גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דבר הינשוף על עתיד העיתונות

האם המעבר לפורמט דיגיטלי הוא הימור או החלטה רציונלית?

"הינשוף של אלת החוכמה, מינרווה, פורש את כנפיו רק עם רדת החשיכה". במלים אלה, פחות או יותר, תיאר הפילוסוף הגרמני גיאורג פרידריך הגל את יכולת האנושות להבין את ההווה רק לאחר שהוא חולף והופך להיסטוריה. מעניין מה היה אומר הינשוף על מצבה של העיתונות ועל ההחלטה הגורפת להפנות את המשאבים אל עבר העתיד הדיגיטלי.

יש להניח כי השאלות שהינשוף, שמכיר יותר מכל אדם את חוקיות ההיסטוריה, היה נדרש להן בעת מעופו הלילי היו בין היתר: האם ההבטחה הטמונה בקידמה אינה אלא גרסה של עגל הזהב או מעין ניסיון נואש של המו"לים להיאחז בקרנות המזבח? האם העיתונים יוצאים לדרך הארוכה אל עבר העתיד הלא נודע מתוך הכרה והבנה של המצפה להם?

מעבר למציאות שמחייבת שינוי תפיסה לגבי העיתונות, האם מדובר בהחלטה נמהרת, בהימור מושכל או בהחלטה הרציונלית היחידה האפשרית? וכמובן, האם ניתן יהיה לחזור לאחור לאחר שהמשאבים כבר יוקצו ומכונות הדפוס יתנוונו?

בימים אלה עלה עיתון "מעריב" לכותרות בנסיבות לא סימפטיות. החשש מפני החלטת דירקטוריון "מעריב" על אי-הזרמת 15 מיליון שקל לתוכנית הבראה, ולמעשה ויתור על קיומו של העיתון, הביאו את העובדים להפגין מול בתיהם של חלק מהדירקטורים ומול ישיבת הדירקטוריון עצמה.

מצבו של "מעריב" אינו ייחודי כמובן. מו"לים בכל רחבי העולם מחפשים מודל עסקי חדש לעולם העיתונות, לאחר שהמודל העסקי הישן, שהסתמך על מודעות פרסום ועל מודעות המכירות, קרס תחת האפשרויות החדשות (ישנות כבר) שמציע האינטרנט.

במובנים רבים, הביצה הישראלית הקטנה דווקא העצימה את משבר העיתונות העולמי. עלייתם של אתרי מכירות כגון יד2, winwin והומלס, יחד עם אתרי חדשות אינטרנטיים ייעודיים כגון ynet, הביאו להתיישנותם המיידית של עיתוני הבוקר המודפסים. נוסיף לזה את המשבר הכללי בשוק הפרסום שהחל אי-שם בקיץ שעבר - ונקבל שוק במשבר.

המעבר לגרסאות הדיגיטליות במחשבי הטאבלט ובמכשירי הסלולר המתוחכמים הביאו מערכות ברחבי העולם, כגון "ניו-יורק טיימס" הוותיק, לגבות תשלום עבור קריאת התכנים המוצעים באתר ולחסום אותו בפני אחרים.

בהרצאה שנשא בשבוע שעבר עורך "הארץ", אלוף בן, בפאנל שעסק במעבר בשל עיתונות הפרינט לזירה הדיגיטלית, הוא סיפר כי לאתר "הארץ" באנגלית יש כבר כמה אלפי מנויים שמשלמים 100 דולר לשנה עבור האפשרות לקרוא במלואם את כל תכני האתר.

השאלה המתבקשת היא האם הציבור הישראלי יהיה מוכן לשלם עבור תוכן שהוא קיבל עד כה בחינם או יכול לקבלו בחינם באתרים אחרים כגון ynet.

יש לזכור כי זירת דוברי העברית בעולם הזירה הישראלית היא קטנה, ודוברי העברית בעולם הם מועטים. הישענות על מודל כלכלי שמסתמך בעיקר על ציבור משלמים דוברי עברית הוא בעייתי.

המנטליות הישראלית שונה מאוד ממקבילתה האמריקאית, שם ניתן עדיין לרכוש עיתון במכונה ברחוב, תוך שסומכים על הקונה שלא יגנוב עיתונים נוספים מהמגירה שנפתחה בפניו. בארה"ב זה עובד. ספק גדול אם בישראל זה היה עובד. כך סביר להניח יהיה גם לגבי רכישת תכנים באינטרנט.

הן עורך "מעריב", ניר חפץ, והן עורך "הארץ", אלוף בן, שדיברו באותו הפאנל הבהירו כי אין ברשותם מודל עסקי כלשהו בשלב זה לעיתון הדיגיטלי. זאת הצהרה שעלולה לסמן רע לבאות.

דהירתם של המו"לים והעורכים אל עבר דרך לא נודעת וללא מודל עסקי מובנה, משולה ליציאתם של פרשים חמושים בנשק חדיש לשדה הקרב כשהם רכובים על גבי סוסים גרומים.

במקרה כזה, אין שום צורך לחכות לתובנות של הינשוף של מינרווה. מספיק להיות מהמר עם כיסים אינסופיים או אפילו בעל בתי קזינו עם אין סוף כיסים.

עוד כתבות

ענבר בזק, יועצת עסקית / צילום: רון לביא

"אני מוטרדת מחוסר יציבות. עסק חייב להיות כל הזמן עם פלוס בבנק"

ענבר בזק (45) היא יועצת עסקית שמלווה עסקים קטנים ובינוניים ● "בתקופה שהעסקתי עובדים כשכירים, מכל הרווח הנקי נשאר לי 33%" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

אולם בית המשפט העליון./ צילום:ראובן קסטרו

סיר הלחץ של המשבר החוקתי ממשיך להתבשל

הפור נפל השבוע והמועד לדיון בפסילת "חוק יסוד הלאום" נקבע לקיץ ● כעת נותר רק לצפות באסון החוקתי המתרחש למולנו בהילוך איטי ● זה לא חוק יסוד הלאום שמטריד את השופטים ● אלה ההגבלות על כוחם שהם מבקשים למנוע ● ועל הדרך ידרסו את מה שבעבר ראו כקדוש

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

כך נראו הרגעים הדרמטיים מאחורי הקלעים של ההכרעות בתיקי ראש הממשלה

איך התנהל תהליך קבלת ההחלטות בתיקי 1000, 2000 ו-4000, מי הם עשרות הפרקליטים שהיו מעורבים, איפה התנהלו הדיונים, מה היו טענות ההגנה המרכזיות, ומה היו ההתלבטויות שהובילו להחלטה של היועמ"ש אביחי מנדלבליט • "גלובס" חושף את התהליך המשפטי המורכב והחשוב ביותר שהתקיים בישראל בשנים האחרונות

סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן / צילום: REUTERS/Jonathan Ernst

גמול על חקירת האימפיצ'מנט? הסנט יוזם חקירה נגד ג'ו ביידן

מנהלת ענייני רוסיה ואירופה במועצה לביטחון לאומי, בעדות בבית-הנבחרים, מוקיעה את דבקות הרפובליקאים בתיאוריות קונספירציה על מאמץ אוקראיני להכשיל את מסע הבחירות של טראמפ ב-2016 ● "מי שמפיץ את התיאוריות האלה הם שירותי הביטחון של הרוסים"

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

הדילמה של משקיעי אפי פיתוח: האם להיענות להצעת הרכש של לבייב - בפחות מחצי מההון העצמי

הצעת הרכש שהגיש לבייב   להחזקות הציבור בחברה בסכום של 110 מיליון דולר, תישאר פתוחה עד 19 בדצמבר ● לבייב באופן ישיר בכ-65% ממניות אפי פיתוח, אותן רכש בספטמבר 2016 מחברת אפריקה ישראל הקורסת

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

כיצד יתמודדו חברות עם השלכות האוטומציה שלהן? / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

BigPanda גייסה 50 מיליון דולר בהובלת Insight partners

את הגיוס הובילה קרן Insight partners, שהשקיעה גם בוויקס הישראלית ובטוויטר, והשתתפו בו גם המשקיעים הקיימים בחברה Sequoia, Battery Ventures ו- Mayfield

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

פרקליט המדינה שי ניצן בשיחות סגורות: נתניהו לא יכול לקבל מנדט להקים ממשלה תחת כתב האישום

על פי גורמים במשרד המשפטים, פרקליט המדינה שהיה אחד הגורמים הדומיננטיים בהליכים המשפטיים טען בשיחות כי נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה משום שעליו לקבל מנדט להרכיבה ודבר זה איננו אפשרי תחת כתב אישום

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אמסלם תוקף: "הלוואי ואת שיעור הנאמנות של חברי הבלוק ילמד גם סער"

דוד אמסלם הגיב להודעת גדעון סער, שאמר כי יתעקש על קיום פריימירז בליכוד במקרה של סבב בחירות נוסף: "לא זמן למאבקים פנימיים על-בסיס אגו ואספרציות אישיות" ● ח"כ יואב קיש וח"כ מיכל שיר תומכים גם הם בקיום פריימריז

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"

ברק שפגע במטוס בשדה התעופה בניו זילנד / צילום: רויטרס

תפס את הרגע: המטוס שנקלע לסערה בניו זילנד ויצא ללא פגע

המטוס המתין לפני המראה בנמל התעופה כרייסצ'רץ' בניו זילנד, אלא שמזג האוויר הסוער באזור, שכלל סערת ברד, גשמים וברקים לא איפשר את תנועת המטוסים בשדה התעופה ובסביבתו ● איש מהנוסעים או מהצוות נפגע מהברק, והתוצאה מסתכמת בתמונה המרהיבה

אלוביץ', נתניהו ומוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה ניוז, רויטרס ותמר מצפי, גלובס

הנאשמים מגיבים: "הצגת חלק נקודתי מדברי מוזס בשיחה כהצעת שוחד היא פרשנות שגויה"

היועמ"ש החליט היום להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן להעמיד לדין את נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות שוחד ● מטעם בני הזוג אלוביץ' נמסר כי "על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להמנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו"

הורים עובדים / צילום: שאטרסטוק

לא קל למצוא מקום עבודה ידידותי למשפחה באמת

הורים עובדים צריכים להסתכל מעבר לדימוי של חברה או אפילו מדיניות שמצהירה על ארגון ידידותי למשפחה

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: יש לקיים פריימריז לראשות הליכוד אם הולכים לבחירות שלישיות

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע - דירות מחולקות במודיעין עלית / צילום: איל יצהר, גלובס

צ'ק של מאות מיליונים מדמרי, ומגדלי ענק בבורסה. כותרות הנדל"ן

כמה כסף שילמה חברת דמרי ושותפתה עבור מתחם האומן 17 בדרום תל אביב ומה ייבנה בעתיד בקרקע? מדוע קבע בימ"ש שחברה בקבוצת רכישה תפצה את שאר החברים ב-2.2 מיליון שקל? ואיפה קבע בימ"ש שיש לבטל תוכנית ענק של הוותמ"ל? ● השבוע שהיה בנדל"ן

משרדי WeWork במנחם בגין, ת"א / צילום:  Eyal Marilus for WeWork

WeWork החלה בפיטורי עשרות עובדים בישראל

הסערה העולמית בחברה מגיעה לישראל ● היום יצאו זימונים להליכי שימוע לפני פיטורים ל-65 עובדי המטה הטכנולוגי של החברה בישראל ● מדובר בעובדים שפועלים מבניין מידטאון בתל אביב ● במקביל נשלחים מכתבי שימוע לעובדים רבים בכל העולם

מבצעי בלאק פריידיי בחנות במנהטן, ניו יורק / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

טירוף הקניות של נובמבר עשוי להפוך למפגן כוח של ענקיות הקמעונות

המשקיעים במניותיהן של רשתות הקמעונות הגדולות בארה"ב לא צפויים לעשות "קופה", אבל אולי יראו שיפור קל מעל למדד S&P 500 ● מתחילת 2019 רשמו מניות המגזר זינוק פנומנלי, וכעת הן לא מתומחרות במחיר מציאה

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

לראשונה בישראל: "גלובס" ואיכילוב עם מספר נפגעי תאונות הקורקינטים