גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רגע, טביב בכלל יכול לרכוש את בית"ר ירושלים?

המשפט שמתנהל נגדו, הקשחת הרגולציות לכניסת בעלים לכדורגל, ותקופת הצינון מהפועל ת"א; טביב במילכוד? תסמכו על ההתאחדות שתסדר לו שטיח אדום לטדי

הדאגה של אלי טביב לבית"ר ירושלים מחממת את הלב. רק שלשום הוא דאג לכפ"ס, אתמול דאג להפועל ת"א, והנה הוא מזנק על סוסו, חף מכל אינטרס, בדרך להציל עוד קבוצה. אם רשימת מדליקי המשואות עדיין לא נסגרה ליום העצמאות הקרוב, יש לבחון ברצינות את שילובו של טביב.

טביב כבר נפגש עם יו"ר בית"ר קורנפיין, הוא יעבור על ספרי החשבונות של בית"ר (שם הוא יגלה שהם הרבה פחות תפוחים מאלו של הפועל); באחד האתרים כבר עשו את החשבון כמה תעלה בית"ר לטביב.

רק דבר אחד לא ברור: האם לאור הרגולציות על העברת זכויות בקבוצות כדורגל שהוחמרו בתקופה האחרונה, טביב בכלל יכול לרכוש את בית"ר.

***

לאור מה שקרה בקיץ האחרון עם הזרקורים הציבוריים שנפתחו על ההתאחדות והכדורגל הישראלי - שגרמו להמלצות לשינויים תקנוניים על כל מי שרוצה לרכוש קבוצה - קשה לראות את טביב מצליח לקנות את בית"ר. גם הוועדות החדשות שאמורות להתפרסם בימים הקרובים - הוועדה בראשות המפכ"ל לשעבר דודי כהן ו-ועדת זליכה - אמורות להפעיל על ההתאחדות לחץ ציבורי גדול יותר למנוע את המהלך.

כנגד טביב עומדים שני סעיפים בעייתיים מאוד, שהם לב ליבן של הרגולציות. הראשון: בתחילת יולי הוגש נגדו כתב אישום חמור ב"תיק הנער" - תקיפת נער ליד ביתו, פציעה בנסיבות מחמירות, השמדת ראיה ושיבוש חקירה; טביב אמנם עדיין לא הורשע בתיק הזה, אך הרגולציות נולדו למעשה על מנת להקשות עוד יותר את כניסתם של אנשים עם תיקים פליליים לעמדות ניהול בספורט או לבעלות על קבוצות, וגם אנשים עם כתם תדמיתי. לכן, אומרים ל"גלובס" בשיחות רקע בכירים בהתאחדות לכדורגל, לאשר העברת בעלות לטביב במקרה כזה תהיה בעייתית.

העניין השני נוגע לתקופת הצינון, שבהתאחדות כבר נפלו איתה פעם אחת בהקשר של טביב (כש"ריצה" לכאורה שנה מחוץ להפועל כפ"ס לפני שנכנס להפועל ת"א, אבל בפועל חגג עם המועדון אליפות ב-2010 עוד כשהיה "מצונן", ומינה את איש אמונו, גבי קצרה, לתפקיד ניהולי בקבוצה). בהתאחדות מודעים היטב לעובדה שטביב הוא עדיין הבעלים הרשום בפועל של הפועל ת"א, ושייקח זמן רב עד שתושלם מכירת הקבוצה לידיו של חיים רמון (נכון להיום, טביב טרם קיבל את התשלום הראשון שמגיע לו מרמון עבור הקבוצה). תקופת הצינון שעומדת היום על שנה, עומדת בשבועות האחרונים בדיונים על-ידי הרגולטורים השונים: בטיוטה שהגישה ועדת זליכה (ועדה לבחינת שינויים מבניים בכדורגל) לשרת הספורט, מומלץ להרחיב את תקופת הצינון לשנתיים. בבית"ר מדברים על מכירה מיידית כדי להציל את הקבוצה. קצת בעייתי בהתחשב בכך ששעון הצינון של טביב עוד לא התחיל לזוז מבחינה פורמלית.

***

פרוז'קטור נוסף שיידלק על ההתאחדות קשור למשהו שהיא עצמה יצרה. הלחץ הציבורי שהופעל על ההתאחדות בעקבות האירועים האלימים/כניסת גורמים מפוקפקים לכדורגל שנחשפנו אליהם בעונה שעברה, יצרו את "ועדת שטרוזמן". ועדה שנועדה למעשה להגביר את הרגולציות על כניסה של גורמים לא רצויים לכדורגל. בקיץ עמד אבי לוזון וקיבל לידיו את דו"ח הוועדה; רק שבעיניי רוחה ראתה הוועדה יותר אנשים כפרוספר אזגי. אף אחד לא באמת חשב מה יקרה כשיצטרכו להציל קבוצה חיונית כבית"ר ירושלים.

התיקון שהוצע בשטרוזמן מדבר על כך שהוועדה להעברת זכויות לא תאשר רכישה, "אם האישיות הרוכשת או מי מיחידיה הורשעו בעבירה אשר בית הדין העליון (של ההתאחדות) קבע כי מפאת מהותה, חומרתה או נסיבותיה, אינם ראויים להיות בעליה של קבוצת כדורגל". אם בעבר מחלו בהתאחדות לטביב על הרשעותיו (הפליליות) מתחילת שנות התשעים בגין קבלת דבר במרמה, שימוש במסמך מזויף והתחזות לאדם אחר במטרה להונות, לא בטוח שלאור תיקוני שטרוזמן ו"תיק הנער" הבעייתי, הקו הזה יוכל להימשך.

יותר מזה, הוועדה הכניסה סעיף לפיו "היא רשאית שלא לאשר התקשרות גם מטעמים אחרים כגון, אך לא רק, פגיעה בדימוי הציבורי של ענף הכדורגל".

כך שלא סביר שכבר במבחן הראשון המשמעותי שלה, שטרוזמן - בה כל כך מתגאה ההתאחדות לכדורגל - יתברר כאוסף ניירת.

***

אז אם הכל כל כך סגור הרמטית, למה בכלל מדבר טביב באופן כל כך גלוי על האפשרות של רכישת בית"ר? נתחיל מההתאחדות עצמה: את מעשי הלוליינות שלה כבר כולם מכירים. בכל תקנון שמונח שם במשרדים יש מספיק פרצות כדי שכל דבר יכול לקרות. רק לפני יומיים ורבע "בחנה" ההתאחדות את המעורבות של גל יוסף, בעלי הכח עמידר ר"ג, בבית"ר ירושלים, ונאלצה להשתכנע שליוסף אין יד ורגל בניהול של בית"ר. מאז ממשיך גל יוסף לבחוש בענייניה של בית"ר, תחת הטייטל הלא מחייב של "יועצו של ארקדי גאידמק".

שלא לייחוס, בהתאחדות אומרים ש"עוקבים מקרוב אחרי סיפור טביב ורכישת בית"ר". אבל בינתיים, אומרים שם, לא הגיע לוועדה שאמורה לבחון העברת זכויות שום דבר פרקטי בנוגע לטביב. הכל דיבורים של עיתונאים ואתרי אינטרנט.

אבל ברמה הפרקטית כבר יש מי שבודק אם מהלך כזה יכול לצאת אל הפועל (בואו גם ניתן לטביב, אחד מאנשי העסקים החכמים והממולחים כשמדובר בכדורגל הישראלי, את הקרדיט שהוא יודע איפה הנקודות שאפשר לפרוץ דרכן; ובואו לא נהייה תמימים: גם הקרבה של טביב לבכירים בהתאחדות לכדורגל תעזור לו לצלוח כל פרצה משפטית קטנה של שטרוזמן. בסביבת ההתאחדות מודים כי כל עוד טביב ישלים את הרכישה של בית"ר לפני סיום המשפט שלו ב"תיק הנער" - לוועדה להעברת זכויות לא יהיה קייס משפטי למנוע ממנו את הכניסה למועדון.

אבל, בהתאחדות מודעים לכך שטביב יצטרך לדעת שבמידה וכתב האישום יוביל להרשעה - הוא יצטרך להיפרד מהקבוצה ולא יוכל לשמש כבעלים שלה. אבל מתי זה יקרה, אם בכלל, אלוהים גדול? בקצב שטביב מציל קבוצות, עד שטחנות הצדק יטחנו, הוא כבר יהיה ביעד הבא שלו.

ומה לגבי הרגולציה הנוספת שהכניסה הוועדה, אותו קריטריון לפיו "היא רשאית שלא לאשר התקשרות גם מטעמים אחרים כגון, אך לא רק, פגיעה בדימוי הציבורי של ענף הכדורגל"? טביב, כל עוד זה תלוי באנשים המחליטים בהתאחדות לכדורגל, לא פוגע. להיפך, הוא ברכה לכדורגל. מלבד זה, הסעיף האחרון גם לא יעמוד במבחן בית המשפט: עם כל הכבוד, איזו סמכות יש להתאחדות לקבוע מי פוגע בדימוי הציבורי? (אגב, האם אבי לוזון פוגע בדימוי הציבורי של הכדורגל הישראלי?).

ולגבי תקופת הצינון, גם אותה אפשר לעקוף בקלות. קומבינה שכבר אפשר לחשוב עליה: בית"ר תמשיך לגרור רגליים עד סוף העונה, הצמד טביב-גל יוסף ינהלו אותה מבחוץ, כפי שגם ככה עושה גל יוסף עכשיו, וכשתקופת הזמן תסתיים - טביב יעבור מאחורי הקלעים לפרונט. סיפור הפועל כפ"ס-הפועל ת"א, אחד לאחד.

ועדות? רגולציות? טוהר מידות? עזבו, יש דברים שלא משתנים.

***

מההתאחדות לכדורגל נמסר בתגובה לדברים: "לא התקבלה אף פנייה להתאחדות לכדורגל בעניין רכישת זכויות של בית"ר ירושלים. במידה ותתקבל פניה כזו היא תבחן תחת כללי התקנון ותחת העקרונות של המלצות ועדת שטרוזמן. ההתאחדות לא מתעסקת בספקולציות אשר צצות בתקשורת ולכן אין טעם להתייחס מעבר לכך".

מפרקליטו של אלי טביב, עו"ד נועם פורר, לא נמסרה תגובה.

עוד כתבות

מלון שטרקמן בנהריה / צילום: אורי אקרמן

המכה של המלונות המשפחתיים: "אפילו במלחמה זה לא היה ככה"

בעלי המלונות המשפחתיים חטפו מכה קשה, אולי קטלנית, מהתפרצות מגפת הקורונה. שלושה מהם מספרים על ההתמודדות עם העצירה הפתאומית והמוחלטת של העבודה, ועל הצורך בעזרה מהממשלה

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

משרד האוצר בהבהרה חריגה: "הסגר יוסר בבוקר כמתוכנן"

במשרד הבריאות ביקשו להאריך את המגבלות שהוטלו ערב ליל הסדר ובראשן תנועה בין הערים ● במשרד האוצר מתנגדים ובהודעה חריגה מסרו הערב כי המגבלות יוסרו בשש בבוקר כמתוכנן

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

מצבו של ג'ונסון השתפר קלות; בספרד שוקלים לצאת מהסגר ב-26 באפריל

החום ממנו סבל בוריס ג'ונסון במשך קרוב לעשרה ימים ירד, והוא נושם בסיוע חמצן ● ברוב מדינות אירופה מספר הקורבנות ממגפת הקורונה נמצא בירידה, בבריטניה המספר ממשיך לשבור שיאים

עסקה עסקאות ידיים מיזוג לחיצת ידיים חתימת חוזה / צלם: פוטוס טו גו

דעה: האם משבר הקורונה יחשב "כוח עליון" המצדיק השתחררות מכבליו של הסכם אשר נכרת ערב המשבר?

אין בישראל תקדים משפטי רלוונטי ממנו ניתן ללמוד באופן ישיר לגבי המשבר בעיצומו אנו מצויים וזאת אף שנידונו בעבר סיטואציות משבריות שונות ● איך בכל זאת ניתן לפרש את הוראות החוק ולהסיק ממקרים קודמים

חוסן כלכלי / צילום: איל יצהר, גלובס

מדד החוסן הכלכלי של גלובס: מה עשתה הקורונה לכיס שלנו, ומה להערכת הישראלים היא עוד תעשה

"גלובס" ומכון שילוב משיקים מדד דו-שבועי לבדיקת הדופק הכלכלי: ההכנסות של למעלה מ-60% ממשקי הבית כבר נפגעו, כ-40% מהאזרחים מעריכים שמצבם הכלכלי יורע וכרבע לא יוכלו לעמוד בחודש הבא בהוצאה בלתי צפויה • אצל העצמאים, התמונה חריפה עוד יותר: 85% איבדו מהכנסתם

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

גוגל והסנאט האמריקאי אסרו על עובדיהם להשתמש בזום

בגלל פרצות אבטחה: גוגל שלחה דוא"ל לכל העובדים שהתקינו את אפליקציית שיחות הווידאו הפופולרית והודיעה להם כי האפליקציה תיחסם עוד השבוע ● וכמה ישראלים חגגו את ליל הסדר באפליקציה?

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

"הביצועים של הראל ראויים להערכה בגלל שאיכות נשמרת בעקביות ולאורך זמן"

כך אמר ראש מחלקת המחקר בלאומי שוקי הון, אייל דבי, על קבוצת הביטוח הראל, שמציגה "צמיחה אדירה בנכסים" ● "זה לא דבר של מה בכך, שהרי מכאן נגזרת בסופו של יום השורה התחתונה"

צילומים: שלומי יוסף, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי "מה נשתנה?" ובלי "אחד מי יודע?": (כמעט) 100 קושיות לחג

בחנו את עצמכם: קושיות קשות יותר ופחות על אקטואליה, פוליטיקה כלכלה, ספורט ועוד ועוד (כולל נועה קירל!)

דודו זבידה, מנכ"ל קבוצת מבנה / צילום: כדיה לוי, גלובס

"חשובים מכל הם העובדים שהצלחנו לשמור גם בימים קשים אלו"

לדברי דודו זבידה, מנכ"ל קבוצת מבנה, "אנו מנסים ככל הניתן לשמור על השגרה. המרכזים המסחריים והלוגיסטיים שלנו ממשיכים לפעול ברחבי הארץ, גם אם חלקית. לא הוצאנו את העובדים שלנו לחל"ת ואין לנו כוונה כזו"

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

חלוקת מזון לנזקקים בחג בצל הקורונה  / צילום: כדיה לוי, גלובס

סולידריות במשבר או שינוי לטווח ארוך: האם האחדות החברתית תישאר גם כשהמגפה תחלוף?

החברה הישראלית המורגלת בתקופות משבר מתגייסת גם בימי הקורונה, ויוזמות אזרחיות וולנטריות לסיוע למוחלשים בחברה שוטפות את הארץ ● מומחים מנתחים אם 'ההתארגנות של השטח' תחלוף עם היעלמות הנגיף, או שהאנרגיה הזו תהפוך לתודעה שלפיה סולידריות צריכה להיות מוסדית

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

עליות חדות בסיום המסחר בוול סטריט לאחר שסנדרס פרש מהמרוץ לנשיאות

הסנאטור ברני סנדרס נשר מהמירוץ לנשיאות ● נעילה שלילית בבורסות סין, יפן עלתה בלמעלה מ-2% ● טראמפ האשים אתמול את ארגון הבריאות העולמי בכך שטעה "בכל היבט" של הטיפול במגפת הקורונה

מטוסי אל על חונים בנתב"ג, שהתרוקן מנוסעים / צילום: Ariel Schalit, AP

התחזית הקודרת של ארגון התעופה העולמי לא פוסחת על ישראל

לפי בדיקת ארגון התעופה העולמי, משבר הקורונה עומד לפגוע משמעותית בענף התעופה בישראל ויוביל לירידה משמעותית של מיליוני נוסעים בביקוש לטיסות ● המחזור הכספי של החברות הישראליות צפוי לרדת בכ-2.3 מיליארד דולר בעקבות עוצר הטיסות

פרויקט תמ"א 38 / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דעה - לאור המצב: על הממשלה לשקול הארכת תוקף תמ"א 38

רשויות המדינה אמנם עושות מאמצים להבטיח ודאות בשוק, ויש דברים שאפשר לקדם גם בימים אלה, אולם כדאי כבר לחשוב הלאה

הקורונה במספרים / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

האם מספר החולים היומי באמת בירידה? הגרפים של מגפת הקורונה בישראל

כמה חולים אובחנו היום לעומת השבוע שעבר? כמה מהם במצב קשה וכמה כבר החלימו? כמה בדיקות כבר בוצעו בישראל וכמה מהן יצאו חיוביות? ● ״גלובס״ מציג את סיפורה של המגפה בישראל בשישה גרפים פשוטים ● בשיתוף עידן דרדיקמן ורות השקס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עומד לנאום על סכנות נגיף הקורונה / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

הצבעה בצל המגיפה: "טראמפ לא יכול לדחות את הבחירות"

האם הבחירות לנשיאות ארה"ב ייערכו במועד ● איך מקיימים פריימריז בזמן מגפה ● ולמה הצבעה במעטפות הפכה לשאלה המכרעת של הקמפיין ● יפתח דיין, פרשן ובלוגר לפוליטיקה האמריקאית, מתארח בפודקאסט ׳המדריך לטראמפיסט׳ כדי להסביר מה עושה נגיף אחד לקמפיין 2020 ● האזינו

אצטדיון רמת גן / צילום: איל יצהר

אסטרטגיית היציאה של הספורט הישראלי: פחות מתקנים, פחות תקציבים והרבה יותר מסים

האוצר מבקש (ויקבל) קיצוץ של עשרות אחוזים בתקציב הספורט ● בינתיים כבר הוקפאו קולות קוראים לבניית מתקנים בעקבות מצב הרשויות המקומיות ● בנוסף, הבור התקציבי מחזיר לשולחן תוכניות מגירה כמו ביטול הטבות המס לספורטאים זרים

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה צריכה ללמד אותנו גם שיעור בצניעות

במלחמתם במידע כוזב, עיתונאים ובודקי עובדות עלולים להתמכר לאשליה ההפוכה: שהעובדות הוודאיות על המגפה נמצאות במספרים הרשמיים ובעמדות של המומחים ● לפעמים מוטב להודות בצניעות, שלא על כל הסוגיות יש כבר תשובה חד־משמעית