גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סקר: הצרכנים ממורמרים ממחירי מוצרי החלב - אך נאמנים לתנובה

צרכני שטראוס מרוצים במיוחד מהאיכות, צרכני תנובה מרוצים מהטעם, טרה מובילה בנוחות האריזות, וגד מובילה בשאלת ההרכב התזונתי ■ סקר החברות המובילות של "גלובס" בדק את ענף החלב וגילה אי שביעות-רצון גורפת מהמחירים

תנובה ושטראוס הן המחלבות המועדפות, אך בפער זעיר על פני טרה ומחלבות גד - כך לפי סקר שביעות-הרצון של "גלובס", שבוצע על-ידי מכון שריד שירותי מחקר ובשיתוף פלאפון, ובדק שורה של שאלות ביחס ל-4 המחלבות. הפערים קטנים: תנובה ושטראוס קיבלו 7.8, טרה - 7.7, ומחלבות גד - 7.6.

המחקר בוצע במהלך חודש פברואר בקרב מדגם של כ-800 תושבי ישראל דוברי עברית מגיל 18 הצורכים מוצרי חלב. המרואיינים התבקשו לדרג את שביעות-הרצון שלהם מהחברה העיקרית שממנה הם קונים מוצרי חלב.

השאלות בדקו את שביעות-רצון מרמת המחירים (הפרמטר עם הדירוג הנמוך בסקר), ממגוון המוצרים של החברה, מההרכב התזונתי/בריאותי של מוצרי החברה, מאיכות המוצרים, מעמידותם, מנוחות האריזות וכמובן מהטעם - שהיה גם הפרמטר שזכה לדירוג הגבוה ביותר בסקר.

השאלות שבחנו את נאמנות הלקוחות התייחסו לתדירות שבה רוכשים הצרכנים את מוצריהם מאותה חברה ומחברות מתחרות.

בשאלת הנאמנות הממצאים היו צפופים הרבה פחות: צרכני תנובה הביעו את הנאמנות הגבוהה ביותר למוצרי החברה (40%), לעומת 16%-20% בקרב צרכני 3 המחלבות האחרות. עם זאת, יש לציין כי הסקר בוצע לפני הודעת תנובה על ייקור הקוטג' ב-3.5%.

שנייה דורגה טרה, כש-20% מלקוחותיה השיבו כי הם תמיד קונים את מוצרי החברה. למוצרי שטראוס הביעו נאמנות 17% מלקוחותיה, ולמוצרי גד שיעור של 16%.

לפיכך, אין פלא שלקוחות תנובה קונים הכי פחות מוצרים שונים מחברות מתחרות: 48% מהם השיבו כי הם נוהגים לגוון, לעומת 70% מלקוחות שטראוס ו-71% מלקוחות טרה.

בשל אופי ומגוון המוצרים של גד, אך טבעי הוא שצרכני החברה ימצאו את מבוקשם למוצרים כמו חלב, שוקו או גבינת קוטג' בקרב המתחרים, כך ש-76% מבין הלקוחות השיבו כי הם נוהגים לרכוש מוצרים שונים מחברות שונות.

שאלה נוספת בדקה עד כמה חשובה היצרנית בבחירת המוצר: ממוצע של 11% מכלל הצרכנים השיבו כי הם קונים את אותו מוצר, אולם מחברות שונות בכל פעם: 12% מלקוחות תנובה, 13% מלקוחות שטראוס, 9% מלקוחות טרה ו-8% מלקוחות גד.

תנובה: מרוצים במיוחד מהטעם

תנובה דורגה ראשונה בשני פרמטרים מתוך שבעה. צרכני המחלבה הגדולה בישראל שבעי-רצון בעיקר ממגוון מוצריה החברה - פרמטר שגם המתחרה שטראוס קיבלה בו ציון זהה. הציון הגבוה ביותר שצרכני תנובה העניקו לחברה הוא בקטגוריית הטעם של המוצרים: 8.6.

שטראוס: מרוצים מאיכות המוצרים

שטראוס, החברה השנייה בגודלה, דורגה ראשונה מבית 7 הפרמטרים שבסקר. לקוחות החברה ציינו לטובה את מגוון המוצרים של החברה (לצד תנובה). באיכות המוצרים קיבלה שטראוס את הציון הגבוה בסקר (8.6). עוד קיבלה שטראוס את הציון הגבוה בשאלה על שביעות-רצון מעמידות המוצרים: הציון שהחברה קיבלה הוא 8.1 - גבוה במעט מהציון הממוצע של כלל החברות בסקר: 8.

טרה: הכי מרוצים מהמחירים

הפרמטרים שבהם טרה קיבלה את הציון הגבוה ביותר הם גודל האריזות ונוחות השימוש בהן: 8.5 לעומת ציון של 8.4 למוצרי תנובה ושטראוס. גם בפרמטר שביעות-הרצון מרמת המחירים של המוצרים דורגה טרה ראשונה עם הציון הנמוך 5.9 - שעם זאת היה גבוה ביחס לתוצאות שקיבלו המתחרות כשהציון הממוצע של כל 4 המחלבות עמד על 5.2 בסך הכול.

טרה היא גם החברה שקיבלה את מספר הדירוגים הנמוך הגדול ביותר בסקר: 5 מתוך 7 (חלקם בחלוקה עם אחת המתחרות) הלקוחות ציינו כי הם אינם מרוצים ממגוון המוצרים של החברה ומעמידות המוצרים. גם בסוגיית הטעם קיבלה טרה את הציון הנמוך יחסית - 8.3, אם כי זה הסעיף שזכה לציון הגבוה בסקר עם הממוצע 8.5.

גד: המחיר גבוה מדי

הגבינות של גד שונות בנוף הרגיל של מוצרי החלב. לחברה אין חלב ניגר, קוטג' או יוגורט עם תות, אבל היא שחקנית דומיננטית בקטגוריית הגבינות המלוחות. הציון הגבוה ביותר שהוענק לגד היה בקטגוריית ההרכב התזונתי של מוצריה: 7.8 - מעט מעל המתחרות שקיבלו כולן את הציון 7.7.

נקודת התורפה של גד היא המחירים. החברה קיבלה את הציון הנמוך ביותר בכל מדדי הסקירה: 4.4. צרכני גד הביעו גם אי שביעות-רצון יחסית בנוגע לנוחות השימוש באריזות וגודלן: 8.1 לעומת הציון הממוצע 8.4.

נאמנות ליצרני חלב

שביעות רצון ממוצרי חלב

הייתה מחאה? תנובה שולטת בענף ביד רמה

מנתוני נילסן עולה כי תנובה שולטת ב-55% מענף מוצרי החלב, המגלגל יותר מ-8 מיליארד שקל בשנה. חברת שטראוס מחזיקה ב-15.5% מהענף, והחברה-הבת יטבתה מחזיקה ב-6%. לטרה נתח שוק של 7.8%, ולגד נתח של 3% - המגלם את נוכחותה בקטגוריית הגבינות המלוחות בו היא שחקנית דומיננטית.

נתונים נוספים שהועברו ל"גלובס" כוללים חלוקה לפי קטגוריות מובילות בענף:

* חלב טרי: קטגוריה זו מגלגלת 1.34 מיליארד שקל בשנה, כשתנובה שולטת בכ-70% מענף החלב הניגר. ליטבתה, שלא מחזיקה אף חלב בפיקוח, יש נתח של 14.7%, ולטרה יש נתח של 13.8%.

* קוטג': 574 מיליון שקל בשנה מגלגלת הקטגוריה שהיוותה את סמל המחאה החברתית. גם פה לתנובה הנתח הגדול ביותר, הנאמד ב-70.3% מהקטגוריה.

* גבינה לבנה רכה: קטגוריה זו מגלגלת 517 מיליון שקל בשנה, כשלתנובה נתח של כ-60% מהקטגוריה. שטראוס מחזיקה בכ-31%, וטרה 9%.

* גבינות מלוחות (גבינה צפתית, גבינה בולגרית, פטה, חמד וכדומה): הקטגוריה מגלגלת 433 מיליון שקל בשנה. את הענף הזה חולקת תנובה עם גבינות גד: נתחי השוק של שתי היצרניות הם 43.2% לתנובה ו-32.9% לגד.

נתחי שוק של יצרני החלב

המפתח הוא חדשנות / רונית מרכוס

מה חשוב לי כאשר אני מגיעה למדף מוצרי החלב והגבינות? חדשנות מוצרית: מילקי בטעם בננה, גבינה צהובה דקה דקה, מוצרלה פרסקה וקוטג' עם זיתים הם רק חלק קטן מהדוגמאות לאימוץ החדשנות של המחלבות בישראל.

מדי שנה מושקים עשרות מעדנים חדשים בהתאם לטרנדים כמו בריאות, ומנגד מותגים ותיקים כמו קוטג' או מילקי עוברים הרחבות כדי להגיע לקהלי יעד חדשים.

כך למשל הושקו קרטוני חלב גדולים, המתאימים למשפחות. תנובה השיקה קוטג' למריחה ומוצרים דלי-נתרן וסוכר, שטראוס השיקה קוטג' עם כמות סידן כפולה, יוטבתה של שטראוס השיקה חלב טרי להקצפה, וטרה השיקה סדרת גבינות על בסיס גבינת "טוב טעם" האהודה.

ויש גם מחלבות קטנות יותר שנהנות מדימוי משפחתי כמו משק צוריאל או יעקבס. מחלבת גד, למשל, ממשיכה לטפח את הדימוי המשפחתי, משלבת טכנולוגיות ומשיקה מוצרי דליקטס חדשים כמו גבינות ברי, לבנה עיזים, גבינות איטלקיות כמו מוצרלה וריקוטה פרסקה, מוצרלה בורטה שכוללת שמנת בתוך המוצרלה, משקאות יוגורט ועוד.

הציבור הישראלי אוהב בוטיקים גם בגבינות, וגבינות הבוטיק מגיעות אלינו עד הסופר.

* רונית מרכוס היא סמנכ"לית השירות למגזר הפרטי בפלאפון.

עוד כתבות

קרנות ההייטק יכולות לגוון את תיק ההשקעות / צילום:Shutterstock :א.ס.א.פ קרייטיב

כיצד תעמוד תעשיית ניהול תיקי ההשקעות במבחן הקורונה?

בשנים האחרונות נבלמה הצמיחה של תעשיית ניהול התיקים, שבסוף 2019 ניהלה נכסי ציבור בהיקף של כ-295 מיליארד שקל ● יוזמות של רשות ני"ע עשויות לחולל תפנית במגמה

שר התקשורת החדש, יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

משרד התקשורת נגד האוצר: ההפרדה המבנית בבזק שוב נקלעה למבוי סתום

המדינה מתקשה לגבש עמדה אם לאפשר לבזק לאחד את כל החברות בקבוצה תחת קורת גג אחת • בעוד האוצר ורשות התחרות בעד הקלה על ההפרדה, משרד התקשורת מתנגד

היינץ כריסיטיאן שטראכה / קרדיט צילום: REUTERS/Leonhard Foeger

נחשפה הקדשה אנטישמית של סגן קאנצלר אוסטריה לשעבר שטראכה

שטראכה הוזמן לישראל באופן רשמי בעבר על ידי תנועת "הליכוד", נפגש עם בכירים במפלגה ואף סייר ב"יד ושם", לאחר שהכחיש מכל וכל עמדות אנטישמיות

ילדים רצים בקיבוץ / צילום: אייל מרגולין

אחרי חודשיים בבידוד מחפשים קהילה? הקורונה הובילה לעלייה בהתעניינות בבתים בקיבוצים וכפרים

אחרי שהציבור בישראל גילה שאפשר לעבוד מהבית, ושמשפחה עלולה להיתקע לשבועות בין ארבעה קירות, ביישובים הקהילתיים בצפון ובדרום מדווחים על עלייה בפניות אליהם: "אין ספק שמי שחשב ממילא על מעבר לצפון, הקורונה מבחינתו היא טריגר"

בינה מלאכותית / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

האו"ם נותן חסות לכלי בינה מלאכותית למקבלי החלטות וקובעי מדיניות

הכלי, ששמו Policy Priority Inference, ישמש ממשלות וקובעי מדיניות בפתרון בעיות כמו רעב, התחממות גלובלית, עוני ואי-שוויון מגדרי

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

גליקמן, אדלר ומקאן עלו לשלב הבא במכרז שירותי בריאות כללית

משרדי הפרסום יציגו בקרוב מצגות קריאטיב להנהלת הקופה ● היקף הפרסום של כללית עומד על למעלה מ-10 מיליון שקל בשנה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בירוק: בזק וטבע משכו את ת"א 35 לקפיצה של 1%

בזק זינקה ב-5.4%, טבע בכ-5% ● מד ת"א 90 ננעל ללא שינוי ומדד הבנקים טיפס ב-0.77% ● ישראמקו תחלק 280 מיליון שקל כדיבידנד

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות בהתעלם מגל המחאה בארה"ב: זום ניתרה לשיא, טסלה נהנתה מההצלחה של מאסק

סולאראדג' זינקה ביותר מ-6% לשיא ברמה של 150 דולר למניה ● מניות התעופה יונייטד ואמריקן איירליינס קפצו בכ-5% ● טסלה זינקה ב-7.5%, ביונד מיט ניתרה ב-8%

אולם בית המשפט העליון / צילום: ראובן קסטרו

לאחר נזיפת בג"ץ: ועדת הקורונה תהיה מורכבת מ-9 נשים ו-4 גברים

בג"ץ מתח ביקורת על חוסר הייצוג לנשים בוועדת הקורונה הקודמת, וקבע כי אין לקבל מצב של היעדר ייצוג שכזה, גם אם מדובר בשעות משבר קשה ● הוועדה החדשה להיערכות לקראת הגל השני של הקורונה, אם יגיע, תובל על ידי ד״ר ניצה קסיר

חמאה  / צילום: שלומי יוסף

יבוא חמאה ללא מכס יימשך: התאחדות מגדלי הבקר משכה את העתירה לבג"ץ

שופטי ביהמ"ש המליצו להתאחדות למשוך את העתירה מאחר שהצו, שמאפשר יבוא חופשי ופטור ממכס, ניתן לפרק זמן מוגבל

דורי נאוי / צילום: איל יצהר

דורי נאוי חזר בו מכוונתו לעבור לגור במיאמי; המניה מזנקת

בעדכון בנושא שפרסמה אחים נאוי היא ציינה, כי החלטתו של דורי נאוי התקבלה לאחר פניית דירקטוריון החברה אליו "בבקשה שיחזור בו מהכוונה להעתקת המגורים, בעיקר לאור הודעתו של שאול נאוי לחברה" על סיום תפקידו

מוקי שניידמן / צילום: תמר מצפי, גלובס

ביטול הנפקה, מעבר להפסד וצפי לעלייה בכשלי אשראי: האתגרים שיצר משבר הקורונה למימון ישיר

חברת האשראי הצרכני של משפחת שנידמן גנזה הנפקה לפי שווי של יותר מ-1.5 מיליארד שקל והוציאה עובדים רבים לחל"ת ● רשמה הפסד של 28 מיליון שקל ברבעון ומדווחת על ירידה של 50% במתן ההלוואות בחודש מאי

רומן אברמוביץ’ והאחוזה שרכש בהרצליה פיתוח / צילום: AP, איל יצהר

רגע לפני הקורונה: רומן אברמוביץ' רכש את האחוזה היקרה בישראל

תמורת האחוזה, שנמצאת בהרצליה פיתוח, שילם אברמוביץ' 226 מיליון שקל ● שטח האחוזה הינו כ-9.5 דונם והיא ממוקמת בהרצליה פיתוח וכוללת שני מבנים ששטחם הבנוי כ-3,000 מ"ר ● המוכר הוא אלן הווארד, מנהל קרן גידור בינלאומית ● השיחה

אורי הדומי, מנכ"ל מזור / צילום: תמר מצפי

אורי הדומי מצטרף לדירקטוריון זברה מדיקל

חברת זברה מדיקל עוסקת בניתוח של תמונות הדמיה באמצעות בינה מלאכותית

שירה רבן (מימין) ושרה נתניהו. ההחלטה לפתוח בחקירה בגין עדות שקר חריגה בנוף המשפטי בישראל / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

הנחיות לא חד משמעיות ומיעוט אישומים: על מערכת האכיפה ועדות שקר

על רקע החלטת המשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד שתי עובדות במעון רה"מ בחשד למתן עדות שקר לטובת שרה נתניהו, "גלובס" בדק ומצא כי בתיהמ"ש לא ממהרים להפנות לחקירה עדי שקר, וכי הנחיות פרקליט המדינה בשאלה אם להעמיד לדין בגין עדות שקר קובעות כי יש לאזן בין שיקולים שונים

מדי מים של ארד. חקירה נגד ארבע חברות באיטליה / צילום: אתר החברה

אקזיט לקיבוץ דליה: מכר כ-12% ממניות ארד למוסדיים ב-156 מיליון שקל

הקיבוץ נותר עם החזקה של 15% בחברת מדי המים, הנסחרת בשווי של 1.4 מיליארד שקל, לצד קיבוץ רמות מנשה המחזיק 27%

עובד במפעל שבבים בסין / צילום: רויטרס

בתעשיית השבבים רוצים עשרות מיליארדי דולרים מהממשל האמריקאי

בהתאחדות תעשיית המוליכים-למחצה גיבשו הצעות לשימור היתרון הטכנולוגי של ארה"ב

יוסי ושלומי אמיר / צילום: יחצ

מכירות פרשמרקט זינקו ב-60% ברבעון; הרווח יותר מהכפיל את עצמו

רשת המזון שבשליטת האחים אמיר נהנתה מהשלכות משבר הקורונה, עיתוי חג הפסח וההתרחבות שביצעה במחצית השנייה של 2019 ● הרווח הנקי הסתכם ב-30 מיליון שקל ברבעון הראשון ● שיעור הרווחיות הגולמית של הרשת טיפס ל-34.6%

נג’ין קוקס.”אם אנחנו מתכננים להרחיב את הנוכחות של האנושות מחוץ לכדור הארץ, אנחנו צריכים קודם כל שהאנושות תהיה ראויה להרחבה”
צילום: גוד אזגורי, שגרירות ארה"ב

נמאס מכדור הארץ? ראש המשימה הקרובה של נאס"א למאדים בראיון

נג’ין קוקס, המנהלת בנאס"א את צוות התכנון של משימות הרובוטים על מאדים, מספרת איך סדרת טלוויזיה גרמה לה לגלות בחלל את הצד האופטימי של כדור הארץ ●  "חשוב שגורמים נוספים יוכלו להוציא אנשים מכדור הארץ"

מארק צוקרברג / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עובדי פייסבוק נגד צוקרברג: דורשים לחסום את הפרופיל של טראמפ

עובדי פייסבוק, מהזוטרים ועד כמה בכירים, מנסים לשנות את מדיניות החברה: "כל הכבוד לטוויטר" ● עובד בפייסבוק: "רבים מאיתנו מרגישים שהחברה נמצאת בצד הלא נכון"