גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המפכ"ל לשעבר רפי פלד הורשע במירמה והפרת אמונים

זאת במסגרת פרשת פלד-גבעוני ■ נקבע כי היו"ר פלד "לא גנב כספים, אך כשל במילוי חובתו כבעל שליטה ואיפשר לטל יגרמן לעשות בחברות כבשלו" ■ הנאשמים הנוספים בפרשה - יגרמן, גבעוני והבי - הורשעו גם בגניבה

מפכ"ל המשטרה לשעבר, רפי פלד, הורשע בפלילים. פלד - שהיה גם מנכ"ל חברת החשמל ואף שימש כמנכ"ל משרד ראש הממשלה לחודשיים תחת אריאל שרון - הורשע הבוקר (ד') על-ידי בית המשפט המחוזי בתל-אביב בביצוע שתי עבירות של מירמה והפרת אמונים בתאגיד ובעבירות דיווח. זאת, במסגרת ניהול קבוצת החברות הציבוריות פלד-גבעוני, שקרסו בתחילת שנות האלפיים. עם זאת, השופט חאלד כבוב ציין כי פלד לא לקח כספים לכיסו הפרטי.

3 הנאשמים הנוספים בפרשה - היועץ הפיננסי, טל יגרמן, אריה גבעוני ודוד הבי, שלצדו של פלד היו בעלי השליטה בחברות מקבוצת פלד-גבעוני והואשמו עמו כי הביאו לקריסתן - הורשעו גם הם בפרשה בעבירות רבות וחמורות יותר, בהן גניבה בידי מנהל, עבירות מנהלים בתאגיד, מירמה והפרת אמונים בתאגיד ובעבירות זיוף ודיווח.

לדברי השופט, "רפי פלד לא גנב ולא נגע בכספים, אך כשל במילוי חובתו כבעל שליטה ואיפשר לטל יגרמן לעשות בקבוצה כבשלו, שמע אזהרות ובחר להתעלם מהן, ובכך הפר אמונים כלפי החברות הציבוריות שבהן עמד וגם כלפי ציבור המשקיעים".

הכרעת הדין, המשתרעת על פני 500 עמודים, הביאה לסיומה את הפרשה שנמשכה למעלה מ-10 שנים. פרשת פלד-גבעוני נחשפה במחצית הראשונה של 2002, כשקבוצת חברות ציבוריות - שהשליטה בהן נרכשה בידי קבוצת משקיעים בראשות פלד, יגרמן, גבעוני והבי - קרסה. בעקבות הקריסה, שהותירה את הקבוצה עם חובות גדולים בהיקף של מאות מיליוני שקלים, החלה רשות ניירות ערך לחקור את הפרשה, ובעיקר את אי-פרסום הדוחות הכספיים של כמה מחברות הקבוצה.

השופט חאלד כבוב קבע כי פלד, גבעוני והבי ניהלו מערכת כספית פרטית אסורה עם יגרמן, שיצרה אצל כל אחד מהם עניין אישי בעסקאות שבין החברות הציבוריות שהקימו לבין יגרמן.

"הנאשמים עשו שימוש ציני בכספי החברות בקבוצת פלד-גבעוני, לא בחלו באמצעים והעבירו עשרות מיליוני שקלים לעסקיהם, תוך הותרת בעלי המניות מהציבור מחוץ למעגל... קשייו הכלכליים של טל יגרמן עמדו בראש מעייניהם במקום טובת החברה הציבורית", קבע.

"המושך בחוטים"

השופט ציין כי "התמונה אשר מצטיירת באופן ברור היא של מערכת יחסים פיננסית, עמוקה ומתמשכת בין בעלי השליטה לבין יגרמן, אשר התבססה הן על רקע עסקי והן על רקע אישי. מערכת שיצרה עניין אישי לבעלי השליטה בעסקאות החברות הציבוריות עם יגרמן".

לדברי השופט, מעמדו של יגרמן בקבוצה היה "כמעמדו של המושך בחוטים בהצגת בובות. הבובה למראית-עין מלאת חיים, אולם קהל הצופים התמים אינו יודע כי ידו של יגרמן היא המפעילה אותה, המשליטה את רצונה ומזיזה את הבובה לאן שרק תחפוץ, בהתאם לתוכנית שנרקמה מראש".

כבוב ציין כי הדבר לא נבע משום שפלד, גבעוני והבי היו חלשי אופי או חסרי חוט שדרה, "אלא משום שהבנתם בשוק ההון הייתה מוגבלת מאוד ולעתים לא קיימת; בעוד שהבנתו, בקיאותו ידענותו והתמצאותו של יגרמן בזירה זו הינה מרשימה ביותר - ומכאן שפער זה איפשר ליגרמן להכפיף את שיקול-דעתם של הנאשמים לשיקול-דעתו שלו".

לדברי בית המשפט, "הנאשמים ראו ביגרמן גאון פיננסי. 'פלד, גבעוני והבי הלכו אחרי 'צליל חלילו' של יגרמן בעיניים עצומות", קבע. השופט הוסיף והסביר כי פלד, גבעוני והבי נתנו בידיו של יגרמן סמכויות ניהול על כל חברות הקבוצה, ובכך חרגו מסמכותם ופעלו בניגוד לטובת הקבוצה.

"האסימון נפל מאוחר"

במהלך המשפט טען פלד כי לאורך הדרך, הוא מעולם לא ידע ולא שיער בנפשו שהוא פועל באופן פלילי וחושב שגם מרבית הציבור לא יכול היה לצפות כי התנהגותו תיחשב פלילית. כן טען פלד כי הוא לא ידע שגבעוני, הבי וירגמן העבירו כספים מהחברות הציבוריות, וכי הם הסתירו זאת ממנו. עוד טען פלד כי מרגע שהתבהר לו שבוצעו העברות, הוא הניע מהלך אינטנסיבי לבדיקת ההעברות.

על טיעונים אלה כתב השופט - "התרשמתי שפלד האמין בתחילה באמת שמדובר באי-סדרים שאפשר לתקן. קיבלתי גם את עדותו במובן זה שרק מאוחר 'נפל לפלד האסימון'. עם זאת, הוכח כי נורות האזהרה היבהבו חודשים קודם לכן, והיה זה תפקידו של פלד להבחין בכך, אך זאת לא עשה.

"אין זה סביר בעיניי שפלד יצא מהתמונה בצורה כה רחבה. הוא פעל מאוחר מדי, ועדיין מנע מידע מבעלי תפקידים. בסופו של דבר מדובר במי שלקח על עצמו להיות יו"ר קבוצה, והוא היה הפנים של קבוצה, שהשתלטה על לא פחות מ-8 חברות תוך מינוף גבוה ביותר. פלד אינו בפוזיציה שהוא יכול לטעון כי לא ידע מה התרחש".

עוד כתב השופט כי פלד הסתיר את טיב יחסיו האישיים-כספיים עם יגרמן מפני גורמים שונים. "מדובר במי שהיה מפכ"ל המשטרה, וההתלבטות של פלד ביחס להתנהלות בחברות מעידה שהיה לו חשד לאי-סדרים חמורים, ולמרות זאת הוא בחר שלא לפנות למשטרה", נקבע.

פרקליטו של פלד: נבחן הגשת ערעור

פרקליטו של רפי פלד, עו"ד גיורא אדרת, מסר כי אחרי שילמד את הכרעת הדין, תתקבל ההחלטה אם לערער עליה. "ככול שמדובר בפלד, האישומים וההרשעה מתייחסים לעבירות של מנהל בתאגיד ולא לעבירות גניבה", הדגיש.

פרקליטות מיסוי וכלכלה מסרה כי היא "שבעת-רצון מהמסר שיצא מבית המשפט, המדגיש את החשיבות בהתנהלות ראויה בחברות ציבוריות, והיא רואה בחומרה ניצול משאבי חברה ציבורית לטובת אינטרסים פרטיים, גם בתקופות משבר עסקיות".

יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, אמר: "עבירות חמורות אלה, אשר בוצעו על-ידי גורמים בכירים, פוגעות במשקיעים ובאמון הציבור. ההחלטה החשובה הזו של בית המשפט מוכיחה כי כולם שווים בפנים החוק, תחזק את יכולת האכיפה וההרתעה של הרשות ותגביר את ההגנה על המשקיעים בשוק ההון".

התובעת במשפט היא עו"ד חנה קורין; יגרמן מיוצג בידי עו"ד דוד פורר; גבעוני - בידי עו"ד משה ישראל; והבי - בידי עו"ד שרון קופ.

רקע: קריסה עם חובות של 800 מיליון שקל

פרשת פלד-גבעוני נחשפה ב-2002, כאשר אשכול של חברות ציבוריות - שהשליטה בהן נרכשה על-ידי קבוצת משקיעים בראשות רפי פלד, אריה גבעוני, דוד הבי וטל יגרמן - קרס והותיר אחריו חובות של כ-800 מיליון שקל.

גבעוני, הבי ופלד כיהנו כנושאי משרה בכירים ובעלי השליטה בחברות הציבוריות משב תעשיות, פויכטינגר תעשיות ופויכטינגר השקעות. יגרמן היה היועץ הפיננסי של השלושה, אך פעל כמי שמנהל את העניינים.

בין חברות הקבוצה (שכללה 8 חברות ציבוריות וחברות פרטיות) נטוו קשרי אחזקה צולבים, הלוואות וערבויות, אשר יצרו יחסי תלות מכבידים וגרמו לאפקט דומינו בעת קריסתן.

היום כינה השופט את מהלך רכישת הקבוצה "הליך בזק", שבמהלכו השתלטו הנאשמים על 8 חברות ציבוריות בתוך מספר חודשים. מסע הרכישות התבצע באמצעות מינוף מאוד משמעותי בעזרת אשראי בנקאי. כאשר הגיעה השעה לפדות את ההלוואות שניטלו לצורך ההשתלטות על החברות הציבוריות, עשו הנאשמים שימוש בכספים בדרך שלא הייתה לטובתן.

נטלו במירמה 45 מיליון שקל

בכתב האישום נטען כי ב-2002 נטלו גבעוני, והבי ויגרמן במירמה 45 מיליון שקל מכספי הקבוצה, וביצעו בכך עבירות גניבה בידי מנהל ועבירות נוספות. לגבי פלד נאמר כי הוא לא מילא את חובותיו כיו"ר דירקטוריון פויכטונגר תעשיות ומשב תעשיות קירור, ובין השאר לא דיווח לדירקטוריון על הגניבה.

פלד הואשם בעבירות מירמה בתאגיד ובעבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך נוכח התעלמותו ממשיכות הכספים מן החברות הציבוריות, והעלמת מידע רלבנטי מדירקטוריון החברות בדבר עסקיו המשותפים עם יגרמן ותמיכתו הכספית בו. כמו כן הואשם פלד באחריות לדיווחים מטעים בדוחות של החברות הציבוריות.

כתב האישום ייחס לגבעוני, הבי ויגרמן עבירות של גניבה בידי מנהל ועבירות מירמה בתאגיד, בגין משיכות כספים שלא כדין מחברות ציבוריות והעברתם לחברות פרטיות, הנפקת ערבויות בנקאיות מחשבונות החברות הציבוריות לטובת הלוואות שנטלו חברות פרטיות בבעלותם; וכן מתן הלוואות מהחברות הציבוריות ליגרמן ללא הליכי האישור המתחייבים מן העובדה שיגרמן כיהן הלכה למעשה כמנהל העסקים/הכספים הראשי של הקבוצה, ומבלי שגבעוני והבי גילו את עניינם האישי בהלוואה זו, הנובע מן העובדה שבאותה תקופה תמכו כלכלית ביגרמן והוא היה בעל חוב כלפיהם.

במארס 2007 הורשעו 3 דירקטורים מקבוצת פלד-גבעוני באחריות לאי-פרסום דוחות החברה, והוטלו עליהם קנסות.

נציין כי לאחר ההרשעה בפלילים בפרשת פלד-גבעוני, נאמן הסדר הנושים של חברת פויכטונגר תעשיות בע"מ הגיש היום לבית המשפט בקשה לחלק כ-6.5 מיליון שקל לבעלי המניות בחברה. הבקשה הוגשה בידי עורכי הדין נדב ויסמן ולירן בר-שלום ממשרד מיתר ליקוורניק גבע & לשם ברנדוויין, בשם רו"ח חן ברידצ'ב, הנאמן על הסדר הנושים של החברה.

פרשת פלד גבעוני

עוד כתבות

פרופ’ מייקל פורטר וניר ברקת   / צילום: רמי זרנגר

קבלו תזכורת: ההיסטוריה הפחות מחמיאה של המנטור של ניר ברקת

וגם: מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר אורנית רז, תפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד ● השיחה

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ

 ג'יי קלייטון, יו"ר ה SEC  / צילום: רויטרס Brendan McDermid

סטארט-אפ הבלוקצ'יין הישראלי אניגמה נקנס בחצי מיליון דולר ויחזיר כסף למשקיעי ה-ICO

החברה הישראלית-אמריקאית, בהובלת המייסד גיא זיסקינד, גייסה ממשקיעים 45 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי ב-2017 ● בהתאם לדרישת ה-SEC, מטבעות הקריפטו של אניגמה יירשמו כניירות ערך והחברה תשיב כספים למשקיעים שהשתתפו ב-ICO

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה מגדיל החזקותיו בדלק: רכש מניות הקבוצה ב-44 מיליון שקל

מדובר ברכישה של קרוב ל-1% מהונה המונפק של דלק ובכך תשובה עלה להחזקה של 61.7% ממניותיה של הקבוצה ● בחודש האחרון איבדה דלק כ-20% מערכה, מה שמשקף לקבוצה שווי שוק של 5.13 מיליארד שקל

דני מזרחי, אופל בלאנס \ צילום: יח"צ

לאחר עלייה של 90% בשנה: בני משפחת מזרחי מימשו מניות אופל בלאנס בכ-30 מיליון שקל

רכישת המניות על ידי הפניקס ואקסלנס, שהפכו לבעלי עניין בחברה, התבצעה במחיר של 4.55 שקלים למניה ● גם אלטשולר שחם הפך בעל עניין בחברה בחודש אפריל 2019 אשר מחזיק בכ-9.5% ממניות החברה

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכל על כתפי ליברמן והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

שבוע האופנה מילאנו / צילום: Gettyimages ישראל

צבעוניות נועזת ועור במקום ג’ינס: המראות החמים ברחובות מילאנו בשבוע האופנה

שילובי הדפסים שמכריזים על קיומם וטוויסט לחליפה המחויטת ● בבירת האופנה הבינו כבר מזמן שהמראות המעניינים נמצאים בכלל מחוץ למסלול

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

אחרי הפיגוע הרצחני, בגרמניה מאשימים את הימין הקיצוני ב"הרעלת האווירה"

הרוצח פתח בירי בבר, נסע לבר אחר שבו רצח ארבעה בני אדם, ואז המשיך לדירתו, שם רצח את אמו והתאבד ● פוליטיקאים מאשימים את "אלטרנטיבה לגרמניה" ביצירת אווירה המכשירה מעשי טרור מסוג זה

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע

סרטון התעמולה של שקד, שבו היא מציעה לפגוע בזכויותיהם של עובדים זרים / צילום: פייסבוק

דעה: הרעיון של שקד למנוע תשלומי פנסיה מעובדים זרים - לא מוסרי ולא יהודי ומקומם

שרת המשפטים לשעבר שקד ממשיכה לצבוע מאבקים לטובת זכויות אדם כ"שמאלנות" ואת מי שמגן על זכויות עובדים כ"אויבי המעסיקים" • המציאות הקשה של העובדים הזרים עלולה להפוך ליותר קשה • וגם: התפיסה התביעתית פוגעת בפרקליטות. טוב יעשה הארגון אם יגייס סנגורים

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

מצבה הקשה של תהל וכישלון ניסיונות המכירה של החברה הובילו להתפטרות המנכ"ל סער ברכה

את ברכה יחליף בינתיים רוני קומר, שמונה למ"מ המנכ"ל בתיאום עם הבנקים נושי החברה ● עפ"י מקורות בשוק, הבנקים ימשיכו לממן את תהל במסגרת תוכנית התייעלות שתאפשר לפרוע כמה שיותר מחובותיה כלפיהם

האישה היחידה בחדר / צילום: יעל שינקר, גלובס

140 חברות ישראליות, רק 24% נשים בדירקטוריונים: הרשימה המלאה

מה משותף לצ'ק פוינט, בזן, הבנק הבינלאומי, שיכון ובינוי וסלקום? בדירקטוריון שלהן יושבת אישה אחת בלבד ● "גלובס" יצא למסע בעקבות ייצוג הנשים בדירקטוריונים וחזר עם ממצאים מדאיגים ● מהחברות הסבירות ועד המביכות - הנה הרשימה המלאה

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה בתל אביב בהובלת הבנקים; טבע עלתה בכ-3%

מדד ת"א 35 איבד 0.5%, מדד ת"א 90 השיל 0.8% ומדד הבנקים נפל ב-1.4% ● אלביט מערכות איבדה 1.9%, ארפורט סיטי ירדה בכ-1% במחזור גבוה ● קומפיוג'ן זינקה בכ-8% על רקע חידוש השת"פ עם בריסטול מאיירס

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

עונש ההשעיה של מנצ'סטר סיטי עוד רחוק מלהתממש

אלופת הפרמייר ליג מבטיחה להילחם באופ"א בכל כוחה וכספה - ויש לה הרבה מזה ● גם אופ"א מבינים שהם לא יכולים לוותר וכל תקנות ה"פייר פליי" עומדות למשפט ● אנחנו רק בצעד הראשון של מלחמה משפטית שעשויה לשנות את עולם הכדורגל