גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

החיים מתחילים בגיל...

התפטרותו מרצון של האפיפיור כנראה תיזכר יום אחד יותר מאשר כל כהונתו

השבועות האחרונים זימנו הודעות פרישה דרמטיות מחמת הביולוגיה. בנדיקטוס ה-16 היה האפיפיור הראשון בהיסטוריה שהתפטר לרגל זקנתו, הראשון זה 600 שנה שהתפטר מאיזושהי סיבה. הוא בן 85. מלכת הולנד ביאטריס ציינה לפי שבועיים את יום הולדתה ה-75 בהודעה על התפטרות ממשמשת ובאה לטובת בנה בן ה-45 (גם אמה וסבתה התפטרו). בהודו, איל-התעשייה והפיננסים המהולל ראטאן טאטה פרש מניהול האימפריה שלו בגיל 75, בבריאות תקינה.

איזה הבדל לעומת האפיפיור הקודם, יוחנן פאולוס השני, אשר הכריח את העולם כולו לצפות יום אחר יום בייסורי הזדקנותו האיומים (פרקינסון), וגסס בשידור חי, מפני שהאמין כי אלוהים מעמיד אותו בניסיון, ומשורה ישחרר רק המוות.

איזה הבדל לעומת מלכת בריטניה, עוד מעט בת 86, ההולכת בעקבות המלכה ויקטוריה, מוסיפה לצעוד בסך, ומניחה לבנה ויורשה המיועד להזדקן בחוסר-נחת (בן 63). כיוצא בזה גם קיסר יפן, אקיהיטו, שהשנה ימלאו לו 80; ומלך תאילנד פומיפון אדונייאדט, שהשנה ימלאו לו 85, בריאותו רופפת מאוד, ועונשים פליליים מאיימים על כל מי שידברו בו סרה.

ואיזה הבדל לעומת איל התקשורת והשעשועים סאמנר רדסטון, על סף יום הולדתו ה-95, המוסיף לנהל את קיסרותו הענקית (ויאקום, CBS, MTV, סרטי פרמאונט ורשת ארצית של בתי קולנוע), לאחר שהתקוטט בפומבי עם בתו-יורשתו, ונפטר מכל יורש פוטנציאלי אחר.

כיוצא בזה, גם רופרט מרדוק ממשיך (עוד מעט בן 82); ושלדון אדלסון (עוד מעט 80) שולט ללא מצרים בקיסרות ההימורים חובקת היבשות שלו.

בחברה שצדעיה מאפירים

יש כאן, צריך להודות, עירוב של מין בשאינו מינו. נסיך הכנסייה הקתולית התפטר מפני שכלו כוחותיו. המלכה ביאטריס מתפטרת מפני שמסורת משפחתית היא לפרוש לטובת יורשים צעירים יחסית, כאשר גם הפורש וגם היורש נמצאים, פחות או יותר, במלוא כוחם. גם המנכ"לים המוסיפים להתמנכ"ל מאמינים שהם נמצאים במלוא כוחם, ונראה שהם אמנם נמצאים.

שאלת הפרישה, בעיקר כאשר אין חובת פרישה, נשאלת ביתר שאת בחברה שצדעיה מאפירים. תוחלת החיים מתארכת והולכת, והתקדמות הרפואה מבטיחה שגם איכות החיים לעת זיקנה תשתפר ותלך. עצם המושג "זיקנה" כפוף לשינויים. שנות ה-50 היו הזמן להנמיך את המסך לפני מאה שנה ופחות. עכשיו הן הופכות רק לגיל עמידה צעיר (מישהו מדבר כאן מניסיונו האישי?).

לישראל יש נשיא כמעט בן 90, ורק קנטרנים יחשבו שזיקנתו היא לרועץ לו או לארצו. אביו המנוח של ראש הממשלה היה סר לספריה בקומה זקופה ובצעד בטוח עד סמוך ליום הולדתו ה-100 (בנסיבות אחרות, גם הוא היה יכול להיות נשיא). לאיטליה יש מסורת של ישישים מופלגים בנשיאות. הנוכחי הוא כמעט בן 93. קודמו היה בן 85 בסיום כהונתו. נשיא קודם היה בן 89 בסיום כהונתו. איש מהם לא בייש את עצמו או את ארצו. אדרבא, בארץ מפולגת ורבת שערוריות, הם נשאו את נס החוקה וניקיון הכפיים.

אפשר להרבות טריוויה, כמעט עד זרא, מפני שאיפיונים מופשטים על זיקנה לעתים קרובות אינם מתיישבים עם עובדות.

דנג בגיל 90, גלדסטון בגיל 93

הבישוף של רומא התפטר בגיל 85 מפני שלא יכול עוד. אבל דנג שאופינג, המנהיג העליון של סין במשך 15 שנה ויותר, הנהיג אותה אל רפורמות כלכליות נועזות בשנות ה-80 של חייו, והציל את הרפורמות מעינם הצרה של השמרנים במפלגה בהיותו בן 90.

ויליאם גלדסטון, ראש הממשלה הבריטי המהולל, בימי שיאה של האימפריה, הרכיב את ממשלתו החמישית בגיל 93. אבל וינסטון צ'רצ'יל נאלץ לפרוש מן הכהונה, בחוסר חשק ניכר, בגיל 80. הרולד וילסון פרש מן הכהונה (1976) בגיל 60, מפני שחשב שצעירים ממנו צריכים לקבל הזדמנות. מפלגתו בחרה תחתיו את ג'יימס קלהן בן ה-64. הוא הנהיג אותה אל תבוסה בבחירות, היא ישבה באופוזיציה 17 שנה, ולבסוף חזרה לשלטון בהנהגת טוני בלייר בן ה-44.

שופטים פדרליים בארה"ב, בכל הדרגים, מתמנים לכל חייהם. בבית המשפט העליון בוושינגטון, ארבעה מתשעה שופטים הם בני 75 ומעלה. זה לא כבר התפטר זקן השופטים, שהיה בן 92, ולא מסיבות בריאות. ארבע שנים לפניו התפטרה שופטת עליונה שהיתה בת 82. היא מוסיפה להיות פעילה מאוד, מרצה, מלמדת, עומדת בראש ועדות ציבוריות.

החוק האמריקאי אינו מכיר ב"גיל פרישה" בשירות הממשלתי. פיטורים מחמת גיל הם סיבה לתביעה משפטית. לצד העוונות של סקסיזם ושל הומופוביה יש גם עוון ה"גילנות" (ageism), לשון "גיל". בדרך כלל המערכת יכולה לסמוך על עובדיה, שהם יפרשו הרבה לפני 92, אם כי זה לא כבר התפרסם מקרהו של עובד במשרד הדואר שהוסיף לבוא לעבודה הרחק אל שנות ה-80 שלו.

אבל במוסד וושינגטוני מהולל שאינו כפוף לחוקי ארה"ב, הבנק העולמי, עובדים חייבים בפרישה בגיל 62, כמעט ללא יוצאים מן הכלל.

במועצת הזקנים

בפוליטיקה האלקטורלית של ארה"ב כמובן אין כללים, והבוחרים כישר בעיניהם יעשו. את ניו ג'רזי מייצג בסנאט בוושינגטון מולטי-מיליונר (יהודי) בן 89. הוא התרעם באחרונה בפומבי על כוונותיו של ינוקא בן 43, ראש העיר הגדולה ביותר בניו ג'רזי, להתמודד נגדו בבחירות של 2014 (tinyurl.com/bkarnkc).

אגב, הוא אינו האיש הזקן ביותר בתולדות הסנאט. השיא שייך לפוליטיקאי דרומי, אשר כיהן שם עד שמלאו לו 99 שנה, לפני עשר שנים.

מפעם לפעם, כאשר נפשם של האמריקאים נוקעת מן הפוליטיקאים שלהם (זאת אומרת, לעתים די קרובות), חוזרת ועולה השאלה של הגבלת תקופת הכהונה. מדוע לא, לפני 60 שנה הוטלה הגבלה של שתי תקופות כהונה על נשיאים, לכל חייהם. הגבלה כזאת קיימת על מושלים בשמונה מדינות, כולל קליפורניה. אמנם ההגבלה נוגעת לאורך הכהונה, לא לגילו של המכהן, אבל מיניה וביה יש כאן גם התערבות ביולוגית.

בכלל, כל הגיון קיומו של הסנאט נוגע לטמפרמנט שלו. הוא נועד להיות איטי, מתון, מאופק. אנרגיה קפצנית ניתנה לבית הנבחרים, שציריו אנוסים לחזור ולהיבחר אחת לשנתיים. עצם המושג "סנאט" מדבר בשבח הגיל. בעברית תרגומו הקרוב ביותר הוא "מועצת הזקנים". בערבית מתרגמים "מועצת השייח'ים", במובן של זיקנה נשואת פנים.

סנילי בגיל 69? צעיר בגיל 81?

הזיקנה, אמרנו, היא עניין יותר ויותר יחסי. במערכת הבחירות של 1980, רונלד רייגן היה בן 69. אנשים העלו אז את שאלת כשירותו הביולוגית. מה יקרה אם תפקוד אותו סניליות בבית הלבן? רייגן השיב אז, כנראה רק בחצי רצינות, שאם יהיה סנילי, הוא יפרוש מייד. בפועל ניכרו בו סימנים של היחלשות מנטאלית, אבל זו היתה אולי תוצאה של ניסיון ההתנקשות בחייו, בימי נשיאותו הראשונים. לימים פיתח מחלת אלצהיימר, ומותר לשער שניצניה ניכרו עוד בימי כהונתו.

אף על פי כן מקובל להניח, שנשיאות רייגן היתה אחת המוצלחות ביותר של כל הזמנים. הימין האמריקאי בוודאי מאמין בזה, אולי גם בהשוואה עם ג'ורג' בוש האב והבן שבאו אחריו, ואינו חדל להתגעגע אל רייגן. מעניין שלאחר רייגן, המפלגה הרפובליקנית מינתה שני מועמדים לנשיאות, בוב דול וג'ון מקיין, שהיו אפילו זקנים ממנו. הביסו אותם דמוקרטים צעירים מהם ב-20 שנה ויותר.

חברות אסיאניות ואפריקניות מכירות לא פעם ביתרונות שמזמן ניסיון השנים. לפעמים הן מכירות מפני שאין להן בררה, ומפני שאוטוקרטים זקנים נאחזים בקרנות המזבח, ואינם מרפים. לפעמים לא.

בהודו, הארץ הצעירה ביותר בעולם (47.5% הם בני 24 ופחות; רק 5.6% הם בני 65 ויותר), קשה להיות שר בממשלה אם לא מלאו למכהן 70 שנה. ראש הממשלה הנוכחי הוא בן 80. המנהיג הבולט ביותר של האופוזיציה בפרלמנט הוא בן 85, עם שאיפות פוליטיות. ראש ממשלה קודם נכנס לכהונה בגיל 81, פרש בגיל 83, ומת בגיל 99.

הרי טרומן, הנשיא האחרון לפני שחוקת ארה"ב תוקנה כדי להגביל זמן כהונה, נהג להתבדח (כנראה) שהוא יחזור ויתמודד על הנשיאות בגיל 90. הוא מת בגיל 89, כך שלא נאלץ להתכחש להבטחתו. שלוש שנים לאחר מותו, להקת רוק בשיקאגו הקליטה פזמון, שכלל את השורה, "הארי טרומן, אנחנו זקוקים לך". הוא הגיע למקום ה-13 במצעד הלהיטים של זמנו.

הערכת מצב בגיל מבוגר

ב-1950, לגבר שהגיע לגיל 50 היה סיכוי של 5% להגיע לגיל 90. ב-2003 הסיכוי הזה גדל ל-16%. הסיכוי של נשים להגיע לגיל 90 גדל מ-9.6% ל-28%. אף על פי כן, בני 85 ממוצעים נוטים לסבול ממחלות זיקנה: נכויות ושיטיון. לאחר גיל 70, בעיות השיטיון מוכפלות אחת לחמש שנים. הן פוקדות 25% מבני 85, ו-50% מבני 90.

העובדות האלה לקוחות מראיון רדיו בארה"ב עם ד"ר ליאו קוני, פרופ' לרפואה, מייסד לימודי מחלות הזיקנה באוניברסיטת ייל (אפשר להאזין ב- tinyurl.com/cdmlv3l). ד"ר קוני נשאל אם, בהתחשב בעובדות האלה, מוטב לארצות שלא יהיו להן מנהיגים בני 85 ויותר.

תשובתו היתה: "אני חושב שיש צורך להעריך את מצב בריאותם. אין זאת אומרת שאנשים בני 86 אינם מסוגלים אוטומטית לתפקד ברמה גבוהה, אבל אני חושב שיש אצלם שכיחות גדולה של בעיות, והם זקוקים לכל הפחות להערכת-מצב בהגיעם לגיל הזה".

על החלטת האפיפיור לפרוש, ד"ר קוני אמר: "זו היתה החלטה חכמה מאוד. אינני יודע דבר על מצב בריאותו, על שליטתו המנטאלית או על תפקודו הגופני, אבל אני חושב שטוב הדבר להסתלק מדרגת אחריות כזאת כאשר אתה בן 85". תחת הרדיו קיבלה מכתבים זועמים, שהתלוננו על "גילנותו" של ד"ר קוני.

חיים יותר

* רשימות קודמות של יואב קרני אפשר לקרוא ב-yoavkarny.com

עוד כתבות

ויקיפדיה / צילום: שאטרסטוק

לאחר שלוש שנים: הוסרה החסימה של ויקיפדיה בטורקיה

לפי פסק הדין של בית המשפט בטורקיה, החסימה מנוגדת לחוקה הטורקית ומפרה את חופש הביטוי ● טורקיה חסמה את האנציקלופדיה המקוונת לאחר שבוויקיפדיה סירבו להסיר תכנים לפיהם ממשלת טורקיה תמכה בקבוצות טרוריסטיות

משה גברילוב / צילום: סיון פרג'

מטבע לקנדוק: משה גברילוב מצטרף לחברת הקנאביס הרפואי

וגם: מלרן פרויקטים ומסחר פתחה את היום בבורסה בתל אביב

מכונת הציוצים של טראמפ / איור: איל אונגר, גלובס

מכונת ציוצים: שלוש שנות נשיאות טראמפ בגרסת הטוויטר. מה מסתתר בחשבון של השולף המהיר במערב

בכל הקשור לטוויטר, נשיא ארה"ב הוא השולף הכי מהיר במערב ● כמה פעמים הוא התייחס אל עצמו כ"נשיא הכי אהוב על כולם"? כמה פעמים הוא תקף גופי תקשורת? כמה פעמים הוא הדהד תיאוריות קונספירציה? ● כל המספרים מאחורי הציוצים ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד 

מחירי הדיור / תמונה: שאטרסטוק

הפועלים ולאומי: שוק הנדל"ן ימשיך לעלות בשנה הנוכחית

בבנקים הגדולים צופים שעלייה בהתחלות בנייה תירשם בגלל הבשלת פרויקטים של מחיר למשתכן ● גם מחירי הדיור ימשיכו לעלות

 

סניף של יינות ביתן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

חילופים בהנהלת יינות ביתן: דוד סבן ימונה לסמנכ"ל הכספים במקום איל וינברג

רו"ח איל וינברג כיהן בתפקיד כשנה וחצי ● סבן כיהן בשנים האחרונות כסמנכ"ל הכספים באיקאה

עיריית גבעתיים / צילום: איל יצהר

ביהמ"ש: עירייה חייבת לפעול בהגינות בהסכמים עם יזמים

עיריית גבעתיים חתמה עם יזם על הסכם שלפיו היא מוותרת על היטל השבחה, ובתמורה היזם יקים פארק בתוכנית הבנייה ● ביהמ"ש קבע כי היא אינה רשאית לעשות זאת, אולם כיוון שההסכם כבר נחתם, והיזם מילא את חלקו - לא ביטל את ההסכם

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

הלחץ מצד אמזון, נייק ואיקאה לא עזר: מושל טנסי יחתום על חוק שמונע זכות אימוץ מלהט"בים

החוק מגן על סוכנויות אימוץ ומעונות שלא מעניקים שירות למשפחות להט"בים ● למרות המחאה, החברות לא הודיעו שהן מתכננות לשנות את פעילותן בטנסי בתגובה להודעת המושל

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

קוטלר מתחיל לעשות שינויים בבנק הפועלים: מבטל את חטיבת מחזיקי עניין

חטיבת מחזיקי עניין בבנק מבוטלת פחות מחמש שנים לאחר שהוקמה ● מרבית הפעילויות שהיו תחת החטיבה של יעל דרומי, שפורשת מהבנק, יוכפפו כעת לחטיבת משאבי אנוש שבהובלת עמית אוברקוביץ'

נדל"ן מניב / צילום: shutterstock

על רקע הגאות במניות נדל"ן: אזורים ואאורה מפשירות תוכניות להנפקת קרן ריט

אזורים מקדמת הנפקת פעילות השכרת דירות לטווח ארוך, ודיווחה כי חברה בת הגישה טיוטת תשקיף "לצורך הנפקתה לציבור כקרן השקעות במקרקעין" ● אאורה דיווחה כי היא "ממשיכה לפעול להקים קרן להשקעות במקרקעין", לאחר שבשבוע שעבר דיווחה כי "טרם התגבשו התנאים להקמת קרן הריט או למכירת נכסים לקרן"

קובי אלפי  / צילום: מורן ויזל

"השוק המקומי ממשיך להיות זול ואטרקטיבי ביחס לרמת התמחור של שוק המניות העולמי"

לדברי קובי אלפי מבית ההשקעות אלפי בנדק, סביבת תמחור הכסף מאוד נמוכה ונוחה למגזר העסקי: "השוק הספיק להפנים במהלך השנה החולפת שהריבית נמצאת בשליטה ואינה צפויה לעלות בקרוב" ● ואילו סקטורים ומניות מומלצות לדעתו?

וואטסאפ/ צילום: shutterstock

התקלה בוואטסאפ תוקנה חלקית: חלק מהמשתמשים חזרו לשגרה

(עדכון) - דיווחים על תקלה בשליחת מדיה באפליקציה החלו להתקבל החל משעה 13:00, וזאת במספר מדינות

ג'ף בזוס / צילום: רויטרס  Shannon Stapleton

בהינף יד: אמזון מבקשת להמציא מחדש את האופן שבו אנו משלמים

ענקית הטק בונה מסופים בחנויות שיאפשרו לקונים לקשור את המידע מכרטיסי האשראי שלהם לכף־היד ● במילים אחרות, הקונה יוכל לשלם בהינף יד, בלי להוציא כרטיס או טלפון חכם

גשר יהודית / צילום: קבוצת אורון אחזקות והשקעות

אחרי שכמעט הפיל ממשלה: גשר יהודית בתל אביב נפתח היום לתנועה ושוב גורר תלונות

עשור אחרי שהתכנון החל ולאחר עיכוב בן חצי שנה, הגשר להולכי הרגל שנועד לחבר את מזרח ומערב תל אביב הושלם, אך לא חף מבעיות • אין הגנה ממזג האוויר והוא לא מתחבר לתחנת הרכבת הסמוכה • בעירייה ובנתיבי איילון מאמינים שמדובר בצעד חשוב בדרך להקלה על עומסי התנועה

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

אפריקה בידי לוקסי: לפידות קפיטל הבטיחה גיוס של 115 מיליון שקל באג"ח להמרה

חברת ההשקעות של יעקב לוקסנבורג השלימה את כל המקורות הדרושים לה לרכישת הבעלות המלאה בקבוצת אפריקה ישראל ● עם הגופים שהשתתפו במכרז המוסדי נמנים ילין לפידות, קרן נוקד וקרנות הנאמנות של אי.בי.אי ומור

בלומברג/  צילום: רויטרס, PETER HENDERSON

ההוצאה חסרת התקדים של בלומברג משנה את כלכלת הבחירות בארה"ב

מה הסכום שהוציא המיליארדר הדמוקרטי עד נקודה זו, כמה עלה לו ספוט תשדיר של 60 שניות במחצית משחק הסופרבול הקרוב, ומה הסיבה שהוא מתקיף את נשיא ארה"ב? ● "יש תחושה שבלומברג עושה משהו שהמפלגה שלו לא יכולה לעשות – ללכת בכוח נגד טראמפ"

לשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

ירידה במשרות הפנויות ב-2019; ואילו מקצועות הובילו את הירידות?

מספר המשרות הפנויות במשק עלה באוקטובר-דצמבר, אך בסיכום שנתי נרשמה ירידה ● בהשוואה ל-2018 חלה עלייה של 17% במספר המשרות הפנויות של מהנדסים; מנגד, חלה ירידה של 23% במספר המשרות הפנויות של מאבטחים ● בדרום נרשמה ירידה בשיעור המשרות הפנויות - ואיפה נרשמו עליות?

מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס / צילום: Reuters, Joshua Roberts

שר המסחר ההודי: אמזון לא עשתה לנו טובה גדולה בכך שהכריזה על השקעה של מיליארד דולר במדינה

"הם אולי מכניסים מיליארד דולר, אבל אם הם מפסידים כאן בערך מיליארד דולר בשנה, הם למעשה חייבים לממן את ההפסד הזה", אמר שר המסחר ההודי פיוש גויאל ביריד בנושא אבטחה בניו דלהי, "לכן זו לא טובה גדולה כשהם משקיעים בהודו מיליארד דולר"

המרכז המסחרי של ישפרו במודיעין  / צילום: תמר מצפי

מימוש באופק? נכסים ובניין מבקשת למכור את חברת הנדל"ן המניב ישפרו ב-900 מיליון שקל

הסכום משקף מכפיל של 1.1 על ההון העצמי האמיתי של ישפרו, אבל ייתכן כי בסוף התהליך תסכים נכסים ובניין לסכום נמוך יותר ● בין המתמודדים על רכישת ישפרו: קרן ריט1 וחברת מגה אור, להב אל.אר ותנופורט

איציק שמולי/ צילום: שלומי יוסף

ח"כ שמולי הודיע על עתירתו לפסילת מפלגתה של אשת רוצח ראש הממשלה

טרימבובלר-עמיר הגישה ביום רביעי האחרון את רשימתה לכנסת ואמרה בפני ועדת הבחירות המרכזית: "אנחנו דורשים משפט חוזר ליגאל עמיר" ● שמולי: "אסור שהכתם הזה ידבק בכותלי הבית, ובכוונתי לעתור לפסילתה כדי להסירו"

משתתפי ומשתתפות Valuable 500 Israel/  צילום: איציק יסנוביץ

על תבונה ונגישות: מי השיקו את פורום valuable 500 ישראל

וגם: רגע לפני פרישתו - שמואל פלדל, מנכ"ל סימנס ישראל, יצא לסיור פרידה