גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דב בהרב: "בתעשיית הביטחון נעים לעתים בקצב צב"

שנה וחצי אחרי שעזב את אמדוקס לתפקיד יו"ר התעשייה האווירית, דב בהרב מדבר על האתגרים שבהובלתה ■ "בתעשייה הביטחונית הכול בשושו. ההיי-טק האזרחי מתפתח במהירות עצומה כי יש בו שקיפות ומקבלים את כל הטוב מכל העולם"

"במידה מסוימת התחרות בין החברות הביטחוניות הישראליות בלתי סבירה. לעתים היא מגיעה למצב של חבלה בייצוא הביטחוני הישראלי", כך אומר יו"ר התעשייה האווירית (תע"א), דב בהרב, בראיון ראשון מאז התמנה, באוגוסט 2011, ליו"ר החברה הביטחונית הגדולה ביותר בישראל.

- צריך להגביל את התחרות?

"צריך לקיים אותה אבל להגביל אותה. האם צריך בישראל כמה יצרנים של טילים? לדעתי לא. למשל בארה"ב יש רק שתי חברות שעוסקות במנועי טילים".

- בעבר תע"א רצתה להתמזג עם התעשייה הצבאית (תעש). עדיין יש לה עניין בזה?

"כן. קיימות סינרגיות עצומות בין שתי החברות ובעבר היה עניין גדול במהלך כזה מצד תע"א, וכך גם היום. תעש יכולה להיות מכפיל כוח לתע"א, היא תעמיד לה יכולות לפתח אמצעים חדשים".

עם זאת, לדבריו התעשייה האווירית לא לוטשת עיניים למרחבי הפעילות הקלאסיים של חברות מתחרות בשוק הביטחוני: "אם אתה שואל אותי בעניין הרצון לייצר קסדות טיס כמו אלה של אלביט מערכות, או לקנות את חטיבת היבשה שלה, אז התשובה היא לא. האם יש לנו עניין בחטיבת טילי האוויר-אוויר של רפאל? אני לא בטוח שאנחנו רוצים. גם לא את אירונאוטיקס".

20% - בתחום האזרחי

כשהגיע לתע"א מאמדוקס, שבה כיהן כיו"ר ומנכ"ל, הוא החליף את יאיר שמיר, היו"ר במשך 6 שנים, שבימים אלה מתמודד לכנסת הקרובה ברשימת הליכוד-ביתנו. לפחות את חלקה האחרון של כהונתו בתע"א, הקדיש שמיר לקידום ההפרטה של החברה. לאחר שמונה לתפקיד בידי שר הביטחון, אהוד ברק, ושר האוצר, יובל שטייניץ, ניכר היה שבהרב מתכוון לשים את כל יהבו על קידום המהלך המורכב - לא בלי גיבוי נרחב מצד רשות החברות הממשלתיות.

צמרת תע"א התייצבה מאחורי חזון ההפרטה ודיברה על תקרת הזכוכית שאליה היא מתקרבת במהירות, ובה היא עלולה להיתקע בשוק ביטחוני סבוך ומורכב כחברה ממשלתית שנתונה לכללי רגולציה קשוחים. תנאים אלה יקשו עליה להתחרות בחברות ענק על מכרזים משמעותיים בעולם.

"ההפרטה של התעשייה האווירית לא על סדר היום", אומר כעת בהרב: "יש הרבה משימות שצריך להשלים לפני כן. אני מוביל את הגיבוש של האסטרטגיה העדכנית לחברה וחותר לשינוי בתרבות הארגונית והניהולית שלה. אלה משימות עמוקות ומורכבות נוכח האתגרים ואני מרוכז בהן כרגע".

בהרב ישתתף ביום שני הקרוב בפאנל החברות הביטחוניות הישראליות, במסגרת ועידת ישראל לעסקים של "גלובס" במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל-אביב, לצד יו"ר רפאל, האלוף (במיל') אילן בירן; מנכ"ל התעשייה הצבאית (תעש), אבי פלדר, ונשיא ומנכ"ל אלביט מערכות, יוסי אקרמן. נציגי החברות הביטחוניות המרכזיות בישראל ידונו בין השאר על השפעת הקיצוצים הנרחבים בתקציבי ההצטיידות של צבאות בעולם על תעשיית הנשק.

בהרב מזהה את המגמה דווקא כהזדמנות: "במצב שוק שכזה, אנחנו יכולים להעמיד פתרונות יצירתיים יותר, כי בחלק גדול מהשווקים רעיונות נחתכים בגלל מגבלות של תקציב. ויש לנו כמובן גם שווקים משמעותיים במקומות שבהם לא ראינו קיצוצים, כמו בארה"ב ובאירופה".

- בשונה מרוב ראשי החברות הביטחוניות, באת אל התפקיד מהסקטור האזרחי. מה מצאת?

"יש משהו באופי הבסיסי של הפעילות של חברה ביטחונית לעומת הפעילות של תעשיית ההיי-טק: כאן, הכול סודי. אנשים עוברים סיווג, קבוצת אנשים קטנה שמדברת בעיקר בינה לבין עצמה - מסיבות מובנות. עולם ההיי-טק לעומת זאת מתפתח במהירות עצומה, כי קיימת בו שקיפות ויש אינטרנט ולכן מקבלים שם את הטוב ביותר מכל העולם. התעשייה הביטחונית סגורה, אטית, וזה משפיע עליה. לפעמים נעים בה בקצב של צב, בחסות הסודיות. כשאתה מוכר משהו למדינה, זה סודי כי הלקוח לא רוצה שהאויב שלו ידע מה הוא קנה ומה יש לו. והדברים זוחלים.

"פעם הכול התחיל בתעשיות הביטחוניות וחלק מהפיתוחים הוסבו לשוק האזרחי. כיום מערכות אזרחיות עוברות הסבה לשימושים צבאיים וביטחוניים. מהירויות הפיתוח בחברות אזרחיות גבוהות יותר כי הכול שם חשוף, הכול בחוץ. בחברות הביטחוניות הכול קורה בשושו".

- מאז תחילת המשבר הכלכלי, הפעילות בתחום המטוסים האזרחיים נפגעה קשות.

"20% מהפעילות של תע"א היא בתחום האזרחי ומבחינתנו היא מהווה רגל נוספת שמאזנת את תיק המוצרים של החברה ומספקת לה הגנה מפני התנודות בשוק העולמי. אנחנו גאים בענף הזה, שמאפשר לנו להתחרות מול כל חברת ענק בתחום זה בעולם. קיים קשר בין המצב הכלכלי בעולם לבין היקף הפעילות בענף כזה וזה חלק מהעניין של התנודתיות. באופן טבעי, כרגע קיימת בו האטה ולכן אנחנו ממקדים את הפעילות שלנו במקומות אחרים, כמו בתחום השיפוצים של מטוסים והסבות של מטוסי נוסעים למטוסי תדלוק לשימושים צבאיים, לצד הרחבת הפעילות בתחום מטוסי המנהלים".

את פריצת הדרך בתחום הוא רואה בעיקר בזכות מטוס המנהלים החדש שלה, G-280: "המטוס נכנס לקצבי ייצור גדולים ובשנה הקרובה הוא יספק רווחים נאים אחרי תקופה ארוכה שבה החברה הפסידה כסף בגין הוצאות פיתוח. אנחנו אחת מ-10 החברות היחידות בעולם שמחזיקות ברישיון לפתח ולייצר מטוס. זה לא דבר של מה בכך".

"הטמענו נוהלי עבודה שמקובלים בהיי-טק"

את השבועות הראשונים שלו בתפקיד היו"ר של תע"א, עשה בהרב בשטח, בסדנאות של חטיבות הייצור השונות של תע"א, למד את הפעילות מרמת הבורג ועד לרמת החיישן המתקדם ביותר. הוא הסתובב שם עם מחברת, כתב הערות. לאחר מכן, קידם את פרישתו לגמלאות של המנכ"ל הקודם של החברה, יצחק ניסן, ומינה במקומו את יוסי וייס. כשסרק את תוכניות הפיתוח שקידמה ההנהלה הקודמת של החברה, עשה בדיקה נוספת ובסופה קבע שחלק מהמיזמים הירוקים שתכננה - כמו השתלבות בתחום הפקת חשמל באמצעות אנרגיית רוח - ירדו מסדר היום שלה.

"בשנה וחצי האחרונות תע"א הטמיעה נוהלי עבודה שמקובלים בחברות היי-טק", הוא מסביר. "החלטות מתקבלות על בסיס של טכנולוגיה והיתכנות כספית. את עניין טורבינות הרוח בדקנו לעומק. בהנחייתי, הובאו מומחים עולמיים שבחנו את הטכנולוגיות הקיימות ואת הסיכונים שקיימים בתחום הזה והסקנו שזה לא רעיון טוב להמשיך ולהשקיע בענף הזה. תוכנית פיתוח אחרת בתחום התפלת המים נפסלה כבר בדרגים נמוכים יותר, אך עדיין נעשית בדיקה כלשהי בעניין. החברה תאמץ נושאים חדשים רק במסגרת אסטרטגיה מובנית ולא נאמץ כל רעיון שמישהו מעלה".

- אם כך, לאילו תחומים חדשים התעשייה האווירית מכוונת?

"סייבר. אנחנו מאוד רוצים להיות שם ולהשקיע שם, אך לטעמי עדיין לא מתקדמים בזה מספיק. בשל הצרכים הפנימיים שלה, ובשל העובדה שרוב פעילותה מבוססת על מחשבים, עניין הסייבר נתפס בתעשייה האווירית כנושא חשוב. עוד לא הפכנו אותו לביזנס, לפעילות שעומדת בפני עצמה, וטרם עשינו בה קפיצת דרך. כעת אנחנו במצב של גיוס אנשים, לקראת מצב של הפיכת התחום הזה ליחידה בתוך החברה".

עוד כתבות

משפחה שכזאת/ צילום: נגה שדמי ואן דה ריפ

מונוגמיה זה פאסה? למה המודל של אבא, אמא, שני ילדים וכלב כבר לא עובד להרבה מאוד אנשים

יותר ויותר אנשים תרים אחר יותר ויותר פתרונות עבור מודל הזוגיות שלהם ● האם מודל המונוגמיה והמשפחה הגרעינית סיימו את דרכם ההיסטורית? ● יש מצב

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

ועדת המשפט קבעה: טראמפ אשם ב"עבירות ופשעים חמורים"

כל 23 הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד; כל 17 הצירים הרפובליקאים הצביעו נגד ● השלב הבא: אישור סעיפי האישום במליאת הבית, קרוב לוודאי לפני סוף השנה ● הסנט ידון בכתב האישום בינואר ואין כמעט ספק שטראמפ יצא זכאי

תיירת  / צילום: שאטרסטוק

100 הערים בהן ביקרו הכי הרבה תיירים: מי בראש הרשימה ולאיזה מקום הגיעו ירושלים ות"א?

חברת המחקר הבריטית Euromonitor International ערכה בדיקה מעמיקה בקרב 400 ערים וגיבשה את רשימת הערים שנהנו מהכי הרבה תיירות נכנסת ● הערים מאסיה שולטות ברשימה, לונדון מאבדת מעט ממעמדה ואילו ירושלים התמקמה במקום טוב באמצע

ליאור שליין והשר גלעד ארדן / צילומים: ישראל סלם, תמר מצפי

פרשנות: הכירו את החוקר שדורש מפוליטיקאים להפסיק לשקר ויש לו גם תוכנית שתגרום לזה לקרות

ד"ר אלעד אורג מהקריה האקדמית אונו מציע להטיל על עובדי ציבור חובה משפטית עקרונית לומר את האמת לציבור • המקרה של ליאור שליין והשר גלעד ארדן כמשל ● פרשנות

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

סערת הגירעון: מנכ"ל האוצר ייפגש עם היועמ"ש, צפוי לדרוש חקירה פלילית של ההדלפות מדוח המבקר

שי באב"ד פנה למנדלבליט בבקשה לפגישה דחופה, על רקע היחסים העכורים בינו לבין שאול מרידור, במטרה להחזיר את משרד האוצר לפעילות תקינה • הדברים מגיעים על רקע חשיפות "גלובס" של טיוטת המבקר העוסקת בגירעון ובהסרת פרקים הנוגעים למחלוקות הקשות בין בכירים באוצר

אניטה אלברס / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

הלוחשת לסלבס: הפרופסורית שהופכת את מפורסמי הוליווד לאנשי עסקים מצליחים

פרופ' אניטה אלברס מהרווארד, שחקרה סיפורי הצלחה של כוכבי בידור וספורט, רוצה לעזור להם להפוך גם לאנשי עסקים טובים יותר ● בשביל זה היא מתחזקת פרופיל אינסטגרם פופולרי ומלמדת קורס בנושאי מיתוג וניהול מו"מ, שמחבר בין סטודנטים לתואר שני במינהל עסקים לבין הוליווד ועולם הספורט

סקר הסקרים

סקר ראשון אחרי פיזור הכנסת: כחול לבן שומרת על פער של 3 מנדטים מהליכוד

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

ממימון מפלגות עד כלים חד פעמיים - כמה אתם שולטים בחדשות?

מתי יתפטר נתניהו מתפקידיו כשר, איפה נבחרה ראשת הממשלה הצעירה ביותר בעולם ואת מי הכי חיפשו השנה הישראלים בגוגל? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בדרך לפרישה קרובה מהאיחוד האירופי: ניצחון היסטורי לג'ונסון בבחירות בבריטניה

לפי מדגמים ותוצאות חלקיות, השמרנים בבריטניה זכו בבחירות ברוב גדול, הסולל את הדרך לפרישה מהאיחוד האירופי כבר בינואר 2020 ● "ניצחון בקנה מדה היסטורי", הכריז ג'ונסון ● ה"לייבור" הובסו, קורבין הודיע שיעזוב עד הבחירות הבאות ● עם פרסום המדגמים, הפאונד זינק ב-2.3%

שי נוביק/ צילום: איל יצהר

"למשקיעים לא אכפת שהצלנו עכברים. הם רוצים ניסויים קליניים"

זו הפעם השנייה שיזם הביוטק שי נוביק לוקח חברה כושלת, יוצק אותה לשלד בורסאי ומנסה להוציא אותה מהבוץ ולגרום למשקיעים להאמין בפתרון הרפואי שהיא מפתחת ● זה הצליח לו עם פרולור והורמון הגדילה – האם הוא יצליח עם אנלייבקס והתרופה לתגובה קטלנית של המערכת החיסונית?

סקר הסקרים

סקר הסקרים: כחול לבן מגדילה את הפער, אבל עדיין לא תצליח להקים ממשלה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

משה כחלון ואביגדור ליברמן /  עמית שאבי - ידיעות אחרונות

פרשנות: הבחירות יורגשו בקרוב מאוד בכיס של כולנו, וגם למה כחלון הוא לא באמת קורבן

המדינה תיכנס בסוף החודש לתקציב המשכי ● זה קרה לא פעם בעבר, אבל הפעם השמיכה קצרה יותר מאי–פעם ● פרשנות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 7 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מארק צוקרברג / צילום: ג'ושוע רוברטס, רויטרס

"בית המשפט העליון של פייסבוק": החברה משקיעה 130 מ' דולר בגוף שיעביר עליה ביקורת

פייסבוק תשקיע 130 מיליון דולר כדי להקים גוף עצמאי אשר מטרתו היא לבקר כיצד החברה מסננת את התוכן שלה

לי אור אברבך / צילום: איה אפרים

ממשיך להשתנות: שורה של מינויי בכירים ושינויים מבניים בחטיבת הרדיו של תאגיד השידור הציבורי "כאן"

ל"גלובס" נודע כי עומר פרנקל ימונה לעורך בכיר "כאן קול המוזיקה", תומר מולוידזון לעורך בכיר "כאן 88" ורועי דלמדיגו לעורך בכיר "כאן גימל" ● בנוסף ימונה קובי מנורה למפיק הראשי של תחנות המוזיקה

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מרכז הליכוד קבע: בחירות מקדימות ב-26 בדצמבר

הבחירות המקדימות נקבעו לפי דרישה של חבר הכנסת גדעון סער, שהודיע על כוונתו להתמודד מול ראש הממשלה נתניהו

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

אנליסטים: ההסכם עם סין רחוק מלהיות הישג מפואר לטראמפ

תחת הכותרת "סין תחמנה את טראמפ" כותב "וושינגטון פוסט": בהסכימה להוריד את המכסים, הסירה ארה"ב נטל כבד מעל סין תמורת הבטחות שבייג'ינג תקיים או לא תקיים בעתיד ● המחלוקות הגדולות נותרו על השולחן: הסובסידיות המסיביות שמעניקה סין לחברות ממשלתיות, והנוהג הסיני לדרוש ידע טכנולוגי מחברות זרות תמורת הזכות לפעול בסין

מלון הר ציון ירושלים - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

מרד בהרצליה, זעם המתווכים ועזריאלי עולים לי-ם. כותרות הנדל"ן

בכמה מכר שלמה אליהו את מלון הר ציון בירושלים לעזריאלי, למה 300 מתווכים הגיעו השבוע לבית ציוני אמריקה בת"א, פרטים ראשונים על ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן וגם: תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה של קרית ים קיבלה אור ירוק

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

סגירה מעורבת בוול סטריט לאחר אישור ההסכם בין סין וארה"ב

הנשיא טראמפ: מכסים בגובה של 25% על סחורות מסין יישארו בתוקף אבל ארה"ב תשהה את כניסתם לתוקף של מכסים נוספים ● בורסות אירופה נסגרו בעליות לאחר פרסום תוצאות הבחירות בבריטניה