אופס, טעות: אובמה הורה להחזיר ירושלים למצע הדמוקרטי

בהצבעה במליאת הוועידה הביעו צירים פרו-ערביים התנגדות לתיקון המצע ■ רומני מחדש התקפותיו על הדמוקרטים בגלל מדיניות אובמה במזה"ת

בעקבות מחאות קולניות של פוליטיקאים דמוקרטיים פרו-ישראליים ושל ארגונים יהודיים וגינויים גורפים של פוליטיקאים רפובליקניים, ובראשם מיט רומני, הורה אמש (ד') נשיא ארה"ב, ברק אובמה, להחזיר את סעיף ירושלים למצע המפלגה הדמוקרטית לשנת 2012.

מנסחי המצע השמיטו ממנו השבוע אזכור ירושלים המאוחדת כבירת ישראל. במצע המפלגה מ-2008 נאמר: "ירושלים היא בירת ישראל ותוסיף להיות בירתה. הצדדים (בסכסוך) הסכימו שעניין ירושלים יוכרע במו"מ על המעמד הסופי. ירושלים צריכה להישאר בלתי מחולקת ונגישה לבני כל הדתות". כאמור, הקטע הזה נמחק כליל מהמצע החדש אך החל מאמש הוא זב נכלל בו, מילה במילה כמו במצע 2008.

גורמים במפלגה הדמוקרטית, שצוטטו ב"ניו יורק טיימס", אמרו, כי הסיבה להשמטה היתה רצון של המפלגה למקד את תשומת הלב ברכיבים אחרים של מדיניות אובמה. המנסחים סברו, כי המצע צריך לשקף מדיניות של נשיא מכהן ולא שאיפות של מועמד לנשיאות.

אבל אחרי יום של מחאות, שקיבל תהודה חזקה עוד יותר בהתקפות של המפלגה הרפובליקנית, החליטה ההנהגה הדמוקרטית לשנות כיוון ולמזער נזקים. לפי דיווחים שונים, אובמה עצמו נקט את היזמה להחזיר את ירושלים למצע. באתר "פוליטיקו" נאמר, שננקטה פעולה לשנות את המצע כדי שהוא "ייתן ביטוי להשקפותיו האישיות של הנשיא".

פקיד בכיר בממשל אובמה אמר ל"טיימס": הנשיא הביע את השקפותיו ב-2008, והן לא השתנו. מצע המפלגה לא השתנה מאז 2008, ועמדתה של ממשלת ארה"ב בנוגע לבירת ישראל והמו"מ לשלום לא השתנתה במשך עשרות שנים".

צירת בית-הנבחרים דבי ווסרמן-שולץ, יו"ר הוועדה הארצית של המפלגה הדמוקרטית, אמרה אמש, כי החזרת סעיף ירושלים למצע נועדה "לשמור על עקביות עם ההשקפות שהביע הנשיא ועם מצע המפלגה מ-2008".

אך גורם פרו-ישראלי אמר אמש ל"גלובס": "הדמוקרטים והרפובליקנים יכולים לצעוק עד לב השמיים שירושלים היא בירת ישראל ושהיא צריכה להישאר מאוחדת. עובדה היא, שאף נשיא, דמוקרט או רפובליקן, לא גיבה את ההכרזות האלה במעשים ולא העביר את שגרירות ארה"ב לירושלים. אני מזמין כל אחד ללכת ברחוב הירקון בת"א ולראות במו עיניו את ההוכחה לצביעות של מדיניות ארה"ב במזה"ת".

החזרת סעיף ירושלים למצע נעשתה בהצבעה במליאת הוועידה, תהליך שנתן ביטוי לעובדה שלא כל הצירים באירוע רואים עצמם כחובבי ציון. ראש עיריית לוס-אנג'לס, אנטוניו וילאריוסה, שמשמש יו"ר הוועידה, נאלץ לערוך שלושה סבבי הצבעה כדי להעביר את החזרת ירושלים למצע. בכל פעם הוא ביקש מהנוכחים להכריז, בקול, מי בעד היזמה ומי נגדה, ובכל פעם נוצר רושם שמספר המתנגדים גדול ממספר התומכים. בפעם השלישית החליט וילאריוסה לשים קץ לספקטאקל. הוא הכריז שהתיקון התקבל ברוב קולות, צעד שהתקבל בקריאות בוז מצד מעט מהצירים. פה ושם היה אפשר לשמוע קריאות, "יאלה, יאלה".

בשביל הרפובליקנים, המעידה הדמוקרטית בעניין ירושלים היתה הזדמנות פז להדגיש מוטיב שהם מעלים בכל הזדמנות: אובמה משליך את ישראל לכלבים, או בתרגום מילולי, משליך אותה מתחת לגלגלי האוטובוס. דוברת הקמפיין של רומני, אנדריאה סול אמרה: "מיט רומני חוזר ומצהיר בעקביות שירושלים היא בירת ישראל. הגיע הזמן שהנשיא אובמה יצהיר באופן חד-משמעי האם הוא מאמין שירושלים היא בירת ישראל".

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988