גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לשכת רו"ח הנחתה לפעול בניגוד להוראות מס הכנסה

לפי הנחיית הלשכה, חברה העורכת דוחות כספיים על בסיס מצטבר תוכל להמשיך להגיש למס הכנסה את דוחותיה על בסיס מזומן ■ רשות המסים: "המפירים ייקנסו"

לשכת רואי החשבון מכריזה מלחמה נגד רשות המסים: במכתב ששיגר אמש (א') רו"ח עופר מנירב, יו"ר ועדת המסים והקשר עם רשות המסים בלשכה, מונחים חברי הלשכה לפעול בניגוד להנחיה מפורשת שהוציאה רשות המסים בנוגע לשיטת הדיווח על תוצאות הפעילות למס הכנסה.

מדובר בהוראת ביצוע שפירסמה רשות המסים מיולי 2012, לפיה חברה שעורכת את הדוחות הכספיים שלה על בסיס מצטבר, לא תוכל עוד לדווח למס הכנסה על בסיס מזומן.

בכללי החשבונאות קיימות שתי שיטות לדיווח על תוצאות עסקיות לרשויות המס: דיווח לפי בסיס מזומן ודיווח לפי בסיס מצטבר. דיווח על בסיס מזומן מתייחס רק לתקבולים ותשלומים שכבר בוצעו בפועל; כאשר דיווח על בסיס מצטבר מתייחס למועד ביצוע העסקאות, ולא למועד העברת התשלומים בפועל.

שיטת הדיווח על בסיס מזומן משמשת בעיקר בעלי מקצועות חופשיים, בעלי עסקים שאינם מחזיקים מלאי וכן נותני שירות בהיקפים קטנים. שיטת הדיווח על בסיס מצטבר מתאימה לעסקים גדולים.

במסגרת ההוראה מיולי האחרון, רשות המסים קבעה מדיניות חדשה בנוגע לקביעת בסיס הדיווח. עד לפרסום ההוראה החדשה, מדיניות רשות המסים הייתה לאפשר לדווח לצורכי מס על בסיס מזומן, גם אם הדוחות הכספיים ערוכים על בסיס מצטבר, ככל שהחברה עוסקת במתן שירותים ואין לה מלאי עסקי.

ואולם, לפי ההוראה החדשה, כאשר לפי כללי חשבונאות מקובלים קמה חובה לערוך את הדוחות הכספיים החשבונאיים על בסיס מצטבר, לא ניתן לשנות את בסיס הדיווח בדוח ההתאמה לצורכי מס לבסיס מזומן; אלא אם קיימת הוראה מפורשת לעניין הכנסה מסוימת בדיני המס.

התאמות בדיווח

לטענת מנירב, הדיווח שהיה נהוג איפשר לחברות רבות במשק, לבעלי מקצועות חופשיים ונותני שירותים לדווח לפי הכנסות בפועל, בעוד שבהוראה החדשה הרשות בעצם מבקשת מחברות אלה הקדמת מס על כסף שעוד לא שולם להם בפועל.

במכתבו לחברי הלשכה כתב מנירב כי "הוראת הביצוע הוצאה לצערנו בניגוד מוחלט לעמדתנו, אותה הצגנו במסגרת הדיונים שקיימנו עם הגורמים הרלוונטיים ברשות המסים... וככזו היא אינה מקובלת עלינו".

על רקע זה ביקש מנירב חוות-דעת משפטית משני מומחי מס מובילים - עו"ד ורו"ח משה מזרחי, ששימש עד לאחרונה היועץ המשפטי של רשות המסים, ועו"ד ורו"ח רמי אריה.

לפי חוות-הדעת של מזרחי, ושותפו, עו"ד עמית קריגל, וכן לפי חוות-הדעת של אריה, אין כל מניעה כי חברה העורכת את דוחותיה הכספיים על בסיס מצטבר, תגיש לצורכי מס דוחות על בסיס מזומן. זאת, באמצעות דוח התאמה לצורכי מס, שיכלול גם התאמות המעבירות את הדיווח החשבונאי מבסיס מצטבר לבסיס מזומן.

מרשות המסים נמסר בתגובה: "ביום 25.7.12 פרסמה רשות המסים הוראת ביצוע 8/2012, ובה הביעה את עמדתה באשר לאופן בו על חברה העורכת את דוחותיה הכספיים על בסיס צבירה, לדווח על הכנסותיה במס הכנסה. הוראת הביצוע יצאה, בין השאר, על רקע אי-הבהירות ועל רקע העובדה כי היו חברות שעשו שימוש לרעה במצב.

"רשות המסים ומנהלה שמו להם למטרה להתמודד עם התופעה של שימוש בתכנוני מס לא לגיטימיים, ולצורך כך הוקמו ועדות שונות (הגברת האכיפה, חברות ארנק ועוד). חברה שתבחר לדווח על הכנסותיה למס הכנסה באופן שונה מהדרך שנקבעה בהוראת הביצוע, עלולה למצוא את עצמה חשופה לשומות ולקנסות גרעון".

עוד כתבות

עיריית תל אביב - יפו / צילום: תמר מצפי

משרד הבריאות לעיריית תל אביב: רק רצים ישראלים יורשו לקחת חלק במרתון שיתקיים השבוע

לאחר דיונים, משרד הבריאות התיר לעירייה לקיים את המרתון כמתוכנן עבור כ-40 אלף רצים ישראלים ● המשרד החליט שלא לאפשר את השתתפותם של 3,000 הרצים הבין-לאומיים שנרשמו למרתון

קורונה / צילום: רויטרס Heo Ran

"לא עוד מהמורה בדרך; הקורונה מגבירה את הסיכוי להפחתת הריבית"

דריכות לקראת החלטת הריבית של בנק ישראל מחר ● כלכלני פועלים מעריכים כי "השווקים הפיננסיים עוברים לגלם בהדרגה תרחיש בו וירוס הקורונה זה לא עוד מהמורה בדרך" ● ומה יקרה לצמיחה בשוק המקומי בעקבות השלכות הקורונה? ● התחזית השבועית של "גלובס"

מושל ניו יורק אנדרו קואומו מגיב לתקיפה בבית הכנסת / צילום: USA TODAY NETWORK, רויטרס

18 מרכזים קהילתיים יהודיים בארה"ב אוימו: יש לכם פצצה בבניין

המרכז היהודי באולבני, בירת ניו יורק, פונה ● מושל מדינת ניו יורק, אנדרו קואומו: "אנו רואים יותר ויותר תופעות מכוערות כאלה"

ניר דגן / צילום: תמר מצפי

ארקיע מצטרפת לגל הנפגעים מהקורונה: מודיעה על קיצוצים

החברה הודיעה היום לעובדים כי "בעקבות משבר הקורונה ארקיע נערכת לאפשרות העמקת הקיצוצים והצמצומים בחברה"

תושבי אזור הר גילה מוחים נגד הכוונה להקים מחנה בידוד לחולי קורונה  / צילום: Eli Berlzon, רויטרס

סערת הקורונה בישראל: מאות אזרחים בבידוד; ועדת הבחירות שוקלת קלפיות מבודדות

כ-200 ישראלים לפחות מצויים תחת סגר עצמי בשל החשד לאינטראקציה קרובה עם קבוצת התיירים מקוריאה ● נוסע נוסף שחזר מספינת "דיימונד פרינסס" נדבק בנגיף הקורונה ● ועדת הבחירות נערכת להצבת קלפיות מבודדות לאלו שנבצר מהם להצביע במקומות בהם יש התקהלות אנשים

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

הבנקים מציגים: חזית אחידה במאבק על הכנסות של עשרות מיליוני שקלים בשנה

שישה בנקים הציגו עמדה משותפת כדי לבלום הכרעה שיפוטית עקרונית ● העילה: בקשה שגרתית של דיירי פרויקט בת"א כי ביהמ"ש יורה לבנק מזרחי-טפחות להאריך את תוקף הערבויות שהוצאו לקבלן, "א. דורי" ● הבנקים חששו כי תתקבל בקשה להשית עליהם את עמלת הארכת תוקף הערבות

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

בהלת הקורונה צבעה את הבורסה באדום בוהק: ת"א 90 צלל ב-3.3%, פתאל צנחה 7%

באיטליה עלה מספר הנדבקים ל-100 איש ● כל מניות ת"א 35, מלבד פריגו, נצבעו באדום בוהק; ת"א 35 איבד 2.3%, מדד הבנקים צנח ב-2% ● מחר הודעת הריבית של בנק ישראל; לידר: "קיים סיכוי לא מבוטל להורדה"

אבי בן טל / צילום: ynet

צפירת הרגעה במשבר בין עובדי חדשות 13 לבין ההנהלה

לפני מספר ימים ועל רקע המעבר הצפוי לאולפנים החדשים בבר אילן, הכריז ועד החדשות 13 על סכסוך עבודה ● בסוף השבוע הכין הוועד את העובדים לקראת נקיטת צעדים ארגוניים, החל ממחר ● היום הוסר האיום בנקיטת צעדים ארגוניים

אישה מחופשת יושבת על ספסל באחת הסמטאות של ונציה / צילום: Luca Bruno, Associated Press

התפרצות הקורונה באיטליה: בוטל פסטיבל המסיכות בוונציה

בסוף השבוע מתו שני בני אדם מהנגיף בצפון איטליה, וכן נרשמו 134 מקרי הידבקות ● כעת במשרד הבריאות שוקלים להרחיב את חיוב הבידוד הביתי גם על השבים מאיטליה

צילום משחק כדורגל לטלוויזיה/צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

איגוד מפיקי הטלוויזיה נגד אק"ט: "תיאום מחירים אסור ופגיעה בעובדים"

התלונה הוגשה לממונה על התחרות, ומיד לאחריה הגיעה גם תגובתו החריפה של האיגוד המייצג את עובדי הסט ● אק"ט: "המפיקים מבקשים להמשיך ולהעסיק את עובדי מקצועות הסט בצורה פוגענית ללא זכויות"

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

לקראת הפתיחה בבורסה בתל אביב: עיני השוק מופנות להודעת הריבית של בנק ישראל

לפי כלכלני לידר שוקי הון, "למרות שהשוק לא צופה זאת, קיים סיכוי לא מבוטל להורדת ריבית בישראל" ● אתמול בתל אביב נרשמה פתיחה צורמת לשבוע המסחר בהמשך לחשש מהתפשטות נגיף הקורונה מחוץ לגבולותיה של סין

תקיפות חיל האוויר ברצועה עזה / צילום: Adel Hana, AP

לאחר תקיפות צה"ל: כבישים בדרום נחסמו, הופסקה תנועת הרכבות באזור ו-55 אלף תלמידים יישארו בבתיהם

ברקע מותם של שני פעילי הג'יהאד האסלאמי בפעילות חיל האוויר בסוריה, בצה"ל החליטו על סגירת צירים ומרחבים בעוטף עזה מחשש לירי נקם מכיוון הרצועה ● בהתאם להנחיות פיקוד העורף, ביישובי הדרום לא יתקיימו לימודים וחל איסור לצאת לעבודה ללא מרחב מוגן

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

סנדרס: "לא אשתתף בוועידת איפא"ק כי היא נותנת במה למנהיגים שמביעים גזענות"

סנדרס, המתמודד המוביל במירוץ על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, הודיע אתמול כי לא ישתתף בוועידה ● "אני מוטרד מכך שהשדולה מספקת במה לנואמים שמשמיעים דעות קדומות ומתנגדים לזכויות הבסיסיות של הפלסטינים"

ביומד / צילום: שאטרסטוק

פארמה 2b של אהוד מרום ממנה את דיוויד טיירני למנכ"ל

לטיירני יש ניסיון של 30 שנה בתחום התרופות ● המוצר המוביל של החברה נמצא בשלב III של הניסויים הקליניים, והחברה מעריכה כי הוא עשוי להגיע לשוק כבר ב-2021

גרטה טונברג/ צילום: רויטרס

כך קרס הניסיון הבינלאומי להתמודד עם משבר האקלים

המומחים מזהירים שמשבר האקלים מסכן את עתיד האנושות, ובעתיד הלא רחוק נסבול מחום קיצוני, רעב ומלחמות בסדר גודל שטרם חווינו ● האם ייתכן שללא הקפטיליזם לא נצליח לגבש קואליציה כלכלית שתציל את כדור הארץ? ● האזינו

עמי אראל / צילום: שלומי יוסף

אחרי 15 שנה, עמי אראל פורש מתפקידו כיו"ר סלקום; ערן סער צפוי להחליפו

אחרון אנשי דנקנר: יו"ר סלקום עמי אראל יסיים את כהונתו ולא ימשיך בחברה • אראל הוא האחרון מקרב המנהלים הבכירים בקבוצת אי.די.בי-דסק"ש (דיסקונט השקעות), שנותר מתקופתו של בעל השליטה הקודם בקבוצה

שומרים בדרום קוריאה לבושים מסיכת פנים / צילום: Lee Jin-man, AP

משרד החוץ: אזהרות מסע ליפן, תאילנד ודרום קוריאה

משרד החוץ ממליץ להימנע מנסיעה למדינות בשל התפרצות נגיף הקורונה בתחומן

איראן היא המדינה עם מקרי המוות הרבים ביותר מלבד סין / AP Vahid-Salemi

"סימנים להתפשטות רב-מוקדית": המדינה עם מקרי המוות הרבים ביותר מקורונה מלבד סין קרובה אלינו בהרבה

ארגון הבריאות העולמי: ההתפרצות המדווחת של הנגיף באיראן "מדאיגה מאוד" ● "יש טענות שהמשטר מסתיר את מספר הקורבנות, כפי שעשה בפרשת המטוס האוקראיני" ● לטענת חמינאי הדיווחים בנושא הקורונה הם מנופחים ומדובר במזימה שנועדה לפגוע באיראן

מנהלת ועדת הבחירות אורלי עדס / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי, יח"צ

האם השוהים בבידוד ונשאי הנגיף יוכלו להצביע בבחירות הקרובות

מוועדת הבחירות נמסר כי היא תפעל לפי הנחיות משרד הבריאות ומסרה כי על השוהים בבידוד להישאר בביתם ● אולם מוועדת הבחירות נמסר כי לנוכח לוח הזמנים הקצר עד ליום הבחירות, הוועדה בוחנת הקמת קלפיות ייעודיות

קונדיטוריה בצרפת/  צילום: Michel Euler AP

הסוף ל־1.99 אירו: האיחוד האירופי רוצה להיפטר ממטבעות של סנט ושני־סנט

הנציבות האירופית מבקשת להיפטר מהמטבעות, שעלות הייצור שלהם גבוהה מערכם הנקוב ומספרם רק הולך ועולה