גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קרן יורק תשתלט על אי.די.בי פיתוח? מחזיקה 20% מהחוב

הקרן, בעלת השליטה בעבר בפסגות, רכשה בחודשים האחרונים אג"ח אי.די.בי. פיתוח ב-800 מיליון שקל ערך נקוב, ובכך הפכה למחזיקת האג"ח הגדולה ביותר בחברה, ומחזיקה בכ-20% מהחוב של החברה לנושים

קרן הפרייבט אקוויטי יורק קפיטל מריחה הזדמנות באי.די.בי פתוח, על רקע מצבה הפיננסי השברירי של הקבוצה. הקרן רכשה באחרונה נתח מהותי מאגרות החוב של אי.די.בי פתוח, החברה הבת של אי.די.בי אחזקות שבשליטת נוחי דנקנר. ככל הידוע, הקרן רכשה כ-800 מיליון ערך נקוב - כרבע מהחוב המתואם. ברכישת האג"ח השקיעה יורק כ-400 מיליון שקל. נציג קרן יורק בישראל, הוא ג'רמי בלנק.

על פי הערכות בשוק, אין בכוונת הקרן להוביל כרגע מהלך של השתלטות עוינת בחברה דרך הסדר חוב, שכן היא כרוכה בתהליך יקר, ארוך ומסורבל שיצריך פנייה לבית משפט. עם זאת, בקרן מעריכים כי לא מן הנמנע שבעתיד יהפכו מחזיקי האג"ח לבעלי המניות באי.די.בי פתוח (אם זו לא תצליח לעמוד בהחזר החובות). במקרה כזה תהיה הקרן בעלת מניות מרכזית ותוכל לפעול כדי למקסם את ההשקעה שלה על פי השקפתה.

לפי שעה נראה שבקרן ישקיפו מהצד על מאמצי הנהלת אי.די.בי לעמוד בהתחייבויותיה, כולל בדרך של מימוש נכסים.

בלנק מכיר היטב את שוק ההון הישראלי ומודע גם לסיכונים הכרוכים בהשקעה באג"ח של אי.די.בי פתוח, אך בקרן סבורים כי כמעט בכל תסריט אפשרי ההשקעה תניב רווחים; גם אם חברות הבנות של אי.די.בי פתוח יתאוששו, גם אם אי.די.בי אחזקות תיאלץ להזרים כספים לחברה כדי לשמור על השליטה, ואף במקרה של הסדר חוב מצבם של בעלי החוב הנוכחיים ישתפר.

נזכיר כי בכמה ימי מסחר בחודשיים האחרונים נרשמו מחזורים חריגים באג"ח של אי.די.בי פתוח, לאחר תקופה ארוכה שבה הן סבלו מהיעדר סחירות. האג"ח נסחרו בתשואת זבל ממוצעת של 55% (סדרה ח', שנפרעת במלואה בעוד תשעה חודשים, אף נסחרה בתשואה של למעלה מ-160%).

בשוק ההון העריכו כבר אז כי מקור המחזורים נובע מרכישות שביצעו קרנות גידור, שניצלו את גל המכירות שנאלצו לבצע תעודות הסל במסגרת עדכון הרכבי מדדי התל-בונד. היום התברר כי קרן יורק היא הרוכשת הבולטת, והאג"חים הגיבו למידע באופן חיובי כשעלו בעד 20%, לתשואה ממוצעת של 33%.

מיזוג כור ודסק"ש הוא מהלך מתבקש

לאי.די.בי פתוח חוב כולל של כ-6.5 מיליארד שקל, 4 מיליארד שקל מתוכו הוא החוב המתואם לאג"ח. עד חודש יוני 2013 יהיה על החברה לפרוע כ-1.4 מיליארד שקל מהחוב הכולל, כמחצית מכך למחזיקי האג"ח, בזמן שבידיה נכסים נזילים בהיקף של 885 מיליון שקל. בקרוב תקבל אי.די.בי פתוח סכום נוסף, בהיקף של 509 מיליון שקל, על חשבון יתרת התמורה מעסקת מכירת השליטה בכלל תעשיות (כת"ש) לידי לן בלווטניק.

למרות שבידי החברה הכסף לתשלום בשנה הקרובה, מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח מודאגים ממצב החברה. ישיבת מחזיקי אג"ח של החברה לצורך גיבוש נציגות שתנהל מגעים עם הנהלת החברה (בדומה לנציגות שכבר מונתה באי.די.בי אחזקות) נקבעה ל-25 באוקטובר. הנציגות הנבחרת תכלול כמובן את קרן יורק וכן את מחזיקי האג"ח הגדולים האחרים באי.די.בי פתוח - הפניקס, פסגות והראל, שמחזיקים בשליש מחוב האג"ח.

אתמול נפגש בלנק עם מחזיקי האג"ח הגדולים, ופרש בפניהם את הניתוח שביצע עם אנשיו למבנה הקבוצה של דנקנר. כמו כן הוא הסביר על ההזדמנות שהוא רואה בהשקעה שביצעה הקרן. ביורק סבורים כי בפירמידה של אי.די.בי יש כמה חברות תפעוליות שניתן למכור בפרמיה משמעותית, וזאת לצד מיזוגים שניתן לבצע בין חברות המטה של הקבוצה.

ביורק סבורים כי מיזוג דסק"ש והחברה הבת כור (שכבר עמד על הפרק עד ששווי שתי החברות נחתך בחדות) הוא מהלך מתבקש. כור לכשעצמה היא נכס שניתן למכור בקלות בזכות קופת המזומנים שלה (למעלה מ-2 מיליארד שקל).

מלבד המזומנים, מחזיקה כור ב-40% ממניות מכתשים אגן (יצרנית חומרי ההדברה שצפויה להיות מונפקת בחו"ל בשנה הבאה), וב-2.3% ממניות הבנק קרדיט סוויס, שלהערכת יורק צריך למכור באופן מיידי.

מלבד כור מחזיקה חברת דיסקונט השקעות (החברה הבת של אי.די.בי פתוח) בשורת חברות תפעוליות חזקות, ובהן נכסים ובנין, שופרסל וסלקום. ביורק סבורים כי את נכסים ובנין ניתן למכור בפרמיה גדולה. גם לגבי כלל ביטוח, שאת השליטה בה מחזיקה אי.די.בי פתוח ישירות, סבורים בקרן כי פוטנציאל ההשבחה בה גדול.

יורק היא קבוצת קרנות השקעה שהוקמו ב-1991 על ידי ג'יימס דינאן, והיא בעלת משרדים בניו יורק, וושינגטון, לונדון והונג קונג. ב-2005 היא הציבה נציגות בארץ, שקמה עקב ההשקעה בחברת הלוויינים גילת שנעשתה דרך המרת חוב למניות.

קרן יורק מוכרת למשקיעים בשוק ההון המקומי בזכות שתי השקעות שלה - גילת לוויינים, שבה היא מחזיקה ב-19.7% מהמניות, ובית ההשקעות פסגות שאותו רכשה ב-2006 מבנק לאומי לפי שווי של 1.28 מיליארד שקל, ומכרה אותו לקרן אייפקס כעבור כ-4 שנים לפי שווי של 2.71 מיליארד שקל, לאחר שרשמה תשואה של 185% על השקעתה.

השקעה מוצלחת נוספת של יורק בישראל הייתה במניות בנק הפועלים. בתחילת 2008 רכשה הקרן 4% ממניות הבנק תמורת 735 מיליון שקל. לא ברור אם מימשה הקרן את החזקותיה, אך כיוון שהיא רכשה את המניות במחיר שפל היסטורי נרשם גם כאן רווח גדול.

קרנות יורק מנהלות כיום כ-15 מיליארד דולר בשורה של חברות שבהן השקיעו הן באמצעות רכישת מניות והן באמצעות אג"ח. במקרים מסוימים ההשקעה בוצעה בחברות במצוקה.

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה: ת"א 90 קפץ בכ-1%, פרטנר זינקה בכ-6%

המדדים המובילים ננעלו בעליות ביום המסחר האחרון לשבוע על רקע היציבות בניו יורק ● דלתא קפצה לאחר הדוחות, מנייתה טאואר טיפסה ב-3.4%, יו ניבו זינקה בכ-5% ● מחזור המסחר הגיע ל-1.22 מיליארד שקל

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן ומנכ"ל בזק, דודו מזרחי / צילום: כדיה לוי, רונן טופלברג

האם התוכנית החדשה לפרסית סיבים אופטיים תוכל לעמוד באתגרי המציאות הישראלית

משרדי האוצר והתקשורת הראו חשיבה מחוץ לקופסה בתוכניתם להקים קרן שתממן פריסת סיבים אופטיים באזורים לא כלכליים • האם זו הדרך הנכונה להנחת התשתית לקפיצה הדיגיטלית שדרושה לישראל, והאם חברות תקשורת יכולות לוותר על הכנסות למען הקרן?

שאול שני / צילום: איל יצהר

שנה לאחר כישלון ההנפקה: ספינת הדגל לשעבר של ההייטק הישראלי ECI בדרך למיזוג עם חברה אמריקאית

ריבון קומיוניקיישנס הציבורית חתמה על הסכם למיזוג עם ECI של שאול שני תמורת 32.5 מיליון ממניותיה ועוד 355 מיליון דולר במזומן ● המיזוג מגיע לאחר כישלון הנפקתה של חברת ציוד התקשורת הישראלית הוותיקה בלונדון לפני כשנה ● בעלי המניות של ריבון פחות מרוצים מהמהלך ושווי השוק שלה נחתך ברבע בארה"ב

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

בזכות נועה קירל? ביטוח ישיר - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת לביטוח ישיר היא גם המושקעת ביותר השבוע עם כ-813 אלף שקל ● הפרסומת לדלתא בכיכובה של אליאנה תדהר היא האהודה ביותר בשבוע החולף

אורי גייגר / צילום: יחצ

אקסלמד שואפת לשבור שיא לקרן מכשור רפואי: גיוס 400 מיליון דולר

הקבוצה, המשקיעה בחברות מכשור רפואי, מקימה קרן רביעית שתפעל לפי המודל הייחודי שפיתחה: צירוף טכנולוגיות חדשניות למערכי שיווק של חברות מדשדשות • המייסד והשותף המנהל, ד”ר אורי גייגר, מסביר אילו חברות הוא מחפש, מה היתרון של ניו יורק על עמק הסיליקון ומדוע המוסדיים צודקים בכך שלא השקיעו עד כה בקרנות רפואיות שיצאו מישראל

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

עדי יופה / צילום: אריק סולטן, גלובס

"כמו סטורי שנעלם תוך 24 שעות, העבר לא רלוונטי לקביעת העתיד"

אנחנו חיים בעידן אקסטטי שבו העולם כולו הופך ל'סטורי': מה שהיה רלוונטי ל-24 השעות האחרונות, יכול להיעלם עד מחר ● עדי יופה משרטטת עבור 'ליידי גלובס' קווים למגמות העל שישלטו בשנה הקרובה

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"

העיר חריש / צילום: שלומי יוסף

אפקט מחיר למשתכן? עלייה של 43% במכירת דירות חדשות מתחילת השנה

הנתונים מתייחסים לשלושת הרבעונים הראשנים של 2019 לעומת שלושת רבעונים אלה ב-2018 ● וגם: איזו עיר הובילה את רכישת הדירות החדשות ברבעון השלישי השנה?

אוון שפיגל / צילום: JD Lasica

"הורי גידלו אותי בלי טכנולוגיה. הבן שלי רשאי לצפות בטלוויזיה שעה בשבוע"

אוון שפיגל, מייסד ומנכ"ל סנאפ, מספר בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" על האופן שבו הוא מגדל את הילדים שלו, על העיצוב המחודש שהיה שנוי במחלוקת ("הוא הצלחה") ועל פייסבוק: "התחרות איתנו גרמה להם להציע יותר ערך ללקוחות"

הנשיא דונלד טראמפ ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן / צילום: רויטרס

ג'ון בולטון: אינטרסים פיננסיים מכתיבים מדיניות טראמפ כלפי טורקיה

טראמפ אירח אתמול את ארדואן בבית הלבן והכריז: "אני אוהד גדול של נשיא טורקיה" ● ארדואן מתח ביקורת על הקונגרס האמריקאי מעל בימת הבית הלבן ● טראמפ: "יש לנו יחסים מצוינים עם הכורדים"

עו“ד איה לביא / צילום: שלומי יוסף

המרכז לנפגעי כתות מבקש להצטרף לערעור עו"ד שהונתה במיליונים את לקוחותיה

עו"ד איה לביא הגישה ערעור לעליון על 3 שנות המאסר שנגזרו עליה, לאחר שהודתה בגניבת 4.2 מיליון שקל מלקוחות ● המרכז לנפגעי כתות: "על ביהמ"ש להתחשב בכך שלביא הושפעה במעשיה מחברות בכת" ● עם זאת, סנגורה מבהיר: "לביא לא חברה בשום כת"

חברת סיסקו / צילום: רויטרס

סיסקו מספקת תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות; המניה נפלה ביותר מ-7%

סיסקו אכזבה את המשקיעים כאשר סיפקה תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות ● פסגות: "בעידן הנוכחי של ריביות נמוכות במיוחד, חברות בעלות תזרים מזומנים יציב וחזק מסוגה, המחזירות למשקיעים היקף גדול מהתזרים מהוות נכס מעניין"

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

מוצרים של דין פודס / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

צניחה של 40% בארבעה עשורים בצריכה: מה גרם לענקית החלב מארה"ב לפשוט רגל

דין פודס, המתמודדת עם השינוי בטעמי הצרכנים, פנתה להליך של פשיטת רגל ● מאמצי החברה לסגור מחלבות ולצמצם את כוח-האדם לא עמדו בקצב של הירידה במכירות ● על אף הירידה בצריכת משקה החלב, הצריכה של מוצרי חלב הכוללת עלתה כמעט ב-20% בתקופה זו, כי הצרכנים קונים יותר יוגורט וגבינות

נדל"ן בחו"ל / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כיצד לתכנן את השקעתך בנדל"ן בחו"ל

הריבית האפסית והירידה בתשואה על השקעות בנדל"ן בישראל הביאו ישראלים רבים להשקיע בנדל"ן בחו"ל ● בהשוואה לעבר קל היום בהרבה להשקיע, בין אם באופן ישיר או באמצעות חברה ● לכל מבנה עסקה יש השלכות מס שונות ותכנון מס לקוי עלול לאיין את הרווח שנוצר מההשקעה

ראשת מועצת גני תקווה, ליזי דלרי'צה / צילום: אביגיל עוזי

"התחבורה בישראל היא 100 שנה אחורה, צריך פתרונות בתוך היישוב"

כך אמרה ל"גלובס" ראשת מועצת גני תקווה ליזי דלרי'צה לאור החלטת המועצה השבוע לקדם בניית 1,200 דירות בצפון היישוב כחלק מרובע חדש שיכלול גם רבע מיליון מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה ללא שינוי סביב רמת השיא; טבע צנחה ביותר מ-4%

הנאסד"ק והדאו ג'ונס ננעלו ללא שינוי, ומדד S&P טיפס ב-0.1% ● דחיית משפט האופיואידים בשלושה חודשים הכבידה על מניית טבע ● סיסקו נפלה לאחר תחזית חלשה שסיפקה זה הרבעון השני ברציפות ● וולמארט היכתה את תחזית הרווח למניה ● סין רכשה תוצרת חקלאית מארה"ב אך פחות מהצפוי

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

איז'י בלנק / צילום: אורי שדה

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף חושב שהם "לא מספיק קולניים, אבל כן משפיעים"

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף, איז'י בלנק, מצהיר שהוא מודע לזה שפרויקטים של התחדשות עירונית הם הפוטנציאל האמיתי של הוספת יחידות דיור בערים, אבל מצטער על כך שהם "הורסים את כל הצמחייה ברחוב"