גורמים בליכוד: "תיק האוצר הוצע ליאיר לפיד, החוץ לליברמן"

(עדכון) - המשא ומתן הקואליציוני: מסתמן - גדעון סער יישאר שר החינוך לקדנציה נוספת ■ מספר התיקים שיוענק לליכוד בסכנה

גורמים בליכוד מוסרים רשמית: "תיק החוץ יישאר בידי ליברמן, תיק האוצר הוצע ליאיר לפיד". ל"גלובס" נודע, כי שר החינוך גדעון סער יישאר בתפקידו לקדנציה נוספת. ההודעה באה על רקע עליית מדרגה במשא ומתן הקואליציוני היום. הקרב על מספר השרים בממשלה והמפתח הקואליציוני הוא במוקד הפגישות של צוותי המשא ומתן של הליכוד ביתנו עם השותפות הקואליציוניות הבכירות, יש עתיד והבית היהודי.

סלע המחלוקת נסוב סביב התחייבותו בקמפיין הבחירות של יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, לממשלה בת 18 שרים, בעוד בבית היהודי מפגינים גמישות בסוגיה ובליכוד ביתנו דורשים רוב בממשלה לשרי המפלגה. הדבר מעמיד את מספר התיקים שיוענק לשרי הליכוד בסכנה.
ביש עתיד מתעקשים על שוויון במספר השרים בין יש עתיד והבית היהודי שמונים יחד 31 מנדטים, לליכוד ביתנו, שגודלן 31 מנדטים גם כן, וידרשו מפתח קואליציוני של 1:4 שרים. על פי המפתח הזה אמורה הממשלה למנות 18 שרים, כש-5 מהם של הליכוד, 3 של ישראל ביתנו, 5 מיש עתיד ו-3 מהבית היהודי. במקרה כזה, לראש הממשלה בנימין נתניהו תהיה זכות להצבעה כפולה במקרה של שיוויון בממשלה.

לנתניהו יהיה קשה לקבל את המתווה הזה והוא דורש רוב לשרי הליכוד ביתנו, כלומר בין 9 ל-10 תפקידי שרים, שיאפשר לו להימנע מ"מרחץ הדמים" הצפוי במפלגה במקרה שכזה שכן רבים משריו בקדנציה הקודמת יישארו ללא תיק בקדנציה הנוכחית. מנגד, ביש עתיד סבורים שאין כל סיבה להעניק לנתניהו רוב במספר שרי הממשלה.

אפשרות נוספת היא להותיר את המפתח הקואליציוני על שר אחר לשלושה שרים (1:3) כפי שנקבע במסגרת ההסכם הקואליציוני שחתם עם ציפי לבני. במקרה כזה תמנה הממשלה 24 שרים ונתניהו וליברמן יוכלו למנות למעלה מ-9 שרים. יו"ר קדימה, שאול מופז, יישאר במצב כזה ללא תיק. הסיכוי למהלך כזה קלוש לנוכח העובדה שהוא יצייר את לפיד כמי שהתקפל ולא עמד במילתו.

באשר לשאר הסוגיות נראה כי המחלוקות קרובות לפתרון כשבסוגיית השוויון בנטל יאומץ ככל הנראה מתווה לפיד-בנט וכך גם רפורמת יש עתיד לשינוי שיטת הממשל. מנגד, סביב תקציב המדינה עדיין קיימים ויכוחים וחילוקי דעות וטרם הושגה הסכמה בנוגע לקיצוץ בקצבאות.

גם באשר לסמכויות שניתנו לשרת המשפטים ציפי לבני עדיין אין הסכמה, על רקע החשש בבית היהודי שלבני מתוקף תפקידה כיו"ר ועדת השרים לענייני חקיקה תעצור הצעות חוק של הסיעה. בליכוד ביתנו מסרבים לפי שעה לפתוח את ההסכם שנחתם עם לבני, ולכן לא יהיה זה מפתיע אם בבית היהודי ידרשו להכניס להסכם הקואליציוני סעיפים שנועדו להפריד את תפקיד יו"ר ועדת השרים לענייני חקיקה מתפקיד שר המשפטים ובכך להסיר מידיה של לבני את ראשות הוועדה. שינוי שכזה מחייב את שינוי תקנון עבודת הממשלה ולכן ייתכן שהוא יופיע כבר במסגרת ההסכם הקואליציוני.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988