הפתעה: הצמיחה במשק הואצה ל-3.2% ברבעון השני

(עדכון) - - בשוק ההון ציפו ל-2.5% בלבד ■ האם מדובר בעוד טעות סטטיסטית? עלייה של 10% ביצוא הסחורות והשירותים ■ שטייניץ: "המשק בפרשת דרכים"

האם המשק הישראלי מפתיע שוב, או שמא מדובר במדידה סטטיסטית שגויה? הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת היום (ה') את נתוני החשבונות הלאומיים ובהם נתונים מפתיעים - הצמיחה במשק עמדה ברבעון השני של השנה על 3.2%, זאת לעומת צפי של 2.5% (במחירים קבועים ולאחר ניכוי השפעת העונתיות), וגבוה בהרבה לעומת שיעור הצמיחה ברבעון הראשון של השנה - 2.8% ו-3.1% ברבע האחרון של שנת 2011.

הנתון המפתיע ביותר הינו כי עלייה בתוצר המקומי הגולמי (תמ''ג) ברבעון השני משקפת עלייה חדה - בסך יותר מ-10% - ביצוא הסחורות והשירותים.

נזכיר כי גם באומדן הראשון לגבי הצמיחה ברבעון הראשון של השנה, דווחה הלמ''ס על גידול חד של כ-14% ביצוא הסחורות והשירותים, אולם חודשיים לאחר מכן תיקנה את הנתון באומדן עדכני, ודיווחה למעשה על ירידה של כ-2% ביצוא. תיקון זה, הפחית את שיעור הצמיחה באותה תקופה ב-0.3% לרמה של 2.7%.

כעת, עם פרסום אומדן הצמיחה לרבעון השני, הלמ''ס מתקנת היום שוב את נתוני הצמיחה לרבעון הראשון כלפי מעלה - לרמה של 2.8%.

כמו כן, נרשמה עלייה בצריכה בפרטית של כ-5.4% ועלייה בהוצאה לצריכה ציבורית של כ-1.8%. עם זאת, לראשונה מזה תקופה ארוכה, נרשמה ירידה בהשקעות בנכסים קבועים של כ-1.1% (בחישוב שנתי). לפיכך, התמ''ג עלה במחצית הראשונה השנה ב-3% לאחר עליה של 3.3% במחצית הקודמת - ועלייה של 5.1% במחצית הראשונה אשתקד.

שר האוצר יובל שטייניץ התייחס לנתוני הצמיחה ואמר כי "נתוני הלמ"ס מצביעים על כך שהמשק נמצא בפרשת דרכים: מחד, מנועי הצמיחה ממשיכים לעבוד, ומאידך סימני האטה ברורים הנובעים מהמשבר הכלכלי באירופה ובארה"ב. זה מחייב אותנו ביתר שאת לריסון תקציבי ומשמעת כלכלית, ולמהלכים שיתמכו בצמיחה גבוהה ואבטלה נמוכה".

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988