גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"יותר מ-3 רשתות דור רביעי? חבל על הכסף וההשקעה"

פרופסור ראול כץ, שהופיע מטעם פרטנר בשימוע מול משרד התקשורת, מאמין שקידום הדור הרביעי בישראל יתרום לגידול בתמ"ג: "העולם עובר לדור רביעי, ואתם נשארים מאחור. אתם צריכים להזדרז"

"ישראל נמצאת במקום טוב מבחינת התחרות בעולם הסלולרי אבל במקום הרבה פחות טוב בתחרות בתחום הקווי. אם יהיו אצלכם רשתות דור רביעי מתקדמות ומהירות, יש סיכוי שרמת התחרות בשוק הקווי תגבר כי החברות הסלולריות יוכלו לספק שירותים שיתחרו ברשתות הקוויות", כך אומר פרופסור ראול כץ, מבעלי חברת הייעוץ Telecom Advisory Services, שהגיע לישראל והופיע בפני ועדת המכרזים שעוסקת בהקצאת תדרי דור רביעי למפעילים הסלולריים בישראל.

כץ נשכר על-ידי חברת פרטנר כדי להסביר לוועדה עד כמה חשוב למשק הישראלי להקצות תדרים למפעילות הסלולריות ובנוסף להמחיש איך מבצעים את התהליך בעולם וכיצד ניתן להימנע מטעויות.

נלך לסוף: בשורה התחתונה כץ ממליץ לא להקים יותר מאשר שלוש רשתות דור רביעי ולא להקים רשתות דור רביעי עם מינימום תדרים. החברות החדשות, כך הוא מאמין, צריכות להמשיך 'לרכב' על הרשתות הקיימות גם בדור הרביעי.

התפיסה שלו, שמגובה בנתונים על רשתות סלולריות מכל העולם, היא פשוטה. חבל על הכסף, חבל על ההשקעה וחבל על הבזבוז של משאבי המדינה. רשת דור רביעי עם פחות מ-20 מגה רוחב פס, אומר כץ, היא ברכה לבטלה.

להקשיב לתעשייה

מבחינת הצרכנים, רשתות דור רביעי יאפשרו גלישה מהירה יותר שתוביל לחדשות טכנולוגית ותאפשר להציע שיפורים בתחומי השירותים, המסחר והחינוך. מודלים חדשים למסחר ופיננסים, כך הוא מעריך, יובילו לגידול בהכנסות של החברות ושיפור השירות שמוצע לציבור.

כל אלו יובילו לגידול בתמ"ג והמשק כולו ירוויח. כץ מציג נתונים לפיהם 10% מהלקוחות שעוברים מדור שני לדור שלישי ולדור הרביעי, תורמים לגידול של 0.15% בתמ"ג.

"העולם עובר לדור רביעי, ואתם נשארים מאחור. אתם צריכים להזדרז", אומר כץ, "בתוך שלוש שנים הדור הרביעי יהווה 10% מהחיבורים בעולם. במספרים מדובר על גידול מ-80 מיליון משתמשים ב-2012 ל-847 מיליון חיבורים ב-2017. במדינות ה-OECD המשמעות אפילו גדולה יותר וב-2017 27% מהמשתמשים יהיו מחוברים למכשירים ורשתות מדור רביעי".

אני שואל את כץ האם הוא מכיר מדינות שבהן הוקמו יותר משלוש רשתות דור רביעי, והוא עונה בפשטות שאין כאלה. "מדינות שהן הרבה יותר גדולות מישראל, בסדרי גודל, הבינו שאין הצדקה כלכלית ליותר משלוש רשתות. זה בזבוז משאבים משווע להקצות תדרים לחמישה מפעילים כאשר אתה לא בטוח שהחדשים יעמדו בהקמת רשת דור שלישי. הכי טוב זה לאפשר לחברות החדשות 'לרכב' על התשתית של החברות הוותיקות, כפי שזה קורה עכשיו. הרבה יותר נכון זה להקים שלוש רשתות חזקות וטובות, בפריסה וכיסוי ארציים, מאשר לחלק את התדרים לחמש חברות".

כץ מדבר על סוגיות חשובות. בכלל, הגיע הזמן שגם מקבלי ההחלטות אצלנו יידעו להקשיב לתעשייה ולהבין פעם אחת ולתמיד שלא כל השכל נמצא ברחוב יפו 23 בירושלים, שם ממוקמים המשרדים של משרד התקשורת.

העובדה שכל המפעילים, ללא יוצא מן הכלל, טוענים שרשתות דור רביעי- ללא רוחב פס של 20 מגה לפחות - הן רשתות מוגבלות מבחינת יכולות וביצועים, צריכה לגרום למשרד לחשוב על כך ברצינות. אפשר לחלק גם 10 מגה, אבל אז עדיף לא להיכנס להשקעה בכלל כי רשתות דור שלישי נותנות את אותם הביצועים.

הדוגמא של AT&T

כץ מביא כדוגמא מחקר שמראה כיצד חברה כמו AT&T מספקת בשיקגו בארה"ב מהירויות של 7.6 מגה על גבי רשת דור רביעי, ואילו בשאר הערים בארה"ב המהירות הממוצעת של AT&T עומדת על 17.4 מגה. הסיבה לכך היא שלמפעיל האמריקאי יש רוחב פס של 10 מגה בלבד בשיקגו בעוד ביתר הערים בארה"ב יש לחברה 20 מגה.

לשם ההשוואה נמדדו המהירויות של חברה מתחרה T-Mobile שמפעילה בשיקגו רשת דור 3.5 מתקדמת ומציגה ביצועים זהים. רוצה לומר, כדי לנצל את התדרים בצורה היעילה ביותר ועל מנת לאפשר לצרכנים ליהנות מהיתרונות של הדור הרביעי, הקצאה של פחות מ-20 מגה לא תעזור.

בכנס בנושא הדור הרביעי, שארגן לאחרונה IMA (ארגון המובייל הישראלי), אמר ליפא אוגמן, סמנכ"ל הטכנולוגיות של סלקום דברים דומים. אוגמן אמר שאם רוצים רק מהירות, אפשר להסתפק ברשתות דור שלישי. רשתות דור רביעי נדרשות כדי להתמודד עם בעיית הקיבולת יותר מאשר עם המהירות, כי הרשתות הולכות ונסתמות. ופה יש עניין נוסף ולא פחות חשוב: מהירות ההקמה.

כץ מציג דוגמאות להקמה של רשתות דור רביעי מקוריאה שאצלה פרסו רשת דור רביעי בתוך תשעה חודשים בפריסה ארצית. במדינה "קטנה" כמו יפן זה לקח 20 חודשים. ומה יהיה אצלנו? האם זה הגיוני להקצות תדרים לחברות החדשות ולצפות מהן להקים רשת דור רביעי בזמן נורמלי, כאשר הן עדיין לא השלימו את הקמת רשת הדור שלישי? נדמה שהתשובה ברורה.

אם מישהו במשרד התקשורת מאמין שגולן והוט מובייל יקימו כאן רשתות דור רביעי הוא כנראה שוגה בחלומות. גם מהבחינה הזו עדיף לאפשר לחברות הוותיקות לקבל רוחב פס מספק ולחייב אותן להמשיך ולאפשר לחדשות לרכב עליהן.

נקודת המוצא היא שהרשתות הוותיקות יכולות לעמוד במשימה ולהקים רשת דור רביעי, בפריסה ארצית, בזמן סביר.

נדגיש שבישראל הבעיה מורכבת יותר בגלל הסכסוך מול משרד הביטחון על פינוי תדרים. אילו היו פותרים את הבעיה וצה"ל היה מפנה תדרים, סביר להניח שניתן היה להקצות לכולם את מה שהם צריכים. אי הוודאות לגבי הפינוי של צה"ל יוצרת בעיית תכנון קשה, שעשויה לחייב מכרז עכשיו ומכרז נוסף כאשר צה"ל יפנה את התדרים שבהם הוא עושה שימוש היום.

זאת לא הבעיה היחידה - מדינת ישראל התחייבה להקצות תדרים גם לרשות הפלשתינית. בינתיים ישראל מתעמרת ברשות ומפירה את ההתחייבות שנתנה לה. כמה זמן זה יימשך והאם מישהו במשרד התקשורת מדיר שינה מעיניו לנוכח מצוקת התדרים אצל שכנינו? ספק רב.

עוד כתבות

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האם קבלת ההחלטות במשבר הקורונה מתייחסת מספיק להיבטים שהם לא רק בתחום הבריאות?

אי-הוודאות כיום מקשה מאוד על היכולת למצוא הזדמנויות במשבר, ולא נראה שהמצב הולך להשתפר מהותית בקרוב ● במקום להבטיח הבטחות סרק, ראוי להודות שבמשבר בהיקף כזה, ספק אם כולנו נוכל למצוא הזדמנות; מצד שני, כולנו יכולים לנסות

מסכות שמיוצרות במדפסת תלת מימד  / צילום: Marcio Jose Sanchez, Associated Press

קוד פתוח וטכנולוגיות חינמיות: כך מתגייס ההייטק למאבק בקורונה

מעבדת בדיקות, פיתוח וייצור של מכונות הנשמה ואפליקציה לזיהוי התפשטות של המחלה - פיתוחים שנעשו בקוד פתוח מאפשרים לגורמים בכל העולם להשתמש בהם בחינם כדי להילחם בקורונה

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

עסקה עסקאות ידיים מיזוג לחיצת ידיים חתימת חוזה / צלם: פוטוס טו גו

דעה: האם משבר הקורונה יחשב "כוח עליון" המצדיק השתחררות מכבליו של הסכם אשר נכרת ערב המשבר?

אין בישראל תקדים משפטי רלוונטי ממנו ניתן ללמוד באופן ישיר לגבי המשבר בעיצומו אנו מצויים וזאת אף שנידונו בעבר סיטואציות משבריות שונות ● איך בכל זאת ניתן לפרש את הוראות החוק ולהסיק ממקרים קודמים

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

בעזרת 8200: מאגרי הנתונים שהממשלה פרסמה על הקורונה

קבצי אקסל עם נתונים על כמאה אלף בדיקות, ועל מספר המבודדים, עלו לאתר מאגרי המידע הממשלתיים ● איסוף המידע והנגשתו מבוססים בין היתר על שיתוף הפעולה של הממשלה עם יחידת המודיעין 8200 ● גורמים בתעשייה שבדקו את המאגר: "לא מספיק אבל התחלה טובה"

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

משרד האוצר בהבהרה חריגה: "הסגר יוסר בבוקר כמתוכנן"

במשרד הבריאות ביקשו להאריך את המגבלות שהוטלו ערב ליל הסדר ובראשן תנועה בין הערים ● במשרד האוצר מתנגדים ובהודעה חריגה מסרו הערב כי המגבלות יוסרו בשש בבוקר כמתוכנן

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

נכנסת לתחרות המקומית: אמזון במבצע ראשון בישראל

ענקית הקמעונאות יוצאת במבצע התקף לאתר המקומי שלה בישראל במסגרתו תעניק 10% הנחה על כל קנייה, בהגבלה לסכום של עד 20 דולר לכל קנייה בשילוח מקומי ●  מדובר ביוזמה של אמזון ולא מבצע של ספק זה או אחר

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

חבילת חילוץ של הפד הובילה את וול סטריט לנעילה חיובית, מניות חברות התעופה טסו

הפד הכריז על תוכנית 2.3 טריליון דולר לתמיכה בעסקים ● שיעור האבטלה בארה"ב עומד על 4.4% ● נעילה חיובית באירופה, הפוטסי זינק ב-2.9% ● נעילה מעורבת בבורסות אסיה: בורסת אוסטרליה זינקה, הניקיי ביפן ירד

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

מצבו של ג'ונסון השתפר קלות; בספרד שוקלים לצאת מהסגר ב-26 באפריל

החום ממנו סבל בוריס ג'ונסון במשך קרוב לעשרה ימים ירד, והוא נושם בסיוע חמצן ● ברוב מדינות אירופה מספר הקורבנות ממגפת הקורונה נמצא בירידה, בבריטניה המספר ממשיך לשבור שיאים

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,500 שקל באפריל

מאבק העצמאים והביקורת שמתח "גלובס" על החורים בסיוע נשאו פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

מענקים מהירים והגנה על השקעות מוסדיים: תוכנית הסיוע של המדינה לתעשיית ההייטק בימי הקורונה

האוצר יעביר לרשות החדשנות באופן מיידי 1.25 מיליארד שקל, כחלק מהתקציב השנתי שלה, שישמשו בעיקר למענקים בתמורה לתמלוגים ● המדינה תספק למוסדיים מנגנוני הגנה במטרה לעודד אותם להשקיע בחברות הייטק בהיקף של 2 מיליארד שקל

פרופ' וולטר שיידל / צילום: Daniel Hinterramskogler

הפרופ' שחזה כבר לפני שלוש שנים: מגפה תוביל לשינוי כלכלי עמוק

כשפרופ' וולטר שיידל כתב ב־2017 שמגפה עולמית היא אחד הגורמים ההיסטוריים שהביאו לשינוי כלכלי עמוק בחברה, הוא לא שיער שתוך זמן קצר הוא עומד לחזות באחת כזו ● כעת, הוא אומר, נוצרה אפשרות לשינוי דרמטי בסטטוס קוו, אבל המאבק על כך רק החל

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

הקורונה במספרים / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

האם מספר החולים היומי באמת בירידה? הגרפים של מגפת הקורונה בישראל

כמה חולים אובחנו היום לעומת השבוע שעבר? כמה מהם במצב קשה וכמה כבר החלימו? כמה בדיקות כבר בוצעו בישראל וכמה מהן יצאו חיוביות? ● ״גלובס״ מציג את סיפורה של המגפה בישראל בשישה גרפים פשוטים ● בשיתוף עידן דרדיקמן ורות השקס

בית משפט / צילום: shutterstock

דעה: הקורונה תוכר כ"כוח עליון", אם נרצה או לא

סין והודו כבר הכריזו על "משבר הקורונה" כעל "כוח עליון" ובכך פתחו בפני חברות רבות את האפשרות לחסות בצל ההגנה של כוח עליון כשהן מפרות חוזים ● לצעד זה תהיה השפעה גם על הכלכלה העולמית וגם על ההתמודדות המשפטית עם תביעות ענק שיתגלגלו לבתי המשפט ברחבי העולם

חלוקת מזון לנזקקים בחג בצל הקורונה  / צילום: כדיה לוי, גלובס

סולידריות במשבר או שינוי לטווח ארוך: האם האחדות החברתית תישאר גם כשהמגפה תחלוף?

החברה הישראלית המורגלת בתקופות משבר מתגייסת גם בימי הקורונה, ויוזמות אזרחיות וולנטריות לסיוע למוחלשים בחברה שוטפות את הארץ ● מומחים מנתחים אם 'ההתארגנות של השטח' תחלוף עם היעלמות הנגיף, או שהאנרגיה הזו תהפוך לתודעה שלפיה סולידריות צריכה להיות מוסדית

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

ישראל תרכוש ערכות לבדיקת קורונה של ענקית הגנומיקה הסינית BGI ב-90 מיליון שקל

העסקה לאספקת מיכשור וחומרים שיאפשרו ביצוע של 10,000 בדיקות PCR נוספות ביום לפחות בוצעה מול חברת AID GENOMICS – השותף של BGI בישראל ● במסגרת עסקה זו יסופק ציוד למעבדות של קופות החולים

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

פרשנות: למה כולם מדברים על אסטרטגיית יציאה ומה אפשר ללמוד ממלחמת העולם השנייה

איך נחזור לשגרה ומה כבר בטוח לא נעשה ● כיצד ישפיע השיבוש של הקורונה על אורח החיים שסיגלנו ועל הכלכלה הגלובלית ● מי ישלם את החוב אחרי המשבר, ולמה כדאי לזכור את מה שקרה אחרי מלחמת העולם השנייה ● שש הערות על מה שניתן לראות גם בתוך ערפל אי הוודאות

ניר זוהר, נשיא ויקס / צילום: יח"צ

"לא תיאמן המכה שאנשים קיבלו, שם הקוד לחזרה לעבודה הוא מערכת החינוך": אסטרטגיית היציאה של ניר זוהר, נשיא ויקס

"ברמת הביזנס", אומר נשיא ויקס ניר זוהר, "העסק שלנו כמעט מושלם להתמודד עם משבר מהסוג הזה; המוצר שלנו לא מתבסס על קווי אספקה או ייצור, הכל אונליין" ● "לעומת זאת, המשתמשים שלנו הם עסקים קטנים שחוטפים כרגע הכי חזק, וזה עצוב ממש"