גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פצצה מתקתקת

רשתות הסלולר בישראל לא עומדות באזעקות אמת

סביר להניח שגם אתם נתקלתם בתופעה הזו. אתם מביטים על הסלולרי שלכם ורואים על הצג הודעה על "שיחה שלא נענתה". אתם זוכרים שלא נפרדתם מהטלפון לרגע וכמובן שלא שמעתם צלצול. אתם צודקים, הטלפון באמת לא צלצל. מה שקרה הוא שבזמן שניסו להשיג אתכם, ערוצי הדיבור באנטנה (תא) שסמוכה אליכם היו תפוסים לחלוטין. העומס על הרשת גרם לכך שהשיחה הגיעה עד לתא ונעצרה שם.

חברות הסלולר לא מספרות לכם על העומס ובמקרים מסוימים אפילו מכחישות אותו, אבל על הצגים של כולנו מופיעות יותר ויותר שיחות שלא נענו. זה אף פעם לא נעים לפספס שיחה, אבל הלחימה ברצועת עזה הופכת את הסוגיה הזו לקריטית. עכשיו כבר לא מדובר בבעיה אזרחית אלא בתרחיש שעלול להתפתח לבעיה לאומית.

רשתות הסלולר קורסות באזורים שבהם נעשים ניסיונות רבים לנהל שיחות בזמן קצוב. אזרחים שנתקלו בבעיה אמרו ל"גלובס" כי באזורי נפילות פשוט אי-אפשר להקים שיחה.

החיווי של הרשת חוזר רק כאשר יוצאים מהאזור ומתרחקים ממנו כמה מאות מטרים, והתופעה הזו חוזרת על עצמה מאז תחילת מבצע "עמוד ענן". הבעיה הזו נגרמת גם בימי שגרה - חברות הסלולר לא מסוגלות לספק מספיק ערוצים לאנשים שגודשים את הקניונים בימי שישי בצהריים. הצפיפות שכולנו מכירים בכבישים גורמת לפקקי תנועה, אבל גם לעומס על הרשת.

אנטנות עולות כסף

איך מתמודדים עם העומס? התשובה הקלה היא שיש צורך באנטנות נוספות. עוד אנטנות? האזרחים בדרך-כלל מתנגדים לרעיון, ורוב ראשי הערים תומכים בהם, בשל חשש מקרינה. חברות הסלולר, מסתבר, מאמצות את הגישה הזו. כל הקמה של אנטנה נוספת עולה להן כסף.

בשורה התחתונה, העומס מתבטא בניתוקים תכופים ובקושי להקים שיחה. התוכניות בסגנון 'הכול כלול', שמאפשרות שימוש בלתי מוגבל בשיחות ובאינטרנט האלחוטי, מגבירות באופן טבעי את הביקוש לתדרים וגורמות לכך שהתאים נסתמים.

התופעה הזה מחמירה במקומות ציבוריים הומי אדם, באירועים המוניים כמו קונצרט בפארק, בשעות ההגעה לעבודה, בשעות היציאה מהעבודה, בזמן פיגוע חלילה, או נפילת גראד, שלא נדע. בקיצור - לא חסרות שעות עומס.

כאשר עומס נוצר, הוא נוטה להתגבר בגלל חיוגים חוזרים של כל מי שלא הצליחו ליצור קשר בפעם האחרונה. בשנתיים האחרונות ראינו כמה מקרים שבהם לא ניתן היה לתקן תקלה מערכתית ברשת, עקב ניסיונות ההתקשרות הנואשים.

בהקשר הזה ראוי לציין את התקלות הגדולות של סלקום בסוף 2010, התקלות של בזק בשנת 2011, תקלות של חברת טלנור הנורבגית ב-2011, תקלה של O2 באנגליה ב-2012 ועוד.

השימוש הגובר בטלפונים חכמים והיצע התדרים המצומצם גורמים לכם שהמצב הולך ומחמיר. מי שרוצה לקבל נתונים נוספים על המצב מוזמן לחפש בגוגל את המונח Spectrum Crunch ולצפות בתחזית המבהילה שמספקים מומחי הסלולר בארה"ב. החדשות הטובות הן שהבהלה עדיין לא הגיעה אלינו, אבל סביר להניח שזה יקרה. הרשתות בישראל עדיין לא קורסות, אבל בלי טיפול כולל לפינוי תדרים, התרחיש הזה הוא בגדר פצצה מתקתקת.

עומס ערוצים הוא תופעה עולמית. הטלפונים החכמים גורמים לניצול מירבי של התדרים, לא רק בערוצי דיבור אלא גם בערוצי מידע. מייקל קלימן מהמרכז לחקר תעשיית המידע באוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו קובע כי בניגוד לסיבים אופטיים, שם אפשר להרחיב את הקיבולת באמצעות פיצול קרן האור לצבעי הקשת (בטכנולוגיית WDM), בתקשורת האלחוטית יש רק שתי אפשרויות: להוסיף תדרים למערכת קיימת או להוסיף אנטנות ולהתפשר על המהירות.

רכישת תדרים נוספים היא היום הדרך הזולה יותר, מכיוון שהיא עושה שימוש בתשתית הקיימת, כאשר ברוב המקרים אין צורך להוסיף אנטנות, תאים, גנרטורים וכו'. העלות של התדרים האלחוטיים גבוהה פי כמה מהעלות של תשתית קווית.

הגדלת הקיבולת, במסגרת מגבלת התדרים, עולה כסף, מגבילה את היקף הכיסוי של אנטנות ומגבירה את ההפרעות. עם זאת, היא חשובה כדי לעמוד בדרישות הלקוחות. האסטרטגיה הנפוצה להגדלת הקיבולת היא לחלק את התאים לשלוש שכבות, המספקות יותר קיבולת, אבל זוהי הקלה זמנית שכן מספר המשתמשים ממשיך לצמוח, ובקצב מהיר. דרך נוספת היא הקמת מיקרו-תאים.

צריכת התדרים תוכפל

הבעיה המרכזית בארה"ב היא העובדה שבעלי הטלפונים הסלולריים לוקחים כמובן מאליו את האינטרנט הסלולרי. חלקם חווה ניתוקים ואיטיות בחיבור, אבל מעטים מאוד הפנימו את העובדה שבקרוב גם ערוצי הדיבור יהיו חסומים חלקית, ויהיה קשה יותר לקבל ולהוציא שיחות. התעבורה על תדרי הסלולר מגיעה לקצה גבול הקיבולת ודפוסי הצריכה אינם מראים סימן של עצירה.

אנליסטים בתחום התקשורת צופים כי צריכת התדרים תוכפל בכל שנה ב-3 השנים הקרובות. לפי FCC, הגידול המהיר הזה יגרום לביקוש שיעלה על ההיצע במהלך שנת 2013. עוד שנה וקצת. בשנת 2014 הגירעון בתדרים יוכפל. זה אומר יותר קשיים ביצירת שיחה, יותר ניתוקי שיחות ומחירים גבוהים יותר לחבילות התקשורת הסלולרית.

אחד הפתרונות שנוקטות חברות הסלולר האמריקניות כבר היום הוא ייקור חבילות תקשורת ללא הגבלה, כדי לעשות אותן לפחות כדאיות. אפשרות נוספת שנבדקת היא גביית תעריף גבוה יותר ממי שרוצה לקבל קו בכל פעם שהוא מחייג. חבילת פרימיום כזו תעלה הרבה.

ממשלת ארה"ב קיבלה בחודש שעבר דוח של ועדת ייעוץ נשיאותית, שקרא לממשל לנצל טוב יותר את התדרים שנשלטים על-ידי סוכנויות פדרליות. לפי התוכנית, שסייעו בכתיבתה יו"ר גוגל, אריק שמידט, ומנהל המחקר והאסטרטגיה במיקרוסופט, קרייג מונדי, כל תדרי הסלולר יאוחדו למאגר אחד, שבו ישותפו כל חברות הסלולר. האנליסטים סבורים, שהתוכנית הזו תוכל להתממש רק בעוד 5 שנים.

עד למימוש ההצעה פועלות חברות הסלולר ליישם פתרונות עצמאיים לבעיית העומס בתדרים. הפתרונות המוצעים בשלב זה הם שילוב של שחרור תדרים נוספים, טכנולוגיה יעילה יותר והעלאות מחירים, שתגרום להקטנת השימוש בסלולר.

המידע הזה אמור לשמש כחומר למחשבה לשר הפנים אלי ישי ולמשרד הבריאות, שמעכבים הקמה של אנטנות חדשות ושל הוצאת תדרים לדור הרביעי. אף אחד לא רוצה לנסות להתקשר ליקיריו במקרה של נפילת טיל ולגלות שהוא לא מסוגל להוציא שיחה סלולרית.

צפוף באוזן

עוד כתבות

טכנולוגיית סמארטפון/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

פצצה מתקתקת: חברות התקשורת חוששות שלקוחות יפסיקו לשלם על עסקאות עבר

לחברות הסלולר יש חובות במיליארדי שקלים של אשראי לקוחות על ציוד קצה, אשר חלקם עשויים להפוך לחובות מסופקים ● כרגע התופעה היא בשוליים, אבל התמשכות משבר הקורונה עלולה להביא להפסדים כבדים

דורשי עבודה רשומים בשירות התעסוקה

שירות התעסוקה: שיעור האבטלה מטפס ל24.4%; כ-850 אלף נרשמו בתוך חודש

המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל הוא 1,017,468 ●היום עד השעה 17:00 נרשמו 19,203 דורשי עבודה בשירות התעסוקה ● 89.7% מדורשי האבטלה בחודש מרץ הוצאו לחל"ת

תמר איש שלום/ צילום: ענבל מרמרי

ועד חדשות 13 מאשים: הנהלת רשת מנסה להחליש את חברת החדשות

על רקע כוונת רשת 13 לבצע תוכנית קיצוצים נרחבת, ועד חדשות 13 מאשים את הנהלת רשת כי היא משתמשת במשבר הקורונה כדי להכשיר מהלך צמצום כוח-אדם רחב - זאת למרות שרק לפני כחודש נחתם הסכם עם העובדים שהבטיח כי בחודשים הקרובים לא ייערכו פיטורי צמצום

יצחק תשובה / צילום: יוסי כהן

תשובה מנסה לקושש מזומנים: קבוצת חג'ג' תרכוש שני מגרשים בפארק בבלי ב-400 מיליון שקל

קבוצת חג'ג' חתמה על מזכר הבנות, בכפוף לאישור דירקטוריון ● על המגרשים קיימת תוכנית מאושרת להקמת 2 מגדלים של 44 קומות, ובהם 380 דירות ● בחודש שעבר חתם תשובה על הסכם למכירת חברת הנדל"ן אלעד מגורים החדשה לישראל קנדה

בגרות במתמטיקה / אילוסטרציה: SHUTTERSTOCK

בעקבות הנגיף: בחינות בגרות במתכונת מצומצמת, גיוסי צה"ל יידחו

שר החינוך רפי פרץ: "אנחנו פועלים שכל תלמידי תש"פ יהיו זכאים לתעודת בגרות. בנינו מערכת מדורגת של הקלות בעקבות המצב. אנחנו מקווים שההתפשטות תפחת בצורה דרסטית לאחר הפסח ונוכל לחזור לשגרה, אמנם שגרה שונה, אבל שתחזיר את התלמידים למסלול"

ענת גואטה / צילום: איל יצהר, גלובס

רשות ני"ע נותנת ארכה של חודש גם לפרסום הדוחות לרבעון הראשון ב-2020

לאחר שנתנה אורכה של חודש במועד האחרון לפרסום דוחות 2019, הרשות מאפשרת לפרסם את דוחות הרבעון עד סוף חודש יוני

תמיר פרדו/צילום: "חיילים על הקשת" יח"צ

ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו מזהה פוטנציאל להשקעה בחברת אינטר תעשיות

חברת OSEG, שבה שותף פרדו עם ניסן כספי, מבעלי ג'י.פי גלובל פאוור, ועם אסי שלגי, לשעבר מנכ"ל משרד האנרגיה - תשקיע עד 21 מיליון שקל במניותיה של אינטר תעשיות, לפי שווי כפול ממחיר השוק

עץ הסיגלון מרחוב פרופסור שור 5–7 ניצל, בינתיים / צילום: יח"צ

עץ הסיגלון מרחוב פרופסור שור 5-7 בצפון תל אביב ניצל, בינתיים

פרוייקט תמ"א 38/2 בצפון תל אביב, שקודם עד לרמת היתר בנייה, נעצר עקב החלטת פקיד היערות הארצי לשמור עץ בן 65 שנים, הממוקם בחזית הבניין

 

ראש הממשלה נתניהו מחמיר את ההנחיות לציבור בצל איום הקורונה על ישראל / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו: "מענקים בסך 500 שקל לכל ילד, מהדקים את הגבלות התנועה על בני ברק"

הצעדים החדשים של ראש הממשלה כוללים מענק של 500 שקל לכל ילד - עד הילד הרביעי במשפחה ● עוד יוטלו הגבלות תנועה על בני ברק וממנה, ניתנה הנחיה לחבוש מסכות במרחב הציבורי והחלטה כי כל ישראלי ששב ארצה יוכנס לבידוד במלונית

דסק הדל"ן עולה לשידור חי / צילום: אפרת לוי, גלובס

שכר הדירה שלכם והקורונה: מי מוריד מחיר והאם המדינה צריכה להתערב

מעל מיליון ישראלים מובטלים, ורבים מהם מגלים כי תשלום שכר הדירה הוא כבר מעמסה כבדה ● מהצד השני נמצאים בעלי דירות שלחלקם קשיי נזילות משלהם ● איך מתמודדים עם המצב? ומה קורה בתחום במדינות אחרות? הצטרפו לשידור הלייב של דסק הנדל"ן ב"גלובס"

עובדים הודים מתחילים את המסע מניו דלהי הביתה / צילום: Altaf Qadri, AP

פרשנות: סגר הזוועה בהודו: מודי נתן ארבע שעות, ודלת-העם החלה לצעוד מאות קילומטרים

ראש ממשלת הודו הוא חזק ופופולרי, ונוהג לנצח בקלות בבחירות ● עכשיו הוא מבקש סליחה על הייסורים שצו ההסגר שלו גרם ● הודו נזכרת ב־1947, הטרגדיה של ייסודה, כאשר מיליונים נמלטו מבתיהם ● הפעם הם גם נותנים טרמפ לקורונה

מסעדה בשטוקהולם, בשבוע שעבר. מותר להגיש רק לאנשים יושבים  / צילום: David Keyton, Associated Press

ללא בידוד חברתי או הסגר: בשבדיה בונים על רצונם הטוב של התושבים ועל המון תקווה

בממשלה בונים על אמון הציבור ועל גילויי האחריות והבגרות של השבדים ● בעוד כשבועיים נדע אם החלטתה לדבוק בשיטה דומה ל"חיסון העדר", שבריטניה זנחה, הייתה חכמה

היועץ המשפטי של הכנסת עו״ד איל ינון  / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

היועץ המשפטי של הכנסת נפרד: "היה מחיר לעבודתי הנייטרלית"

עו"ד איל ינון נפרד היום מהכנסת אחרי 10 שנים בתפקיד ● בשנה האחרונה לכהונתו ליווה ינון משבר חוקתי ופוליטי חסר תקדים בהיסטוריה של המדינה, עם שלוש מערכות בחירות וסוגיות משפטיות-חוקתיות מורכבות ביותר, רובן נטולות תקדימים משפטיים

פינוי בינוי בנוה שאנן בחיפה /   קרדיט: חברת פרשקובסקי

משבר הקורונה מתגלגל לנדל"ן: ירידה חדה במסירת דירות של פרשקובסקי

חברת הנדל"ן הבורסאית פרשקובסקי מדווחת על מכירה של 6 יחידות דיור בחודש מרץ ● בדצמבר מכרה החברה 42 יחידות באותם פרויקטים

שחר דניאל מנכל סייפטי / צילום: יחצ

הישראלית שזינקה ביותר מ-100% בעקבות קפיצה בהכנסות

את הרבעון הרביעי סיימה סייפ-טי עם הכנסות של כ-1.1 מיליון דולר, עלייה של 141% לעומת הכנסות בסך 463,000 דולר ברבעון המקביל ב-2018

מאה שערים, השבוע / צילום: רויטרס - Ronen Zvulun

החברה החרדית בטלטלה: עליהום מבחוץ, חשבון נפש מבפנים, והקורונה בכל מקום

שבוע קשה עבר על החברה החרדית: שיעור קורונה גבוה במיוחד, הנהגה שמגיבה באיחור ואורח חיים שמקשה במיוחד על התגוננות ● עכשיו הם צריכים להתמודד גם עם גל גדול של שנאה מבחוץ ועם חשבון נפש מבפנים

מימין: גיא לויתן, דור קרובינר ועומרי ליטבק, מייסדי הוטלמייז / צילום: גיא כושי, יח"צ

דווקא עכשיו: עליבאבא משקיעה בסטארט-אפ הטרוול-טק הישראלי הוטלמייז

הגיוס נעשה בהובלת קרן ההשקעות של עליבאבא והקרן הישראלית בריליאנס ונצ'רס ● הוטלמייז מפתחת טכנולוגיית אופטימיזציית רווח וחיזוי מחירים מבוססות בינה מלאכותית לתעשיית הזמנת בתי המלון

ברוקר בבורסה בניו יורק / צילום: Richard Drew, Associated Press

סיטי: זה מה שצריך לעשות כדי להציל את הכלכלה והבורסות

בסקירה שפרסמו בסיטי טוענים הכלכלנים כי חברות דיאגנוסטיקה יוכלו לספק עד סוף אפריל לכ-60% מהעובדים בארה"ב ערכות בדיקה, ואלה שיימצאו בריאים יוכלו לחזור לעבודה ● עד סוף חודש מאי תוכל אספקת הבדיקות לגדול לכ-95% מהעובדים

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

האוצר אישר - ורשות החדשנות תעביר לחברות הייטק 650 מיליון שקל

רשות החדשנות לא העבירה שום מענק וסיוע לחברות הייטק מתחילת השנה מכיוון שלא אושר לה תקציב

פגישת הנשיא ריבלין עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמש בבית הנשיא / צילום: קובי גדעון, לע"מ

המו"מ הפוליטי תקוע: חילוקי דעות על אדלשטיין ועל מינויים משפטיים

בלשכת ראש הממשלה מתעקשים על זכות וטו (או חובת הסכמה הדדית) בנושא מינוי פרקליט המדינה הבא והיועץ המשפטי לממשלה הבא ● בכחול לבן לא מעוניינים בחזרתו של אדלשטיין לתפקיד יו"ר הכנסת