גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"המזכה הלאומי": ראיון עם העו"ד של אולמרט, וינרוט וקלגסבלד

עד לפני כמה שנים זיכה עו"ד דן שינמן כמה משועי הארץ. עכשיו הוא מעוניין לעשות רק דבר אחד - לכתוב ספרים ■ חבלי הפרישה, התיקים הגדולים, המישפטיזציה בציבור והאתגר הגדול: להתמודד עם הביקורת על ספריו

עו"ד דן שינמן יוצא מכליו. בשעה שחלפה עד לאותו הרגע, ניהלנו שיחה נינוחה על הקליינטים שלו בעבר ובהווה - אהוד אולמרט, עו"ד יעקב וינרוט, עו"ד דורי קלגסבלד, עומרי שרון - על ההצלחות, על הכשלונות. הוא שמר על טון מדוד ומתון, הישיר מבט, היה רגוע. אבל ברגע שבו נכנס הפיל לחדר - כלומר: יחס הביקורת הספרותית לשני הספרים שהוציא ("ניתוח לב פתוח", ועכשיו ספרו השני "בין הקטבים") - הוא פשוט איבד שיווי משקל: "האנשים הרבים שקנו את הספר חשבו עליו דברים טובים כמו כל אלה שכתבו את ההקדשות על הכריכה!", הוא רושף.

ניסינו לחזור לעניינים המשפטיים ולדבר על אולמרט, אבל זה היה אבוד: "'ניתוח לב פתוח' היה רב מכר!", הוא ממשיך, "קיבלתי עליו ביקורות נפלאות. המיליה הספרותי, טבעי בעיניי שיתייחס לדן שינמן בהסתייגות ובחשדנות. אם אני מאמין שהספר שכתבתי טוב, וקבוצת אנשים שאני מאמין בהם נתנה לי פידבקים טובים, זה מספק אותי".

כששינמן נשאל אם "בין הקטבים" זו ספרות גבוהה הוא זועם על מה שנתפס אצלו כביקורת מצידנו: "ספרות יפה היא לא בהכרח ברברת, שפה סתומה, לא ברורה ולא קוהרנטית. הז'אנר שלי הוא להגיד דברים בצורה ברורה וממוקדת. אם תקראי שוב את הספר שלי, בכל עמוד ועמוד גלומים נושאים ונושאי משנה שאני מפתח. אני מדבר על אנשים שנמצאים על הגבול, לגיבורה יש מאניה דפרסיה, אבל לא כזו שפוטרת אותה מאחריות פלילית. זה כמו ששואלים מישהו שעבר טראומה 'למה לא שלטת בעצמך?' והוא עונה 'התחרפנתי'. האם צריך לסלוח לו או לשלוח אותו לכלא? זה רעיון מספיק טוב לספר?!".

- כשדיברת איתנו על סוגיות משפטיות לא היית כל-כך נסער.

"כי בשבילי המשפט הוא היסטוריה".

- הרגשת שמה שעשית עד עכשיו היה בזבוז?

"להפך. הייתי בר מזל. חוויתי חוויות עצומות שמהן אני יכול להפיק את הכתיבה. אבל להמשיך לעשות שוב את אותו הדבר? הדברים נעשים יותר קשים. המתח. לא בכדי אתה לא יכול להיות מנתח מעל גיל 60. יש הקבלה בין עבודתו של מנתח לעבודת הסנגור. זה מצריך כל-כך הרבה עוצמה, מאמץ בלתי פוסק, ובגיל מסוים זה כבד. גם צבירת הניסיון והידע מסתיימת. לירידת היכולת יש ערך שלילי גדול שאנחנו נוטים להתכחש אליו, ולא הייתי מוכן להתכחש לו. בתיקים האחרונים שבהם הופעתי - רמון, קלגסבלד, עמרי שרון - הרגשתי שהמשא מתחיל להיות כבד".

- אולי בגלל כובד המשא הם הסתיימו בהרשעות.

"קלגסבלד היה הישג. גם רמון היה הצלחה. גזר הדין תיקן במידה רבה את הכרעת הדין. לרדת מהבמה זה מאוד קשה. היה הרבה ריסק בהחלטה הזאת".

- איזה סיכון לקחת? המשרד פעיל ומצליח, משכורת הייתה לך. מה היה קורה?

"האגו. האגו הוא הכול. לא הייתי מצליח בדבר הזה אם לא הייתי עושה צעד דרסטי ומודיע לי ולסביבתי שאני יורד מהבמה. לשותפות שלי במשרד לא היה פשוט לקבל את הידיעה".

- זה נעשה בבת-אחת?

"כן. אבל נשארתי במשרד".

- זאת לא התנתקות מעולם המשפט.

"לא התנתקות מוחלטת, אבל מעט יחסית לעומת התקופה שבה הייתי בבתי משפט ועמדתי בראש הגדוד".

"כיום הקורא הוא השופט שלי"

הסוציאליסט של פעם הפך למחובר לצמרת עולמות הכלכלה, המשפט והפוליטיקה, וזכה לכינוי "המזכה הלאומי", אחרי שרשרת זיכויים מרשימה של אישים כמו רפי הוכמן, ראש עיריית אילת לשעבר; אריה גוראל, ראש עיריית חיפה המיתולוגי; מיכאל אורון ובתו רינת במשפט הדיסקונטאים; ורו"ח דן ברזילי ואמנון שדה במשפט הבנקאים. ב-2007 התפוגג מגע המידאס שלו, והוא חווה מספר הרשעות בזו אחר זו.

"החלטתי לזוז הצידה לפני שבע שנים, כשהתחיל התיק של גד זאבי (שיוצג על-ידי איריס ניב-סבאג בפרשת מלם וזוכה לפני כשנה). אמרתי לאנשים שלי שבתיק הזה אני לא מופיע. אצל וינרוט הייתי מעורב בצורה מסיבית; מה זה מעורב - הייתי באולם, וזו הייתה תקופה שכבר לא באתי לאולמות. ישבתי בגלימה ושתקתי. נתתי תמיכה מוראלית".

- יש כיום אישיות כמו וינרוט שהייתה יכולה לשאוב אותך בחזרה לפעילות משפטית שוטפת?

"לא".

- אתה אומר את זה בלי אפילו לחשוב.

"נכון".

- כשייצגת את חיים רמון חזרת מהספסל.

"הרגשתי סוג של חובה לחזור. השותפות שלי נכנסו לנעליי בצורה יוצאת מהכלל, ואני לא שם. כשאתה לא מנגן במשך חמש-שש שנים, אתה כבר לא רוצה להופיע על הבמה".

"כשאני מספר סיפור לשופט אני כבול למקרה. כיום אני לא כבול למקרה ולא לתוצאה. מאחורי כל כתיבה יש רעיון וכוונה, הקורא הוא השופט שלי".

"יש הרשעות שקרובות לזיכוי"

למרות רצונו של שינמן לשמור מרחק בטוח מהעשייה המשפטית, הוא לא יכול היה להבליג על ביקורתה של השופטת ברכה אופיר-תום באוקטובר האחרון, על החלטת בית המשפט המחוזי לזכות את אהוד אולמרט בפרשת מעטפות הכסף. שינמן יצא להגן על הלקוח, ואמר שדבריה של אופיר-תום עושים לו עוול נוראי.

- אמרת בעבר שיש רדיפה חסרת מעצורים אחר נבחרי ציבור. זה נכון גם לגבי אולמרט?

"ישנה התפתחות במשפט הישראלי בכל מה שנוגע לאנשי ציבור. בתקופת מפא"י הייתה להם חסינות, עד שזו הוסרה, כמו בפרשת ידלין. בשנים האחרונות התפתח דיון אם צריך להעמיד לדין בתחום האפור ולא השחור, כמו במקרה של הירשזון, שהיה צריך לעמוד לדין. אבל בואו לא נדבר על מקרים ברורים. בואו נדבר על רפי הוכמן במשפט הבנקים, רפול, קהלני, שטרית, עומרי שרון, שמעון שבס. הייתה אסכולה שאמרה - צריך לחקור ולהעמיד לדין, ואסכולה אחרת גרסה שצריך היה לטפל בהם אחרת".

- אבל הנה, עומרי שרון ישב בכלא.

"והוא גם לא טען לזיכוי. הוא הודה, והשאלה הייתה מה העונש שמגיע לו. כאן היה ויכוח. לדעתי השופטים אמרו את אותו הדבר במידה מסוימת גם בתיק של אולמרט".

- זה טירוף ציבורי?

"זה בון טון. מגמה ציבורית".

- ולא התקשורת מובילה אותה?

"היא גורם דומיננטי, אבל לא היא האשמה. זה ויכוח מוזר בין אלה שבעד שחיתות לבין אלה שנגדה. כולנו נגד שחיתות, והבון טון הזה יוצר סוג של לחץ על המערכת המשפטית, וזאת בעיה. אין סוביודיצה, כולם מקשקשים כי אין ברירה. כיום יש לי את האפשרות לראות את זה מהיציע, ויש רגרסיה. אני לא יודע אם זה מוביל לטוב או לרע, אבל אני יודע שזה הגיע לקיצוניות. כשדני פרידמן, אדם ראוי, הלך נגד הבון טון - הוא הפך לאויב העם. גם הרכב בית המשפט העליון שונה. הוא לא צריך להיות מורכב רק מאקס תובעים, אלא גם מסנגורים, ובזה יש שינוי לטובה".

- הרשעתו של אולמרט הייתה פלילית.

"גם בהרשעה פלילית יש קטגוריות שונות. יש הרשעות שקרובות לזיכוי".

- שנת המאסר על תנאי שנגזרה על אולמרט הייתה עונש קל?

"כן".

- מה היה נחשב לעונש כבד?

"מאסר בפועל".

- מנער סוציאליסט הפכת לחלק מההון-שלטון.

"אין שום סתירה בין העובדה שנלחמתי בבתי המשפט על חפותם של אנשים מסוימים, לבין העובדה שתפיסת העולם שלי היא פשטות. החברים הטובים שלי למדו איתי בבית הספר, אחד מגיל 8 ואחד מגיל 5. מה זה הון-שלטון? אני לא האידיאולוג של ההון והשלטון. קלקול מידות יהיה לנצח, ואנחנו צריכים להילחם בו".

- יש סיכוי שתפנה לפוליטיקה?

"חוזרים לשאלת הבחירה. יכולתי להיות בתפקידים ציבוריים, כולל מינוי ליועץ המשפטי לממשלה, אבל רציתי לכתוב. ידעתי מה אני רוצה ואני מקווה שאני מגשים את זה. אני רוצה שאנשים יקראו את הספר שלי, כי אני חושב שאני יכול לתת מבט מעמיק על העולם שאני מכיר".

הכתבה המלאה - במגזין G

דן שינמן

עוד כתבות

כלי רכב בנמל חיפה / צילום: ורהפטיג ונציאן

גם שוק הרכב מחכה לממשלה החדשה: מה יקרה ב-2020?

נתוני המכירות של שנת 2019 מזכירים את אשתקד: ארבעה מותגים חולשים על חצי מהענף ● האם 2020 תיראה אותו הדבר (לא בטוח), איך יושפע הענף מהגירעון, ולמה לא צריך להתרגש יותר מדי מהרכב החשמלי?

מתניהו אנגלמן / צילום: אתר המלג

בכירים במשרד המבקר עולים להתקפה: "דוח הגירעון נכתב ברוח המפקד"

לדברי הגורמים, היו במשרד חילוקי דעות בשאלה אם משרד האוצר כשל בהתנהלותו סביב הגירעון ואם הדוח צריך לכלול המלצות

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

קנביט במזכר עקרונות לשת"פ אסטרטגי עם חברת תרופות גרמנית

ההסכם כולל השקעה של 1.8 מיליון דולר לפי שווי של 350 מיליון שקל, פרמיה של 52% על מחיר השוק

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

הפד הותיר את הריבית ללא שינוי על 1.75%-1.5%, בהתאם לתחזיות

יו"ר הפד פאוול לא הפתיע את השוק ומותיר את הריבית ללא שינוי ● תמכו בהחלטה נתונים חיוביים מצד הכלכלה האמריקאית ביום שישי האחרון, בהם תוספת משרות גבוהה מהצפוי ושיעור אבטלה נמוך של 3.5% בלבד

מריוס נכט - תמר מצפי

החברות Verbal ו-Helthymize מתאחדות ומגייסות 9 מיליון דולר בהובלת קרן aMoon

החברות שפיתחו טכנולוגיות לאבחון מחלות על בסיס שינויים בקול האנושי ימוזגו לחברה אחת ששמה ייקרא Vocalis ● את הגיוס תוביל קרן הון הסיכון למדעי החיים aMoon בהובלת מריוס נכט

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

תשובה נפרד מ"הפרה החולבת" של קבוצת דלק: השלימה מכירת מניותיה בדלק רכב ביותר מ-400 מיליון שקל

בתוך מספר ימים מכרה דלק 22.5% ממניות יבואנית הרכב שבשליטת גיל אגמון ברווח של 117 מיליון שקל ● אחרי שזינקה בתחילת השבוע, מניית דלק רכב מוסיפה להתחזק והיום עלתה בעוד 6%

תחבורה ציבורית בת"א / צילום: איל יצהר

דעה: הכסף חייב ללכת כולו לתחבורה הציבורית

כדי ליצור מערך תחבורה אטרקטיבי שיסיט משתמשים מהרכב הפרטי, מוטב יהיה שכל הסכום שיוזרם לקופת המדינה כתוצאה מאגרות הגודש יגיע לשדרוג מערך האוטובוסים ● דעה

גרטה טונברג / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אשת השנה של מגזין "טיים": גרטה טונברג

גרטה טונברג, שהוכרזה היום כאשת השנה של מגזין "טיים", נאמה הבוקר בפסגת האקלים והאשימה את מנהיגי העולם בעיסוק ביחסי ציבור, במקום בנקיטת פעולה אמיתית בנוגע למשבר האקלים: "מנהיגי העולם מוליכים אותנו שולל"

סיבוס חוברת ל-Wolt במלחמה מול תן ביס / צילומים: שלומי יוסף

התחרות על ארוחת הצהריים מעלה הילוך: סיבוס חוברת לוולט במלחמה מול תן ביס

ספקית שירותי ההסעדה סיבוס חוברת לאפליקציית משלוחי האוכל Wolt, כדי לחזק את כוחה בתחרות מול החברה החזקה בתחום - תן ביס, וכדי לקצר את זמן המשלוחים לחצי שעה בממוצע • בנוסף, ל"גלובס" נודע כי Wolt מרחיבה את שירותיה גם לראשל"צ ולפ"ת

ירון רצון, מנכ"ל וממייסדי קנביט / צילום: יחצ

בכירים לשעבר בקנביט במרכז חשדות הרשות לשימוש במידע פנים

רשות ניירות ערך חוקרת חשדות לעבירות של שימוש במידע פנים, במסגרתה נחקרו נושאי משרה בחברה בעבר ובהווה ● בין הנחקרים היו המנכ"ל לשעבר בשלד, ירון רצון, ושרון אדיב

זאב בילסקי בדיון על החוק לפיזור הכנסת / צילום: טל שניידר, גלובס

האם פיזור הכנסת יוביל לשיתוק בענף הבנייה?

לפי החוק, החל מהחודש הבא כל פרויקט בניה חייב לעבור דרך מכוני בקרה ● הבעיה: המכונים לא מוכנים לבדיקת מסה של פרויקטים ● יו"ר מטה הדיור זאב בילסקי הופיע הערב בוועדה שדנה בפיזור הכנסת בניסיון להעביר סעיף שדוחה את הצורך בהתקשרות עמם ● נכון לעכשיו ללא הצלחה

רמטכ"ל מינאמר, מין אנג הליינג. רציחות, אונס וגירוש של מאות אלפי בני מיעוט הרוהינגה / צילום: Maxim Shemetov, רויטרס

ארה"ב: משרד האוצר הטיל סנקציות כלכליות כבדות נגד מפרי זכויות אדם בעולם

בכיר במשרד האוצר האמריקאי: "המטרה היא לייצר השלכות מוחשיות ומשמעותיות לאלו שמרוויחים מהפרות זכויות אדם"

טראמפ כנבל העל של מארוול תאנוס  / צילום: צילום מסך, גלובס

"אתם יודעים שהוא הנבל, כן?": הציוץ של טראמפ גורר לעג ברחבי הרשת

אחד מחשבונות הטוויטר של הקמפיין של טראמפ העלה סרטון ובו טראמפ מוצג כנבל העל של מארוול שדוגל בהשמדת מחצית מהיקום

מילון וובסטר    / צילום: shutterstock

מילת השנה של מילון וובסטר: "they" - כינוי לאנשים לא בינאריים מבחינה מגדרית

הכוונה לאנשים שלא מזהים את עצמם באופן מוחלט כזכר או כנקבה ● המושג "they" עבר שינוי רדיקלי בשנים האחרונות, והמילה עמדה במרכז של ויכוחים ושיחות תרבותיות באקדמיה, ברשתות החברתיות ובתרבות הפופולרית

יורש העצר הסעודי, מוחמד בין סלמאן / צילום: Reuters

על רקע הופעת בכורה מרשימה: האם הנפקת ארמקו תסייע להגשמת התוכניות של בין סלמאן?

מניית ענקית האנרגיה הסעודית זינקה ב-10% ביום המסחר הראשון שלה בבורסה המקומית של ריאד ● ההנפקה, הגדולה בהיסטוריה, אמורה לשמש בסיס לשינוי הכלכלי העצום שמבקש לחולל יורש העצר הסעודי והאיש החזק בממלכה, מוחמד בין סלמאן

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

"איך מצביעים בבחירות ואיך ממלאים לוטו": מה עוד חיפשו הישראלים בגוגל

גוגל פרסמה הערב את סיכום השנה במנוע החיפוש שלה ● הבחירות אמנם העסיקו יותר מכל את הישראלים, אך באופן מפתיע ראש הממשלה לא התברג לעשרת האנשים שהכי עניינו את הגולשים ● את מי עוד חיפשו הישראלים בגוגל?

סוחרים צופים בנאומו של יו"ר הפד ג'רום פאואל לאחר החלטת הריבית / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות; המשקיעים נרגעו - הריבית לא צפויה לעלות ב-2020

יו"ר הפד פאוול לא הפתיע את השוק והותיר את הריבית ללא שינוי; רומז: לא יחולו שינויים בריבית גם בשנה הבאה ● מניית ארמקו הסעודית, החברה בעלת השווי הגבוה בעולם, זינקה ב-10% ביום המסחר הראשון שלה בריהאד

סקר הסקרים

סקר הסקרים: שעות ספורות לפיזור הכנסת, כחול לבן פותחת פער על הליכוד

הכנסת ה-22 צפויה להתפזר הלילה, ומדינת ישראל תלך לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר לקראת עוד מערכת בחירות סוערת

בריאן פירס, ראש אגף הכלכלה ביאט"א / צילום: IATA

למרות הגידול במספר הנוסעים: 2019 הייתה שנה מאכזבת לענף התעופה

מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין השליכה השנה גם על ענף התעופה ותנועת הנוסעים, שאומנם צמחה אך בשיעור מתון מהתחזיות ●  בפתיחת כנס המדיה העולמי של ארגון התעופה העולמי בז'נבה, הודיע הארגון כי הוא מצמצם את התחזית לשנה הבאה לתנועה עולמית של 4.7 מיליארד נוסעים

עבודות על תחנת קרליבך של הרכבת הקלה / צילום: איל יצהר, גלובס

האוצר נגד הכלכלה: פעל ללא סמכות לעצור את מכרזי הרכבת הקלה

משרד האוצר הבהיר היום כי אין משמעות משפטית לנסיונו של משרד הכלכלה לעצור את מכרזי הקו הירוק והסגול של הרכבת הקלה ● משרד הכלכלה ביקש לעצור את המרכזים לאחר שבקשת הפטור מרכש גומלין שהגישה נת"ע נדחתה