו ● מאוחר יותר פשטה המשטרה על הבניין שבו גר היורה - וגילתה שם את גופתו וכן מכתב וקטע וידאו המצביעים על שנאת זרים כמניע למסע הרצח

חיבורים פיראטיים על עמוד בירכא / צילום: תמונה פרטית

המלחמה ברשתות הפיראטיות הביאה לניתוק אלפים מהאינטרנט באזור הצפון

מדובר ברשתות שחברת הוט סיפקה להם את קווי האינטרנט, ושאותם החליטה לנתק כשהבינה שמדובר בשירותים פיראטיים, שמשרד התקשורת מודע להם ● הניתוק הוביל לתגובה אלימה של שריפת ארונות תקשורת של בזק, ששיתקה את שירותי התקשורת לחלוטין באזור

עובד במפעל שבבים בסין / צילום: רויטרס

לא כולן כמו אפל: זו הסיבה שתעשיית השבבים מצליחה למתן את פגיעת הקורונה

אזהרת ההכנסות של אפל בגלל השלכות וירוס הקורונה מעוררת חששות לגבי שרשרת האספקה בתעשיית השבבים ● סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט בכיר באופנהיימר, דווקא מרגיע: "הרבה חברות הוציאו את הייצור מסין בגלל מלחמת הסחר" ● האם בכל זאת יש מה לחשוש?

רווחת העובד / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

עלייתו של הארגון החומל: העובדים לא רק "הון אנושי" יותר

כנס שנערך לאחרונה בבית הספר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה עסק בדור הבא של מושג "רווחת העובד" - Caring ארגוני ● זה אומר לראות בעובד לא "הון אנושי" או "כוח-אדם" - אלא אדם שלם שיש לדאוג לצרכיו, בלי קשר לשורת הרווח

צביקי עשת/ צילום: איל יצהר

"מסעדנות זה העסק הכי בלתי נסבל שיש. צריך להיות מטורף כדי לעסוק בתחום הזה"

צביקי עשת, העומד בראש קבוצה המונה שש מסעדות ועוד שתיים בקנה: "מסעדנות עבורי זו דרך חיים. המטרה שלי היא לא נטו פרנסה או הצלחה כלכלית, אלא העשייה" • "הצרכן הישראלי הוא המבקר הקשה מכולם. באותה נשימה, אין על הישראלים" ● אנשים שנהנים בעבודה, מדור מיוחד

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אירופה באדום למרות האופטימיות בדבר האטה בהתפשטות הקורונה

ירידה בחוזים בארה"ב ● מניית אייר פראנס KLM יורדת לאחר שהחברה הזהירה מפגיעה ברווח בגלל הווירוס ● מספר החולים החדשים ירד אתמול דרסטית לעומת שלשום ● יפן אישרה כי שני נוסעים מתו על האונייה דיימונד פרינסס

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: פתיחת החקירה נגד הממד החמישי - מטעמים פוליטיים

יו"ר כחול לבן בראיון ברשת ב': "לא מדובר בחקירה עדיין אלא בפרסום לפיו אחרי הבחירות תחל בדיקה. ידעתי שזה יגיע, כי יש לחצים פוליטיים על הפרקליטות לעשות זאת" ● "אני רגוע לחלוטין, לא היה פגם בהתנהלותי"

סינגפור  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מכתב למשרד הבריאות: "דווקא מסינגפור אתם מונעים כניסת זרים?"

במכתב שהעבירו שתי ישראליות תושבות סינגפור לשר הבריאות ולשר החוץ, הן כותבות: "אם יש מדינה שיכולה לווירוס הזה – זו סינגפור! אז דווקא מהם אתם מונעים כניסה?"

אסתר חיות, אפי נוה והשופטת מרגולין־יחידי / צילומים: ברני ארדוב וואלה, כדיה לוי, דוברות בתי המשפט

מה הוביל שופטת ושתי פרקליטות להיפגש בחשאי עם אפי נוה

שופטת השלום לימור מרגולין-יחידי ושתי פרקליטות נפגשו בחשאי ב-2017 עם יו"ר הלשכה דאז אפי נוה ועם חברת הוועדה לבחירת שופטים ● נשיאת העליון אסתר חיות גילתה על כך בדיעבד וזעמה ● לאחרונה פרשה מרגולין-יחידי, ופסק הדין האחרון שלה קבע כי סיקור חיובי יכול עקרונית להיחשב שוחד

ההמבורגר מלא העובש בפרסומת של ברגר קינג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

למה רשת ברגר קינג מפרסמת המבורגר מלא בעובש?

רשת המזון המהיר האמריקאית ברגר קינג בחרה בדרך בוטה מאוד להציג את השינוי החדש שעשתה בהמבורגר המפורסם שלה - "וופר"

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים / צילום: אמיר מאירי

מגדלים במקום גגות רעפים: אושרה במקומית תוכנית המתאר לגבעתיים

תוכנית המתאר החדשה של גבעתיים, אחת מהערים הצפופות בישראל, מעודדת פרויקט פינוי-בינוי בעיקר בשולי העיר, חניונים תת-קרקעיים ודגש על מרחב הולכי הרגל ● יעד הצפיפות המקסימלי בתוכנית הוא 60 יח"ד לדונם

פרסום של מורגן סטנלי בניו יורק / צילום: Shutterstock

מורגן סטנלי מהמר על הלקוחות הקטנים: רוכש את E-Trade ב-13 מיליארד דולר

העסקה תעצב מחדש את עתידו של בנק ההשקעות ותמצב אותו כאחד הגופים החזקים בארה"ב בכל הנוגע לניהול כספם של אנשים רגילים

אלון מאסק / צילום: Aly Song, רויטרס

גם הקורונה לא עוצרת בעדה: טסלה משלימה מהלך עליות מתמשך של יותר מ-120% רק השנה

המלצה של גוף המחקר פייפר סנדלר מספק עוד דלק למניית יצרנית הרכבים החשמלית שנושקת לשיא כל הזמנים ● האם מדובר בבועה?

עליות שערים בוול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

וול סטריט מדלגת על הקורונה: מדד הנאסד"ק ו-S&P 500 עלו לשיא כל הזמנים; הזהב בשיא של 7 שנים

פרוטוקול הפד מהישיבה האחרונה של חברי ועדת השוק הפתוח חושף כי הריבית תישאר נמוכה זמן מה ● בורסות אירופה ננעלו בעליות, הדאקס קפץ ב-0.76%, והפוטסי ביותר מ-1% ● אישורי הבנייה בארה"ב של בתים חדשים עלו לשיא של 13 שנים

אורנה דריזין, בעלת השליטה בנקסטייג' / צילום: איל יצהר

חברת המחקר והפיתוח המקומית שתשתמש בקנאביס לשיפור פוריות הגבר

המטרה היא לפתח משפחה של חומרים הפועלים על רצפטורים קנבינואידים בגוף כדי לשפר את תפקוד הזרע

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

דרעי לא מחכה: מקים אשכול מועצות מקומיות ביהודה ושומרון בדרך לריבונות

עד כה המשרד נמנע מהקמת אשכול כזה ביהודה ושומרון, אך לאחר פרסום תוכנית המאה וההכרה העקרונית האמריקאית בריבונות על הרשויות, הוחלט על הצעד הזה ● מי המועצות שישתתפו באשכול?

פלוריאן סיטה, מנכ"ל איי.די.או גרופ  / צילום: יח"צ

"לא הבנו את הכעס של מחזיקי האג"ח על צעד שנועד למנוע תשלום ריבית"

איי.די.או פרעה באחרונה את מלוא החוב למחזיקי האג"ח, ולדברי המנכ"ל פלוריאן סיטה, היא אינה מתכוונת לשלם פיצויים נוספים שדורשים המחזיקים ● "לא יכול למנוע מהם מלפנות לבית המשפט, אבל אנו לא פוחדים מהתדיינות, וגם נגיש תביעה נגדית"

מתחם סולארי אשלים / צילום: איל יצהר

חול נגד חשמל: מחריף הקרב בין האוצר לרשות מקרקעי ישראל על השדה הסולארי הגדול בישראל

בעוד שרשות מקרקעי ישראל דורשת לעצור את המכרז עקב קיומו של מחצב חול ענקי במתחם, ומזהירה כי התנהלות החשב הכללי באוצר תגרום לנזקים לענף הבנייה - הודיע החשכ"ל כי המכרז יימשך כסדרו, וטוען כלפי רמ"י כי ניהלה מכרז דומה בתמנע בחוסר יעילות

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

שני כהן והשחקנית גילה אלמגור מככבות בפרסומת של תשעה מיליון / צילום: יח"צ

סקר הפרסומות: מדברים עם שוקה, משקיעים בקורונה

גיאוקרטוגרפיה: בראש טבלת הפרסומות הזכורות ביותר מדורגת השבוע הפרסומת של 9 מיליון, "מדברים עם שוקה" ● הפרסומת של קוטג' תנובה - הכי אהובה ● קמפיין לפ"מ על ההתגוננות מנגיף קורונה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית