גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עו"ד אלי זהר: "עורכי הדין ורואי החשבון הפכו מושא לחקירות"

זהר ‏‎‎בפאנל ראשי משרדי עוה"ד של D&B: "אנו מאבדים את הלגיטימיות הבסיסית של החיסיון שבין עו"ד-לקוח. זה צריך להדליק אור אדום" ■ עו"ד דוד תדמור: "הבג"ץ הכלכלי מת בשנים האחרונות. העליון לא מקבל החלטות בתחום הכלכלי"

בפאנל של ראשי משרדי עריכת הדין במשק, שנערך הבוקר (ד'), בהנחייתו של עורך "גלובס" חגי גולן, הציפו הפרקליטים כמה סוגיות אקטואליות ומעניינות בתחום המשפט.

לדברי עו"ד אלי זהר, ראש משרד עורכי הדין הגדול בארץ, גולדפרב-זליגמן, "אנחנו, עורכי הדין ורואי החשבון, הפכנו מושא לחקירות לא פחות מהלקוחות שלנו. אני רוצה להדליק אור אדום של אזהרה - אנחנו מאבדים את הלגיטימיות הבסיסית של החיסיון שבין עורך דין-לקוח".

דברי זהר נאמרו בכנס שמכנסת מדי שנה חברת הדירוג דן אנד ברדסטריט (D&B), כדי להציג לעורכי הדין את הדירוג השנתי של משרדי עורכי הדין לפי גודלם, ולאפשר להם לפרוס את משנתם בנוגע לנושאים שעל סדר-היום.

אחד הנושאים שנדונו בפאנל היה תכנוני המס של החברות הגדולות במשק והמעורבות של עורכי הדין ורואי החשבון בהם. עו"ד זהר המשיך ואמר בהקשר זה כי דרושה יותר הגנה של המערכת הרגולטורית על עורכי הדין. "הלקוחות שלנו זכאים להסתמך על העצות שלנו, והן ניתנות לפי מיטב שיפוטנו. אנחנו לא יכולים להפוך מושא לחקירה כדי להוכיח את אשמתו של הלקוח שלנו".

בתגובה לטענה כי החברות הגדולות משלמות מס נמוך מדי, ביקש עו"ד מאיר לינזן ממשרד הרצוג-פוקס-נאמן להדגיש כי תכנון מס הוא חלק מזכות הקניין של כל אדם, שהיא זכות יסוד בחברה. "החברות נעזרות בייעוץ של רואי חשבון ועורכי דין כדי לחסוך כסף, והמדינה רוצה לנגוס. כל צד צריך למלא את חלקו בנושא הזה". ,

לינזן הזהיר כי "אסור לשפוך את התינוק יחד עם המים. צריך לשמור על הבחנה חדה בין הפושעים שמעלימים מס לבין אותם אנשים שרוצים לשלם מס באופן תקין. אם יש פרצות בחוקי המס צריך לתקן אותם, אבל צריך לזכור כי יחידים וחברות מרוויחים כסף, וזה הקניין שלהם. גם העיתונות צריכה לעשות הבחנה ברורה בין עבריינים לבין שומרי החוק. צריכים מאוד להיזהר בפופוליזם הזה, כי הוא עלול להרחיק חברות-חוץ מלהשקיע בארץ".

"נוטות לחפש את הכסף מתחת לפנס"

עו"ד דוד תדמור, לשעבר מנהל רשות הגבלים עסקיים, אמר כי לטעמו "בכל הנוגע לתחום הכלכלי אין היום שופטים בירושלים". לדבריו, "הבג"ץ הכלכלי מת בשנים האחרונות. בית המשפט העליון לא מקבל החלטות בתחום הכלכלי".

בדומה לעמיתיו, תדמור ציין כי "במשטר דמוקרטי אסור לשפוט לפי תוצאה, אלא לפי הכוונה. אם אדם לא יכול להסתמך על ייעוץ חשבונאי ומשפטי כשהוא מתמודד מול המערכת, ואתה חושף אותו לענישה פלילית, שברת את ההגנה הבסיסית שבין האזרחים לבין המדינה. זה לא ייעשה".

לטענת עו"ד צבי פירון, שביקר את רשויות המס, הן נוטות "לחפש את הכסף מתחת לפנס, אצל החברות שמדווחות, אבל ההון השחור בישראל לא נמצא שם. הייתי מצפה ממנהל רשות המסים הנכנס שירחיב את רשת המס למקומות שבהם לא משלמים מס".

עו"ד גיורא ארדינסט ביקש להבהיר כי "תכנון מס זה דבר לגיטימי. זה בסדר גמור לתכנן את פעולותיך כדי שיהיה תשלום מס מינימלי. כאשר מגיעים למקום של תחמונים ושקרים, שם אנחנו במישור הפלילי. כולנו, עורכי הדין, יודעים בדרך-כלל איפה אנחנו נמצאים. בתחום המס יש מקרי קצה מעטים שבהם המרחק בין האזרחי לפלילי מתקצר".

עו"ד חגי שמואלי ממשרד יגאל ארנון נגע בדבריו בנקודה בעייתית נוספת. "עד עכשיו לא קיבלנו תשובה על הקשר בין גביית המס על-ידי פקיד השומה לבין התגמול שהוא מקבל. תשלום המס צריך להיות נכון וענייני".

"אנחנו כבר במצב של אובר-רגולציה"

נושא מרכזי נוסף שנדון בפאנל היה הרגולציה המוגברת בישראל. גם כאן עו"ד זהר לא חסך את ביקורתו מהמצב הקיים והמסתמן. "יש בארץ רגולציה חונקת והתערבות בכל החירויות שאנחנו יכולים להעלות על דעתנו. בזכויותיו של הפרט ובזכויות בעלי המניות בחברות. זאת, עד כדי משיכת המטוטלת ויצירת סתירות מהותיות בתוך הרגולציה.

"הבסיס החברתי של הסיטואציה הוא חוסר אמון מוחלט בטבע האנושי להתמודד עם הדברים בלי שהדבר יהיה כפוף לחקיקה. אנחנו נמצאים במצב של אובדן טוטאלי של המשילות. יש אצלנו שלטון של משפטנים ושל המשפטנות. אנחנו עומדים על ראש המצוק לפני התהום".

עו"ד יעקב ישראלי ממשרד שבלת הסכים עם הדברים ואמר כי לעם ישראל קשה לפעמים לשים גבולות לעצמו, וצריך סיוע של המחוקק. עם זאת, הוא ציין כי "אנחנו כבר במצב של אובר-רגולציה".

לטענת עו"ד מוריאל מטלון ממשרד גורניצקי, הבעיה היא לא עודף רגולציה, אלא רגולציה לא יעילה. "הייתי בסינגפור. שם, אתה מגיש בבוקר בקשה להיתר בנייה, ו-3 שעות לאחר מכן אתה יוצא עם היתר בנייה. בארץ יש פרקליטות לא יעילה, מעט שופטים ורגולציה, וזה מביא למצב הבעייתי. גם אנחנו עורכי הדין תוקעים את המקלות, במקום לסייע בשיפור המצב".

עו"ד אורי ברגמן ממשרד ברגמן-וקסלר, ציין כי "בתחום הנדל"ן אין טיפול בבעיה, אלא רק מחאה חברתית".

בעקבות ההודעה על מינויה הצפוי של ציפי לבני לשרת המשפטים הבאה - התבקשו עורכי הדין הבכירים לומר מה הם הצעדים החשובים ביותר שעליה לנקוט עם כניסתה לתפקיד.

עו"ד ארדינסט אמר כי "המשימה החשובה והעיקרית היא להגן על מערכת בתי המשפט, שמוצאת את עצמה מותקפת שוב ושוב, ולא זוכה להגנה שהיא ראויה לה".

עו"ד צבי פירון קרא ללבני להילחם בגל הגזענות הפושה בארץ. "המשימה הראשונה של לבני היא להתמודד מול גל המחאה הדוחה שנראה באחרונה נגד הציבור הערבי בארץ. אנחנו רואים התבטאויות גזעניות קשות ביותר".

עו"ד איתן גרינברג ממשרד גרוס קרא לעמיתיו להשמיע את קולם ביתר שאת בציבוריות הישראלית.

עו"ד יוסי בנקל ממשרד ראב"ד-מגריזו-בנקל ציין כי רבים חששו מהמינוי של שר המשפטים היוצא, יעקב נאמן, אך לטעמו הקדנציה של נאמן הייתה מוצלחת. "בתקופה של נאמן המינויים בעליון ובמערכת בכלל נעשו בדרכים ראויות. אם לבני תשכיל להיות שרת משפטים בסגנון הזה, ולא תראה במשרד המשפטים מקום להתבצר בו בדרך ליציאה למשא-ומתן המדיני, זה יהיה טוב".

"בית הדין לעבודה עושה עבודה טובה"

נושא נוסף שעלה בפאנל הוא האיום לסגור את מערכת בתי הדין לעבודה. עו"ד מטלון ציין כי בעיניו אין שום סיבה שיהיו בתי משפט מיוחדים לענייני עבודה. עו"ד גד נשיץ ממשרד נשיץ-ברנדס חלק על דעתו. "בתי הדין לעבודה עושים עבודה טובה במקרים רבים, והתועלת שלהם כאמצעי לפתרון סכסוכים היא גדולה מאוד".

עו"ד אלכס הרטמן ממשרד ש. הורוביץ יצא באופן נחרץ נגד הקריאה לסגור את בתי הדין לעבודה. שבאה לדבריו על רקע החלטות של בית הדין. "קריאה לשינויים מבניים על רקע החלטות של בית הדין לעבודה היא דבר שחותר תחת אושיות הדמוקרטיה. לא שמעתי את הקריאות האלה כשהיו מגמות שונות בבית הדין לעבודה".

עו"ד רלי לשם ממשרד מיתר שיבח את בית המשפט הכלכלי בתל-אביב, שהוקם לפני כשנתיים. "כל מי שמופיע שם מרגיש את המקצועיות של השופטים. בנוסף, הקצב של ההחלטות הוא גבוה מאוד. קצב מהיר של החלטות בתחום הכלכלי כמו גם ודאות בתחום, היו שתיים מהסיבות להקמת בית המשפט הכלכלי, והוא עומד בכך בכבוד".

משתתפי הפאנל

עוד כתבות

ירי רקטות לעבר מישראל לאחר חיסולו של בהאא אבו על-עטא / צילום: רויטרס

מטחים כבדים לאזור אשדוד והשפלה; מנהיג הג'יהאד האסלאמי הציב שלושה תנאים להפסקת אש

(עדכונים שוטפים) - אזעקות נשמעו באזור רחובות, אשדוד וביישובי עוטף עזה ● לא יתקיימו לימודים במרחק 40 ק"מ מהרצועה ● תנאי הג'יהאד להפסקת אש: הפסקת החיסולים, הפסקת שימוש באש חיה כלפי מפגינים ליד גדר המערכת והגדלת כמות הסחורות הנכנסות לרצועה

תותח של צהל בגבול הרצועה / צילום:  רויטרס

מלחמה או פעולת איבה: כמה פיצויים יקבלו הנפגעים מהאירועים הביטחוניים

שנים של עימותים ברצועת עזה יצרו מנגנון מורכב לפיצוי בעלי עסקים בישראל ● לא משנה אם נקרא לזה "מלחמה" או "מבצע", מילת המפתח היא "פעולת איבה" ● ככל שהעסק קרוב יותר לגבול, כך גדלים הסיכויים שיקבל פיצוי על נזק עקיף, כמו אובדן מחזור, וגם זה לאחר תלאות רבות

ראשת מועצת גני תקווה, ליזי דלרי'צה / צילום: אביגיל עוזי

"התחבורה בישראל היא 100 שנה אחורה, צריך פתרונות בתוך היישוב"

כך אמרה ל"גלובס" ראשת מועצת גני תקווה ליזי דלרי'צה לאור החלטת המועצה השבוע לקדם בניית 1,200 דירות בצפון היישוב כחלק מרובע חדש שיכלול גם רבע מיליון מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר

מדרחוב בשנג'ן, סין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

איך אומרים בסינית שופינג? סין כבר לא המפעל של כולם

בזמן שהתרגלנו לחשוב על סין כעל "המפעל של העולם", היא הפכה להיות הצרכנית השנייה בגודלה בעולם לאחר ארה"ב ● הצריכה הפרטית של סין מהווה יותר מ-10% מהצריכה הגלובלית, והחברה הסינית בקושי התחילה לגרד את הפוטנציאל שלה

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מנייתה של Wix צונחת בטרום-מסחר לאחר צמצום תחזית

הישראלית שנסחרת בוול סטריט הציגה עלייה מפתיעה ברווח ובהכנסות ברבעון השלישי של השנה, אך צמצמה את טווח התחזיות לשנת 2019 כולה ●  צופה הכנסות בטווח של 763-761 מיליון דולר, לעומת התחזיות הקודמת להכנסות בטווח של 765-761 מיליון דולר

מרתף חניה / צילום: איל יצהר, גלובס

תמ"א 38: גם מרתף חניה אינו זכאי לפטור מהיטל השבחה

ועדת ערר החליטה כי מרתף חניה בר"ג לא יזכה לפטור מהיטל השבחה בפרויקט תמ"א 38

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

פאואל: "ריבית שלילית לא מתאימה לכלכלה האמריקאית"

בעדות שנשא פאואל בסנאט, ציין יו"ר הפד לחיוב את שוק התעסוקה ובמיוחד את שיעור האבטלה הנמוך, שנמצא בשפל של 50 שנה ● לדבריו, "הסיכונים למערכת הפיננסית בארה"ב נותרו נמוכים"

הסמל של גוגל כיום / צילום: רויטרס

גוגל נכנסת לבנקאות דיגיטלית: תציע חשבונות עובר ושב

מדובר בשיתוף פעולה של גוגל, בנק Citigroup ואיגוד אשראי קטן באוניברסיטת סטנפורד שיצא לפועל בשנה הבאה ● גוגל התחייבה שלא תמכור את המידע הפיננסי של המשתמשים בשירות

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

הארגון שהפסיד בעתירה על סימון מוצרים מיו"ש: "החלטה מבישה שנבעה מסיבות פוליטיות"

ביה"ד של האיחוד האירופי הנחית השבוע מכה על היצוא הישראלי, כשקבע כי חובה לסמן מוצרים מיהודה ושומרון, ממזרח ירושלים ומרמת הגולן, בשל היותם "שטחים כבושים" ● באירופה הנזק לישראל יהיה יותר תדמיתי מאשר כלכלי

העיר חריש / צילום: שלומי יוסף

אפקט מחיר למשתכן? עלייה של 58% במכירת דירות חדשות מתחילת השנה

הנתונים מתייחסים לשלושת הרבעונים הראשנים של 2019 לעומת שלושת רבעונים אלה ב-2018 ● וגם: איזו עיר הובילה את רכישת הדירות החדשות ברבעון השלישי השנה?

השקעות אלטרנטיביות / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

השקעות אלטרנטיביות - סיכונים מגלקסיה אחרת

בשעה טובה רשות ני"ע החליטה לבחון את מה שמכונה השקעות אלטרנטיביות ● מהמסמך שחיברה אפשר ללמוד מה הם סימני האזהרה החשובים בתחום זה, אבל מעבר לכך חשוב שהמשקיע ישאל אם הוא יכול לעשות בהשקעות אלה את כל הבדיקות הדרושות

אנטנת סלולר במצפה רמון / צילום: שאטרסטוק

מקורות בשוק התקשורת: יש ניסיונות לעסקאות נדל"ן על אתרי הסלולר

ל"גלובס" נודע שבשבועות האחרונים מנסה קבוצת יזמי נדל"ן לקדם עסקת ענק לרכישת אתרי הסלולר של חלק מהחברות והחכרתן מחדש לחברות לטווח ארוך

עו"ד צבי האוזר וגדעון סער / צילומים: איל יצהר, טל שניידר

הליכוד וכחול לבן בשיתוף-פעולה: הצעת חוק לקיום שימוע פומבי למועמדים לעליון

ממשלת האחדות עוד לא נראית באופק, אך בזירה הפרלמנטרית נראים ניצני שת"פ בין שתי המפלגות הגדולות ● ח"כ סער מהליכוד הגיש הצעת חוק, שעליה חתום גם ח"כ האוזר מכחול לבן, שלפיה השימוע למועמדים לעליון ייערך בפני הוועדה לבחירת שופטים, וההצבעה תהיה חשאית

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

בזכות נועה קירל? ביטוח ישיר - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת לביטוח ישיר היא גם המושקעת ביותר השבוע עם כ-813 אלף שקל ● הפרסומת לדלתא בכיכובה של אליאנה תדהר היא האהודה ביותר בשבוע החולף

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"

קניון גינדי TLV ת"א / צילום: כדיה לוי

רבוע כחול נדל"ן מאשרת חשיפת "גלובס": מגעים מתקדמים לרכישת מניות משפחת גינדי בקניון TLV

החברה עשויה לרכוש את זכויותיה של קבוצת גינדי בקניון TLV ובחברת המגורים, במסגרת עסקה כוללת להסדרת כלל העניינים העומדים על הפרק בין הצדדים

רויטל סויד, העבודה–גשר / צילום: כדיה לוי

אם אוחנה חשף את סודו של חפץ במתכוון, האם יש לו חסינות?

האיום של ניר חפץ לתבוע את שר המשפטים אמיר אוחנה בגלל המידע שחשף עליו עורר תהייה: האם אוחנה, שדיבר מעל במת הכנסת, לא זכאי לחסינות פרלמנטרית? מתברר שלא תמיד ● המשרוקית של גלובס

עו“ד איה לביא / צילום: שלומי יוסף

המרכז לנפגעי כתות מבקש להצטרף לערעור עו"ד שהונתה במיליונים את לקוחותיה

עו"ד איה לביא הגישה ערעור לעליון על 3 שנות המאסר שנגזרו עליה, לאחר שהודתה בגניבת 4.2 מיליון שקל מלקוחות ● המרכז לנפגעי כתות: "על ביהמ"ש להתחשב בכך שלביא הושפעה במעשיה מחברות בכת" ● עם זאת, סנגורה מבהיר: "לביא לא חברה בשום כת"

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

מגמה חיובית בתל אביב; דלק בולטת, טאואר מתקנת

יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים מטפסות בכ-6% ומניית בעלת השליטה קבוצת דלק עולה בכ-4.5% ● טאואר מתחזקת אחרי ירידה של כ-4% שרשמה אתמול על רקע פרסום דוחותיה ● דלתא, גלוברנדס וקבוצת גאון מזנקות בעקבות דוחות

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"